חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלושה איתותים לדרכה של הממשלה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 7.07.10 6:02

טוכולסקי בוחן שלוש החלטות שקיבלה ממשלת ישראל בשבוע האחרון: דחיית העלאת שכר המינימום, המשך הטיפול בהפיכתו של חוף פלמחים לחוף פרטי, ועיקורו של חוק מים אפורים – ומוצא כי הן מעידות, שוב, על הדרך הנחרצת שבחרה הממשלה ועל עליבותו של השמאל

ביום ראשון השבוע הפגינה שוב הממשלה מהי מדיניותה החברית כלכלית. הפגנה ניאו ליבראלית, אנטי חברתית, תקיפה כלפי החלשים ומתרפסת מול ההון, במיטב היצוגיות שרק נתניהו יכול. והוא באמת יכול, העם היושב בציון מעדיף את שלטונו ע"פ כל דבר אחר ואם יחפוץ העם היושב בציון להעדיף על הספינים של מיטב יחצני ולוביסטי הליכוד את הספינים של בית קדימה גם כך נקבל את אותה הגברת בשינוי אדרת.

באיתות הראשון דחתה ממשלת ישראל את העלאת שכר המינימום, הרי ברור לשרים שנלחמים על הטבה במיסוי רכב לעצמם שאפשר לחיות מ-3,850 ש"ח בחודש ובכבוד. עובדה, מי היה מאמין שאותם מרוויחי שכר מינימום ומטה היו מצביעים בהמוניהם ליכוד, ש"ס וישראל ביתנו אם קיומם בכבוד היה מוטל בספק? ונבחרי העם מיהרו להצביע נגד העלאת שכר מינימום. הליכוד מפלגת ההמונים המדוכאים, או יותר נכון המפלגה שבוזזת את כל אזרחי ישראל כבר למעלה מ-30 שנה ממשיכה בדרכה, לכל מצהלות הבוחרים, אסירי התודה. שר האוצר, נימק את התנגדות משרדו להצעה להעלות את שכר המינימום בהדרגה ל-4,600 ש"ח בחודש, הרחק מתחת לשכר החציוני או הממוצע, בכך שהממשלה תגיש הצעה להרחבת מס ההכנסה השלילי. הפיילוט של מס ההכנסה השלילי לא ממש הוכיח את עצמו, אבל לשר האוצר הזחוח זה לא מפריע להגיש עוד מתנה למעסיקים, הם יקבלו עובדים זולים, יוכלו לנצלם ולשלוח אותם לקבל מהמדינה השלמת הכנסה. יותר מכך אם שכר המינימום היה עולה, הכנסתו של מרוויח שכר מינימום הייתה עולה ב-9,600 ש"ח בשנה, מס ההכנסה השלילי שווה למקבליו 2,600 ש"ח בשנה ואפילו פחות אם חס וחלילה שני המפרנסים צריכים את הקצבה, רק 4,600 ש"ח בשנה במקום 19,200. העיקר ששר האוצר יכול להמשיך ולהפחית מיסים על הון. זה חשוב, אפילו לא עוברת במוחו המלומד השאלה מאיפה הוא יממן עוד קצבה, בזוטות שכאלו אין כבוד השר מתעסק.

באותה ישיבה שלחה הממשלה עוד איתות לבוחרים, ההצעה להחזיר לוועדה המחוזית את תוכנית הבנייה והפיתוח של חוף פלמחים והפיכתו מחוף ציבורי לחוף פרטי, לא אושרה. לא שלשרים יש התנגדות עקרונית להצעה אבל למרות שהיועץ המשפטי לממשלה אישר אותה, הממשלה מפחדת שמה הצעה תקדימית ומהפכנית זו תהיה תקדימית ומהפכנית חס וחלילה שיזמים יחשבו שכדאי להם לנסות ולהפסיק לבזוז את חופי ישראל. הממשלה שלדעתה אפשר למהמשיך במסע להרחבת העוני והפערים, אינה מפחדת מהמון מרוויחי שכר המינימום, אבל מקבוצת יזמים שעושקים את המדינה ובוזזים את נכסיה, מהם הממשלה מפחדת. ובשבילם ינסחו את ההצעה מחדש אולי גם ישמנו אותם בפיצוי על הפסדיהם העתידיים. בסך הכל הם לא מרוויחים שכר מינימום להם צריך לדאוג.

האיתות השלישי כורח יחדיו את שני הקודמים. ממשלת ישראל גרסה הצעה מקוצצת של חוק המים האפורים של חה"כ ניצן הורוביץ. במקום שבכל מבנה חדש בישראל תותקן מערכת מים אפורים, רק במבני ציבור חדשים תותקן המערכת. חוק חשוב סורס במידה ניכרת. בסך הכל יש פה מספיק מים כנראה, או לפחות אמורים להיות מספיק מים אחרי ששורת זכיינים פרטיים יתחילו לייצר מים מותפלים. חס וחלילה שהממשלה תפגע ברווחיהם של מתפילי המים וביכולתם להכניס את היד עמוק לכיסו של הציבור. ברכות לחה"כ הורוביץ וצוותו החרוץ על הצלחתם החלקית, בהחלט עדיף מכלום.

כזו היא ממשלת ישראל, אבל בסך הכל היא קיבלה מנדט מהעם למדיניותה. ובסקרים שמתפרמים פה ושם עולה שהעם עודנו מרוצה ממנה בגדול, ממנה וממפלגת האופוזיציה הגדולה שמהווה בשר מבשרה של הקואליציה מכל בחינה אידיאולוגית או פרקטית. אז מה לנו כי נלין? ביום שטיוטת חוק ההסדרים מכילה הצעה לביטול החוק שמאפשר לדיירי הדיור הציבורי לרכוש את דירותיהם, לא ראינו הפגנות ענק בשיכוני הדיור הציבורי. יום בו הממשלה קובעת כי קצבה עלובה שתבוא מן הסתם על חשבון ההוצאה הציבורית על בריאות, רווחה וחינוך, לא ראינו הפגנות ענק של עובדים עניים ואיגודי עובדים. הממשלה הזו שבכירי שריה מסרבים לאשר הסכם קיבוצי שיתן כמה פרוטות עלובות לעובדי ניקיון, נהנת מפופולריות ויציבות בתמיכה בה.

שלושה איתותים נשלחו מירושלים, שלושה איתותים בחלל הריק. למדיניות הזו אין אופוזיציה מהותית. השמאל מרוסק מאז הבחירות ומתנהל כאילו הכל כרגיל, ממשיכים לריב להתפצל ולהתפלפל במקום להערך להתמודדות מול האיום של חילופי שלטון בין הליכוד א' והליכוד ב' בנוכחות קואליציונית קבועה של ישראל ביתנו, ש"ס והעבודה. החברתיים חובבי המאבקים בעיזים והבוחרים המרוצים. אם השמאל לא יתאחד ויציב אלטרנטיבה סוציאליסטית ברורה אלטרנטיבה שצריך לקחת בעבודה קשה לכל מקום שבו האדישות והיאוש מנכרים בוחרים, נמשיך לספוג גזירות שנה אחרי שנה.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  שלום לעורך הצעת חוק מים אפורים לא נדחתה היא התקבלה מקוצצת, אם אפשר לתקן את התקציר בפתיחה….

 2. דוד :

  שלושה איתותים לדרכה של העבודה:

  אבישי ברוורמן – נגד
  יצחק הרצוג – נגד
  עינת וילף – לא נוכחת

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.