חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מינוי הרמטכ"ל – מלחמות התקשורת ואהוד ברק

נושאים מועד ב', פוליטי ב 9.08.10 6:04

מלחמות התקשורת בין שר הביטחון לרמטכ"ל הושתקו בעזרת סערה תקשורתית גדולה יותר, שהיא קמפיין מתוקשר המעמיד את אהוד ברק כמנהיג חלש לקראת הבחירות הבאות

מאת: יהונתן קלינגר

"השב"כ צריך לגלות מי עומד מאחורי מסמך ארד-גלנט" אומרת הכותרת הראשית של יום א' (אתמול) בישראל היום, ויואב לימור מנסה לאנוס את חוק השב"כ על מנת לטעון כי "התערבות כה בוטה במינוי רמטכ"ל (בין שהיא נכונה ובין שלא) פוגעת בביטחון המדינה, ובוודאי פוגעת בסדרי השלטון ובמוסד הרמטכ"לות". תמימותו של לימור, כאילו מעולם גנרלים לא נלחמו על תפקיד הרמטכ"ל מציגה לא רק את הציניות המערכתית של העיתונות, אלא את חוסר היכולת של מערכת הביטחון לגדל יורש ראוי.

בקצרה, ביום ו' פרסמו חדשות ערוץ 2 מסמך המציג כאילו האלוף יואב גלנט שכר את משרד התקשורת של אייל ארד על מנת לקדם את בחירתו לראשות המטה הכללי, גלנט הכחיש וארד הגיש תלונה במשטרה על זיוף, אלא שבינתיים היועץ המשפטי לממשלה הורה להקפיא את הליך בחירת המטכ"ל , והורה כי היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית תחקור את הזיוף ולא שירות הביטחון הכללי או המלמ"ב.

השאלה מדוע צריך לחקור אותנטיות של מסמך היא מעניינת ברמה המשפטית, אך כלל אינה רלוונטית להליך בחירת הרמטכ"ל. בחירתו של רמטכ"ל תמיד הייתה אקט פוליטי בישראל, המדינה בה הצבא הוא הפוליטי ביותר.

כך היה בעת מאבק הרמטכ"לות של דן שומרון וכך גם היום. החלפת הרמטכ"לות במועדים אסטרטגיים או בסמוך להם נועדה גם לשרת אילוצים פוליטיים: דן חלוץ נכנס לתפקידו כדי לממש את ההתנתקות וגבי אשכנזי מונה לרמטכ"לות כדי לרצות את הציבור לאחר מלחמת לבנון. הרמטכ"ל הבא, לא משנה מי יהיה, יהיה חייב להיות חזק מול ממשלה חלשה.

וזו בדיוק הבעיה: את מלחמות התקשורת בין הרמטכ"ל לשר הביטחון, אהוד ברק היה צריך להשתיק איך שהוא; סערה גדולה מהן השתיקה בצורה יפה. אלא שכעת, ברק יודע שאשכנזי עשוי להיות היריב הגדול ביותר שלו, כשם שהיה ברק למפלגת העבודה בתחילת שנות ה90 של המאה הקודמת. אשכנזי יצא עם ניסיון של מלחמה וחצי בתור רמטכ"ל, שלל מבצעים ובלי שאדם יזכור את שלל הפאשלות שלו. אשכנזי יכול להיות הביטחוניסט הראשי בקמפיין הבחירות של 2012, וזאת כאשר אף אחד מבוגרי הרמטכ"לות מהעשור האחרון לא הצליח.

מנגד, המסמך שמדבר על האסטרטגיה התקשורתית נותן לנו הצצה לדרך כיצד אפשר לנהל קמפיין נכון להכפשת ברק: בין אם הוא מסמך שנוצר למען גלנט או לא, הוא מעמיד את ברק כמי שאינו רואה את טובת המדינה. הצגתו כלחיץ, נתון להשפעה תקשורתית (גם אם לא מצד גלנט) ולא כמי שפועל לפי שיקול דעת מקצועי, מעמיד את ברק באור של מנהיג חלש לקראת הבחירות הבאות. לא משנה מה תהיה בחירתו, הרי שהוא כעת היה מי שהושפע מהספין התקשורתי (של ארד או כל אחד אחר) ולכן הוא לא אובייקטיבי. לכן, הפתרון הקל היה להאריך את כהונתו של אשכנזי בשנה נוספת, כדי לתת לספין לשקוע; אבל זה? זה כבר דורש ויתור על האגו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

7 תגובות

 1. יהונתן קלינגר | פתרון בעיית יואב גלנט והמסמך: שינויי אגו שיכולים להשפיע ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 2. דקל עוזר :

  ניתוח נכון לטעמי. עם כל חוסר האהבה שלי לברק נראה שהמסמך יועד לפגוע בו ולא בגלנט.
  אפשרות נוספת (הצד השני של המטבע) היא שאדם שקשור לברק העביר את הידיעה על מנת לפגוע באייל ארד שמונע מקדימה להצטרף לממשלה.

 3. עמית-ה :

  האמת היא שהאתר הזה בדרך כלל עוסק בנושאים שבשולי התקשורת והם יותר חשובים.
  מצד שני שמחה לאיד זה דבר כל כך טהור ונקי וממלא אושר אז שיהיה…

 4. דנדו דוד :

  אם כבר התחלנו בדיון אז די ואני קורא לא למנות רמטכ"לים מסיירת מטכ"ל.
  מדובר באנשים מנותקים שלא מבינים איך פועל 99% מהצבא. מי שלא היה לפחות מג"ד של גדוד רגיל או דרגה נמוכה יותר שלא יתנה לרמנטכלות.
  ראו את הרשימה:
  דן שומרון – 890 – לאף אחד לא היו טענות.
  אהוד ברק – סיירת מטכ"ל – לכל העולם ואשתו היו טענות.
  ליפקין שחק -צנחנים – לאף אחד לא היו טענות.
  שאול מופז – צנחנים (היה גם בסיירת, כנראה משם הבעיות בתפקוד…) – כשהיה רמטכ"ל לא הוציא ציוץ מהפה ולאף אחד לא היו טענות כלפיו.
  בוגי – החל בנח"ל והיה מ"פ ורק לאחר מכן עבר לסיירת (גם הוא נדפק שם קצת) – עם כל הכבוד לצדקנות, הוא היה מלך הסקנדלים כרמטכ"ל ולא משנה מה יאמרו.
  חלוץ- הרמטכ"ל המוטס הראשון. כשל כשל חמור בהבנת הצבא ואופן תפקוד כוחות רגליים. האמת? לא פלא.
  אשכנזי – גולני – למרות ניסיונות התעמרות חוזרים ונשנים על ידי ברק השר הגרוע יותר בתולדות ישראל, הוא נחשב סופר מוצלח והוא הצליח לא לערוף לאהוד ברק את הראש ואף לא להוציא מילה רעה על האדם הזה.

  עכשיו, נילך למועמדים העכשיווים:
  יואב גלנט – שייטת 13\ אח"כ מפקד סטיל. הגיע לחי"ר רק בתפקיד חטיבה – מבחינתי פסול ואסור לו בשום פנים ואופן לכהן כרמטכ"ל. בלי להכיר אותו אני אטען שאין לו את ההבנה של חפ"ש. אני לא צריך גיבורים בכיסא שבו צריך אנשים עם יכולות חשיבה. אני צריך אנשים בעלי שיקול דעת כבד. כמו ההוא, רבין, שהיה מתלבט סדרתי. הוא היה פחדן ולכן הוא היה רמטכ"ל טוב.

  בני גנץ – צנחן שגדל והתחנך בשטח – מבחינתי עבר את הבחינה.

  אבי מזרחי – סיירת גולני ואז שריונר. מתנדנד, אני פוסל אותו, מתנדנד לא מספיק לי.

  גדי אייזנקוט – גדל והתחנך בגולני. עבר את המבחן.

  נשארנו אפוא עם שני מועמדים:

  גדי אייזנקוט ובני גנץ. איכשהו יצא ששניהם המועדפים על אשכנזי, לעומת גלנט שאהוד ברק רוצה (מעניין מאוד איך אנשי הסיירת אוהבים למנות את עצמם, גם ביבי רצה את וילנאי).

 5. אשדודי :

  אני בקבוצה עם אשר אוחיון מאשדוד. ותמיד נהיה עם אהוד ברק כי הוא המנהיג היחיד שיש לנו במדינה.

 6. דנדו דוד :

  כנראה לדעתך מנהיג = אדיוט

 7. הראל לייבוביץ :

  יש לי הרגשה שבני גנץ יזכה ברמטכ"לות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.