חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כימיקלים לישראל – האחים עופר דואגים לעובדים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות, כלכלה ותקציב ב 13.07.10 6:01

חברת כימיקלים לישראל (כי"ל) מעניקה משכורות עתק לבכיריה על-חשבון העובדים הזוטרים. זה לא מונע ממנה להביע דאגה לגורל אותם עובדים ממש כאשר המדינה מאיימת לקצץ בהטבות הניתנות לה

מאת: איתמר כהן

כימיקלים לישראל (כי"ל), שבבעלות משפחת עופר, נהנית מזה שנים מהטבות מס גדולות במיוחד. החברה משלמת מס חברות בגובה 15%, ומס דיווידנד בגובה 11.5% בלבד. זאת, לעומת מסים בגובה 25% לרוב החברות, ותשלומי מס הכנסה + ביטוח לאומי שמגיעים עד לכ-50% אצל שכירים.

הטבות המס לכי"ל עולות למדינה סכום המוערך ב-700 מיליון ₪ בשנה (לטענת המדינה), או אולי "רק" 400 מיליון ₪ בשנה – להערכתה של כי"ל עצמה.

לאן הולך הכסף

כיל הקצתה לאחרונה אופציות בגובה 203 מיליון ₪ לקומץ מנהלים בכירים. מתוך זה, המנכ"ל, עקיבא מוזס, קיבל אופציות בשווי 20.4 מיליון ₪. היו"ר, ניר גלעד, קיבל אופציות בשווי 14.8 מיליון ₪, עבור עבודה ב-60%  משרה.

יש לציין שניר גלעד כבר קיבל לפני כשלוש שנים מהחברה האם, "החברה לישראל", אופציות בשווי 14 מיליון ₪, וזאת – בנוסף לשכר חודשי בגובה 185,000 ₪, מענק בגובה 3 מיליון ₪ וכיו"ב.

גם עידן עופר, בעל השליטה בכי"ל, קיבל בשנים האחרונות מענקים בשווי עשרות מיליוני ₪ (123).

לאן הולך הכסף (2)

52% מניות כי"ל שייכות ל"חברה לישראל", שבשליטת משפחת עופר. "החברה לישראל" נאלצה לאחרונה להזרים מאות מיליוני ₪ לחברה בת אחרת שלה – "צים" – שנקלעה לחובות, לאחר שהוציאה 820 מיליון דולר לשם קניית אוניות מחברה פרטית ששייכת למשפחת עופר.

לאן לא מגיע הכסף

במפעלי כי"ל פרצו בשנים האחרונות עיצומים חוזרים ונשנים, בעקבות ניסיונותיה הבלתי-פוסקים של ההנהלה לקצץ בזכויות העובדים. כך, ב"תרכובות ברום" פרץ סכסוך עבודה, כאשר, לטענת ועד העובדים שם, ההנהלה קיצצה כ-800 ₪ בחודש ממשכורות עובדי הקבלן שם – שמגיעות בסך-הכל לכ-5000 ₪ בחודש.

גם ב"רותם אמפרט" פרצו עיצומים חוזרים ונשנים בעקבות ניסיונותיה הבלתי פוסקים של ההנהלה להחליף אתהעובדים הוותיקים בעובדי קבלן מעוטי זכויות.

בעקבות הענקת האופציות בגובה מאות מיליוני ₪ להנהלה הבכירה פרצו לפני מספר חודשים סכסוכים בכי"ל. רק בעקבות איומי העובדים הזוטרים בשביתה נאותה ההנהלה לחלוק חלק מרווחי העתק של כי"ל בשנה האחרונה גםעם העובדים הזוטרים במפעלים (12).

דואגים לעובדים

ע"פ 'דה מארקר', כי"ל שלחה לאחרונה ראשי ערים באזור הדרום ללחוץ על המדינה להמשיך להעניק לכי"ל הטבות מס בגובה של מאות מיליוני ₪ בשנה. זאת, בטענה, שאם ההטבות יבוטלו, פרנסתם של העובדים הזוטרים, תהיה בסכנה.

מצד אחד, מצד שני

מצד אחד, ברוב ימות השנה, המנהלים ובעלי השליטה עושים הכל כדי לגרוף את רווחי העתק רק לעצמם, ומותירים לעובדים הזוטרים רק פירורים.

מצד שני, כאשר דורשים מהמפעלים להתחיל לשלם מסים כמו כולם, או להשקיע בהפחתת זיהום האוויר, כדי להפסיק לסכן את בריאותם של העובדים (שרובם גרים בסמוך למפעלים) – בעלי המפעלים מעלים לפתע את העובדים על ראש שמחתם, ודואגים מאוד לפרנסת העובדים הזוטרים.

תודה לאיתי ולעידן על עזרתם בהכנת הטור.


תגובת כימיקלים לישראל :

"האוצר מתכוון להביא בחוק ההסדרים תיקון לחוק עידוד השקעות הון בתעשייה לפיו יופחת המס במסלול הטבות המס לכל מפעלי התעשייה בארץ שמייצאים למעלה מ- 25% מתוצרתם. כיל, שמייצאת 95% מתוצרתה, נדהמה לגלות דרך העיתון שהאוצר החליט שההטבות יחולו על כל מפעלי התעשייה המייצאת בארץ למעט כיל . קרי, בלשון העם, "כיל בחוץ והשאר בפנים".

כיל היא המעסיק והמפרנס הגדול ביותר בנגב. למעלה מ- 5000 משפחות מתפרנסות באופן ישיר, ועשרות אלפי משפחות נוספות מתפרנסות ממנה באופן עקיף. פגיעה בכיל היא, בראש ובראשונה, פגיעה בתושבי הנגב ובאלפי עובדי כיל.

ראשי הרשויות בנגב, כמו גם ועדי העובדים של כיל נזעקו למראה ולמשמע האפליה הבוטה נגד כיל, והם מבקשים לשנות את רוע הגזרה, כך שכיל לא תופלה לרעה מול כל התעשייה המייצאת, מעשה ללא אח ורע בחומרתו. גם התאחדות התעשיינים ומשרד התמ"ת מתנגדים לאפליה הפסולה.

כיל מתנגדת בכל תוקף לאפליה זו, ואת עמדתה הביעה בצורה ברורה ליוזמי השינוי בחוק.

יודגש כי כיל איננה נגד החוק ואינה מבקשת שום הטבה מהאוצר. כיל מבקשת רק שלא להיות מופלית לרעה. לדעת כיל אין בקשה יותר לגיטימית מזו, ואין אזרח או גוף כלשהו שלא היה נזעק אם היו נוהגים כלפיו באפליה בוטה כפי שהאוצר מנסה לעשות כלפי כיל.

מי שנותן יד או שותק למול האפליה הנוכחית מכשיר את הקרקע לכך שיד הממשלה תהיה קלה מאד על הדק האפליה, והוא עלול למצוא עצמו מופלה לרעה בזמן אחר ובהקשר אחר. אסור לפגוע בעקרון השוויוניות, ועל כך מאבקה של כיל, של עובדיה ושל תושבי הנגב".

הערה: אורה קורן מ'דה מארקר' הפריכה את הטענות של כי"ל.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

6 תגובות

 1. עודד גלעד :

  אם חשבתי תוך כדי הקריאה שהטור הזה פנטסטי, הרי שהמניפסט המסכם של כי"ל בשבח השוויוניות והדאגה לעובדים הוא מופת אמיתי של כתיבה אורווליאנית. מצמרר!

  תודה על הבאת הדברים לידיעתנו!

 2. לקסי :

  כי"ל היא הראשונה, מבין חברות האחזקות בעלות העצמה, הנחשפת לתעוב שתושבי ישראל חשים כלפי התנהלות בעלי השליטה בה.

  נזכור, כי"ל היתה חברה ממשלתית שהופרטה לאייזנברג ונרכשה על-ידי האחים עופר.

  כי"ל הוצגה – יחד עם החברה לישראל, "אמה" בשרשרת האחזקות, בקלונותיה על-ידי מיקי רוזנטל ב"שיטת השקשוקה".
  כי"ל הוצגה – יחד עם רותם-אמפרט, "בתה" בשרשרת, בקלונה כאן:
  http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=554775

  כי"ל וחברות המחצבים הן הראשונות בתור של הטייקונים אשר, במאבק קשה וארוך, ייאלצו לחזור בהן מהעושק שהן עושקות אותנו, אחרת לא תהיה לנו תקומה.

 3. יונתן :

  גועל נפש.

 4. עמית-ה :

  רק להזכירכם מי הוא ניר גלעד – http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20040430_422150
  אם לא בא לכם לקרוא הכל חפשו: "הסכם ניר גלעד".
  כשהיינו ילדים היינו חדים חידות: מה זה שיא המהירות?
  או מה זה שיא החוצפה? עכשיו אנחנו יודעים מה הוא השיא המשולב חוצפה+מהירות:
  לשבת במשרד האוצר לזרוק דרך החלון את הכסף של הציבור, ואז לרוץ למטה ליציאה, לפתוח את הכיס בכדי שהכסף יפול פנימה.

 5. שיטת "תחזיקו אותי" של האחים עופר :

  […] נרמזת בעדינות של אמני היחצ"נות גם בתגובת כי"ל לכתבה שפרסם חברנו איתמר כהן ב"עבודה שחורה": "כי"ל […]

 6. חיים שני, אל תוותר על מיסוי כי"ל :

  […] המיסוי הזה גם יקטין את הרווחים העצומים שהחברה מחלקת לבכיריה, (ראה כאן) […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.