חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדת העבודה והרוחה, הצעות לשיפור חלופת ויסקונסין

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב, מכתבים ב 3.08.10 5:55

נדב פרץ, מרצה למדיניות חברתית, מכללת ספיר והמכללה האקדמית אשקלון, חבר מערכת "עבודה שחורה". כותב לחברי ועדת העבודה והרוחה, משבח אותם על הצעת חוק החלופה לתכנית ויסקונסין ומציע כמה תוספות לשיפור

לכבוד

חברי ו. העבודה והרווחה של הכנסת:
ח"כ חיים כץ,
ח"כ שלי יחימוביץ',
ח"כ עפו אגבאריה,
ח"כ רחל אדטו,
ח"כ אריה אלדד,
ח"כ חיים אמסלם,
ח"כ אריה ביבי,
ח"כ אילן גילאון,
ח"כ אורלי לוי אבקסיס,
ח"כ משה (מוץ) מטלון,
ח"כ סעיד נפאע.

א.ג.נ.

הנדון: הערות להצ"ח אחריות המדינה להגברת התעסוקה, לאופק תעסוקתי, ולשירותים תומכי עבודה, התש"ע – 2010

בעקבות הפרסום בעבודה שחורה, קראתי בעניין רב את הצעת חוק: אחריות המדינה להגברת התעסוקה, לאופק תעסוקתי, ולשירותים תומכי עבודה, התש"ע – 2010, שהצעת עם יתר חברי ועדת העבודה והרווחה של הכנסת. זוהי הצעה חליפית לתוכנית ויסקונסין, שתראה שניתן לקיים תוכנית רווחה-לעבודה שתסייע למי שתלוי במערכות הרווחה להשתלב בחזרה בשוק העבודה – בלי להענישו ובלי להאשימו במצבו. ברצוני לברכך על הגשת ההצעה הזו, שנראית לי כהצעה ראויה ביותר, אך לטעמי יש בה מספר חסרונות שניתן לתקן.

להצעה יש כמה יתרונות מרכזיים, חשובים ביותר, על תוכניות ‘מהל”ב’ ו’אורות לתעסוקה’.

 • ראשית, התוכנית אינה מניחה כי ניתן לפתור את בעיות האבטלה והעוני של ישראל על ידי התייחסות לבעיות המוטיבציה של המובטלים בלבד. הנחת היסוד של התוכניות הקודמות הייתה כי אם רק ניתן למקבלי הבטחת הכנסה את ההכשרה הראויה, ואת המוטיבציה הדרושה, כדי להשתלב בשוק העבודה – בעיותיהם יפתרו. התוכנית הנוכחית מבוססת על ההנחה, כי בעיית האבטלה היא ראשית לכל בעיה מבנית, ולכן יש לדאוג ליצירת מקומות עבודה, במקביל להשמת מובטלים בעבודה, שכן השמה בעבודה כשאין עבודה היא חסרת ערך. לכן, הסעיף הראשון בהצעת החוק (ס’ 3) מתייחס לאחריותה של המדינה לשוק התעסוקה.
 • שנית, החוק אינו מכיל אלמנט של שלילת קצבה נוסף על זה שקיים ממילא בחוק הבטחת הכנסה. יתר על כן – הוא מצמצם את תחולתו של אלמנט זה, במקרים שבהם לא ניתנים שירותים תומכי עבודה (ס’ 5ב). שלילת קצבה היא האינדיקטור הטוב ביותר למטרתן של תוכניות רווחה לעבודה – מטרתן של תוכניות המכילות שלילה כזו היא להעניש את מי שאינו מעוניין לעבוד, לכאורה. מטרתן של תוכניות שאינן מכילות אלמנט כזה, היא לסייע לו להשתלב בשוק העבודה.
 • לבסוף, החוק אינו מכיל אלמנט של הפרטה. דגש רב הושם על כך שכל העובדים בתוכנית יהיו עובדים של לשכת התעסוקה, במקום עובדים של חברות חיצוניות כפי שהיה בתוכניות קודמות.

עם זאת, ראוי להצביע על כמה חסרונות בטיוטת הצעת החוק, שהתייחסות אליהם יכולה להפוך חוק טוב לחוק מצויין:

 • החוק מיועד לפעול דרך לשכות התעסוקה. אלא שללשכות התעסוקה כיום תפקיד חשוב ומוגדר: מציאת עבודה למי שמחפש כזו. זהו תפקיד שהוא מצד אחד רחב יותר מתפקידן של תוכניות רווחה לעבודה – שכן הוא כולל גם את מי שפוטר מעבודתו זה עתה, וחיפוש העבודה שלו צפוי להיות קצר ומוצלח, בעוד תוכניות רווחה לעבודה נועדו כדי לטפל במי שנמצא מחוץ לשוק העבודה מזה זמן רב, ונדרש טיפול אישי צמוד על מנת להשיבו אליו. מסיבה זו, תפקידה של לשכת התעסוקה הוא, מאידך, גם צר יותר מזה של התוכנית המוצעת – לשכת התעסוקה מסתפקת, ברוב המקרים, בחיפוש עבודה, שכן רוב לקוחותיה אינם נדרשים לפתרונות מקיפים.לכן, כדי לתת מענה טוב למי שנזקקים לטיפול מיוחד כדי להשיבם אל שוק העבודה, אין להסתפק בלשכות התעסוקה הרגילות – יש להקים שירות יעודי שיתמחה במתן מענה לאוכלוסיות אלו. שירות זה יכול בהחלט להיות מוקם במסגרת שירות התעסוקה, אך עליו לקיים מערכת ארגונית נפרדת, שתאפשר קיום של ידע ארגוני ופרקטיקות ארגוניות עצמאיות.
 • השם הכולל לתוכניות מסוג זה – תוכניות ‘מרווחה לעבודה’ – אינו מקרי. לרוב, הלקוחות של תוכניות כאלו מגיעים אחרי טיפול רב-שנים בשירותי הרווחה. לכן, לגורמי רווחה – בדגש על הלשכות לשירותים חברתיים ועל העובדים הסוציאליים המועסקים בהן – היכרות עמוקה הן עם המאפיינים של אוכלוסיות אלו, והן עם הלקוחות הספציפיים. מאידך, לעובדים סוציאליים יש את ההתמחות הנדרשת על מנת להכיר את מכלול הגורמים המשפיעים על יכולותיו התעסוקתיות של אדם, על מנת להתאים לו תוכנית שתסייע באופן המיטבי בשילובו בשוק העבודה. יש לשלב בתוכנית עובדים סוציאליים, בתפקידים יעוציים, ניהוליים וטיפוליים, ולמסד את הקשר של התוכנית עם גורמי הרווחה.
 • התוכנית אמנם מכירה בכך שמצבם של הלקוחות אינו נובע רק מתכונות האופי שלהם, אלא גם מהמבנה החברתי, אך אינה מביאה תובנה זו לידי ביטוי פרקטי, משום שהיא מציעה מסגרת אחידה להכשרה, שבבסיסה ההנחה שיש סל מסוגלויות מוגדר שמאפשר השתלבות בשוק העבודה. כדי להביא הנחה זו לידי ביטוי, יש להתאים את התוכנית לתנאים היחודיים הקיימים בכל אזור ואזור, וליצור תוכניות שיהיו חלק ממערכת תמיכה מקומית, המותאמת למאפיינים היחודיים של כל רשות מקומית, ולעתים אף של כל שכונה.
  יש להדגיש את עצמאות הלשכות המקומיות, ואת שיתוף הפעולה שלהם עם גורמים מקומיים אחרים. שיתוף פעולה עם המחלקה המקומית לשירותים חברתיים, עם הרשות המקומית, ועם שאר גורמים מקומיים יכול לאפשר את הגמישות הנדרשת כדי לתפור עבור הלקוחות חבילה מלאה שתאפשר השתלבות מיטבית בשוק העבודה, בדגש על מאפייניו המקומיים. כך, למשל, הכשרות מקצועיות צריכות להתבסס על היכרות עם התנאים היחודיים השוררים ברשות, על מנת להכשיר את הלקוחות למקצועות הנדרשים בסביבת מגוריהם; בניית שירותים תומכי עבודה צריכה להיעשות בתיאום עם גורמי הרווחה ברשות, המכירים את הקשיים הספציפיים העומדים בפני הלקוחות באיזור זה, ויודעים להציע פתרונות לקשיים אלו.

בתקווה שנגיע ליום שבו מחפשי עבודה יקבלו יחס הוגן,

נדב פרץ,
מרצה למדיניות חברתית, מכללת ספיר והמכללה האקדמית אשקלון

העתק מכתב זה נשלח לפרסום באתר 'עבודה שחורה', גם תשובותיכם – לכשתתקבלנה – תפורסמנה שם

הערת המערכת: להלן תגובה שנתקבלה ובשל הענין הוכנסה לכאן

נדב,

תודה על המאמר. יש בו נקודות חשובות ביותר.

בתור עו"ס, אני רוצה לחזק במיוחד את מה שאמרת על שילוב של עובדים סוציאליים ולשכות רווחה בתוכניות שכאלה. יש בשת"פ שכזה את הראיה הרחבה וההוליסטית הדרושה בכדי לעזור בצורה המיטבית לאנשים. אני חושבת שהדרישה צריכה לבוא גם מכיוונם של אגפי רווחה והעובדים הסוציאלים עצמם.

במסמך שהפקנו לפני כמה חודשים, סינגור קהילתי יחד עם האגודה לזכויות האזרח, הקשת הדמוקרטית המזרחית ורבנים למען זכויות אדם, העלנו כמה אלטרנטיבות של תוכניות המופעלות בארץ, כדרך להרחיב את הדיון על תוכניות מרווחה לעבודה.

בכל התוכניות הללו, יש שת"פ מלא עם רשויות מקומיות ו/או עם אגפי רווחה. התוכניות הן יותר לוקאליות ומותאמות למאפיינים הייחודיים של כל אזור.

בין התוכניות שהוצע ללמוד מהן: פרויקט עידית בדימונה , בזכות עצמך בירושלים, וכן מגוון התוכניות של תב"ת.

כאשר יחלו הדיונים בועדת העבודה והרווחה על ההצעה, יהיה טוב וראוי לחשוב על התוספת הזו.

תמי גרוס
בשם הארגונים המסייעים בניסוח הצעת החוק הנידונה, האגודה לזכויות האזרח ועמותת סינגור קהילתי.

תודה תמי,
אציין שהתוכניות שאת מזכירה – ובמיוחד פרוייקט עידית, שהוא בית ספר לשילוב בתעסוקה בצורה שהיא גם רגישה וגם יעילה – בהחלט עמדו לנגד עיני.

(לא כתבתי במאמר גילוי נאות, אבל אם כבר הגענו לזה – אני לא עו"ס בעצמי, אבל אני לומד ומלמד בבתי ספר לעבודה סוציאלית)

נדב פרץ

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , , , , , , , , , , , , , ,

18 תגובות

 1. דליה :

  חוק תחליף ויסקונסין עדיף על החוק הקודם. הוא משאיר את האחריות על התעסוקה בידי המדינה ולא מעביר אותה להפרטה. אסור שמצוקת עובדים תשמש אמצעי רווח לגופים פרטיים.
  התיקונים המוצעים פה יכולים רק לשפר את ההצעה.

 2. לקסי :

  תשואות לנדב

 3. אסף שלוי :

  הבסיס ליכולת לשלב מקבלי גמלאות הנמצאים באבטלה כרונית בעבודה, כפי שהוכח בכל מקום בעולם בו הצליחו לעשות זאת, היא הדרישה להשתלב בפעילות תעסוקתית כלשהי במשך 30 שעות בשבוע כתנאי לגמלה. רק כך ניתן באמת לדעת מהם החסמים העומדים בפני האדם כדי להגיע לעבודה בהיקף דומה. מי שלא יכול לעשות זאת בשום צורה שהיא צריך להיות מוגדר בעל מוגבלות ונכות ולצאת מכח העבודה. כל תכנית שלא תכלול מרכיב זה תהיה לא יותר מבזבוז כספי משלם המיסים. בזמן שבישראל מסתובבים במעגלים ללא יכולת לתחקר וליישם תכניות יעילות ברמה הארצית, בשאר העולם לא מחכים. בבריטניה מישמים החודש תכנית ענק לשילוב בעבודה כולל אבחון מחדש של כל מקבלי גמלת נכות זמנית. בגרמניה עוברים לשלב ב של הרפורמה, בהולנד השוק כבר מופרט לגמרי, גם באוסטרליה. אצלנו באזורים שבהם בוטלה התכנית עלה מספר התביעות לגמלה ב-30% באופן מיידי. אם באמת יש עניין לשלב מקבלי גמלאות בעבודה (לא בטוח שיש דרך אגב…) צריך להגיע להסכמה כיצד לעשות זאת באופן יעיל אחרת לא יתוקצב לעולםץ

 4. אין אין אין כמו גוגל :

  חיפוש אחר שמו מגלה כי אסף שלוי עובד או עבד בעבר בחברה של שלמה קרמר, האיש שכונה מייסד תוכנית ויסקונסין

  למי שלא מכיר מיהו קרמר דנן –

  http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-2029795,00.html

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=637979

  ובטוקבק פה
  http://www.shelly.org.il/node/3766

 5. חנן כהן :

  הסתכלו באתר של תבת

  חברה לתועלת הציבור מיסודם של הג'וינט וממשלת ישראל

  תבת הינה חברה לתועלת הציבור (2005) מיסודם של ג'וינט ישראל וממשלת ישראל.

  מאז שנת 2006 סייעה תבת לכ- 35,000 אנשים להשתלב בשוק העבודה תוך יצירת אופק תעסוקתי ומקורות הכנסה יציבים.

  תבת מדגישה את החשיבות של שילוב בעבודה כיעד מרכזי. תבת נועדה לא רק לשלב בעבודה אוכלוסיות שאינן משתתפות בכוח העבודה, אלא גם להוציא אוכלוסיות אלו ממעגל העוני וליצור כושר השתכרות יציב וארוך טווח.

  http://www.tevet4u.org.il/

 6. נדב פרץ :

  מעבר לגוגל החשוב שלעיל, כדאי להזכיר גם שה'עובדות' שמביא כאן אסף שלוי הן פשוט מופרכות. התוכנית הישראלית היא תוכנית קמצנית ומרושעת כלפי לקוחותיה, וגם שיעורי ההצלחה שלה לא משהו בהשוואה בינ"ל – ואת זה לא אני אמרתי, אלא ה-OECD, שלא חשוד כארגון שמאל או סוציאליסטי ר"ל. כמעט בשום מקום לא נהוגה מדיניות אכזרית של שלילת גמלה כמו בישראל.
  אבל לא צריך לבדוק הרבה, אפשר לראות מהדברים של אסף מה באמת מעניין אותו: לא כמה אנשים נחלצו מעוני בזכות התוכנית, ולא כמה מצאו עבודה. מעניין אותו ש'אזורים שבהם בוטלה התכנית עלה מספר התביעות לגמלה ב-30% באופן מיידי'. כלומר, המטרה היא לשלב פחות.

  חנן: לתבת יש תוכניות טובות (גם אם לא מושלמות), שעונות – בגדול – לקריטריון שלי של מקומיות. זה בהחלט גוף ידע שאפשר לשלב בכל תוכנית חדשה שתקום.

 7. נדב פרץ :

  ואגב, התחילו להגיע תגובות למכתב שלי:
  רחל אדטו כתבה 'תודה על הערותיך.' אילן גילאון כתב 'פנייתך התקבלה לעיון. אני מודה לך על המידע שהעברת לי. אלמד ואבחן את הנושא לעומק.'

  במידה ויתקבלו דברים בעלי תוכן, אעביר לפרסום.
  נדב

 8. הרב עדית לב :

  נדב – תודה על מאמר מרתק. גם בביטוח לאומי דיברו איתנו (נציגי שומרי משפט והקשת הדמוקרטית) על הצורך לשלב בתוכנית שכזו עובדים סוציאלים.
  הם לא דיברו על דברים אחרים…

  נראה מה יקרה עכשיו כשברור שהתוכנית הישנה תופיע שוב בחוק ההסדרים, ושלמה קרמר ממשיך לעבוד קשה על מנת לקדם אותה.

  הרב עדית לב
  מנהלת תחום צדק חברתי
  שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם

 9. נדב פרץ :

  עדית – תודה.
  אגב, בתוכנית שלי היה לשלוח גם לכם ולאגודה לזכויות האזרח עותק. לא יודע באיזה שלב זה נפל… ראו עצמכם מכותבים 🙂

 10. אלעד הן :

  חשוב ביותר ומעניין.

 11. עמית-ה :

  נדב תודה

 12. ליבוביץ' ליאור :

  ה"עבודה-בקהילה" – המסר למעסיקים ???
  1.משרד התמ"ת-מינהלת מהל"ב חוזרים
  כמו תקליט שרוט על המסר של ה"עבודה-בקהילה" לציבור המובטלים.
  2.אולם,באותה-נשימה "שוכחים" גם לענות במכוון/במקרה ??? גם לשאלה איזה מסר ברצונו של משרד התמ"ת להעביר למעסיקים:
  א)שמעכשיו הניצול כשר ???
  ב)שבעוד משרד התמ"ת 1 (מח' יחסי-עבודה) יתבע מעסיק נצלן,יסנגר עליו משרד התמ"ת 2 (מינהלת מהל"ב)???
  ג)שמדובר ב-2 משרדי תמ"ת הנמצאים ופועלים ב-2 פלנטות שונות ומנותקים זה מזה ???
  ד)שיד-ימין אינה יודעת מה יד-שמאל עושה במשרד התמ"ת ???
  ה)כל התשובות נכונות !!!
  3.כן התבקש משרד התמ"ת לענות – ולמרות שחלפו כבר 5 שנים טרם מצא משרד התמ"ת תשובות:
  א)איזה ברירה יש לו לאדם להסכים לעבוד:
  1)אצל מעסיק ולהסכים לקפריזות שלו כמה שירצה לשלם לשעה ולחודש ואפילו אז להצדיע לו על-כך ???
  2)כעבד בתוכנית-ויסקונסין/אורות-לתעסוקה/תוכנית-אחרת ???
  ב)מדוע שקשיש/ה בבית-חולים/אבות ירצו לשלם למישהו באופן פרטי כשבמקומו ניתן לקבל אחר ובחינם ???
  ג)אותה שאלה לגבי מוסדות כבתי-ספר
  ועיריית-חדרה – מדוע לקלוט מישהו למערכת ולשלם לו משכורת כשבמקומו ניתן לקבל אחר ובחינם ???
  4.כאמור,למרות שחלפו 5 שנים – טרם
  מצא משרד התמ"ת תשובות – שזה אומר:
  א)שלא הכין ש"ב ???
  ב)שלא חשב על-זה קודם ???
  ג)ש"בלע-לשונו" ???
  ד)שלא חשב שיצטרך לתת דין וחשבון ???
  ה)כל התשובות נכונות !!!
  5.בברכה .

 13. ליבוביץ' ליאור :

  הנדון : ויסקונסין למען המקורבים !!!
  1.כידוע,תוכנית ויסקונסין/אורות-לתעסוקה נסגרה בשעה טובה ומוצלחת .
  2.אולם,מר נתניהו שלא יודע הפסד מהו – לחוץ ונחוש להחזיר ובכל מחיר גם מהדלת האחורית את תוכנית ויסקונסין .
  3.עובדה שנתן הוראה למשרדי האוצר והתמ"ת להגיש לו וכמה שיותר מהר תוכנית ויסקונסין חדשה .
  4.בכמה אתרים אפילו פורסם שהממשלה שוקלת אפשרות לעקוף את ועדת העבודה-והרווחה בכנסת (שם לא קיבלה רוב) ולהעביר הדיון על תוכנית ויסקונסין חדשה בועדת-כנסת אחרת (הכספים) .
  5.בכתבה שפורסמה באתר http://zeaaka.ios.st/Front/NewsNet/reports.asp?reportId=199113 שכותרתה אומרת הכל:ויסקונסין למען המקורבים !!!
  6.כמובן שהאדונים נתניהו וקודמו לתפקיד אולמרט העדיפו "למלא פיהם מים" – שזה אומר ???
  7.הייתכן ש:
  א)יש דברים בגו – ולכן מעדיפים האדונים נתניהו ואולמרט "למלא פיהם מים" ???
  ב)אין דברים בגו – אם-כך,כיצד ניתן להסביר חוסר התכחשותם הנמרצת והנחרצת לנטען בכתבה והעדפת מדיניות של "מילוי פיהם מים" ???
  8.בברכה .

 14. ליבוביץ' ליאור :

  הנדון : השחיתויות ש-AGENS לא מפרסמת עליהם בתקשורת !!!
  1.חברת AGENS מהללת את תוכנית-ויסקונסין,"אורות-לתעסוקה" וכמובן את עצמה .
  2.אולם,חברת AGENS לא מדווחת לועדת-העבודה והרווחה,כמו גם לציבור ולתקשורת את השחיתויות ודרכיה הנלוזות לעשות ולהרוויח כסף בכל מחיר – שחברת AGENS:
  א)נוקטת מדיניות סתימת-פיות כלפי ציבור המובטלים לבל תדע התקשורת מהעוולות שהחברה עושה למובטלים – ומובטל המעז לפנות לתקשורת-חברת AGENS שוללת גימלה בטיעון:"אי-שיתוף פעולה" !!!
  ב)מעודדת מעסיקים למתן תשובות שונות למובטלים (לא מתאים) וליועצים :
  1)תירץ !!!
  2)סירב !!!
  3)לא הביע נכונות ורצון !!!
  4)לא עבד כמכונה !!!
  וזאת בשל רצון AGENS בעוד בצע-כסף !!!
  ג)אוסרת על המובטלים ללכת לרופא-משפחה/מקצועי בימים א'-ה' בבקרים,אלא רק אחה"צ/שישי – הוראת מנכ"ל (כך נטען ע"י היועצים-התעסוקתיים) !!!
  ד)דורשת מהמובטלים לשקר בראיון לגבי ניסיון ומצב-רפואי,אחרת יירשם סירוב !!!
  ה)מתייחסת למובטלים כמכונות !!!
  ו)רכשה ושמה בגג-הביניין מכשירי-הקלטה – להקליט שיחות מובטלים הנערכים מחוץ לכותלי AGENS ולעדכן במיידית את היועצים ברישומי סירובים,עובדה ש"מייבשת" את המובטלים מחוץ ל-AGENS לחצי-שעה לפחות – שזה אומר ???
  ז)דורשת מהרופא-התעסוקתי להיות נאמן קודם-כל ל-AGENS ורק אח"כ לשבועת-הרופאים,אחרת לא יאריך ימים במשרתו בחברה ואם מפטרת אותו מצאה תירוץ – "סיום חוזה העסקה" !!!
  ח)נוהגת לתחמן הועדה-החיצונית בהליכה ערב-לפני לרופא-התעסוקתי בדרישה לשינוי רישום !!!
  ט)מעדיפה להכניס כספי-מדינה המיועדים להכשרה-מקצועית לכיס-החברה ולהציע למובטלים אך ורק את הקורסים:
  1)איך להתלבש לראיון-עבודה .
  2)איך להתנהג בראיון-עבודה .
  3)איך לכתוב קורות-חיים .
  4)מה כן/לא להגיד בראיון-עבודה .
  5)קורס בסיסי במחשבים שהוחלף ע"י AGENS בקורס מניקור-פדיקור – עובדה שכשנשאלה
  AGENS בנושא – ענתה:"זה מה יש" – שזה אומר ???
  תגובת מכללת "מעוף"- חדרה:"אלה הקורסים שהתבקשנו להעביר ע"י AGENS" !!!
  י)דרשה בתוכנית ויסקונסין מהיועצים-התעסוקתיים לרישום 20 סירובים לחודש ויועצים שלא עמדו בכך פוטרו בטיעון:"הייתם יותר מדי טובים/ות" !!!
  יא)דרשה ב"אורות-לתעסוקה" משר התמ"ת ישי בחדרי-חדרים להשאיר לחברה רווח של 30% משלילת קצבאות !!!
  יב)אינה מאפשרת כל פגישה של מובטל עם הרופא-התעסוקתי ערב-לפני הועדה-החיצונית – שבטעות הרופא-התעסוקתי לא יחזור בו משינוי הרישום !!!
  יג)מסרבת בתוקף לכל פגישה של מובטל הדורש פגישה עם מנכ"ל AGENS לליבון העוולות שנעשו לו בטיעונים:
  1)"אין דבר כזה" (פגישה) !!!
  2)"זה לא מקובל" !!!
  3)"המנכ"ל לא מקבל מובטלים ללשכתו" !!!
  כך ענתה המנהלת ויקה !!!
  יד)"ממלאת פיה מים" לכתבה http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3399242,00.html
  שפורסמה בכלכליסט לגבי רווחי החברות המפעילות – שזה אומר ???
  טו)מסרבת בתוקף לכל שקיפות של פתיחת ספרי-החשבונות לתקשורת !!!
  3.הגם שאם כטענת AGENS הכל ורוד ואין כלל שחיתויות – מדוע החברה שוכרת יח"צנות ???
  4.בדיווחיה החלקיים לתקשורת ובמעשיה הנ"ל מוכיחה AGENS מעל לכל ספק חוסר-אמינותה !!!
  5.בברכה .

 15. מיכאל לינדנבאום :

  ליבוביץ ידידי,
  עכשיו פושעי ההפרטה עומדים להכניס מחדש את ויסקונסין דרך חוק ההסדרים 2011 (מיליארד וחצי ש"ח רווח נקי ל"זכיינים" ולראשי האוצר שמתחלקים אתם בשלל).

 16. תמי גרוס :

  **** הערת מערכת עבודה שחורה: תגובה זו הועתקה לגוף הפוסט ***

 17. הפוסט עודכן - מערכת עבודה שחורה :

  הפוסט עודכן – 5 באוגוסט 2010, 12:10

 18. אני :

  אורות תעסוקה,אנג'ס=גיהנום,שואה,רוע,שטן…
  הם פוגעים באנשים עם בעיות רפואיות וחושבים שיש להם את הזכות לעשות לבן אדם חיים של גיהנום.

  בורא עולם אמן יעזור לנו ולא יתן
  לדבר הזה לחזור!!!

  בורא עולם אמן יתן את המכה הכי כואבת למי שיאשר את התוכנית או קשור אל התוכנית בכל דרך!!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.