חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא להפריט את מרכזי חלוקת המתדון

נושאים בריאות ואיכות סביבה, זכויות אדם, חדשות ב 4.08.10 5:50

הממשלה מתכוונת להפריט את המרכזים לחלוקת מתדון, בהמשך לפרסומים מהועדה למאבק בנגע הסמים הרי עדות של שתי מטפלות, עובדות סוציאליות במרכז חלוקה כזה, למה אסור להפריט את המרכזים
מאת: טלי ושושי

המכורים קוראים לי "המטפלת שלי" ואני בעצם עובדת סוציאלית. עובדת סוציאלית במרכז מתדון. (למי שלא יודע המתדון הינו תרופה הניתנת למכורים כדי לסייע להם להפסיק להשתמש ב"סמי רחוב")

אני עובדת עם אוכלוסייה שלא קל לה.

אוכלוסייה שחוותה וממשיכה לחוות טראומות וכדרך להתמודד עם חוויות חייה – בחרה בסם במטרה לתת לנפש מעט מרגוע ושכחה מתקופת הילדות ובכלל .

המרכז בו אני עובדת מספק, בין היתר את המתדון אך לא רק. הוא מכיל ומנחה, מהווה אוזן קשבת ו"כתף" עליה יכולים הם להישען למספר רגעים ואולי אף לשתף בקשיים היום יום… הוא מספק עבורם קול שפוי שמשקף בחירות בחיים ומציע גם בחירות אחרות… הוא מהווה גשר בין עולם הפשע והסם לעולם הנורמטיבי שבחוץ… הוא מהווה עולם שלם…

העבודה כאן אינה פשוטה. כעובדת סוציאלית, אני נחשפת לחוויות מזעזעות. לעתים, אני מביטה במכורים בהערכה והערצה על יכולתם לשרוד חוויות כה קשות ועדיין להמשיך ולבחור בחיים .

יכולת ההכלה שמתמתחת בעבודה זו היא מדומה בעיניי לשריר שמתפתח עם הזמן . לעתים, כואב השריר, לעתים הוא נתפס ומבקש מנוחה. אך בשונה מעבודה על שריר, כאן במרכז לא ניתן לנוח…

לאחרונה הוציא משרד הבריאות מכרז להפרטת מרכזי המתדון. על כך אנו נאבקים. המאבק  לא פשוט כלל, אפילו דומה למלחמת התשה. יש המון חוסר וודאות ואי בהירות. מה יקרה לצוות שעובד במרכזים במשך שנים רבות? מה יקרה למטופלים שנקשרו לצוות המטפל? מה יקרה לאמון שנוצר ונבנה במשך הזמן? מה יקרה אם המרכזים יעברו לידיים פרטיות? האם ייתכן שהמפעיל ירצה להרוויח מהעסק החדש?… איך הוא ירוויח? במה הוא יקצץ? והכי חשוב- מי יסבול מה"קיצוץ"?

המאבק הנוכחי נגד ההפרטה דומה למאבק המטופלים כאן לחיים נורמטיביים ושפויים… גם העובדים מעוניינים ביציבות וביטחון.  אני יודעת שאני זקוקה לכך כדי להמשיך ולתת למטופלים מקום לקשייהם.

מצפים מאיתנו להיות חסונים מול קשיים, אך כיצד ניתן להיות חסון ולהגן על החלש כשאתה חש עצמך כחלש ולא מוגן?

מבקשים מאיתנו להרגיע את המטופלים. אני מנסה ומשתדלת כי אני חוששת לשלומם אבל מה אני יכולה להבטיח להם? איך אני יכולה להבטיח ש"לא יקרה כלום" כשאני לא בטוחה בזה?…

אני מקווה שאלו היושבים שם למעלה, ירדו קצת לשטח ויבינו שמדובר פה בבני אדם!

גם העובדים וגם המטופלים!

אני מקווה שהמערכת תמשיך לתת לי את הביטחון לו אני דרושה כבת – אדם בראש ובראשונה וכמטפלת כדי שאוכל להמשיך ולהיאבק יחד איתם על מטרתם לחיים שפויים ונורמליים…

רדו מהרעיון ! זה רק יפגע בכולם !

(נכתב ע"י טלי ושושי, עובדות סוציאליות)

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

6 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  צריך לציין שההפרטה כבר נעשתה גם האגודה לבריאות הציבור לא שייכת למדינה. הברירה צריכה להיות בין חזרה להעסקה באמצעות המדינה כעובדי משרד הבריאות או הרשות למלחמה בסמים ובין מעבר לאחריות קופות החולים כעובדי קופות החולים. בכל מקרה הרעיון הנוכחי כפי שעולה מהודעות הוועדה פשוט רע.

 2. אלעד הן :

  טוכולסקי, אתה צודק, אבל האגודה לבריאות הציבור עדיפה על הכיוון של העברה למפעילים למטרות רווח, לכן המאבק הנוכחי הוא על השארת המודל הנוכחי. אם הוא יצליח אני מניח שניתן יהיה לנסות להגיע ליותר.

 3. שי כהן :

  "כפי שעולה מהודעות הוועדה"- גם אני חושב שזה רעיון גרוע 😉

 4. על האגודה לבריאות הציבור - לאלעד :

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1142367.html

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3611976,00.html

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=906034&contrassID=2&subContrassID=21&sbSubContrassID=0

  http://www.blacklabor.org/?tag=%D7%90%D7%97%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%AA%D7%99-%D7%A1%D7%A4%D7%A8

  נסה גוגל על אחיות בתי ספר – תזדעזע

 5. אלעד הן :

  אני מכיר את סיפור אחיות בית הספר. אני לא מבין איך זה משנה את מה שאמרתי. כרגע העובדים בסכסוך עבודה סביב כוונה להוציא מכרז בלי פיקוח מינימלי ובלי התחייבות לשמירת העובדים או זכויותיהם. זה שכל השירות הזה צריך להיות של המדינה, זה נכון.

 6. יפה :

  עם המשכורת שמשולמות לעובדי המתדונים ובמיוחד לעובדי הנהלת האגודה לבריאות הציבור ושל המנכ"ל, מתברר שלא רק שלא מדובר בגוף לא ציבורי אלא גוף פרטי משומן לחלוטין !
  מפטר עובדים על ימין או שמאל מרגע שהם מפסידים מכרז בלי רחמים. עוד בעבר הם איימו בתביעה עובדים לשעבר שלא יעבדו בביטוח לאומי. זה גוף ציבורי ? משחיק אפילו לחשוב על זה. כמו-כן, מי היום חברי מליאה באסיפה הכללית של העמותה אגודה לבריאות הציבור ?
  בעבר זה העמותה הייתה אולי ציבורית כשנוהלה על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, אך מאז הבג"ץ כל העובדים הציבוריים של משרד הבריאות התפטרו, והעמותה מנוהלת אך ורק על ידי המנכ"ל. פעם אחד מישהו ראה פרסום של וועד מנהל או של יו"ר וועד המנהל. כל הפרסומים התקשורתיים הם רק מהמנכ"ל, וזה מוכיח את הכל !

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.