חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצעת תקציב המדינה 2011: טוב לא יצא מזה

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 11.07.10 6:05

התקציב החדש התפרסם, וכרגיל יש בו מכות לחלשים ומתנות לעשירים, ושום דבר טוב לא יצא ממנו. איזון תקציבי והורדת החוב הלאומי אינם מחייבים ריסון תקציבי אלא להיפך – העלאת מיסים לעשירים. אבל החברתיים המסתפקים בהוצאת העיזים מאכזבים. הם לא יחוללו את השינוי המהותי הדרוש

מאת: ק. טוכולסקי

המדיניות הכלכלית התפרסמה, וכרגיל אין הפתעות. מקצצים לחלשים באמצעות העלאת המיסוי הרגרסיבי או הקפאת קצבאות, ומנגד מחלקים מתנות לחזקים – הורדת תקרת התשלום לביטוח הלאומי היא הדוגמא הבולטת. אין חדש תחת השמש, ממשלת נתניהו ממשיכה במסעה להרחבת הפערים בחברה הישראלית. מי שנאבק נגד החומה בתוך ירושלים, או נגד הגדר בבילעין הגיע הזמן שישים לב לחומות שחוצות את החברה הישראלית מבית, חומות וגדרות של הפרדה מעמדית שהולכת ומעמיקה.

גם הקרקס יצא לדרך בימים הקרובים. החברתיים בקואליציה וגם באופוזיציה, יקבלו את ליטרת הכותרת שלהם, ויצאו למרדף אחרי העז התורנית. מפלגת קדימה, שהתקציבים שלה היו גרועים לא פחות מהתקציב הנוכחי, תשלח קדימה את חסון ובראון, שיתארו בצבעים עזים כמה התקציב הזה מחורבן וכמה הם היו עושים הכל אחרת. בסוף היום יהדפו כמה עיזים, אבל המטרות האמיתיות של האוצר יושגו, לדוגמא –  הקפאת תקנים במגזר הציבורי. זהו תרגיל שבאמצעותו נקלטים במשרדי הממשלה עובדים באמצעות חברות קבלן וכוח אדם בלבד, בתנאי עבודה פחות טובים. או, דוגמאות אחרת, קיצוץ בתקציבים כקליטת מדענים עולים או סיוע לזוגות צעירים ובנייה ציבורית. בדפים הפחות צהובים מעיזים של הצעת המדיניות הכלכלית, מסתתרים סעיפים שונים ומשונים, במיוחד בפרק הגזירות, החלק האחרון בחוק זה שלא הודלף בידי מישהו באוצר לשלי יחימוביץ'. שם מקצצים את מה שנתנו במקומות אחרים, ומעלים מסים רגרסיבים בכדי לממן את הורדת המסים לעשירים.

מה שבאמת חמור בתקציב הנוכחי הוא שהאוצר ביטח עצמו מפני כל פגיעה מהותית במדיניותו. או שיבוצעו קיצוצים כואבים, או הצלחות של החברתיים יצרו מצב שבו הגירעון יגדל. באוצר יודעים מה הם עושים. העובדה שאף חברתי לא מציע לממן את הצרכים ההולכים וגדלים של ישראל באמצעות העלאת מסים על בעלי יכולת, על חברות ועל רכוש, מאפשרת לאוצר להגשים את מטרותיו ההרסניות באחת משתי דרכים, או הצלחה בהעברת חוק ההסדרים הנוכחי, או התקפלות, העמקת הגירעון ואז במשבר הבא גזירות לאיחוי החור בתקציב. כך או כך טוב לא יצא מהתקציב הנוכחי.

אין מה לעשות, מהשיטה הקיימת של ממשלות ימין ניאו ליבראליות שנאלצות לעשות ויתורים קטנים לחברי כנסת "חברתיים" לא תיוושע ישראל, לא יוקטנו הפערים המעמדיים ההולכים ומתרחבים, לא תשתפר פעילות מדינת הרווחה. החברתיים למיניהם ישיגו כותרות: שוב נקרא על חיים כץ, שלי יחימוביץ', מירי רגב, דוד אזולאי, אורלי לוי, משה גפני ודומיהם, שמצד אחד משאירים את שלטון ההון על מכונו, ומצד שני גוזרים לעצמם קופון תקשורתי באמצעות מאבקים נקודתיים באותו שלטון, שאין הם מנסים כלל להפילו. המדיניות הכלכלית הנוכחית ממשיכה באותה מגמה, ואם לא יבוא שינוי מהותי בשיטת המיסוי בישראל, אותו שינוי שאף חברתי לא מעז ברצינות לקדם, זה לא ישתנה.

מדינת ישראל צריכה לשאוף לאיזון תקציבי ולהורדת החוב הלאומי, זה לא מחייב ריסון תקציבי. אפשר להעלות מסים, להגדיל את תמלוגי חברות הסלולר לא מאחוז לשניים אלא לחמישה אחוזים ויותר, להטיל מס על רווחים מכל חברה שלא יכולה להחליף את ישראל במקום אחר, כמו חברות כריה ואנרגיה, וחברות שירותים. אפשר לרווח את מדרגות המס, ולהעלות את המיסוי על בעלי הכנסות בדרגות העליונות; להטיל מס רכוש, מס ירושה, לבטל את תקרת המס בגביית ביטוח לאומי וביטוח בריאות; אפשר להעלות את שיעור ביטוח הבריאות מכל שכר ב-0.5% בכדי להרחיב את שירותי הבריאות הניתנים לכל אזרח על חשבון ביטוחים משלימים.

אלו רק כמה דוגמאות חלקיות שעשויות, אילו רק הייתה לנו אלטרנטיבה סוציאליסטית/ס"ד, ולא רק חבורת חברתיים שמתמחה בהשגת כותרות על לחימה בעיזים, לחולל את השינוי.

מהמדיניות הכלכלית הנוכחית שגוזרת על החלשים ולא מצמצמת גרעון לא יצא לנו שום דבר טוב.

עז יותר עז פחות, באמת כבר לא משנה.

עורך הטור: נגה תדמר

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , , , , ,

5 תגובות

 1. לקסי :

  ק.ט.,
  כתבת: "מדינת ישראל צריכה לשאוף לאיזון תקציבי…"
  למה?

 2. ק. טוכולסקי :

  למה שיהיה גרעון? למה להלוות כסף מבנקים? למה לא להיות מאוזנים או אפילו עם רזרבות בצד? אפשר להשיג את זה בלי לגפוע במדינת הרווחה אפילו להיפך.

 3. לקסי :

  ק.ט. לא יאה לך ללכת שולל אחרי הכזב הת'אצ'רי שלפיו משק לאומי הוא כמשק בית.

  למשק לאומי עומד תמיד הפתרון שפעם נקרא "הדפסת כסף".

  נכון שמיסוי העשירים עדיף, אבל אפשר גם להדפיס.

  בלחץ ההון מדינות נעשות "פירמות" – ולא החזקות והחשובות שבאלה. ובכדי שחלילה לא תבואנה המדינות ל"מחשבות עבירה" הן קושרות עצמן בהתחייבויות ל"משפחות" כמו השוק האירופי או הארגון לשת"פ ולפיתוח שזה בראשי תיבות: אש"פ ובלועזית OECD.

  אז נתניהו ברוב כשרונו הכניס את ישראל להיות חברה באש"פ, השג שהוא מרבה להתנאות בו.

 4. ק. טוכולסקי :

  לקסי
  אני לא סבור שאיזון תקציבי צריך להיות מושג באמצעים תאצריסטים. אבל אני לא מבין מה רע בו. יש במדינת ישראל מספיק אמצעים לאיזון תקציבי שרובם ככולם קשורים בהעלאת מיסים על בעלי היכולת, חברות ותאגידים ובהלאמות. למה לחיות בחוב? למה לא להיות מדינה שיש לה עודף תקציבי בצד אחרי שהיא גמרה להיות מדינת רווחה למופת? למה לא להגדיל את סיוע החוץ לעולם השלישי? למה לא להבטיח את קיצור תקופת העבודה?
  התרגלנו לחיות במינוס לטובת הבנקים והמלווים המוסדיים. אין בכך שום צורך.
  מיסוי הוגן, שליטה במשאבים או לפחות ברוב המוחלט של הרווח ממשאבים, יביאו אותנו להיות חברה עשירה ומאוזנת.

 5. איציק יאפ :

  שלי יחימוביץ' תוקפת את חוק ההסדרים עצמו.
  http://www.shelly.org.il/node/3978

  אין סיכוי שהיא לבד תצליח לשנות סידרי עולם, אל תשכח שהממשלה שלנו עכשיו היא ממשלה ימנית שנבחרה על ידי העם.

  להגיד "מצד אחד משאירים את שלטון ההון על מכונו, ומצד שני גוזרים לעצמם קופון תקשורתי באמצעות מאבקים נקודתיים" זה כאילו להגיד שכולם עושים הצגות שם ואין משמעות לממשלה או לכנסת.

  זה פח שטומנים דווקא אלו שמקדמים את הפרופגנדה הניאו ליברלית "כולם שם חארות, הם גם ככה לא ידאגו לכם, רק יכניסו את כספי המיסים לכיסים שלהם". הו – אחרי דבר כזה, בטח שכל אזרחי מדינת ישראל יהיו בעד הפרטה של כל דבר. הרי כולם חארות.
  גם היותר טובים, אלו שעובדים קשה כדי לשמור עלינו, וכשהם משיגים איזה הישג הם מקבלים ביקורת מהמחנה שלהם שאמור לתת להם תמיכה, אבל מתייג אותם כבובות של "האויב".
  חבל ליפול למניפולציות האלו.

  שלי יחימוביץ' ואחרים יודעים בדיוק מהו חוק ההסדרים. אבל הם לא יכולים לעשות כלום לבד, בעיקר לא כשהממשלה היא ימנית ונשלטת על ידי נתניהו שנשלט על ידי כל מיני אוסטרים, ובהחלט לא כשהם מקבלים הפנית גב מהמחנה שלהם וביטול במחי יד של המאמצים שלהם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.