חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מי תומך ומי מתנגד להעלאת תמלוגי הגז?

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 15.08.10 6:04


מי מריץ את הקמפיין החדש והרעשני נגד העלאת תמלוגי הגז? האם ח"כ אריה אלדד ממפלגת "האיחוד הלאומי" הוא בעצם פעיל שמאל קיצוני במסווה? ריאיון עם מנהל משרד יחסי הציבור המוביל את הקמפיין

מאת איתמר כהן השאלה איזה חלק מהרווחים מאוצרות הטבע שבשטח המדינה יגיע לידי אזרחיה, ואיזה חלק יגיע לידי חברות ותאגידים, רבים מהם זרים, מעוררת בימים אלה סערה ציבורית גדולה. זאת, לאחר שמחקר שנעשה ע"י מרכז המחקר והמידע של הכנסת העלה, שגובה המס שאמורות לשלם החברות הפרטיות תמורת ניצול מאגרי הגז העצומים שהתגלו מול חופי המדינה, נמוך ב-40% מהמקובל בעולם המערבי.

הכוחות במחלוקת על תמלוגי הגז אינם שקולים, כמובן. לצידן של החברות עומדים לוביסטים, יחצ"נים, עורכי דין וכיו"ב, שכולם משתכרים שכר רב, ושיש להם אינטרס כספי ישיר בסוגיה. מאידך, את האינטרסים של הציבור הרחב מייצגים רק מספר קטן של עמותות ופעילים חברתיים, שרובם פועלים בהתנדבות, או תמורת שכר נמוך, שמקורו בתרומות.

למציאות זו הבליח בימים האחרונים קמפיין חדש ורעשני נגד העלאת התמלוגים. הטענה המרכזית של הקמפיין היא, שהארגונים והאזרחים הפרטיים הרבים שפועלים למען העלאת התמלוגים הם בעצם ארגוני שמאל רדיקאלי, שמטרתם היחידה היא לייקר את הגז ה"ישראלי" – ועל ידי כך לגרום למדינה להיות תלויה באספקת גז טבעי ממדינות ערב.

כדי לברר מי עומד מאחורי הקמפיין, קיימתי ראיון טלפוני קצר עם משה קלוגהפט, מנהל שותף במשרד יחסי הציבור EDK, המוביל את הקמפיין.

קבוצת הח"כים שהגישה לאחרונה את הצעת החוק להעלאת התמלוגים כוללת, בין השאר, את חברי הכנסת כרמל שאמה (ליכוד), יצחק וקנין (ש"ס), אורי אורבך (הבית היהודי) ואריה אלדד (האיחוד הלאומי). האם, לטענתכם, גם ח"כ אריה אלדד מ"האיחוד הלאומי" פועל למען "חיזוק הגז הערבי"?

"לא יודע. לא מכיר את הצעת החוק. מטרתנו היא לשכנע, שיש כאן פגיעה בכחול לבן. אולי גם הח"כים ישתכנעו. זאת הרי המטרה של הקמפיין. לשכנע."

מודעות ענק בעיתונים, עתירה לבג"ץ, משרד יחסי ציבור – כל זה עולה מיליונים. מי מממן את הקמפיין?

"תורמים. אני לא יכול לומר שמות, כי אני מחויב לפרטיותם."

יזמי הקמפיין מציגים את עצמם כ"מטה מאבק אזרחי", שפועל מ"מניעים ציוניים בלבד". אבל באתר לא מופיע שום שם של אזרח, או ארגון שמוביל את המאבק. כשפונים באמצעות טופס הפנייה באתר, מקבלים תשובה ממשרד יחסי ציבור. זה "מאבק אזרחי"?

"אתה צריך להבין איך דברים כאלה מתנהלים. כשמדובר במאבק אד-הוק, לפעמים אתה מבקש שיענו במקומך מהמשרד. בכל מקרה, יוזמי הקמפיין ממש לא מתחבאים. רנן שוורצמן, יו"ר "הפורום למען א"י", שיזם את הקמפיין, התראיין השבוע פעמים רבות – ברדיו, וב'ידיעות אחרונות'".

הטענה המרכזית שלכם היא, שארגוני החברה והסביבה שפועלים למען העלאת התמלוגים עושים זאת במטרה להגביר את התלות בגז ממדינות ערב. אלא שאותם ארגונים ממש פועלים מזה שנים למען קידום אנרגיות מתחדשות וחיסכון באנרגיה בארץ ובעולם – דבר שיפחית את התלות של העולם בנפט ממדינות ערב.

"יפה. אז הם עושים גם דברים נכונים לפעמים. אבל בנוגע לתמלוגים מהגז הטבעי הם עושים דברים לא נכונים. המסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת אומר, שיכולים להיות גם נזקים סביבתיים כתוצאה מהעלאת התמלוגים."

תודה ללקסי, גלעד ועידן על עזרתם בהכנת הכתבה.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. לקסי :

    ואולי…
    ואולי כבר היו הדברים מעולם?

    ואולי קיימת (במקביל ל"קרן לישראל חדשה") ה"קרן לישראל פשיסטית"?
    והיא הנותנת (מימון).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.