חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מדיניות של סודיות והסתרת מידע

נושאים איכות השלטון ב 1.02.08 6:00

תחקירים עיתונאיים "OUT" כי זה יקר ולא מושך; תכנון הבניה נעקף ע"י גורמי-בטחון שאינם שקופים או מבוקרים; האוצר מסתיר "פילים" בחוק ההסדרים – שונית, חברת עבודה שחורה, מדווחת מכנס "ביטחון וחוסן למי"

ב-21.1 התקיים בסינמטק חיפה כנס 'ביטחון וחוסן למי?' ביוזמת 'קואליציית נשים לשלום' ו'אישה לאישה – מרכז פמיניסטי חיפה'. כנס זה הוא המקבילה הפמיניסטית והאזרחית לכנס הרצליה העשיר והנוצץ, שנערך השנה בכנסת, באדיבות יו"ר הכנסת, דליה איציק.
הכנס השנה יוחד למדיניות של סודיות והסתרת מידע. בעוד כנס הרצליה מביא את "המומחים לחוסן לאומי" לנאום מול אנשי האלפיון העליון, הכנס האלטרנטיבי נועד לחשוף את היבטיו של החוסן הלאומי שלנו, האזרחים.
את הכנס הנחתה העיתונאית טלי לפקין שחק.

  מושב הראשון – זכות הציבור לדעת

המושב נפתח בהרצאה של ד"ר מרי תותרי, ראש החוג לאזרחות במכללת אורנים, על "התקשורת, מהסכמי אוסלו ועד אנאפוליס – חושפת או נגררת". ד"ר תותרי הראתה כי התקשורת היהודית-ישראלית כשלה בסיקור תהליך אוסלו. סיקור התהליך היה שטחי ונגרר אחר משאלות לב הציבור והתדמית שיצרו הפוליטיקאים, בכך תרמה התקשורת בסופו של דבר לכישלון התהליך ולאכזבה הקשה של הציבור ממנו ומכל סיכוי להסדר שלום. גם התקשורת הפלסטינית לא יצאה נקייה, הדוברת טענה כי נכשלה בתפקידה עוד יותר מהישראלית.

רותי ליברטי-שלו, מתכננת קהילת חיפה מטעם החברה להגנת הטבע, דיברה על "המדיניות התכנונית ומתקנים ביטחוניים: המאבק נגד המתקן הביטחוני בחוף חיפה" . היא תיארה תוכנית סודית לבניית מתקן 'פוליניום' בנמל חיפה, מבנה מפלצתי שאם אכן יוקם, כפי שאושר – ח רף התנגדות העירייה ומחאה ציבורית נרחבת – יחבל בתוכניות עירוניות לפתוח את חיפה לים. גוף תכנון בטחוני, ולמ"ב (ועדה למתקנים ביטחוניים), המורכב משלושה אנשים בלבד, הוא בעל כוח תכנוני גדול מזה של הרשויות המוניציפליות.

העיתונאית לינוי בר גפן דיברה על "תחקירים תקשורתיים כמתווכי מידע בין הרשויות לאזרחים/יות: תחקיר על מי השתייה בישראל" . בר גפן שאחראית על סדרת כתבות ששודרה בערוץ 10 בנושא איכות מי השתייה, דיברה על הקושי שבהפקת תחקיר אמיתי ונושך, משום שהפקתו עולה כסף רב, ואנשי הממון, השולטים ברוב התקשורת, אינם מעוניינים בתחקירים. תוכניות תחקיר אינן מושכות רייטינג, ואף חושפות את הזכיינים לתביעות דיבה. המדינה, כמו הגופים שכשלונותיהם נחקרים, אינה מעוניינת בחשיפת מחדלים המסכנים את הציבור.

  מושב שני – הגלוי והנסתר בחקיקה ובמדיניות

יאלי השש, חוקרת פריון, דיברה על "סחר או תרומה – מה לא מגלים לנו על הצעת החוק החדשה לקציר ביציות". לדבריה בקידום הצעת החוק בעניין תרומת ביציות מעורבים אינטרסים של רופאים ומדענים המעוניינים בביציות לטובת מחקר על תאי גזע עובריים שונים, שהציבור ורבים מהפוליטיקאים, אינם מודעים להם. נטיית פוליטיקאים לקבל ללא ערעור את המלצות המדענים, בעייתית ואינה מבטיחה דאגה נאותה לבריאות תורמות הביציות.

ח"כ אורית נוקד הרצתה על "מה מסתירים בחוק ההסדרים", ועל ניסיונותיה להביא לביטול החוק, שסוכלו כיוון שחברי כנסת, בתמורה להסכמת האוצר לתקצב נושאים קרובים לליבם, תמכו בו. לדברי נוקד חברי כנסת ושרים רבים מצביעים מבלי להכיר את פרטי ההחלטות המרובות הכלולות בסעיפי החוק, פרי מדיניות מכוונת של משרד האוצר להימנע מדיון ענייני מקיף.

לובנה מסארווה, פעילה פמיניסטית, אוניברסיטת אלקודס, חתמה את המושב בהרצאה: "לא אשכחך אל קודס – הפנים הבלתי נראות של ירושלים", דיברה על מדיניות מכוונת ושיטתית של קיפוח, התעמרות ושלילת זכויות לקצבאות ביטוח לאומי, שירותי בריאות ותושבות ע"י המדינה והעירייה נגד תושבי מזרח ירושלים, שנועדה להביא לעזיבתם את העיר. מסקנתה, בדומה למסקנות שעלו מדבריהן של מרבית הדוברות בכנס: הסתרת המידע או עמימותו (לעיתים הפצת עודף מידע, מידע מגמתי ובלתי אמין גם הם בבחינת הסתה וטשטוש) מתקיימות משום שהציבור ברובו אינו רוצה לדעת הכול ואינו דורש זאת. מציאות זו יכולה להשתנות רק אם הציבור ידרוש את שינוי המצב.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

 1. שושי שמר :

  באותו ענין:
  שר המשפטים לפני 14 שנה, פרופ' דוד ליבאי, התקין תקנות למאבק בשחיתות (הנקראות "תקנות לעידוד טוהר המידות").
  מה כתוב בהן? מה צריכים לפיהן לעשות שרי המשפטים כדי לעודד את טוהר המידות בשירות הציבור? אתר משרד המשפטים לא מגלה. היתכן ששרי המשפטים מאז ליבאי אינם מתפנים להפעיל את התקנות ומקלים בכך על השחיתות לשגשג?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.