חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אצטדיון סמי עופר בחיפה – במקום גג זהב, גג סולארי

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, שיכון ושלטון מקומי ב 6.09.10 6:02

בחיפה יוקם אצטדיון עירוני ובינלאומי חדש שייקרא על שם איל ההון סמי עופר. גגו יצופה זהב. כותבי המאמר מציעים, במקום זהב, להציב על הגג תאים סולאריים לשימוש באנרגיה סולארית ירוקה

מאת: תום ישראלי, הלל מליניאק, עידו פרידלר

זהב או נבחרת?

לאחרונה החלו העבודות על האצטדיון העירוני והבינ"ל החדש בחיפה, שיקרא ע"ש סמי עופר. בתקשורת פורסם כי האצטדיון צפוי להיות הגדול בארץ וכי הוא ישמש בין היתר את נבחרת ישראל במשחקיה הבינלאומיים. כמו כן פורסם כי גג האצטדיון יצופה זהב, מה שיעניק לו את התואר "גג הזהב הגדול במזה"ת".

הנימוקים לציפוי הגג בזהב לא פורסמו, אולם ניתן להניח כי מתכנני האצטדיון סברו כי זו בחירה מרשימה אשר משדרת יוקרה. קשה לומר מה הייתה מעורבותו של סמי עופר בתכנון, אולם רוחו ניכרת בבחירה ראוותנית זו, שנדמית זרה לאופייה של חיפה ושל מדינת ישראל.

מדוע, בעצם, לא להחליף את הזהב שעל גג האצטדיון בתאים סולאריים פוטו-וולטאיים, ולנצל את אור השמש להפקת חשמל? שימוש באנרגיה סולארית במקום בחשמל שמופק ממקורות פוסיליים (דלקים מאובנים ומתכלים כמו פחם, נפט או גז) אינו פוגע בסביבה, לא מזהם את האוויר ומקטין את אפקט החממה. מדינות רבות בעולם מבינות זאת אט אט, וגם ממשלת ישראל משלמת עבור אנרגיה ירוקה יותר משוויה. לכן, ההשקעה שבהצבת תאים סולאריים מחזירה את עצמה תוך מספר שנים ולאחר מכן מכניסה רווח – רווח נקי במיוחד.

ההכרה בחשיבות האנרגיה חלופית מסבירה את קצב הגידול הגבוה של ענף ה-"Green-Tech" (הטכנולוגיה הירוקה) בעולם ובארץ במיוחד. חברות ישראליות הן מהמובילות בעולם בפיתוח וייצור מערכות סולאריות להפקת חשמל. החלטה להציב פאנלים סולאריים על גג האצטדיון תיצור התעניינות ציבורית בנושא האנרגיה הירוקה ותיתן זריקת עידוד לחברות כאלה.

האצטדיון ע"ש סמי עופר יכיל 32,000 מקומות ישיבה ויארח גם צופים מחו"ל, שיפקדו אותו באירועי ספורט בינלאומיים. אירועים כאלה יגררו תשומת לב תקשורתית גדולה שתופנה בחלקה גם למבנה האצטדיון. מכיוון שהאצטדיון יהיה אחד משעריה של ישראל לעולם, החלטות בנוגע למבנהו לא צריכות להעסיק רק את סמי עופר וגם לא רק את עיריית חיפה – מדובר בהחלטות בעלות משמעות ציבורית רחבה יותר.

אבל בסופו של דבר, מעבר לבחירה אסתטית או כלכלית, מדובר בשאלה של חינוך: כשנבוא לאצטדיון לצפות במשחקים עם ילדינו, איך נסביר להם שלמעשה ישראל אינה סוגדת להון, כאשר עגל זהב כזה ניצב מולנו? איך נסית את ידם מהזהב המפתה, כשם שהסית המלאך את ידו של משה רבנו? בידינו האפשרות לבנות אצטדיון שיחנך ציבור ויציג לעולם ישראל ירוקה וברת קיימא, ישראל שמבינה את חשיבותן של חלופות ירוקות ותומכת בהן.

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

9 תגובות

 1. ארז צ. :

  רעיון נהדר, בכלל צריך לשלב מערכות סביבתיות ירוקות נוספות בבניית האיצטדיון,

  בהפרש הכסף שיישאר מגג הזהב לתאים הפוטוולטאים נתן להקים קרן לתמיכה בספורטאים צעירים.

 2. נועם :

  לא זה ולא זה

  סמי עופר תורם רבות לעירית חיפה בכדי שזו תמשיך להעלים עין ממפגעי זיהום האוויר הרבים שמפעליו במפרץ גורמים.
  למשל, "מגדל ע"ש סמי עופר" בבית החולים רמב"ם מטפל באותם חולי אסתמה וסרטן שבתי הזיקוק בבעלות אותו סמי יוצרים.
  הדבקת רושם "ירוק" לאצדטיון רק תגביר את מצג השוא כאילו סמי הוא אביר הבריאות ואיכות הסביבה, ותהווה נדבך נוסף בשטיפת המוח הירוקה ("גרין-ווש") שבתי הזיקוק והמפעלים במפרץ מנסים לייצר.

 3. דקל-דוד עוזר :

  מאמר חשוב - יש לשלוח לראש עיריית חיפה ולשר א. הסביבה

  ארדן

 4. איציק יאפ :

  אני בדעה של נועם.

  שכולם ידעו שישראל היא מדינה חסרת ערכים שסוגדת לזהב יותר מכל ערך אחר, ובתקווה, בשלב מסויים יגעלו מעצמם ומעצם הסגידה.

 5. רביב נאוה :

  לא, אתם לא מבינים

  כדי להבין את ההיגיון הארכיטקטוני של האצטדיון צריך לדעת באיזו סביבה בונים אותו: זה מתחיל במרכז הקונגרסים, שנראה כמו עב"ם כחול שהתרסק מתחת להר, אחר-כך יש שני קניונים, אחד חצי נטוש שמעוצב כמו ארמון מימי הביניים ואחד אולטרה מודרני שמצופה בלוחות מתכת שגורמים לו להיראות כמו סיר נירוסטה ענק, ליד זה יש מגדל של 30 קומות של חברת החשמל – ובהמשך לשישו-ושמחו הזה רוצים להכניס את האצטדיון. אתם מדברים על איכות הסביבה? תסתכלו על הסביבה.

  גג הזהב של האצטדיון רק יהפוך אותו למופרך כמו כל האתרים שנמצאים בסביבתו ויצטרף אליהם במסר הברור לכל מי שמגיע לחיפה מדרום: תזהר, אתה מגיע לעיר שיצאה מדעתה.

 6. עמית-ה :

  אני מציע גג נירוסטה, הכי בריא לטגן שקשוקה על נירוסטה.

 7. לקסי :

  נו באמת…
  הרי העופרים מזקקים נפט בבתי הזיקוק וגם מוכרים אותו.
  שהם יגרמו להקטנת מכירת הנפט?

 8. . :

  נסיט כותבים עם ט

  נסית עם ת = נייצר הסתה
  עם ט = סטייה

 9. איתמר כהן :

  אם לאצטדיון יהיה גג זהב, נוכל לקרוא לו "אצטדיון זהב לבן, עבודה שחורה".

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.