חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האוצר זומם לחסל את חוק הדיור הציבורי

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 20.07.10 6:04

חוק הדיור הציבורי נחקק בשנת 1998 ולפני שנתיים נחקק בחקיקה מחודשת והתקבל ברב גדול במליאת הכנסת. כוונת האוצר והממשלה לבטל את החוק דרך חוק ההסדרים, היא ציניות, אנטי-דמוקרטית, ופשע חברתי בל יסולח

מאת: רן כהן ותמי זנדברג

חוק הדיור הציבורי הוא אחד החוקים החשובים לצדק החברתי ולצדק החלוקתי שנחקקו בישראל בעשרות השנים האחרונות. לכן, אין זה מפתיע שמשרד האוצר, השטוף מזה עשרות שנים באידיאולוגיה קפיטליסטית ליברלית, התנגד לו נחרצות והחליט לחסל אותו ויהי מה

מאז נחקק חוק הדיור הציבורי ב-1998, נמכרו בזכותו למעלה מ-34,000 דירות שהפכו בבת אחת את דייריהם – לראשונה בחייהם – לבעלים החוקיים של דירתם. מהלך זה הפך אותם לבעלי ביטחון כלכלי גבוה הרבה יותר ממה שהיה לפני הרכישה, וביטחונם לעת זקנה יהיה גבוה משמעותית לעומת עשרות האלפים שטרם רכשו את ביתם. מכיוון שמדובר באוכלוסיות החלשות ביותר בחברה, בהענקת הביטחון הזה יש משום מהלך חברתי חשוב ביותר, של צעד לקראת סגירת הפערים בין בעלי יכולת לרכוש דירה ובין משוללי יכולת זו.

הרציונל הצודק שעומד בבסיס החוק מבוסס על העובדה, כי דיירי הדיור הציבורי הם בעלי זכויות טבעיות בדירתם, לאחר שבמשך עשרות שנים שילמו שכר דירה סוציאלי לחברות המשכנות – עמידר, עמיגור ועוד. תשלום זה מקנה להם חזקה בדירה, אשר אותה מבקש חוק הדיור הציבורי לעגן. מכיוון שהעוני נוטה להיות דורי, החוק הקנה זכות מיוחדת לדייר הממשיך לרכוש את הדירה בה גדל ועליה שילמו הוריו במשך עשרות שנים. אך בהתאם לאידיאולוגיה השלטת באוצר, שוב אין להתפלא כי זוהי הזכות הראשונה שביקשו הפקידים לקצץ.

אחד מהעקרונות החשובים ביותר עליהם התעקשנו בחקיקת החוק היה שכל ההכנסות ייועדו אך ורק לבנייה ו/או רכישה של דירות בעבור חסרי הבית. אך למרות שההכנסות מהמכירה עלו על 2.5 מיליארד שקל עד היום, אף שקל לא יועד למטרה הזאת. לאורך כל הדרך האוצר ביקש להתנכל לחוק ולסכל אותו, וגם לאחר שעבר כחוק בכנסת, ברוב גדול ואל מול ממשלה שביקשה להפילו, ניסה האוצר לבטל אותו דרך חוק ההסדרים הידוע לשמצה.

כיום, האוצר שוב מבקש למחוק כליל את החוק מספר החוקים בטענה שיש מחסור בדיור ציבורי. טענה זו מזכירה את טענתו של זה שביקש רחמים כי הוא יתום, לאחר שרצח את אביו ואימו. האוצר מנסה להשכיח כי המנוף היחיד עכשיו לבנייה של דיור ציבורי הוא דווקא בהשארת החוק. וזאת- כיוון שלמשרד השיכון אין תקציב לבניית דיור ציבורי ובחוק הנוכחי מופיע כי לפחות 75% מההכנסות של חברות הדיור הציבורי מהמכירה ייועדו רק למציאת או בניית דיור ציבורי חדש.

בהקשר זה חשוב לציין, כי לפני שנתיים נחקק חוק הדיור הציבורי בחקיקה המחודשת, והתקבל פה אחד במליאת הכנסת. כך, הכנסת והציבור אמר את דברו.

כוונת האוצר והממשלה היא אם כן לא רק כוונת זדון ופשע חברתי בל יסולח, אלא גם ציניות אנטי-דמוקרטית, ולכן  צריך להילחם בה בכל הכלים האפשריים.

רן כהן הוא שר וח"כ לשעבר, יוזם, מוביל ומחוקק חוק הדיור הציבורי

תמי זנדברג היא חברת מועצת עיריית תל אביב יפו, לשעבר העוזרת הפרלמנטרית של רן כהן

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , , , ,

9 תגובות

 1. איתי :

  תודה לרן ולתמי, בתור מי שהיו שם הייתי שמח לשמוע מכם הצעות לכלים מקוריים למאבק והאם יש כבר ארגונים הפועלים בשטח (ידיד למשל) שמרימים פעילות כזו.

 2. ק. טוכולסקי :

  רן כהן חסר בכנסת, רן כהן חסר בשמאל, רן כהן חסר.
  כל עוד את ספסלי הכנסת מאכלסים ברובם המוחלט אנשים שמשנתם הכלכלית-חברתית-פוליטית, שונה לחלוטין ממשנתו של רן כהן. אין תקווה לא לדיור הציבורי ולא למדינת הרווחה.

 3. תמי זנדברג :

  איתי – אכן יש קמפיין ורואים את תוצריו, אולם לצערי הרב בשנים קודמות החוק יצא מרשימת ה"מחוקים" רק אחרי מאבק ממוקד של רן מול האוצר. אני מקווה שיהיה מי שירים את הכפפה הפעם, זה חשוב מדי מכדי להתבטל סתם כך.

  ק. – אכן כך. רן בהחלט עשה את שלו במשך עשרות שנים, ועכשיו העיניים נשואות לממשיכי דרכו.

 4. האוצר זומם לחסל את חוק הדיור הציבורי @ בכיכר מול השמש :

  […] עבודה שחורה הקדישו השבוע לדיון רציני במאבק נגד הביטול. אתמול שני ג’רבי תיארה את כוונת האוצר בעיניים שלה ושל סבתה, דיירת בדיור הציבורי, והיום רן כהן ואני הוספנו כמה דגשים בדיון […]

 5. ק. טוכולסקי :

  ממשיכי דרכו? בהצלחה אילן! מי עוד? מי אמור להשלים את מה שחסר לדוגמא לאילן גילאון והיה ברן כהן? להערכתי במה שיש במרצ היום אין מספיק.

 6. תמי זנדברג :

  ממשיכי דרכו זה כולנו, ק. יקירי 🙂

 7. Tweets that mention האוצר זומם לחסל את חוק הדיור הציבורי -- Topsy.com :

  […] This post was mentioned on Twitter by עבודה שחורה , Guy West. Guy West said: RT @blacklabor: http://bit.ly/aC4QB8 האוצר זומם לחסל את חוק הדיור הציבורי – מאמר מאת יוזם חוק, ח"כ לשעבר רן כהן ותמי זנדברג (@tamarzandberg) […]

 8. דנדו דוד :

  אפשר להבין וצריך להסיק את המסקנה: יש להתאחד מאחורי מי שמסוגל להוביל את המחנה.
  תעשו סקר, תבדקו מי מבין הח"כים הקיימים זוכה להכי הרבה כבוד והערצה ונתאחד כולנו מאחוריו.

 9. בככר מול השמש - האוצר זומם לחסל את חוק הדיור הציבורי :

  […] האוצר בעיניים שלה ושל סבתה, דיירת בדיור הציבורי, והיום רן כהן ואני הוספנו כמה דגשים בדיון תגים: דיור ציבורי, חוק הדיור הציבורי, עבודה שחורה, […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.