חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רון חולדאי, מנפח בועת נדל"ן ומכווץ את התחבורה הציבורית

נושאים מועד ב', שיכון ושלטון מקומי, תחבורה, תכנון ובניה ב 23.08.10 6:02

רון חולדאי ראש עיריית תל אביב, מצליח להזיז הרים ולדאוג לפרוייקטים שמספיק חשובים לו. אך בכל הנוגע לתחבורה ציבורית, הוא מקפיד לפזר מסך עשן, לטרפד פתרונות אפשריים ולעודד נסיעה ברכב פרטי

מאת: יהונתן קלינגר

מסע ההלוויה של הרכבת הקלה בתל-אביב החל השבוע: עיריית תל-אביב ומשרד האוצר הבינו שהם לא יצליחו להוציא לפועל את הרכבת הקלה בתל-אביב בצורה מופרטת, ושלמרות מסך עשן שרון חולדאי מפזר בכל מערכת בחירות כפתרון התחבורתי, עוד מ2003, ברור כעת שהרכבת הקלה לא תנוע. הפתרון התחבורתי מנגד, "מהיר בעיר" של עיר לכולנו תקוע עקב רפורמה עקומה למדי של משרד התחבורה, שמפחיתה את מספר הקווים ויוצרת חוסר בהירות והעדר הסכמה של ראש העיר. לשיטתו של רון חולדאי, התחבורה הציבורית היא תחלואה של החברה, שבאה על חשבון העשירים, אינה בראש סדר העדיפויות, ולכן היא מתנהלת כך.

ומדוע זו המסקנה היחידה? כיוון שרון חולדאי הביצועיסט שיכול להזיז הרים, מצליח לדאוג לפרויקטים שמספיק חשובים לו; לעולם לא תשמעו את חולדאי מבטיח שב2013 תהיה רכבת קלה אם הוא לא יכול לעמוד בהבטחתו, או שיאכוף איסור על כניסה של רכב פרטי, שגם לכך יש לו סמכות. אלא הסמכויות היחידות שיטול לעצמו הן לאשר מגדלים, גם אם יש בכך בעיה, וגם אם השלכת הרוחב של האישור היא יצירת בועת נדל"ן בתל-אביב.

אבל הביצועיסט מתל-אביב יודע מה טוב לעיריה: תחבורה ציבורית פוגעת בשכבות החזקות, היא לא מאפשרת לג'יפים לחנות על מדרכות ובאה על חשבון חניונים. היא גם מגבילה את הנגישות לרכב פרטי, ולכן היא אינה יעילה. הנגשת מרכז העיר לציבור מהשכונות הדרומיות והמזרחיות גם תוריד את מחירי הנדל"ן במרכז ותעלה את המחירים בשוליים, מה שיפגע בשכבות החלשות שמחזיקות בנכסי דלא ניידי. לכן, כדי להמשיך את בועת הנדל"ן ובניית המגדלים, אי אפשר לתת לתחבורה הציבורית (ולרכבת הקלה) להתקיים.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , ,

12 תגובות

 1. שושי :

  הגיוני ומקומם.
  איכשהו גם האקלים המקצין משרת אותו, שכן הוא מקשה על ההמתנה לכלי התחבורה הציבורית.

 2. האיש :

  אני לא מבין , אם אין שיפור בתחבורה הציבורית ואין שינוי בשום דבר, מדוע חסמו רחובות בתל אביב לתחבורה ציבורית בלבד? אני מדבר כמובן על קינג ג'ורג'. התחבורה הציבורית פה היא פח!! לא מובן לי.

 3. יהונתן :

  האיש,
  לא חסמו את הרחוב, אלא בערך 150 מטר ממנו. גם אז, לא מדובר על חסימה הגיונית במיוחד.

 4. יהונתן קלינגר | למען מחירי הנדל"ן: אל תתנו יד לתחבורה הציבורית ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 5. האיש :

  אוקיי , תודה על התיקון, אבל לא כדאי לפתור בעיה לפני שמתחילים בעיה חדשה? ז"א שפרו את התחבורה ואז תחסמו רחובות לרכבים פרטיים… פשוט טיפשות!

 6. א. קוריאל :

  מדיניות התחבורה של תל אביב-יפו היא חלק מן המדיניות החברתית הכוללת של חולדאי ושל מפלגת העבודה, והיא לקיים מדינת סעד. במדינת סעד העשירים חוגגים, אבל דואגים מדי פעם לזרוק עצם לעניים, כדי שיהיו בשקט. זאת, לעומת מדינת רווחה שדואגת לפעולות ממשיות כדי להשוות ככל שניתן את התנאים בין עניים לעשירים, גם על חשבון פגיעה בעשירים. בנושא תחבורה ההבדל הוא בין יצירת קילומטרים של מסלולים בלעדיים לאוטובוסים בתדירות גבוהה, כמו שמציעה תכנית המצוינת של עיר לכולנו (city4all.org.il/metro4all), לבין סגירת 150 מטר בקינג ג'ורג' לטובת האוטובוסים.
  תמיכה בחולדאי כמוה תמיכה במפלגת העבודה – תמיכה במדינת סעד נחה ועלובה.

 7. חנה בירו :

  אין לי קשר לחולדאי, ואני לא מקבלת ממנו אחוזים, אבל מה הקשר בין בניית מגדלים בתל-אביב, לנושא התחבורה שבה? האירו את עיני, בבקשה.

 8. לקסי :

  לחנה בירו,
  כל דירה במגדל כזה מעלה לכבישים כשתי מכוניות.
  אם במרתפי המגדל לא נבנות חניות מתאימות והיזמים/קבלנים/דיירים משלמים לעירייה כופר חנייה על כך שלא בנו חנייה מספקת (זה נוהל שהיה בעיריית תל-אביב, איני יודע אם בוטל), המגדל מעמיס על הרחובות הסמוכים את חניית המכוניות האלה.
  בנוסף – וזה העיקר – המכוניות האלה יוצרות עמסי תנועה בסביבה המיידית של המגדל.
  פעמים רבות מאשרים את תכנית המגדל בלי תשומת לב מספקת לנספח התחבורה בשכונה, או ש"מוותרים" עליו בכלל (ה"ויתור" שווה ליזם הרבה מאוד כסף).
  במצבים הראויים יותר כשלא מוותרים על נספח התחבורה ואפילו דואגים לביצוע נתיבי תחבורה נאותים, לרווחת מכוניותיהם של יושבי המגדלים, הדבר נעשה על-חשבון שטחים ותקציבים שאינם זמינים יותר לעניינים אחרים (למשל תחבורה ציבורית).
  אפשר להרחיב בנושא הזה וכבר נכתבו אודותיו מדפים ארוכים, בתגובה הזו נסתפק במה שכבר נכתב.

 9. חנה בירו :

  הבנתי מדבריך שהחובה לדאוג לחנייה לכל דירה חדשה, לא מיושם בתל-אביב משום מה. זה לא אומר שאם היה מיושם, היה רע לעיר.
  כל דירה במגדל חוסכת שטח, כי על אותו שטח אדמה משכנים עשרות משפחות ולא כמה משפחות כמו בעבר,ועד כמה שידוע לי כעת בונים חניות תת קרקעיות לכל מגדל. בעיר צפופה ויקרה כמו תל אביב, מגדלים רק ישפרו את המצב.

 10. חנה בירו :

  ועוד משהו: בחיפה, בה אני גרה, יש שכונה שבה ניבנו וניבנים מגדלים (20 קומות ויותר). בעבר, אנשי חיפה נרתעו מקניית דירות במגדלים אלה כיוון שפחדו מהגובה ולא אהבו את הצפיפות (120 משפחות בבניין-6 דירות בקומה). אבל הדירות האלה היו זולות, נוחות – יש אוורור, נוף, מעליות, וחנויות זמינות, ולכן נמכרו בכל זאת. אנשים עשו טובה לקבלנים כשקנו שם. אבל כעת כולם מרוצים.

 11. נדב פרץ :

  חנה, אני חושב שסביב הבחירות האחרונות בתל אביב הויכוח סביב המגדלים עלה כיתה, והוא כבר לא מתנהל ברמה של 'מגדלים – כן או לא', אלא 'איזה מגדלים'.

  מגדלים זה יכול להיות בסדר, ואפילו טוב, בתנאי שמקפידים על העקרונות הנכונים בתכנונם (למשל, בניית דירות בגודל סביר, ולא דירות ענק לתושבי חוץ שאפילו לא יגורו בהן; למשל, שילוב של המגדל עם הרחוב ולא יצירת מתחם אטום; ועוד)

 12. מורין :

  לחנה, אני לא חושבת שקלינגר הביא את המגדלים כמשהו שפוגע בתחבורה הציבורית, ודווקא במגדלים בדרך כלל יש חניה לכל דירה (נדב הסביר את הבעיה עם המגדלים יפה). ההשוואה היא שכאשר חולדאי רוצה להזיז משהו (למשל מגדל בפרישמן דיזינגוף בניגוד להסכמים עם אונסקו) הוא מצליח יפה מאוד, אבל כשמדובר במשהו יותר חברתי (מגדלים בת"א זה לעשירים מאוד ותושבי חוץ – הרבה מעל המעמד הבינוני ואני לא מדברת בכלל על שכבות יותר חלשות), כמו חס וחלילה לקחת נתיב נסיעה/נתיב חניה לטובת תחבורה ציבורית חולדאי מטרפד כל יוזמה או הצעה. גם את הרכבת הקלה הוא טרפד בהתעקשות שלו על זה שהיא תהיה תחתית במרכז ת"א (שוב – לקחת נתיבים) ובכך הכפיל את עלות הבניה שלה במאות אחוזים, שאף אחד לא יצליח לגייס לעולם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.