חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

החוק למניעת הסתננות – הממשלה הסירה את ההצעה

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 29.07.10 6:05

לאחר מאבק ממושך, השתכנעה ממשלת ישראל להסיר את הצעת החוק למניעת הסתננות – הצעת חוק שנועדה לפגוע באופן חמור במבקשי מקלט. אנו מביאים עדכון + תגובת הארגנים + תגובת ח"כ דב חנין

הממשלה הודיעה היום כי היא מסירה את הצעת החוק למניעת הסתננות. הצעת החוק עברה בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת ואף חל עליה דין רציפות, בהתנגדות של ח"כ דב חנין בלבד. ההצעה ביקשה לדון כל מבקש מקלט המגיע לישראל דרך מצרים לעונש של עד שבע שנות מאסר, זאת גם אם הוא פליט הזקוק להגנה. ההצעה גם ביקשה לעגן בחוק את נוהל "החזרה חמה" למצרים, שפירושו גירוש מיידי של מי שנכנס לישראל ללא היתר, ואף להטיל עונשים כבדים על המסייעים למבקשי מקלט.

בארגוני הסיוע לפליטים מברכים היום על הסרת הצעת החוק. לדברי הארגונים, אם הצעת החוק היתה עוברת היא היתה פוגעת אנושות בזכויותיהם של מבקשי מקלט, ומפרה ברגל גסה אמנות בינלאומיות שישראל עצמה חתמה עליהן.

לדברי אלישבע מיליקובסקי מארגון א.ס.ף – ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט, "ניתן לראות כיצד מאבק ציבורי על ערכיה ודמותה של מדינת ישראל הוביל להישג משמעותי, משיכת הצעת החוק הדרקונית".             למרות ההישג הגדול, מדגישים היום בארגוני הסיוע לפליטים כי המאבק עדיין בעיצומו. רן כהן מעמותת רופאים לזכויות אדם ציין כי "לישראל עדיין אין מדיניות הגירה מסודרת, ובמקביל אווירת ההסתה הציבורית כלפי פליטים הולכת וגוברת. הארגונים ימשיכו לפעול כדי להבטיח כי מדינת ישראל תגבש מדיניות הגירה סדורה ואנושית, המכבדת זכויות אדם".

תגובת דב חנין:

ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש), ממובילי ההתנגדות להצעת חוק ההסתננות ובעד הסדרת מעמדם של הפליטים ומבקשי המקלט, בירך היום על החלטת הממשלה למשוך את חוק המסתננים מסדר יומה של הכנסת. הצעת חוק המסתננים היא הצעת חוק רחבת היקף שקובעת, בין היתר, עונשי מאסר ארוכים מאוד (עד 20 שנה) על מי שמוגדר בחוק כ"מסתנן" לגבולות ישראל ועל ישראלים שמסייעים לו בשהייה בישראל. מדובר בהצעה שמכוונת באופן ישיר כנגד פליטים שמגיעים לישראל דרך גבול מצרים ממקומות מוכי גורל ומלחמות באפריקה וכנגד פעילי הארגונים החברתיים שמסייעים להם.

ח"כ דב חנין בירך על ההחלטה ואמר:"הצעת חוק ההסתננות הייתה הצעה מסוכנת, אנטי דמוקרטית וחשוכה. אילו היה נחקק היה החוק כתם שחור בספר החוקים של ישראל. אין לי אלא לברך על ההתעשתות המאוחרת של הממשלה שנמנעה מהבושה שחוק כזה היה ממיט עלינו. אנו אשר יודעים פליטות מהי, לא נוכל לסבול שבמדינתנו יחוקקו חוקים אכזריים כאלה".

ח"כ חנין הוסיף ואמר כי:"אני מבקש להביע את הערכתי הגדולה לכל הארגונים החברתיים, הפעילים ואנשי המצפון, שהתגייסו למען הפליטים והתמידו במאבק נגד החוק ולמען חברה צודקת ואנושית בישראל. ההצלחה במאבק הזה צריכה לעודד אותנו להמשיך במערכה למען מדיניות כוללת ואנושית ביחס לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל".

בכנסת ה-17 ח"כ חנין היה הח"כ היחיד שהצביע נגד הצעת החוק לקריאה ראשונה.

בכנסת ה-18 היה הח"כ היחיד שהצביע נגד הצעת החוק כאשר קיבלה דין רציפות.

כמו כן, בימים אלו מקדם ח"כ חנין שורה של חוקים שמטרתם הסדרת מעמדם החוקי של הפליטים ומימוש האמנות הבינלאומיות בנושאי פליטים עליהן חתומה ישראל. בין הצעות החוק: הצעת חוק ביטוח בריאות ממלכתי לילדים שאינם תושבים והצעת חוק זכויות הפליט.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.