postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » תמלוגי הגז: התאחדות הסטודנטים מצטרפת למאבק

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תמלוגי הגז: התאחדות הסטודנטים מצטרפת למאבק

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 16.08.10 6:02

יו"ר התאחדות הסטודנטים הודיע על הצטרפותה של ההתאחדות לפורום פעולה אזרחית המוביל את המאבק למען העלאת תמלוגי הגז

מאת מערכת עבודה שחורהיו"ר התאחדות הסטודנטים בישראל, בועז טופורובסקי סיכם עם הרב מיכאל מלכיאור, מייסד פורום פעולה אזרחית על שיתוף פעולה במאבק למען העלאת חלקו של הציבור ברווחים מהגז הטבעי. טופורובסקי אמר לאחר הסיכום: "כמי שעד לזעקות האוצר והמדינה בדבר הצורך להשית את נטל מימון החינוך הציבורי על גבם של האזרחים, ברור לי כי בניהול נכון של הרווחים מהגז הטבעי ניתן לעשות כאן מהפכה חברתית. זו הזדמנות הסטורית שמאות מיליארדי דולרים יוכרעו בהועלינו לעשות הכל בשביל שמשאבי הטבע ינוצלו למען כלל המדינה". בימים הקרובים יחל צוות משותף  של התאחדות הסטודנטים ושל פורום פעולה אזרחית לגבש תכנית פעולה משותפת לחודשים הבאים.

בתוך כך,  נוצר בלבול סביב הקמפיין הנגדי של "הפורום למען א"י" המאשים את הקרן-החדשה לישראל בניסיון להביא להעלאת תמלוגי הגז כדי לקדם את "הגז הערבי". יו"ר הפורום, רנן שוורצמן, התנער ממודעות שתקפו את מיכאל מלכיאור ואת איתן ששינסקי, יו"ר הוועדה לבחינת תמלוגי הגז והציגו אותם כ"מריונטות" בשירות "השמאל הקיצוני". "אני לא אישרתי את המודעות הללו והן לא עברו דרכי", טען שוורצמן. מדבריו עולה כי ההיבט הכלכלי כלל אינו מעניין את הפורום למען ארץ-ישראל וכל רצונם היה לתקוף את הקרן החדשה לישראל. "אנו הגענו לסיפור בעקבות הקרן החדשה לישראל ולא להיפך" אמר שוורצמן, "מבחינתנו – שהמדינה תלאים את שדות הגז ושקל אחד לא יילך ליצחק תשובה".

אתמול חשפנו בעבודה שחורה כי מנהלי משרד יחסי-הציבור EDK האחראי לקמפיין "הגז הערבי" ייצגו בשנים האחרונות גופים שונים במערכת הפוליטית וכן חברי כנסת מהליכוד ומקדימה.  אותו המשרד עבד בעבר גם עם התאחדות הסטודנטים בקמפיין למען הורדת שכר הלימוד.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. ל רפי :

  אינני רוצה לעסוק כאן בויכוח בין "הפורום למען א"י" לבין "הקרן החדשה", אף שיש לויכוח זה צידוק מלא וסיבות טובות.
  ככלל: גישתי היא שכל פעילות של "קרן ציבורית" המיועדת לקידום נושאי חברה, רווחה, חינוך, בריאות וסביבה – מבורכת, ובלבד שתהיה גלויה וחשופה לביקורת ציבורית. פעילות כזו מוטב לה שתהיה ממומנת ע"י אזרחי ישראל ויהודי העולם והרבה פחות ע"י מקורות זרים, שמניעיהם לעיתים אינם ברורים (לשון המעטה).
  אני שולל פעילות פוליטית – ישירה או עקיפה – של קרנות ציבוריות, יהיה שמן אשר יהיה, שמקורות המימון שלהן סמויים, ובמיוחד אם מקורות אלה באים מחוץ לישראל.
  לעניין מרבצי הגז: נדמה לי שתאוות הבצע השתלטה פתאום על הסטודנטים, ואולי אפילו משמשת לחלק ממנהיגיהם קרש קפיצה לפעילות פוליטית. אני משוכנע שטופורובסקי לא היה רוצה שיעשו לו מה שהוא מציע לעשות ליזמים (טייקטנים או לא טייקונים אינו שייך כאן לעניין) שגילו את מקורות הגז ועוסקים עתה בהכנות להפקתו והפצתו לשימוש הציבור. כוונתי לשינוי רטקרואקטיבי של כללי המשחק שעל פיו נכנסו לעיסקות חיפושי הנפט והגז בישראל. דומני שטופורובסקי היה מתמרמר, זועק ומפגין אילו היה מציע שר האוצר להכפיל את שכר הלימוד באוניברסיטאות באופן דיפרנציאלי, על בסיס הכנסות משפחתו של הסטודנט, ולהפעיל זאת רטרואקטיבית כתנאי לקבלת התואר המיוחל. (או להחיל תקנה זו רטרואקטיבית על עשר שנות הלימוד האחרונות כחוב של הבוגרים לחברה שמימנה אותם…) שהרי זה בדיוק מה שהוא מבקש לעשות עתה ליזמים. השימוש בתירוץ של בניית חברה חדשה כביכול בזכות כספי התמלוגים, הוא כסות עיניים עלובה למטרות האמיתיות שמנחות תביעה קנטרנית זו.
  אפשר להתווכח על השאלה מהו גובה תמלוגים סביר שיש לחייב בו יזם על שימוש באוצרות טבע של המדינה, אבל אסור לחרוג מנורמות סבירות ואסור לחזור ולפנות להלאמות שרירותיות של משאבים כשאין בכך צורך חיוני של ביטחון לאומי. איננו יכולים לחיות בלי מים, לכן מקורות מי- שתיה חייבים להיות מובטחים ע"י המדינה. אפשר לחיות בלי גז ממקורות עצמיים ולהמשיך לרכוש אנרגיה מגורמי חוץ, כפי שעשינו עד עתה. לכן, אין מקום לנהוג בגז כפי שהיינו נוהגים בנושא המים.
  מציע לסטודנטים להתעשת, לרדת מהעץ שעליו טיפסו, להסתלק מפופוליזם זול, להיות קצת יותר רציניים וקצת יותר הגונים ולהפסיק לדוג במים עכורים. את מאבקם יש להפנות לעבר משרד האוצר על מנת שיובטח שתמלוגים גבוהים יותר שתקבל המדינה מהיזמים בדרכים המקובלות, יכללו מרכיב סביר יותר של הקצאה לחינוך ובכלל זה לחינוך הגבוה. בצד ההקצאות הכספיות אסור לשכוח שחינוך אינו רק כסף…

 2. Tweets that mention תמלוגי הגז: התאחדות הסטודנטים מצטרפת למאבק -- Topsy.com :

  […] This post was mentioned on Twitter by עבודה שחורה , Yinnon Geva. Yinnon Geva said: התאחדות הסטודנטים מצטרפת למאבק על תמלוגי הגז: יותר ויותר אנשים מבינים שההכנסות מהגז שייכות להם, לא לתשובה http://bit.ly/dvRyWW […]

 3. אלעד הן :

  ל. רפי, תשמע זה מצחיק. אינני מתומכי הקרן החדשה לישראל (גם לא ממתנגדיה). אני חושב שבמציאות הנוכחית חלק מהפרוייקטים שלה הם עתירי חשיבות, אבל אני חושב שהשמאל לא צריך להתבסס על מבנה עמותתי מהסגנון שהקרן מעודדת.

  אבל כמות הדיס אינפורמציה היא ממש מצחיקה. אם תרצו וקמפיין הגז הערבי מסתירים את תורמיהם. התורמים שכן גלויים (הייגי האבנגליסט המחכה להשמדת ישראל, למשל) הם ממש בעייתיים.

  לעומת זאת, תוך חצי דקה באתר הקרן החדשה מצאתי את רשימת התורמים שלהם (טרחת לחפש?):
  http://www.nif.org/about/financial-information/2008-donors.html

  לגבי הגז: זה נורמטיבי בעולם לשנות מיסוי ודברים דומים "רטרואקטיבית". לעזאזל, אנחנו מדברים על ישראל שבה ביבי קיצץ בעבר מכספי המבוטחים בביטוח לאומי – כספים שהם שילמו לביטוח!

  אפשר כמובן להמשיך להתעלם מהעניין הזה, ולהתייחס כאילו מי שמצא גז בכסף ממונף (כלומר, לא סיכן את כספו למעשה) זכאי לכל אוצרות המסירה עד דור אחרון.

 4. יוני :

  העלאת מס היא לא שינוי רטרואקטיבי,זאת העלאת מס לגיטימית כמו שהעלאה והורדה של המע"מ או מס חברות הם לגיטימיים.

  העלאת מס רטרואקטיבית היא5 כאשר דורשים מס על רווחים שהושגו בעבר,לא על כאלו שמשיגים עכשיו או ישיגו בעתיד.

 5. עמית-ה :

  יוני אני מסכים איתך לחלוטין.
  מעבר לזה שצריך לזכור מדוע גז נקרא אוצר טבע.
  אוצרות טבע הם דברים שאנחנו מקבלים מהטבע וששווים גדול לעין ארוך מההשקעה הדרושה להפיק אותם.
  למשל חול בסהרה איננו אוצר טבע, אבל בישראל הוא כן.
  לכן שאלות של תגמולים/מיסוי אוצרות טבע זוכות לתשובות אחרות מאשר מיסוי על עבודה והון.

 6. אמג'ד :

  כל הכבוד להתאחדות הסטודנטים על מעורבותם הפוליטית בנושא קריטי לעתיד החברה

  מי ייתן ובאניברסיטת חיפה, האגודה הפאשיסטית-פופוליסטית מבית מדרשו של ליברמן תפסיד את הבחירות וקמפוס לכולנו ינצחו ויצטרפו למאבק החשוב הזה.

 7. האם חוק האברכים נועד להסחת הדעת מתמלוגי הגז? :

  […] הלב של הסטודנטים מהכסף הגדול, לאחר שהתאחדות הסטודנטים הצטרפה למאבק על העלאת תמלוגי […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.