חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצלת מפלגת העבודה – על ידי איחוד עם קדימה

נושאים דעות, פוליטי ב 8.08.10 6:06

כותב המאמר, חבר מפלגת העבודה, מציע למפלגתו להתאחד עם קדימה כדי להגדיל את מספר נציגיה בבחירות הבאות, ולחזור להיות מפלגה מרכזית במפה הפוליטית

מאת: איאן יפה

כיצד יכולה מפלגת העבודה להציל עצמה – איחוד עם קדימה

אין צורך לבזבז דיו בפירוט העניינים שאינם "בסדר" במפלגת העבודה – שכן הכול ידוע. אליטיסטית, מזדקנת, ללא אידיאולוגיה שקופה, אין ספור ויכוחים פנימיים ומערכות בחירות פנימיות מתמידות. מפלגה שחדלה להיות מוצר וספק אם אף מנהיג צעיר וחדש – כברק אובמה – יכול היה לשנות את מצבה. בטרם המפלגה תקבור עצמה ותעלם מן המפה הפוליטית לצמיתות, עליה למצוא דרך – לא רק לשרוד – אלא אף לצמוח, אולם זאת אך ורק במתכונת פוליטית שונה לחלוטין.

אם מפלגת העבודה חפצה בחיים פוליטיים, עליה להתאחד עם מפלגת קדימה – תחת הנהגתה של ציפי ליבני. איחוד שכזה עשוי לגרום לחלקה הימני של מפלגת קדימה – לחבור חזרה לליכוד וכן לאגף השמאלי של מפלגת העבודה – לחבור למרץ. כך, יחזור הרוב היהודי – ציוני, הלא דתי בארץ – לחלוקה ההיסטורית הנכונה שלו: חירות, מפ"י ומפ"מ, רק הפעם הליכוד במקום חירות, קדימה / מרכז העבודה – במקום מפ"י ומרץ והחלק השמאלי של מפלגת העבודה – במקום מפ"מ. חלוקה כזאת, לדעתי, הינה נכונה למפלגת העבודה ונכונה לפוליטיקה הישראלית משום שרק כך נוכל – בשיטת הבחירות הנוכחית – לשוב למצב בו תהיינה שתי מפלגות גדולת (הליכוד וקדימה/עבודה), עם סיכוי להגיע ל-40 מנדטים, דבר אשר לעצמו יכול להבטיח ממשלה יציבה יותר עם פחות מפלגות בקואליציה ופחות שרים. מדובר בפתרון שהינו טוב לכולם: הליכוד יוכל לשוב להיות מפלגת ארץ ישראל השלמה, עם זהות יהודית – מסורתית יותר. בנוסף, יוכל חלקה השמאלי של מפלגת העבודה להקים מפלגה חדשה עם מרץ, המבוססת על דוקטרינות של הסוציו-דמוקרטיה. לבסוף, מפלגות קדימה והעבודה יוכלו להיות מפלגת מרכז, אשר תשים את הדגש על ניהול נכון של המדינה, ללא הדבקות לאידיאולוגיה כלכלית /חברתית ו/או דתית / לאומית זו או אחרת. יתרה מכך, חלוקה כזו הינה טובה ונכונה למדינה.

כאן המקום לציין, כי אין זה משנה מיהו המנהיג של מפלגת העבודה – בכל מקרה, קשה לראות מצב בו המפלגה לא תתרסק – עוד יותר – בבחירות הבאות. במקרה הנדון, נדרשת כריתת איברים של ממש בכדי להציל את החולה. עם כל הכבוד לכוונותיהם הטובות של חוגי ההתחדשות למיניהם בתוך המפלגה, אין להם הרבה סיכוי לשנות את הדברים. רוב מצביעי העבודה המסורתיים עברו מזמן להצביע קדימה ולא יחזרו הם לשורות העבודה – עובדה מוגמרת. מעבר לכך, מפלגת העבודה אף לא הצליחה לחדור לפריפריה או לעולים החדשים. מה לעשות? עובדה: פרופיל הבוחר של המפלגה הינו: עירוני, המשתייך למעמד הביניים, לא אידיאולוגי במיוחד – אלא אדם שרוצה ניהול נכון ולא הידבקות לאידיאולוגיות מימין ומשמאל. זאת המציאות, אף באם היינו מייחלים לאחרת. באם לא ניתן להשיב את "מאוכזבי העבודה" למפלגה, אזי יש להזיז את המפלגה חזרה לכיוון המצביעים המדוברים – והם נמצאים בקדימה. אין זה הגיוני ששתי מפלגות דומות תלחמנה על אותה העוגה. היינו שם בבחירות האחרונות – והתוצאה הייתה ברורה – מפלגת הליכוד הקימה את הממשלה. חזון המדינה של ציפי לבני תואם את זה של מצביעי העבודה. האג'נדה הפוליטית של מפלגת קדימה שהינה: שיקום מערכת החינוך, הגנה על שלטון החוק וניהול יעיל והגיוני – במקום אידיאולוגי – הינה אג'נדה פוליטית התואמת את זו של רבים מחברי מפלגת העבודה. לפיכך, אין הצדקה לשתי מפלגות נפרדות.

השאלה הבאה הינה, האם אהוד ברק מסוגל לחבור לציפי לבני ויחד – לאחד את המפלגות?. באם חפץ הוא לשרוד פוליטית לאחר הבחירות הבאות, אין לו ברירה לדעתי, וחייב הוא לפעול עכשיו ומהר, משום שברגע שדן חלוץ יכנס לתמונה – האופציה של אהוד ברק כשר ביטחון בממשלת לבני עתידית – תהיה פחות אטרקטיבית. כמובן, שאם לברק אין שאיפות מעבר לקדנציה הנוכחית – אין לו כל סיבה לחבור ללבני ונצטרך להשלים עם מפלגה שתעלם כליל מהמפה הפוליטית בבחירות הקרבות. גם ליתר מנהיגי העבודה לא נותרו הרבה ברירות – במצב שכזה – יכולים הם לצפות ל 6-7 מנדטים בלבד.

הסקפטיים שבינינו ישאלו – ובצדק – "מה עם העסקנים?" שכן לא ניתן יהיה להוביל מהלך שכזה ללא תמיכתם בתוך המפלגה. איחוד בין העבודה לבין קדימה עלול לעורר התנגדות חריפה מצד העסקנים הפתטיים בשתי המפלגות. וכולנו נצטרך לתת את הדעת לשאלה: מה באמת יהיה גורלו של סגן מנהל סניף בצפון מערב נהרייה, השולט על ממלכה של תשעה וחצי חברים רשומים, שאף לא בהכרח פעילים?.

אם תשאלו אותי? זה לא ממש אכפת לי! אני תקווה שגם למנהיגי המפלגה לא איכפת, וכך אולי ניתן יהיה  להציל את המפלגה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

10 תגובות

 1. נדב פרץ :

  אני בעד.
  שבוז'י, שמחון, בן אליעזר ובעיקר ברק יחברו לקדימה, שם יוכלו לעמול על 'ניהול נכון של המדינה', בלי להידרש לזוטות כמו ערכים וסדרי עדיפויות, ויעזבו אותנו בשקט.

 2. משתמש אנונימי :

  בכותרת, במלה הראשונה, להחליף את האות "צ" באות "פ".

  וגם מה שנדב כתב.

 3. אלעד הן :

  הצלת מפלגת העבודה ממה? ולשם מה? החיבור עם קדימה אמנם יהיה טבעי (ולא נודע כי באה אל קרבה) עד לא מורגש, אבל באותה מידה לא נחוץ. אולי עדיף כבר שהעבודה תתרסק.
  ובכל מקרה, זה לא מעלה ולא מוריד דבר.
  מצד שני, אני מהמר – ברק יעבור לליכוד. זה ביתו בטבעי באמת.

 4. אדם :

  יותר מדי מתמטיקה ופחות מדי אידאולוגיה.

 5. לקסי :

  "… העניינים שאינם "בסדר" במפלגת העבודה … …ללא אידיאולוגיה שקופה,"
  בקדימה, לשם השוואה, אין אידיאולוגיה בכלל.
  "…ויכוחים פנימיים ומערכות בחירות פנימיות מתמידות…".
  ויכוח ולא טיוח (שאול מברנר), בקדימה – באמת, אין כאלה. מי שדיונים מפריעים לו, שיילך!
  "…מפלגה שחדלה להיות מוצר…" בכלל לא היתה צריכה להתחיל להיות מוצר, מוצרים קונים בשוק. דעות מחליפים בדיונים, כשהן נעשות "מוצר" מקבלים "מוצרים" כמו קדימה, באמת משהו "שוקי" ואולי גם "שיקי".

 6. דנדו דוד :

  אפילו בתור בדיחה זה רעיון טיפשי.
  אם פעילי קדימה רוצים להיות רלוונטיים בבחירות הבאות אז אני ממליץ להם להתפקד למפלגת העבודה ולתמוך בשלי יחמוביץ.
  קדימה זה בלוף ללא אויר.

 7. איל רדושקוביץ' :

  איאן ידידי,

  אני חושב שאתה שרוי בייאוש משהו מהמפלגה. את הייאוש עדיף שנתעל לעשייה ולא למקסמי שווא כגון הצטרפות לקדימה.

  כמה השגות שלי עם למאמר שלך.
  1. עדיף לשפוך דיו, שפוך, תנתח, תכתוב את כל הבעיות של המפלגה. ע"י ניתוח מתמיד ונסיון מתמיד לשיפור במסגרת כוחנו יאפשר לנו לקום ממצב הביש הזה.
  2. איחוד עם קדימה לא מציל את מפלגת העבודה, הוא גומר אותה. אין בקדימה שום שאר רוח המאחד את השמאל, החברתי או המדיני, יש שם אוסף של אנשים טובים או פחות טובים אך לא עבר אידיאולוגי שניתן להשען עליו.
  3. אינני מזהה כיום במפלגה איזשהוא קצה שמאלי-פוסט\אנטי ציוני שהייתי רוצה לייתר אותו ולחבר אותו עם מרץ, ההבדלה הזו, הניסיון להנגדה הזו עשוי לדעתי לשמש אותנו כחרב פיפיות ולהרחיק עוד אנשים מהמפלגה במקום לקרב.
  4. אתה כותב הרבה על מנדטים וסיכוייהם של חוגי ההתחדשות לשנות ולהציל את המפלגה (אפסיים בעיניך), אני סבור כי עליך (ועל שאר מצביעי המפלגה) להכיר אותם יותר מקרוב – תא דור חדש באגודת הסטודנטים של אונ' ת"א, תא אופק באגודת הסטודנטים של אונ' י-ם, המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה (שלמושבה הראטשון בראשות מיכל בירן הגיעו כ100+ אנשים, רובם המוחלט צעירים), לאחר שתכיר , אנא פסוק שנית, האם יש תנועה אחרת המצוידת במספר כזה של צעירים? הפועלים ברוח תנועת העבודה ומקיימים יום יום אקטים חברתיים לאור עקרונותיה?, כהערת אגב אוסיף כי אני מעדיף שבבחירות הבאות המפלגה תקבל כ-10 מנדטים (או 7 או 6), אך שחברי הכנסת שלה יהיו מסורים לרוח התנועה, מאשר 20-30 מנדטים "רפאים" שאין חוט אידיאולוגי מקשר בינהם.
  4. הסיבות שנפלנו בבחירות האחרונות, לדידי, הם יותר מאשר מאבק על מאגר המצביעים של קדימה. אך לא כאן המקום וזמן לדון בכולן.

  בברכה,

  איל.

 8. ק. טוכולסקי :

  איאין צודק. המפלגה החדשה קדימה עבודה לא תהיה מפא"י אלא גרסה דהויה מאוד ועלובה מאוד אבל זה בהחלט יאפשר הקמת מפלגת שמאל אמיתית. מה שכן אני לא בטוח שכל השמאל ילך שמאלה, יחימוביץ לדוגמא, עשויה בהחלט להשאר עם בוזי ועיני במפלגת המרכז.

 9. עמית-ה :

  אני מסכים עם נדב אשמח אם אהודברק וחבר מריעיו יצטרפו לקדימה.
  אני רק לא רואה איך זה קשור למפלגת העבודה.
  הצטרפות של המפלגה לקדימה תהיה כמו וודי אלן בקח את הכסף וברח –
  http://www.youtube.com/watch?v=LGfIm_6hJn8&feature=related
  מהדקה ה-6.
  כשהוא מרסק לעצמו את המשקפיים.
  מפלגת העבודה צריכה לעשות ניתוח להסיר את הגידול ולהתחיל מהתחלה.
  צריך לזכור שלזכות בבחירות כאן זה כמו אליפות הדוּק של עמק יזרעאל.
  אופציות הבחירה של הישראלים כל כך לא אטרקטיביות שהצבת נבחרת סבירה מבטיחה הצלחה.

 10. א. קוריאל :

  מפלגת העבודה בכל מקרה חדלה להתקיים כגוף פוליטי בעל חיים אמיתיים, והיא מתפקדת היום רק מכוח האינרציה. אנשי השמאל במפלגה צריכים לשאוף להשתלט על מוסדותיה ולהעביר אותם למפלגה ס"ד חדשה בשיתוף עם מרצ ועם גופים נוספים. אם הנותרים (למשל: פואד, בוז'י נוקד וכו') יחברו לקדימה, או למפלגה חסרת אג'נדה אחרת – זה ממש לא משנה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.