חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוקת מפלגת העבודה – בידינו להכריע

נושאים פוליטי ב 13.02.08 6:02

חוקת מפלגת העבודה אולי  בקרוב כבר לא רלוונטית, אך ההחלטה על קבלת החוקה החדשה אמורה להתקבל במסגרת הכללים של הישנה. לכן חשוב ללמוד להכיר את שתיהן ולפתח העדפה לגביהן. יוני ויינריב, חבר בעבודה שחורה, מזמין את חברי המפלגה לקרוא, להפיץ, לכתוב לנבחרי המפלגה, להביע דעה בכל פורום ולפני כל אדם – ולהשפיע

קשה להשיג את חוקת מפלגת העבודה. אתה שואל אנשים, אין להם מושג איפה למצוא אותה. אתה מבקש, הם צריכים לבדוק את העניין. דוד פדות, שעדכן אותה אחרון, מעדיף לבקש רשות מיו"ר ועדת חוקה הנוכחי משה שחל.
מזל שחברנו נמרוד מיסו"ד מצא אותה בארכיון מפלגת העבודה.

מצד שני, יש כמובן את המהלך של יו"ר המפלגה שמינה את מקורבו, אותו משה שחל, עם צוות (אולי) שאיננו יודעים עליו דבר, להציע חוקה אחרת איש לא הסמיך אותו לכך, כיוון שלא ביקש אישור לכך מאיש. ככל הנראה הוא חושב שמדובר בעניין ניהולי מן-המניין שהוא בתחום סמכותו של יו"ר המפלגה היו שמועות שמתרקמת חוקה חלופית, אך לא נודע דבר עד ששלי יחימוביץ הגניבה לנו טיוטא זו (הכוללת את הערותיה).

כפי שציינו כמה מהחברים במרכז המפלגה (וגם המוסד לבירור עתירות שקבע שחובה לקייים בחירות למוסדות המפלגה עד אפריל 2008 -ממש תיכף), המרכז כרגע פג תוקף כהונתו, כך שלא ברור מי יאשר את המסמך החדש, ואם יהיה לאישור תוקף לגיטימי. ובשונה מהנהוג בשינויי חוקה במדינה, ברק מבקש להכיל את השינוי מיידית, זאת אומרת במחטף, לאחר שנבחר תחת הגדרות ותנאים מסויימים, לשנות לגבי עצמו את התנאים בהם הוא מתפקד כיו"ר.

קראו את שני המסמכים, השוו ביניהם, ראו באיזה אתם מוצאים יותר פגמים, מה הייתם לוקחים מאיזה מהם, ובמה יש לכם הצעות משלכם לשיפור, ייעול, וחשוב יותר דימקרוט (כי זו הרי אמורה להיות מטרת מבנהּ הפנימי של מפלגה להביא לידי ביטוי בזירה הפוליטית העליונה הממשלה והפרלמנט את קולות החברים במפלגה), והציפו את יו"ר המפלגה וראשי המפלגה המקורבים אליו (בנימין בן אליעזר, איתן כבל, שלום שמחון), הח"כים, חברי מרכז שאתם מכירים, וגם אותנו בהצעותיכם בואו נתעקש להפוך את זה לדיון ציבורי בקרב חברי המפלגה, כראוי לשינוי מבני חשוב, אולי יענה היו"ר ויערוך בחירות לועידה מכוננת שתקבע חוקה חדשה למפלגה?

(מעניין לציין שבטיוטא זו לא נגעו ב'אמנת היסוד' החלק האידאלוגי של הצהרות עקרונות בחוקה כך שמשומרים כל מיני סעיפים ארכאיים הנוגעים להתאחדות מפא"י, אחדות העבודה ורפ"י, וסעיפים אחרים, שמסתבר כי הנהגתנו רואה אותם כארכאיים לא-פחות, כמו מחוייבות המפלגה לעבודה המאורגנת וזכות השביתה אות מתה לאור התנהלותנו בשביתות האחרונות, והמעבר לחוזים אישיים בהעסקה במפלגה. ניתן גם לשאול אם צמצום מידת הייצוג לחברים במוסדות, והעצמת מעמד היו"ר עולים בקנה אחד עם העקרונות המוצהרים של מחויבות לדמוקרטיה.)

אל תתנו להם לגנוב לנו את שאריות הדמוקרטיה הפנים מפלגתית מתחת לאף, בעוד אנחנו מנמנמים.

החוקה הנוכחית

טיוטא – בהסכמה?

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. יהושע בן משה :

  כל הכבוד למי שכתב את הפוסט הזה (יוני?)
  יש לשאר שההתנגדות שנתגלתה בקרב החברים לשינוי חפוז של החוקה, יגרום לכך שיחפשו קיצור דרך לתהליך בחירות לא דמוקרטי.
  לפי ניסיון העבר, ועל סמך החוקה הקיימת, ינסו לאשר הוראת שעה כל שהיא או תקנון בחירות כזה ,שכל קשר בין מבנה דמוקרטי, לבינו יהיה מיקרי בהחלט.
  השימוש במוסדות הנוכחיים(מרכז-לשכה), למרות שפג תוקפם, בניסיון לאשר "הוראת שעה", זו הנקודה בה צריכים להיתיצב פיזית ,על מנת מנת למנוע את גניבת שאריות הדמוקרטיה הפנים מפלגתית מתחת לאף.

 2. כיצד בונים מפלגה סוציאל דמוקרטית? :

  […] להגיד כאן בגלוי דברים ישירים ובוטים (ומי יודע, על פי הצעת החוקה החדשה, אולי יבטלו הקומיסרים את חברותי במפלגה…). […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.