חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק הדיור הציבורי עומד בפני חיסול

נושאים דעתעו"ס, זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות, כלכלה ותקציב, שיכון ושלטון מקומי ב 19.07.10 5:59

אחרי שנים של התעמרות וסירוס ע"י משרד האוצר, חוק הדיור הציבורי עומד בפני קבורה סופית בחוק ההסדרים הקרוב. אם לא נצליח לשנות את רוע הגזירה, יבוא הקץ על כלי מרכזי לחיסול העוני

מאת: שני ג'רבי (וסבתא)
עם פתיחת העיתון בבוקר הרמתי טלפון לסבתא והזמנתי אותה לדיון אקטאולי בוער על הדיור הציבורי בארץ בראשית דרכנו האידיאליסטית. סבתא בת ה-80, אשקלונית חכמה יוצאת תימן, שמה את המילים הגבוהות בצד ובעברית מהולה סיפרה לי מהבטן יותר טוב מכל מאמר אקדמי על ההרגשה של נתמכי עמידר בתקופה בה רווחה קיבלה מקום נכבד בסדר היום הציבורי.

סבתא היקרה הגיעה לארץ אחרי מסע עליה מפרך בגיל 18. באמתחתה – בעל בן 70, חמשת ילדיו והרבה כלום. במהלך חייה, החליפה סבתא 2 דירות עמידר צנועות ללא תחנונים ובכי אלא כזכות מקובלת. את הדירות שכרה בתשלום סמלי שיכלה לעמוד בו. על רצף השנים כשהביאה תשעה ילדים לעולם היישר לדירה הציבורית, הגיעו בעזרת לשכת הרווחה מטעם עמידר והרחיבו את הדירה הקטנה בחדר קטן נוסף, אחר כך בעוד חדר ולבסוף בעוד 2 חדרים ל-15 הנפשות במשפחה- כך ליוותה חברת עמידר את סבתי בשמחותיה וקשייה. עם השנים הוצע לה לרכוש את הדירה בהנחה משמעותית ולהפוך לבעלת נכס בטוח בארץ ישראל.

היום סבתא עומדת בזכות עצמה אחרי שנים של קיום בקושי, היא גידלה תשעה ילדים מוצלחים שעומדים בזכות עצמם, אני נכדה מיני 40 שלא חסר לה דבר, אני נכדה שקושרת את עצמאותה לעובדה המרגשת כי שתי סבתותיה כשנזקקו לא נזנחו לבד. המדינה המשיכה לדאוג להן כערך, כי זה היה מספיק חשוב ולא, אני לא צריכה לספר לכם שגם אז לא היה מספיק תקציב.

היום עשרות אלפי זכאים לדיור הציבורי, רובם הגדול עולים חדשים נזקקים כמו סבתא ומיעוטם אנשים בעלי נכות ואמהות חד הוריות, ממתינים לממש את זכאותם שנראית רחוקה מהאופק. מזה שנים מלאי הדירות רק הולך ומצטמצם ואיתו התקציב. הדיור הציבורי מככב באופן לא מחמיא בדו"חות מבקר המדינה כבר שנתיים – תחזוקה כושלת, רשימות המתנה נצחיות, אי עמידת המדינה בהתחייבות לרכישת דירות חדשות ועוד. בישראל של היום, ארבעה ילדים בשנת אבל, ארבעה ילדים שאיבדו אמא צעירה, מפונים מביתם לרחוב כי אינם מצליחים לעמוד אפילו בסיוע הניתן להם.

בחוק ההסדרים עומד היום על הפרק ביטול סופי של חוק הדיור הציבורי.

 • החוק מאפשר לדיירי הדיור הציבורי לרכוש את הדירה לאחר פרק זמן של חמש שנים מרגע כניסתם אליה. כלומר, אם נקבעו הדיירים כזכאים במשך חמש שנים לדיור, נפתחת בפניהם האפשרות לרכוש את הדירה בהנחה משמעותית במיוחד שגובהה המקסימלי הוא 82.5% במרכז הארץ ו-90% מערך הדירה בפריפריה. גובה ההנחה נקבע על פי קריטריונים של ותק ומספר נפשות.
 • החוק גם מאלץ את הממשלה להרחיב את מאגר הדירות בכך שקובע כי הכסף ממכירת הדירות יוקדש בקרן לרכישת דירות ציבוריות נוספות לידי הממשלה.

החוק (פרי עבודתו של רן כהן ממרצ-ע"ש) נחקק כבר ב-1998, רק שמאז, הוצאתו לפועל מוקפאת מדי שנה על ידי הטריק החביב על האוצר – חוק ההסדרים. כבר כשנחקק התנגדה הממשלה להעברת החוק משום עלותו הגבוהה והמחסור בדירות שיגרם בעקבות מכירת הדירות. ב-2008 גיבשה הממשלה הסכמה אחרונה על החוק שאמור להיכנס לתוקפו עם תחילת שנת 2011, אבל מסלול המכשולים בן יותר מעשרת השנים לא תם! בימים אלו אץ רץ האוצר לסכל את החוק באמצעות חוק ההסדרים בטענה שזכאותם של חלק מהזוכים בהטבת הרכישה מוטלת בספק ושוב, כי יגרם מחסור חמור בדירות בעקבות הרכישה. טענה זו בוודאי מקבלת תוקף כאשר מדיניות האוצר היא – לא לרכוש דירות חדשות למאגר הדיור הציבורי.

אין דירה להשכיר

למרות ההקפאה של החוק, במבצעים מיוחדים מאז חקיקת החוק נמכרו 30,000 דירות. אבל מה?? דו"ח מבקר המדינה חשף כי למרות החלטת הממשלה הכסף שהתקבל ממכירת הדירות – 2 מיליארד שקלים בשנת 2009 – לא הושקעו ברכישת דירות חדשות, כך יוצא שמספר הדירות בדיור הציבורי בישראל באמת מצטמצם ומצטמצם עד ל- 66,000 דירות היום. הצמצום השיטתי לא נובע מהתמעטות הזכאים כמובן, ראיה לכך 70,000 זכאים לדיור על פי חוק (נתון מיוני 2009) שמתדפקים על דלתות חברות האכלוס שנים ארוכות, פעמים רבות בסכנת פינוי או דיור רחוב, מפני שאינם יכולים להרשות לעצמם להשכיר דירה בשוק הקיים.

פלסטר לשְבוּר הרגל

לפני שנה התקיים דיון מצחיק ומייצג בועדת הכספים בכנסת בנושא הדיור הציבורי. האוצר הציע בוועדה הזו "להתייעל כלכלית" בתחום הדיור הציבורי ולבחון את זכאות הממשיכים לדיור במקרה שהדייר המקורי נפטר או עבר למוסד סיעודי. "ממשיך" נקרא בן זוג, ילד, נכד או הורה וזכאותו להמשך דיור בדירה ציבורית ניתנת בתנאים מסוימים. האוצר הציע להחמיר בבדיקת זכאות הממשיך. מה מצחיק? שההתייעלות הזו בשורה התחתונה התעתדה לעזור בכ-100 דירות בשנה – טיפה באוקיינוס לעומת מספר הממתינים בפועל. מישהו מפספס פה משהו!

בוועדה הזו אמרה שלי יחימוביץ' דברים שמסכמים בעיני את האבסורד –

"החוק שאנחנו מתבקשים להצביע עליו הוא בלתי נסבל. באמת בלתי נסבל ושלא יספרו לי שבמקום אותו אדם שזכאי לגור בדירת הוריו יש מישהו יותר מסכן ממנו שיכול לגור במקומו. הרי אנחנו פוגעים בזכויות קוגנטיות של אדם, בזכותו לגור בבית הוריו כשהוא כבר גר בבית הוריו ואנחנו אומרים שנזרוק אותו מהבית שלו כי הוא לא מספיק מסכן וכי יש מסכנים ממנו. אנחנו שוללים ממנו זכויות יסוד שהמחוקק בתבונתו הקנה לו ואנחנו מחלקים את מה שאין לנו. זאת דוגמה קלאסית, לקחת את המעט שאין ולחלק אותו בין כל המסכנים ולקבוע מי מסכן יותר"

הרי אם היו בדיקת הזכאות והדאגה לפיקוח, שאני מאד לא מזלזלת בחשיבותם, מתקיימים במקביל להצעת תכנית שיקום למערכת רווחה מדשדשת בנושא הדיור הציבורי, לא היו לי טענות. אך כשהפתרון היחיד שמוצע לאלפי הממתינים הוא באמת "הכרעה בין 100 מעוטי יכולת" זלזולי נשלף במלוא הדרו.

"מדינת ישראל רוצה להיפטר מהדיור הציבורי" מנכ"ל עמידר – יעקב ברוש, 2009

המעבר המתואר בהתחלה, של סבתא שלי, הוא לא היחלצות הוּדינית ממעגל העוני. קסם לא היה פה. הייתה פה בפשטות תמיכה קהילתית שהוצבה כערך וכיעד מדיני. כתוצר מוצלח של היעד הזה, אני במיוחד, כואבת את ההתרחקות וההתנערות ממנו. הדיור הציבורי הוא רק תחום חברתי אחד מני רבים שהמדינה מתאמצת להסיר מעל כתפיה ובסמטאותיו פזורים אלו שזקוקים יותר מכל לחברה סביבם בכדי להתקדם ולהתעצם, לגדל כאן ילדים, להתקיים בכבוד. כמו סבתא שלי.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

17 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  "ובימים ההם אין שמאל בישראל, פקיד אוצר משרת הון הישר בעיניו יעשה…." ספר המציאות

 2. אהרן לוינשטיין :

  אולי תתפלאו אבל יש דיור ציבורי במדינת ישראל

  מדובר על המגזר החרדי
  במקומות כמו קרית ספר, בית שמש ,ביתר עילית, אלעד וגם אשדוד יש דיור ציבורי – במחירים שפויים ובמימון נדיב לאברכים
  ליצמן וגפני וגם אלי ישי דואגים היטב לבוחריהם בידיעה ברורה שזה משתלם כפליים זה גם מצווה וגם מביא את המנדטים בכנסת הבאה

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מדינת ישראל רוצה להפטר מכל שירות ציבורי חשוב וחיוני שבא לשרת אוכלוסיה נזקקת ללא אמצעים.
  הפרטה אחת נוספת בדרך לישום: ההפרטה בבריאות הנפש.

 4. Tweets that mention חוק הדיור הציבורי עומד בפני חיסול -- Topsy.com :

  […] This post was mentioned on Twitter by עבודה שחורה , עבודה שחורה . עבודה שחורה said: http://bit.ly/cVPSER מנפלאות חוק ההסדרים: ביטול חוק ההסדרים. […]

 5. עמית-ה :

  אני לא מבין אתם רוצים דיור ציבורי, ועצירת הפחתת המס על עשירים, והגדלת השירות הממשלתי!?
  אתם הולכים לפגום בהישג היחיד של המדיניות הכלכלית הישראלית ב-10 השנים האחרונות = מקום ראשון במדינות OECD (הכי טובים בעוני).

 6. האוצר זומם לחסל את חוק הדיור הציבורי @ בכיכר מול השמש :

  […] שחורה הקדישו השבוע לדיון רציני במאבק נגד הביטול. אתמול שני ג’רבי תיארה את כוונת האוצר בעיניים שלה ושל סבתה, …, והיום רן כהן ואני הוספנו כמה דגשים […]

 7. עמרי די-נור :

  טו-אוב! כל הכבוד על המחקר המעמיק והשירות המשמעותי שאת עושה למען פעילי עבודה שחורה והקוראים.

 8. שני :

  תודה עמרי, גם לך מגיע כל הכבוד קראתי את הכתבה במעריב הבוקר.

 9. רחל :

  למגיב מס'-2 האם אתה מסתמך על עובדות? כי עד כמה שידוע לי המגזר החרדי נמצא בדיוק באותה מצוקת דיור כמו של הלא חרדי והם פחות פונים מהמגזר הלא חרדי לרשויות בעיקר בשל חוסר אמון.
  וכאחת שמכירה היטב את משרד השיכון בנושא הדיור הציבורי אכן ברב המיקרים אין טעם לפנות אליהם

 10. רחל :

  לצוות עבודה שחורה העוסקים במלאכת הקודש.אולי תהיו מעוניינים לדעת כי אתמול יום א' יצאנו כ-15 משפחות מרעננה להקים עיר אוהלים ברחבת יד לבנים מטעם התנועה החברתית לדיור בר השגה.
  יש ביננו משפחות שמעויינות לרכוש דירה אך לא מסוגלות בשל מחירי הדיור הגבוהים ויש ביננו גם משפחות מעוטות יכולת שאחת מהן כבר שנה מחוסרת דיור.
  לפרטים ניתן ליצור קשר עם רחל 052-7340591

 11. מערכת עבודה שחורה :

  רחל שלום ותודה על המחמאות,

  בשלב הנוכחי אין לנו כוח אדם מתאים לשלוח כתב/ת לסקר את הפעילות שלכם.

  אנא שלחי דיווח + תמונות, אנו נעלה אותם לכאן, ואולי זה יתפוס את העיניים של אחד העיתונאים הקוראים באתר.

 12. שפת הגירוש « המבוקש מס' 2 :

  […] מותו של החוק לדיור הציבורי […]

 13. ימימה :

  לשני ג'רבי (וסבתא שלה)

  ריגשתן אותי. בכמה מלים הבהרתן את ההתדרדרות בשירותים הסוציאליים בעשרים-שלושים שנה האחרונות.

 14. האוצר זומם לחסל את חוק הדיור הציבורי :

  […] באידיאולוגיה קפיטליסטית ליברלית, התנגד לו נחרצות והחליט לחסל אותו ויהי […]

 15. ירון :

  איפה הכסף ?...

  יש לי שאלה: מה עשו עם כל הכספים שנתקבלו ממכירת הדירות לדיירים ? לאיזה כיס בדיוק זה נכנס ? הלא רק בשנת 2009 קבלו 2 מיליארד שקל, כמב קבלו מ-1999 עד 2008 ?

 16. ליז :

  עמידר עושה הכול .משקרים מעלמים מכתבים בשביל לזרוק אותי מהבית

  התחתנתי עם הבעל שהיה לי פחות מגיל 16 .ומאז אני גרה בבית של עמידר ילדתי 2 בנים.בגיל 24 נפלתי עם הבעל למעגל הסמים והפשע.אני היתי מכורה כמה שנים.וכולם היו אומרים תגמלי אנחנו נעזור לך…היום אני נמצאת במרפאת "אביב" .והרשיות לא עוזרות ולא כלום.אפלו מזיקות.אני ובעלי גרים מ82 בפועל בבית של עמידר.ב88 עשו לנו חוזה .אני והגרוש התגרשנו ב99 עקב סמים ומכות.יצאתי מהבית וגרתי ברחוב עד 2004 הילדים החזרו אותי לבית ומאז אני גרה שם.הגרוש נפטר ב2009 ומאז עמידר והרשויות מתנקלים אלי.אומרים שאני פלשתי לבית.הבן הגדול אף פעם לא עזב את אביו וגם הוא מוגדר פולש.הצרות שלי התחילו שהבן הקטן נעצר על רצח ונסיון לרצח.שלצערי המשפחה השכולה הם שכנים שלי דלת מול דלת .בני חף מפשע ועדין מתנהל משפטו…עמידר לא היו פונים אלנו אלו לא היה את הסיפור המצער.אבל כולם רתמו למשימה להוציא אותנו בכול מחיר המשטרה.ראש העיר.ועמידר כולם ביחד ואין עם מי לדבר.וכול יום אני בפחד מהלא נודע שיצאו אותי לרחוב ואני יחזור לסמים ..ואין אחד ששומע את תחנוני .כתבתי להרבה חברי כנסת אבל אין מענה מאף אחד.[המשפחה השכולה עמידר נתן לה בית תחליפי]אבל כול הרשויות נגדי בגלל הסיפור של הבן שעצור..אני שואלת האם צודק????לזרוק אותנו לרחוב אחרי שנים שהילדים נולדו וגרו בבית שרק אותו הם מכרים…..המצב להיום אני מטופלת במרפאת "אביב" אבל הנפש שלי לא בריאה עקב כול השנים של הסמים.הראש חולה כך שאני לא יכולה לעבוד.אני גם במעקב פרטני עם שתן עם המרפאה כול יום.כול מי שקורא את המכתב הזה רק שידע המדינה שלנו עוזרת רק לעשרים ואנחנו העם הקטן והחולה שזקוקים לעזרה רומסים אותנו משפלים אותנו אפלו שאדם רוצה להשתקם הרשויות לא נותנים לו.כמו בסיפור שלי שכולם עשו יד אחד להוציא אותנו לרחוב אחרי 29 שנה.היום אני מבוגרת וחולה וסבתא לאן אני ילך??מי יקבל אותי???יש רק את הספסל ברחוב …כול יום אני מרימה את הענים ל'ה ואומרת לו ..לא די בסבל שעברתי מגיל 16 ועוד היום עם הבן שעצור ובנוסף עמידר שעושה הכול מעלימה מסמכים ומשקרת בבית משפט שאנחנו פולשים לבית..משרד השיכון דחה את הבקשה שלי בתור דייר מוגן..כי אני ובני לא הינו חיים עם הבעל לפני מותו..ורק לידע עצמי[כול מי שפונה לועדה של משרד השיכון נענה בשלילה.הם לא פותחים את התיק וכותבים נדחה…אז אני שואלת חברים עמידר זה לא מה שהיה לפני 30 שנה..לא.. הכול מושחת..פשוט מושחת.ואני רואה את זה אצלי בשכונה יש זוגות שפלשו לדירות ריקות ו2 בני הזוג עובד חיים נורמטיבים והם קיבלו את הבית בגלל שיש להם קשרים בעמידר..ואנחנו שבאמת גרים בבית והמצב סוצוימלי .דוחים אותי בעמידר ורומסים אותי ומשפלים אותי..עד מתי ה'…..

 17. האוצר זומם לחסל את חוק הדיור הציבורי | תמר זנדברג :

  […] שחורה הקדישו השבוע לדיון רציני במאבק נגד הביטול. אתמול שני ג'רבי תיארה את כוונת האוצר בעיניים שלה ושל סבתה, דיי…, והיום רן כהן ואני הוספנו כמה דגשים […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.