חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פריצות מידע במוסד לביטוח לאומי

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב 20.01.08 6:04

ביום רביעי האחרון התקיים בכנסת יום עיון פתוח לקהל הרחב (בניגוד לאירועים אחרים) שערך מרכז המחקר והמידע של הכנסת – המ.מ.מ, בו הוצגו מספר מחקרים של המרכז בנושא עובדים ויחסי עבודה. טל וולפסון, חבר מערכת עבודה שחורה, היה שם ומדווח על כשלים חמורים בהפעלת מוקד טלפוני במוסד הביטוח הלאומי בשיטת מיקור חוץ

המ.מ.מ נועד לשרת את חברי הכנסת ולשפר את מקצועיות עבודתם בביצוע תפקידם הפרלמנטרי. הוא מחבר וחוקר נושאים על פי דרישתם, ומפיק חוברות קצרות וברורות בנושאים שונים שגם מפורסמות באינטרנט (כדאי לכולם לגשת לאתר המ.מ.מ ולהוריד משם עבודות כאוות נפשם). במטרה להציג את עבודתו לקהל הרחב, ערך המרכז יום פתוח בו הוצגו עבודות נבחרות.

התכנים היו מרתקים אבל ברצוני להתמקד בנושא שערורייתי: הפרטת המוקד הטלפוני במוסד לביטוח לאומי.
בספטמבר 2006 החל לפעול בצפת מוקד טלפוני של הביטוח הלאומי בשיטת מיקור חוץ. מוקד זה עובד בנוסף לשני מוקדים שכבר קיימים, ומופעלים ישירות על ידי המוסד לביטוח לאומי. מסתבר שהמוקד החדש שאמור להיות סופר מקצועי, ומאפשר למוקדנים שבו גישה למאגרי נתונים סודיים שמכילים את הפרטים של כולנו, מעסיק עובדים שמתחלפים בתדירות גבוהה, דבר שפוגם באיכות השירות (וזה אכן המצב בשטח).
כשמחבר העבודה, יניב רונן, הציג כי זמן ההכשרה אורך מספר שבועות, נרשמה הערה מהקהל שההכשרה בפועל כלל לא מתקיימת. אבל הדבר החמור בעיות קשות של אבטחת מידע: מכיוון שהליך של בדיקה בטחונית אורך זמן רב, החברה הפרטית המפעילה את המוקד צפצפה על הנהלים ולא נתנה סיסמה אישית למוקדנים. כיום לכ-40 נציגי שירות אין סיסמה אישית לצורך כניסה למערכת, ומשמעות הדבר היא שכל מוקדן יכול להיכנס, להוציא מידע רגיש על אנשים שונים, ואף אחד לא מתעד את זה. למיותר לציין שרק חלק מהשיחות במוקד מוקלטות.

עכשיו עולה השאלה – האם החוק במדינת ישראל לא מגדיר מי רשאי לגשת לנתונים רגישים של אזרחי המדינה? האם לא חלות שום חובות או קריטריונים על אדם שמותרת לו גישה למאגרי נתונים? כיצד אפשרי מצב בו המדינה מפקירה מידע רגיש ופרטים אישיים של אזרחיה לעובדים שלא עברו בדיקה בטחונית ושאין לה שום יחסים איתם?

אם לא הזכרנו עד עכשיו אז מי שדחף לכיוון הזה היה משרד האוצר, אבל למרות זאת המהלך הזה לא חסך כסף, כפי שטען יניב רונן, חוקר המרכז שהציג את הממצאים.

אתם מוזמנים לקרוא עוד בנושא בחוברת של המ.מ.מ (קובץ PDF), וכמובן לפנות לחברי-הכנסת בעניין, לעורר את מודעותם ולהציע להם הצעות לפעולה (הנחיות בלינק הבא).

רעיון אפשרי שחשבתי עליו הוא לחייב בחוק שגישה למאגרי נתונים רגישים תותר רק לעובדי מדינה. עכשיו תורכם להציע הצעות.

————————————-

קריאה נוספת:
סקירה משווה של ה-מ.מ.מ על אחריות מזמין לזכויות עובדים של קבלני שירותים וכוח אדם – בבלוג של ח"כ שלי יחימוביץ'

נערך על ידי טל
תגיות: , , , , , ,

5 תגובות

 1. ליאור :

  הפקרות לשמה. דווקא עד היום כשהייתי צריך להתקשר לביטוח לאומי הם אפילו לא היו מוכנים להגיד לי שלום בלי הססמה האישית שאותה אפשר לקבל רק בדואר. משום מה הייתה להם בעיני תדמית של צדיק בסדום בתחום הגנה על הפרטיות.

  זה עוד לפני שדיברנו על חברות הסלולר והכבלים/לוויין – שם אמנם לא מכריחים אותך להתחבר, אבל מצד שני שם גם מצויים פרטי הבנק או האשראי שלך…

 2. שוק חופשי למדליפי מידע :

  […] לא היה מופיע בעמודים הראשונים של אתרי החדשות: מסתבר, שחלק מעובדי המוקד הטלפוני של המוסד לביטוח לאומי עובדים …. הסיפור מובא בדו”ח של מרכז מחקר ומידע של הכנסת על […]

 3. הגיגים - טל וולפסון » הפקרות במוקד הטלפוני של הביטוח הלאומי :

  […] בשבוע שעבר הייתי בכנס של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שהציגו בו את מקרה הפרטת מוקד השירות בביטוח הלאומי. מסתבר שמה שהולך שם זה שערורייה בלתי נורמלית, ופרטים של כל אזרחי מדינת ישראל חשופים לעובדים בלתי מיומנים שמתחלפים מהר. רק כדי לסבר את האוזן – כ-40 מוקדנים ניגשים למערכת המידע עם סיסמה משותפת (המשמעות היא שלאף אחד אין מעקב מי הוציא איזה מידע), וחלק מהשיחות אפילו לא מוקלטות. עוד על כך כתבתי באתר “עבודה שחורה”. […]

 4. מיראל :

  רציתי להציג בפניכם שהמוקד שנפתח לאחרונה בצפת מאוד עזר לאזרחים ולצערי הם אינם מודים בזה . לפי דעתי ומהניסיון שלי הפקידים בסניפים לא היו עונים לנו טלפונית אלא רק הייתי מגיעה לקבלת קהל וללא שום תוצאה ניכרת ובכל מוקד מידע אם זה היה ממשלתי או לא קיים פיקוח כבד על הסודיות של האזרחים .ענו י הרבה פעמים בצפת קבלתי מענה ,אדיבות ,שירותיות ורמה מקצועית מעולה מנציות ששפת האם שלהם ערבית גם תודה ..

 5. יוליה שמאלוב ברקוביץ’ מתלבשת על הביטוח הלאומי :

  […] יודעים שהפרטה לא משפרת את השירות לאזרח אלא להיפך (וזה קורה כבר בשוליים בביטוח הלאומי). מה שקרה לשירותי הבריאות לתלמיד עלול לקרות גם לביטוח […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.