חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מדיניות כלכלית מקפיאה למוות

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב 22.01.08 6:02

זה לא בגלל הרוח או החורף. לא גל הקור האחרון הוא שגרם למותם של חסרי קורת הגג, אלא המדיניות הכלכלית שמפריטה אלפי בני אדם למוות. דורון טימור בנתונים מצמררים

גל הקור האחרון גבה שלושה קורבנות, שקיפחו את חייהם בגלל שלא זכו קורת גג, שני בני אדם נוספים, שנפטרו בימים הקרים, לא הצליחו לשרוד למרות ששהו בבתיהם (עד כמה שניתן לכנות את הפחון בכסייפה "בית"). מדובר בנתון עצוב אך לכאורה בלתי נמנע לאור הטמפרטורות שבחרו לרדת אל מתחת לאפס. אלא שרגע לפני שמידת החמלה הספיקה כדי לעבור לעמוד הבא בעיתון, הנה כמה נתונים שאמורים לגרום לחברים במגדלי השן לזוז באי נחת מתחת לשמכות הפוך העבות שלהם.

בני אדם לא מתים במקרה וגם גל הקור הזה לא שינה את המצב. מבקר המדינה ציין בדצמבר 2005 שעל פי נתוני משרד הרווחה בין 2001 ל-2004 מתו לפחות 236 חסרי בית בישראל, כ-60 מידי שנה. בדו"ח השנתי שלו הוסיף המבקר שמספר החללים הזה הוא חלקי בלבד מכיוון שרבים מחסרי הבית לא מוכרים ככאלה, והביא את סיפורו של קשיש בן 70, שנמצא ללא רוח חיים בכניסה לשוק הסיטונאי בתל אביב לאחר שקיבל במשך שנים את קצבת הביטוח הלאומי לבית שבו הוא כביכול גר.

אם נקח בחשבון את העלייה הקיצונית במספרם של חסרי הבית (מ-908 ב-2000 ל-2,874 כעבור ארבע שנים), יש להניח שמספר המתים בשנה האחרונה כבר עבר את ה-60 בשנה, כך ששלושה חסרי בית מתים בשמונה ימי חורף הם לא ממש נתון יוצא דופן. הבעיה אינה נעוצה בגרמי השמיים אלא במקבלי ההחלטות, שמקריבים בשנים האחרונות עשרות בני אדם למען חסידי ההפרטה, שמתעשרים מידי שנה.

התקשורת התעלמה מן העובדה הזאת והתייחסה למותם של אותם מסכנים כפי שהיא מתייחסת לעניים, שפותחים את מקרריהם לעיני המצלמות עם פרסומו של כל דו"ח עוני מזדמן. הסיפורים הללו מרגשים, נוגעים ללב, מייצרים לחלוחיות בזוית העין, אך לא מתמודדים עם הבעיה האמיתית: עוני הוא לא תקלה מקרית אלא תוצאה של מדיניות כלכלית, וכאשר הדיון העיתונאי מסתכם בהצצה חטופה למקרר חלוד, הוא מאמץ למעשה את העמדה הכלכלית הנאו-ליברלית.

ציקצוקי ההצטדקות, שמילאו את כלי התקשורת בימי גל הקור האחרון היו המשך ישיר ל"מדיניות המקרר הפתוח", שמפנה את האצבע המאשימה כלפי גרמי השמיים. ולפני שנעבור לתחזית של מחר, זיכרו שהאצבע צריכה להיות מופנית לכיוונם של מקבלי ההחלטות בשולחן הממשלה.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.