חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

במקום ויסקונסין: אחריות המדינה ואופק תעסוקתי

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 29.07.10 6:07

אושרת מימון, עורכת דין ביחידה לזכויות חברתיות של האגודה לזכויות האזרח, לא רק שוללת את תכנית ויסקונסין, אלא מציעה אלטרנטיבה מפורטת

לפני מספר ימים הונחה על שולחן הכנסת על ידי כל חברי ועדת העבודה של הכנסת, מכל סיעות הבית, הצעת חוק: אחריות המדינה להגברת התעסוקה, לאופק תעסוקתי, ולשירותים תומכי עבודה, התש"ע – 2010. הצעת חוק זו היא המשך ישיר לפעולתה הנמרצת של הוועדה, שלא היססה, לאחר 5 שנים של מאבק, לבטל את תכנית "אורות לתעסוקה" לפני כשלושה חודשים. בהצעת החוק שהניחו, צועדים חברי הוועדה צעד נוסף בכיוון מימוש אחריותה של רשות מחוקקת, ולא רק מונעים מהממשלה להוסיף ולקיים תכנית פוגענית, לא חוקתית, קשה ומבזה, אלא מציעים אלטרנטיבה. אלטרנטיבה שרואה במרכזה את דורש העבודה. את זכויותיו, ולא את אשמתו. את אחריות המדינה אל מול זכותו של אדם לעבוד ולהתקיים בכבוד.

הצעת החוק נוסחה בשיתוף עם "האגודה לזכויות האזרח בישראל" ועם "עמותת סינגור קהילתי".

כפי שמנוסח בדברי ההסבר, הצעת החוק באה לעולם לאחר שהשנים האחרונות הוכיחו שמדיניות הרווחה של ישראל כשלה. לאחר שכפי שאף אישר לאחרונה דוח בנק ישראל, על מדיניות עידוד ההשתתפות בתעסוקה בישראל לשנות פניה. לאחר שברור שכדי לקדם מדיניות ראויה, על הממשלה להגדיל הוצאתה על מדיניות פעילה בשוק העבודה, ולפעול לשיפור בשוק התעסוקה ולגידול בקיומן של משרות ראויות בישראל. תמיכה, ליווי, והסרת חסמים הם הבסיס לתכנית שתוביל לגידול בהשתתפות בשוק התעסוקה, ולשיפור במצבם החברתי כלכלי של עניי ישראל.

ולכן, מנוסחת מטרתה של הצעת החוק כך:

"חוק זה מטרתו לקבוע את אחריות המדינה להגברת התעסוקה, ובפרט את אחריותה לקדם את האופק התעסוקתי של מקבלי גמלאות, לסייע להם ולהוביל לשילובם ככל שניתן בשוק העבודה, להגשמת זכותם לעבודה ולקיום בכבוד".

לאור מטרה זו, מוסיפה הצעת החוק ופורטת את הצעדים שעל המדינה לנקוט להגברת התעסוקה, בתנאים שיבטיחו צמצום פערים חברתיים ושוויון, ובפרט את חובותיה לנקוט צעדים להגברת הנגישות התחבורתית למקומות תעסוקה, וליצירת מסגרות לטיפול בילדים.

לצדם של צעדים אלו, מפורטות בהצעת החוק זכויותיו של דורש העבודה לתכנית לקידום אישי ואופק תעסוקתי, תוך התחשבות מרבית במצבו המשפחתי, בהתאמות התרבותיות הנדרשות לו ובצרכיו, ולשירותים תומכי עבודה, הכוללים השלמת השכלה, הוצאות נסיעה, והחזר טיפול הוצאות בילדים.

ההצעה אף קובעת את החובה להגדיל את גובהה של קצבת הבטחת ההכנסה בישראל. זאת, לאחר שבנק ישראל קבע ביוני השנה, שבניגוד לטיעונים הנשמעים פעמים רבות ממשרד האוצר, גמלת הבטחת הכנסה בישראל בולטת ברמתה הנמוכה בישראל בהשוואה בינלאומית, וכי, שוב בניגוד גמור לנטען פעמים רבות, למקבלי הגמלה בישראל תמריץ גבוה לצאת לעבודה בהשוואה בינלאומית. לכן אין מקום עוד להוסיף ולהכביד על דורשי העבודה, אלא דווקא להגדיל את הקצבה כדי שתאפשר באמת קיום בכבוד.

ההצעה גם קובעת כי יש לבטל את מגבלת השימוש ברכב לתובעי הקצבה. זאת לאחר שדוח ה- OECD על ישראל מ-2010, שמשרד האוצר אוהב לנופף בו, אך באופן סלקטיבי, קבע כי הכללים בישראל לבעלות על רכב במבחן ההכנסות בישראל לקבלת גמלת הבטחת הכנסה הם "נוקשים באופן בלתי רגיל" וכי מגבלות חמורות כאלה נדירות במדינות ה- OECD. כפי שמתואר בדוח, במדינות אחרות נהוג דווקא ליצור תכניות שעוזרות לאנשים במערכת הרווחה לקנות כלי רכב, בהנחה שזה מרחיב הזדמנויות עבודה.

בניגוד להפרטה העמוקה שנעשתה בתכנית הקודמת, קובעת הצעת החוק כי האחריות על קביעת התכנית, הזכאות לשירותים תומכי עבודה, דרישת מסמכים, אישור ביצוע התכנית והפניה לעבודה, ייקבעו כולם בידי שירות התעסוקה, באמצעות עובדיו בלבד, אשר קיבלו הכשרה כיועצי תעסוקה. בכך מבהירה ההצעה שלא די בהותרת הקביעה על שלילת הגמלה בידי עובד ציבור, כפי שפורסם שבכוונת הממשלה לקבוע, כדי לתקן את פגמי ההפרטה שבתכנית הקודמת. חייבים להותיר בידי עובד הציבור את כל שלבי הסיוע לדורש העבודה.

ההצעה מסתפקת בקביעת אחריותו של השירות הציבורי. לאור תקציבו הדל והחסר בשנים האחרונות, קובעת ההצעה גם את החובה להגדיל את תקציבו של השירות הציבורי באופן יחסי לתמ"ג, ואת הגדלת כוח האדם בהתאם, ובדומה למוצע גם בדוחות ה-OECD.

ההצעה גם קובעת את החובה למנות ממונה על תעסוקה במשרד התמ"ת, בדומה להצעתה של הממשלה, אך היא לא מסתפקת בכך, וקובעת גם את החובה לקבוע בחוק את תקציבו בסעיף תקציב נפרד, ולכלול בו את הגדלת תקציב ההכשרה המקצועית שוב בהשוואה לממוצע ה-OECD.

בין הצעת החוק לבין התכנית הקודמת אין כל דמיון. כמו ש"בית מלון" לא דומה ל"בית כלא", למרות שבשם השניים מופיעה אותה מלה, "בית", כך הצעת החוק לא דומה לתכנית הקודמת גם אם היא מדברת על "תכנית".

הצעת החוק מביאה אלטרנטיבה אמיתית, מפורטת, אחראית, שיורדת לרמת התקציבים הנדרשים, מתוך הבנה שאין די באמירות כלליות שאין מאחוריהן מחויבות כספית של הממשלה. היא מציבה בפני הממשלה את האתגר שלא לשוב על טעויות העבר, ולפעול באופן אמיתי וכן לשינוי המדיניות בשוק העבודה.

לקריאת טיוטת הצעת החוק, באתר של שלי יחימוביץ'

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. אורי שטרן :

  גישה חיובית זו היא לדעתי הדרך הנכונה להביא לשינוי ולרתום אנשים נוספים לדרך.
  מפתה להצטרף לאנשים שיוצרים שינוי ע"י הצגת אלטרנטיבה טובה יותר, מנומקת וברורה.
  כל הכבוד!

 2. אלעד הן :

  זה מהלך חשוב ביותר ומאד משמח.

 3. ועדת העבודה והרוחה, הצעות לשיפור חלופת ויסקונסין :

  […] הפרסום בעבודה שחורה, קראתי בעניין רב את הצעת חוק: אחריות המדינה להגברת […]

 4. תוכנית טובה. יכולה להיות טובה יותר » הרהורים של אבא :

  […] הפרסום בעבודה שחורה, קראתי בעניין רב את הצעת חוק: אחריות המדינה להגברת […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.