חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מלחמת תרבות במערכת החינוך

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 30.08.10 6:07

לקראת שנת הלימודים החדשה, דן דוד גולנזר, מורה ירושלמי, במלחמת התרבות, המתחוללת לדבריו במערכת החינוך. במאמר שלפניכם מציג גולנזר את שתי האסכולות השונות

במערכת החינוך באה לידי ביטוי מלחמת תרבות. שר החינוך והצוות המקצועי נוקטים עמדה ברורה, בבחירת תכניות לימודים, בכפיית תלבושת, ברעיון האווילי ששומר ביה"ס יהיה האחראי למניעת אלימות בחצר.

למשל בנושא התלבושת, הטיפול באלימות באמצעותה הוא תירוץ ריק, בדיוק כמו הצניעות וחסכון הכסף, או העמידה בכיתה כשהמורה נכנס. זה הולך עם חיג'אב, או חצאית וגרביון עם דנייר מסוים, ובכלל… זה הולך טוב עם הגוון החום שמקבלת המדינה.

ובמלחמת תרבות, תמיד אלה שמייחסים לעצמם דתיות או לאומיות, ידרשו רגישות יתר מהאחרים. כך מתחיל פאשיזם, צעד אחר צעד.. אני תמיד חייב להתחשב, כי להם יש "אמונה", אבל הרליגיוזיות שלי נתפסת כחוסר ערכים ומוצגת כאבדן דרך. הרגישות שלי היא תמיד במקום השני, כי הם מאמינים באמת (ואני כנראה עושה את עצמי…)

במקום להבין שהבסיס הינו הידברות, שסמכות הנקנית בכוח אינה משמעותית, מנסים מתוך הנוסטלגיה ל"פעם" להחזיר סמכות שאבד עליה הכלח. הנסיון להחזרת הסמכות הוא באמצעות שימוש באמצעים חלקיים שהיו נהוגים בעבר ובלי להבין שהחברה השתנתה, והוא נסיון נואל ומגוחך.

עדיין לא מאמינים ?

כדאי שתשוו בין התכנית הישנה בהיסטוריה לחדשה. החדשה מרודדת ללאומיות, שואה ותקומה. היכן האוניברסאליזם, הסולידריות, הצדק ? איפה העיסוק המעמיק בהתפתחות עולמית, בליברליזם, בעליית ההשכלה, או ביהדות שלפני המלחמה כולל ליטאים וחסידות ושאר זוטות שכאלה. כדאי שתבחנו את התכנית באזרחות. היא מתחילה ממגילת העצמאות ומגיעה לזכויות מיעוט בישראל בעמוד 497 של הספר. נסו לשאול בוגר תיכון מהן הזכויות המתנגשות בדילמה לגבי קיום מצעד הגאווה בירושלים.

כדאי גם לבדוק כמה כסף נכנס למערכת ומה עושה הרפורמה. למעשה מדובר באחיזת עיניים, שלכל תלמיד, מוסיפה בדיוק… כלום. גם לא למורה בכיתה. התקצוב הכולל שהיא מוסיפה לאורך שנים, לפי שעות במערכת הוא… כלום. אבל היא חוסכת כסף. וכל תכנית שמצטמצמת הולכת לכיוון מאד ברור.

כדאי שתקראו את חוזר מנכ"ל, בו הסיבות שהמשרד מחייב (!) תלבושת אחידה משנה"ל הקרובה. מופיעה שם המילה "צניעות" והביטוי "צמצום נראות הפער הכלכלי". פעם רצינו לצמצם פערים, היום אנחנו עסוקים בצמצום הנראות.

ואם אתם שם, אז כדאי שתבחנו היטב את סל התרבות והמלצותיו, את כמות בתי הספר שעוסקים במפגשי תרבויות וכמות אלה שלוקחים תכניות לאומניות בעליל. לאחרונה הסביר לנו מדריך מאחד הארגונים שנכנסו לבתי הספר באופן אגרסיבי בשנה האחרונה שהסיבה לשירות קרבי הוא הריגוש במראה של מטוסי פאנטום של חיל האוויר עפים מעל אושוויץ. אלה האנשים המתוקצבים ביותר. לא מי שמעלה על נס שירות משמעותי, לא מי שמלמד שציונות היא קודם כל נאמנות לחוקי מדינת ישראל.

ואם אנחנו בענין עדכני, אז כדאי גם לבחון את הפעילות נגד הקרן החדשה, מי מפעיל אותה ואת המקארתיזם הגס של "זו ארצנו" והעיתונות החוקרת החדשה של מר מרגלית והסמרטוטון החינמי שלו. גם התגובה הנרפית של צוות המשרד והפוליטיקאים בוועדת החינוך של הכנסת הינה מביכה.

ומה נשאר ממרחב הביטוי שאנו נותנים לילדינו, ממרחב הבחירה שאנו מעניקים להם, מהכלים שהם עובדים לפיהם? האמת העגומה הינה שיש צמצום בכלים ביקורתיים, גם במדעי הטבע ובוודאי במדעי הרוח/חברה/כלכלה בתיכון. המורים האיכותיים הקיימים והמצטרפים למערכת הם כמו הילד ההולנדי, עם האצבע בסכר. אנחנו מאמינים באדם, ביכולות של הילדים. אנחנו עומדים שעה אחר שעה בפרץ, מלמדים חשיבה ביקורתית, מסבירים על דילמות, עסוקים בערכים. אנחנו החזית האחרונה במה שנראה כמו מלחמת בריקדות על דמותה של המדינה, על מה שחלמו מקימיה ועל המגמות החדשות שצצו.

כן, כדאי להביט במראה, גם אם המבט אינו נעים. זו אינה מראה מעוותת, זו המציאות של החברה הישראלית. כדאי לשאול את עצמנו עד כמה אנו מדברים על דילמות בשטחים, על רדוקציוניזם של הומוסקסואליות לסקס, על דיכוי, כיבוש, על הדילמה בין יישוב הארץ למדינה דו לאומית, על ציונות ופוסט ציונות. להביט במראה וטיפ-טיפה להתבייש, כי אנחנו נמנעים מזה. כי אלה שכן עוסקים בשאלות הללו מקבלים על הראש בתקשורת.

אתם עדיין חושבים שזו אינה מלחמת תרבות? תחשבו פעמיים, כי הפלורליסטים משקרים לעצמם כשהם אומרים שיהיה בסדר, שזו לא מלחמת תרבות, שבסך הכל מדובר בתכניות לימודים, בלקום למורה, בללבוש אותה חולצה, בלהתעלם מרצונותים של התלמידים, ההורים והמורים. שטויות, הכל בקטנה. אנחנו כנראה נתעורר אחרי שנפסיד.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

14 תגובות

 1. דליה :

  לדוד
  תודה על המאמר החשוב.
  הבעיה היא שאין פה מלחמה כי אין שני צדדים הנאבקים ביניהם.
  במערכת החינוך מתבצע שינוי מבני מהותי, כמו בכלכלה. השלטון משתמש בשלטונו כדי להכפיף את מערכת החינוך לערכים שמפלגות השלטון מאמינות בהם. נראה שאוניברסליזם
  ביקורתיות, דמוקרטיה אינם הערכים החשובים להם. נראה שבעתיד ניווכח ברגרסיה במדעי הרוח והחברה. במקום דיון בערכים מתנגשים בשיעורי אזרחות, שיעורי אזרחות הופכים לשיעורי מורשת. במקום לימוד אנליטי של תהליכים היסטוריים אוניברסאליים ומקומיים, נראה שילמדו את ההיסטוריה מזווית הראייה של ערכי השלטון.
  גם את ספרי ההיסטוריה שכתבו במשרד החינוך http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1186794.html

  משרד החינוך משכתב ספר באזרחות בשל "ביקורת רבה מדי על המדינה"
  יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, צבי צמרת, טוען כי "הספר יוצר תחושה אצל התלמידים שהכל רע". יו"ר הפורום האקדמי להוראת האזרחות: מעביר את הדגשים מדמוקרטיה לציונות
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1186793.html

 2. איציק יאפ :

  כשכולם ישנאו את מערכת החינוך בארץ – אז הקרקע תהיה פוריה להחליפה במערכת בתי ספר פרטיים עם תמיכה ציבורית רחבה, שלא תהיה מודעת בכלל להשלכות ההרסיות של המהלך.

  בינתיים יהיו עוד כמה מורים שיצעקו בשקט "זה לא בסדר זה לא בסדר" ועוד כמה אחרים שילטפו להם את היד.

 3. איציק יאפ :

  תמיכה של דעת הקהל הציבורית…

 4. יוני :

  מאמר היסטרי וחסר מיקוד פנימי.

 5. דליה :

  יוני
  תגובתך היא משפט השמצה לא מנומק.

 6. לקסי :

  לא היסטריה ויש מיקוד פנימי

  ליוני,
  המיקוד המירבי הוא נקודה. זו מוגדרת בגיאומטריה כמקום שאין לו כל שטח.
  אז בוא נצא מהפשטנות.
  המוקד הוא זה שאליו מצעידים את כולנו ויעלו אותנו עליו, פשיזציה של ישראל.
  הישועים בשעתם ביקשו לקבל לידיהם את הילדים מגיל חמש עד שמונה (ואולי גילאים טובים אחרים). מערכת החינוך שלנו "מקבלת" אותם מתוקף החוק ומתוקף האמונה של הוריהם שמערכת זו תעשה את המיטב על-מנת לגדל אותם לפי סולם ערכים.
  את זה עושה המערכת, היא אכן מגדלת את הילדים ומכינה אותם לחיים על-פי סולם ערכים, סולם ערכים שאת מאפייניו כתבתי למעלה והם שזורים במאמר הממוקד והבהיר של גולנזר, המורה מירושלים.
  האם זה סולם ערכים רצוי וראוי? כאן יש מחלוקת ובמחלוקת תמיד חשוב להבהיר את הנקודות. את זה המאמר עושה ובהצלחה רבה. העובדה שחיבור הנקודות משרטט תמונה קשה, היא הדבר המצער.

 7. יוני :

  דליה-חיוויתי דעה,אם את רוצה לראות השמצה את מוזמנת לקרוא את המאמר עוד פעם,בפעם האחרונה שבדקתי השמצה יכולה להיות גם משמאל לימין והמאמר הזה הוא מאמר שטנה והשמצה קלאסי.

  לקסי- הישועים מעניינים אותי כמו שז'אן לוק גודאר מעניין אותך(והוא טען שלכל סרט יש התחלה ,אמצע וסוף ולא בהכרח בסדר הזה,למאמר הזה עדיין לא הצלחתי למצוא התחלה,אמצע וסוף ובטח שלא לסדר אותם בסדר סביר,רצף אנקדוטות היסטריות עם צרחות ביניים בסגנון "פשיזם" "אירן" וכו' זה לא בדיוק מאמר סדור).

  בין הפתיחה לסיכום אין קשר ברור,הפתיחה ב"יש מלחמת תרבות" מרמזת על כך שעכשיו תוסבר מהותה של המלחמה,הגישות השונות וכו',הסיומת מדברת על "התעוררות"(אהבתי במיוחד את הפניה ל"פלורליסטים" האוויליים,מרמז שהכותב אינו רואה את עצמו כפלורליסט ולמעשה אין לו בעיה עם מלחמות תרבות כל עוד הוא מנצח בהן).

  ראוי היה להציג את הגישות השונות(ולא, לומר שגישת הכותב מייצגת את כל הטוב שבאדם לעומת גישת שר החינוך המייצגת את הפשיזם הישראלי התיאוקרטי-אירני וכו' זה לא בדיוק הסבר),כדאי גם היה להסביר מדוע הצד ה"חום" נוקט בגישה בה הוא נוקט(סוג של גילוי נאות שגם מוסיף אמינות למאמר).

  יש הבדלים בין טוקבקים למאמרים,טוקבק יכול להיות אנקדוטלי וחסר מיקוד פנימי מהסיבה הפשוטה שטוקבק הוא פשוט שיחה באמצעים ממוחשבים ולא נועד להיות טיעון מובנה ומנומק.

  אחת הסיבות שאני לא עונה לטענות המאמר היא שאין לו טענות שאפשר להתווכח איתן,קיומה של "מלחמת תרבות" היא לא טענה שאפשר להתווכח איתה מכיוון ותמיד קיימת מלחמת תרבות,לך למדינה הכי שלווה בעולם וגם שם יש מלחמת תרבות.

  לענות לכל אנקדוטה בנפרד? להתחיל בתלבושת האחידה? בעירי התלמידים הולכים עם תלבושת אחידה מזה מספר שנים,לא נרשמה עליה גדולה בתחום הפשיזם.

  לשים מישהו שתפקידו לוודא שאף ילד לא חוטף מכות?אכן מסימני הפשיזם.

  רדוקציה של הומוסקסואליות לסקס?מאיפה זה הגיע בדיוק?משר חינוך שבקר נוער?נו באמת.

  מה בדיוק הקשר בין "אם תרצו" ומלחמתה ב"קרן החדשה" למלחמת תרבות במערכת החינוך? ול"סמרטוטון המביך"?

  בעוונותיי הרבים שכחתי להוסיף תואר למאמר,הוא גם בכייני בנוסף להיסטרי.

 8. יוני :

  נ.ב.

  ה"רדוקציה של הומוסקסואליות לסקס" והאשמת המערכת הנוכחית בכך מקוממת במיוחד מכיוון ואם לא שמתם לב רוח התקופה היא לצמצם את כל התפיסה של אהבה וזוגיות לסקס.

 9. לקסי :

  ז'אן לוק גודאר ואמיתות אחרות

  ליוני,

  ראשית תודה לך על אפיון העדפותי התרבותיות (בפרט בענייני סרטי הגל החדש בצרפת). עד שקראתי את דבריך לא ידעתי שאני כזה. אני, מכל מקום, אמנע מאפיונים אודות בני פלוגתא שכל הידוע לי אודותם הוא כינוים במערכת התגובות.

  שנית, לא אכנס כאן עכשו לדיון בתגובתך המפורטת והמפַרטת את לקויותיו של המאמר כאן. במקום זאת אני מציע לך – ואני מניח שרוב חברי למערכת ע"ש יסכימו – לכתוב את דעותיך כפוסט שייקרא על-ידי הרבים ואז תשתתף בדיון שיתפתח, להתראות.

 10. דוד גולנזר :

  יוני, תגובתך נשאה חן בעיני.

  מה שאני מחבב בתגובתך הוא שאתה מחליט מה חושבים אחרים, ומייד לאחר מכן טורח להתווכח עם מה שהחלטת שהם חושבים ועם דמותם המצטיירת בדמיונך.

  זה בסדר להיות בכיין, ואני לא חושב שנימת הדברים היסטרית. אבל אני בהחלט מפחד לגבי העתיד.

 11. יוני :

  אתה מפחד ולא בצדק,אתה ודומיך מעצימים כל דבר ל"פשיזם" וכו' אם אתה רוצה לראות תמונת מראה לסגנון החשיבה שהדגמת במאמר אתה מוזמן להסתכל על "אם תרצו" מלחמתם באקדמיה הפוסט ציונית אמיתית בערך כמו המדינה שנצבעת בחום.

  מה לדעתך החלטתי לגביך שאינו מדויק? שאתה לא פלורליסט או שאין לך בעיה עם מלחמת תרבות כל עוד הצד שלך מנצח?

  שתי הטענות האלו לא ממש ניתנות להפרכה למרות שאני מניח שלא תאהב אותן(כן אני יודע שזאת סטייה מסדר הדברים הרגיל שבה המראה מוצבת כלפי ימין בלבד,עם זאת באתר הזה לימדו אותי לחשוב מחוץ לקופסא).

 12. יוני :

  לקסי,לא אפיינתי את העדפותיך התרבותיות

  ניסיתי לומר אמירה מסוימת,אם במקרה אתה חובב סרטי הגל החדש קבל התנצלות מלאה,כדי שתדע עלי משהו מעבר לשמי הוירטואלי(והאמיתי),כולל ההחלפות בין יוני ליונתן)אוסיף שהחיבה שלי לקולנוע צרפתי מתחילה ונגמרת בלואי דה פינס.

 13. דוד גולנזר :

  אכן, הטענות לא ניתנות להפרכה.
  ככלל, טיעוני אד הומינום ודברי השמצה אינם ראויים ולעיתים אינם ניתנים להפרכה.

  אחותך ערביה?
  עכשיו תוכיח שאין לך אחות…

 14. חן :

  איפוא התרבות בלי שפה?

  כולם צודקים|! אנו בוכים על החינוך או ליתר דיוק על חוסר החינוך שמקבלים ילדינו ע"י משרד החינוך.מתי בפעם האחרונה שמעתם את ילדיכם מדברים? האם אתם מבינים את השפה או צריכים תרגום לסלנג החדש שנוצר?
  לאיזה שירים הם מקשיבים?
  ניסיתם לשאול אותם אם הם מכירים את נעמי שמר? או אהוד מנור? איזה שירים הם כתבו? או אם נתפרע:חיים חפר. הילדים שלי חשבו שהתכוונתי לחפר מהתכנית של אדיר מילר…
  ממש לא מצחיק.
  בכל שנה מתחולל ויכוח אם ולמה לשלוח את ילדינו לפולין…
  ממש ציונות.
  הם בכלל לא יודעים מה זה ציון.
  הם חושבים שזה סתם שם של "ערס".
  כשאמר י.ל.פרץ :"הולך ופוחת הדור" הוא לא ידע איזה דור יצמח לנו כאן בארץ…
  עצוב.
  איפוא שר החינוך? איפוא כל יפי הנפש? תלמדו אהבת הארץ וציונות, כדי שיהיה מי שישאר פה וירצה לשמור על המדינה – לא רק הערבים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.