postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » שכר מינימום – מה תגידו לחברי הכנסת

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שכר מינימום – מה תגידו לחברי הכנסת

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 6.07.10 6:10

חברי הכנסת של הקואליציה יתבקשו בימים הקרובים ע"י ראש הממשלה ושר האוצר להצביע נגד הצעת חוק פרטית של חה"כ עמיר פרץ להעלאה מדורגת של שכר המינימום. אנו זקוקים לעזרתכם בשכנוע חברי הכנסת או לכל הפחות לפקיחת עיניהם לחורים בטיעונים של ביבי ושות. מומלץ להתמקד בחברי כנסת מהקואליציה שעשויים לתמוך בחוק: מירי רגב וכרמל שאמה מהליכוד, חברי כנסת מש"ס ומישראל ביתנו וכו'.


בקשתם של ראש הממשלה ושר האוצר, הנתמכים ברוח גבית של נגיד בנק ישראל ונשיא התאחדות התעשיינים, מנומקת בצורה פשוטה והגיונית לכאורה:

1. העלאת שכר המינימום תגדיל את הוצאות המעסיקים במגזר הפרטי ולכן תעלה את האבטלה, בין השאר בשל העברת ייצור לחו"ל.
האבטלה תפגע בעובדים שעימם הצעת החוק מבקשת להיטיב, ותיצור נטל תקציבי נוסף (קצבאות).

2. על מנת למנוע אבטלה אך לשפר את מצבם של העובדים העניים, עדיף להשתמש בכלי מס ההכנסה השלילי.
בעזרת כלי זה, ההכנסה נטו של העובד עולה, אך לא על חשבון המעסיק וכך אין סכנה לסגירת עסקים.

3. העלאת שכר המינימום תגדיל את הוצאות הממשלה לשכר עובדי מדינה ורשויות מקומיות (למשל עובדים סוציאליים) ושכר עובדים
המועסקים במיקור חוץ ע"י המדינה (כגון עובדי ניקיון ואבטחה).

על מנת להפעיל לחץ על חברי הכנסת של הקואליציה (ליכוד, ישראל ביתנו, ש"ס, עבודה, הבית הלאומי, יהדות התורה) נדרש מענה פשוט וברור לטענות אלה, כי מול חוות הדעת המקצועית והמוניטין של פישר וברוש אי אפשר להתמודד עם טענות על צדק חברתי ועם תמונות של מקררים ריקים.

אז הנה הצעה שתשמש אתכם למכתבים, פקסים וטלפונים.

 • עלייה באבטלה? בולשיט. ב-2006-2007 עלה שכר המינימום בישראל בצורה מדורגת, האבטלה לא עלתה אלא ירדה. ניתן לייחס זאת לעובדה שעליית שכר בעשירונים התחתונים מתורגמת מייד לעלייה בצריכה, ולכן נוצרים עוד מקומות עבודה.
 • עלייה באבטלה? בולשיט. מתנגדי ההעלאה יטענו שאסור לבסס מדיניות כלכלית על מקרה מוצלח אחד. וואללה, צודקים. אלא שממצאי מחקרים מן העולם כולו פשוט אינם תומכים בנבואות הנחרצות של ביבי ופישר, שהן רק תיאוריה.
 • עלייה באבטלה? בולשיט. כן, גם פרופסורים בעלי שם עולמי לכלכלה יכולים לטעות. ויש גם פרופסורים לכלכלה שתומכים בהעלאת שכר מינימום (ביניהם 5 חתני פרס נובל).
 • עלייה באבטלה? בולשיט. רוב המועסקים בשכר מינימום במגזר הפרטי אינם עובדים בתעשייה, ורוב עובדי התעשייה אינם משתכרים שכר מינימום. שלא יעבדו עליכם! המעסיקים הגדולים של משתכרי שכר מינימום אינם מפעלי טקסטיל בגליל ובנגב אלא רשתות שיווק, חברות סלולר, חברות כוח אדם ומיקור חוץ. יש להם רווחים נאים מאוד, ואת הפעילות שלהם אי אפשר להעביר לסין.
 • עלייה באבטלה? בולשיט. חלק נכבד אחר ממשתכרי שכר מינימום מועסקים בצורה ישירה או עקיפה ע"י הממשלה. גם את העבודה שלהם אי אפשר להעביר לסין ואי אפשר לוותר עליה.
 • עלייה באבטלה? בולשיט. ומה בכל זאת יהיה עם מפעלי הטקסטיל בפריפריה (ומפעלי תעשייה אחרים שעלולים לעבור מרווח להפסד)? במקרים הנקודתיים האלה נדרש סיוע ממשלתי ספציפי, לאחר שהמעסיק יוכיח למדינה שזה אכן מצבו. אין צורך להפעיל בשביל מפעלים אלה את הכלי הגורף של מס הכנסה שלילי, ולסבסד את הבעלים של שופרסל, פרטנר ושות'. כן, אלה שמרשים לעצמם ברוב חזירות למשוך משכורות ענק ודיבידנדים בעודם משלמים לעובדים שכר רעב.
 • מס הכנסה שלילי – כלי פשוט דפוק. בניגוד לחקיקת שכר מינימום, שמתבטאת מיידית בתלוש השכר, את מס ההכנסה השלילי צריך לתבוע מהמדינה. זהו מחסום בירוקרטי עבור האזרח, ולכן לא מפתיע שיותר ממחצית מהזכאים להטבה לא זכו לה, למרות מסעות הפרסום הנרחבים ואפילו מכתבים אישיים שנשלחו לבתי אזרחים. המדינה חסכה כסף אך לא סייעה לכל הזכאים.
 • מס הכנסה שלילי – כלי פשוט דפוק. בניגוד לחקיקת שכר מינימום שמכוונת לעובדים העניים ביותר, מס ההכנסה השלילי שולם בפועל גם לעובדים בעשירונים גבוהים יותר (ר' במאמר של גדעון עשת כאן ובפירוט בדו"ח של בנק ישראל, על פיו נכתב המאמר).
 • מס הכנסה שלילי – כלי פשוט דפוק. שכר מינימום מגיע לעובד בכל חודש. את קצבת מס ההכנסה השלילי מקבלים בסוף השנה, אחרי בדיקת הניירת. אם אתם צריכים את הכסף הזה למזון, תרופות, חיתולים וכו' – זה לא ממש עוזר.
 • מס הכנסה שלילי – כלי פשוט דפוק. מי שמשתכר היום שכר מינימום (3850 שח) זכאי לקצבת מס הכנסה שלילי בערך של פחות מ-300 שקלים לחודש. הצעת החוק של פרץ מדברת על עלייה (מדורגת וזהירה) עד ל-4600 ש"ח לחודש (750 שקל תוספת). אז מה עדיף?
 • מס הכנסה שלילי – כלי פשוט דפוק. זו קיצבה שמעודדת אנשים לא לנסות ולהשתכר יותר, שכן אז יאבדו את ההטבה מהממשלה. זו מדינת סעד ולא מדינת רווחה.
 • מס הכנסה שלילי – כלי פשוט דפוק. כל שקל שנוסף לשכר המינימום מחושב גם לצורך הפנסיה. כל שקל בקיצבת מס הכנסה שלילי – לא.
 • מס הכנסה שלילי – כלי פשוט דפוק. כאשר חברי הכנסת והשרים מתבקשים להשוות את העלות התקציבית של תוכנית מס הכנסה שלילי לעלות התקציבית של העלאת שכר מינימום, לא מוסברת להם העלות של המנגנון הבירוקרטי הנדרש לקיום מס הכנסה שלילי ברמה ארצית.
 • מס הכנסה שלילי – כלי פשוט דפוק. אם כבר מחליטים לנקוט בשיטה שבה הממשלה מסבסדת את המעסיקים, בנוסף או במקום העלאת שכר מינימום, עדיף להעלות בצורה משמעותית את קצבת הבטחת הכנסה ולא לייצר מנגנון בירוקרטי מיותר ברשות המסים. הרי בביטוח הלאומי כבר קיימת מערכת לבדיקת זכאותם של עובדים להשלמת הכנסה וגם לאיתור מתחזים ורמאים. הבחירה במס הכנסה שלילי היא חלק ממגמה מתמשכת להחליש את המוסד לביטוח לאומי ולחזק את משרד האוצר (מאמר ב"לחץ חברתי").
 • מס הכנסה שלילי – כלי פשוט דפוק. לאחר ההסברים הללו, אין להתפלא שבין המתנגדים לתוכנית מס הכנסה שלילי ניתן למצוא לא רק את חה"כ לשעבר תמר גוז'נסקי ואת מרכז אדוה, אלא גם את נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין (שהוא גם בעלים של חברת כוח אדם גדולה, שזה ההיפך הגמור מסוציאליזם), מובילי דעה בעיתונות הכלכלית כמו נחמיה שטרסלר מימין, גדעון עשת משמאל וסבר פלוצקר ביניהם. כולם תומכים בהעלאת שכר המינימום.
 • עלייה בהוצאות הממשלה על שכר – נכון, אבל. זה יעמיס על תקציבי המשרדים, אבל זו כבר החלטה עקרונית – האם עדיף לקנות לביה"ס עוד כמה מחשבים חדישים ולוח אלקטרוני, או לשלם שכר נאות למורה, למאבטח, לעובד הניקיון, לאחות ביה"ס ולפסיכולוג בשירות הציבורי.ילד שמגיע לביה"ס בלי לקבל תזונה נאותה וטיפול רפואי טוב, או בלי לראות כמעט את ההורים שלו שמלהטטים בין כמה עבודות, לא ירוויח הרבה מהציוד החדיש שיותקן מביה"ס, הוא בדרך הבטוחה להיות "נוער בסיכון" (שזה עוד הוצאות לממשלה, רבותי הכלכלנים).
 • עלייה בהוצאות הממשלה על שכר – נכון, אבל. כאשר הממשלה מתמודדת עם ביקורת מצד ארגון OECD על אי השוויון הקיצוני בישראל, המקום הראשון לתקן בו הוא בבית פנימה – במשרדי הממשלה.
 • עלייה בהוצאות הממשלה על שכר – נכון, אבל. זו הזדמנות מצוינת לבדוק האם העסקת עובדים בדרך של מיקור חוץ אינה בעצם יקרה יותר למדינה מאשר העסקה ישירה, בניגוד למה שחשבו פעם נערי האוצר (דוגמאות – מיחשוב,ויסקונסין).

השתכנעתם שביבי מטעה את חברי הכנסת? הקדישו כמה דקות לדוא"ל, פקס או טלפון.

כתובות חברי הכנסת כאן (רשימה מלאה כאן), טיפים למכתב אפקטיבי כאן.

מיליון משפחות יכירו לכם תודה.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , , , , , , ,

32 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  מאמר מצויין. אני לא חושב שהקריאה המוצדקת תיפול על אוזניים קשובות אבל יש לנו כאן הזדמנות ראשונה מזה זמן רב למאבק אמיתי שעשוי לגרום למצביעי ימין מסורתיים להבין את הטמטום של הצבעה לליכוד וישראל ביתנו. את המאמר הזה צריך להדפיס ולחלק ברחובות ואני מקווה שכותב התוכחה יכתוב מאמר המשך שבו יואשמו בגלוי כל אויבי העלאת שכר המינימום וידרשו לאחריות.

 2. אהרן לוינשטיין :

  כמו בהרבה מדינות חשוכות גם ישראל מדכאת את העשירונים הנמוכים. זכורה לשמצה אמירתו של ביבי לחד הוריות – תלכו לעבוד. אבל כשעובדים משרה חלקית בשכר מינימום המטפלת והמעון עולים יותר ביוקר מסך ההכנסה
  המעסיקים הנצלנים וחכינו היקרים חיים בסימביוזת הון שלטון
  ולכן או שאתה מקומבן וחוגג או שהקומבינה היא עליך ואתה סובל

 3. מערכת עבודה שחורה :

  אהרן, במקום לקטר ולהתבכיין על מר גורלנו, אתה יכול להשקיע אותו זמן שכתבת את הטוקבק הזה ולכתוב מייל לחברי הכנסת, בעזרת גזירה והדבקה מן הטקסט שלמעלה.

 4. תמי זנדברג :

  איתי, תודה על הפוסט המצוין, ממש גזור ושמור.

 5. שׂכר מינימום | יהודית, דמוקרטית, ישירה :

  […] הכנסה שלילי. מי שהנושׂא זר לה/ו מוזמנ/ת לקרוא את הטור על שכר מינימום באתר עבודה […]

 6. תמי - הכל רק לא לגזור ולשמור :

  לגזור ולשלוח

  לח"כים שיכולים לעשות את ההבדל – ש"ס, ישראל ביתנו, הליכוד

  (וגם קדימה, שהמצע שלה תומך במה"ש ככלי למלחמה בעוני אך לא מזכיר בכלל שכר מינ' http://www.kadima.org.il/uploads/Maza/econmey.pdf)

  אם הטקסט הזה יביא אנשים לכתוב מכתבים ולעשות טלפונים לכנסת – זה פוסט מצוין.

  אם המשוכנעים יקראו ויתמוגגו, וזהו, אזי הטקסט הוא כישלון

 7. גם-שם » ארכיון » שכר המינימום – מה לעזאזל :

  […] ההון על מס הכנסה שלילי, ומה הבעיה בו.עבודה שחורה על שכר המינימום ומס ההכנסה השלילי. הרבה לינקים, לא הספקתי להיכנס לכולם.אבטלה סמויה על […]

 8. אלינור מאיר, התנועה החברתית לישראל :

  כל הכבוד ויישר כח!
  ואם אחרי המייל לח"כים ישאר לכם עוד קצת זמן מוזמנים לחתום על העצומה להעלאת שכר המינימום:
  http://www.atzuma.co.il/minimumwage/1/#post

 9. ניר :

  מתי נזכה לראות מצעד-שכר-מינימום היוצא בו זמנית מעיירות הפיתוח והשכונות ומתכנס על עשרות אלפי הצועדים בירושלים מול הכנסת?

  חזון אחרית הימים 🙁

 10. ניר, אל תחכה לאחרית הימים :

  כדי לארגן צעדות כמו זו של משפחת שליט צריך הרבה מאוד כסף והרבה מאוד תמיכה מהתקשורת (שאנחנו יודעים מי מחזיק בה).

  1. שלח מייל לחברי הכנסת

  2. שלח מייל אישי לחברים שלך ובקש שישלחו מייל לחברי הכנסת.

  וזהו, בחמש דקות יכול להיות שעשית יותר מאשר בנוכחות בהפגנה-זוטא שלא תזכה לסיקור תקשורתי.

 11. אלי סתוי :

  מבחנם האמיתי של שרי מפלגת העבודה
  יהיה מחר במסגרת ההצבעה על החוק
  הסוציאל דמוקרטי ביותר שחוקקה הכנסת
  מאז תחילת הקדנציה הנוכחית ,
  ומחר נזכה כולנו לדעת, מי הם באמת
  השרים המייצגים לכאורה את המפלגה
  הסוציאל דמוקרטית המרכזית במפה הפוליטית בישראל.

 12. הראל לייבוביץ :

  מאמר מצויין, שוחחתי עם 2 חברים שלי על הנושא והם לרוב בעמדות כלכליות כשלי – אך הם הפתיעו אותי כשאמרו לי שהעלאת שכר המינימום תגדיל האבטלה….

 13. שושי :

  כתבתי לכמה ח"כ. הע"פ של ציפי חוטובלי כתב לי שהיא תעדר מההצבעה.

  עניתי לו שתמונות המצביעים נגד מיליון המשפחות חורכות את הלב ואת האצבעות שיתבקשו להצביע.
  http://www.facebook.com/home.php?#!/photo.php?pid=6347791&id=790753573&ref=mf

 14. אוהד :

  יופי של מאמר. יישר כוח.

 15. יופי של כתבה. עדכני מעכשיו - גם הביטוח הלאומי מצדד בהעלאה :

  מקווה שכל הישנים יתעוררו. הגיע הזמן לעשות מעשה. לשלוח לרשימת תפוצה שיחתמו ויגיבו מהר.

 16. עמית-ה :

  מצויין אני תולה על לוח המודעות, ושולח במייל.

 17. פיציפקעס #3 | קצה הקרחון :

  […] ויש עוד לא מעט סיבות – קראו את ההמשך. […]

 18. דנדו דוד :

  איתי אתה גדול ודגול.
  הנה משהו שיתאים לך
  http://www.shelly.org.il/node/3916

 19. שני :

  כל הכבוד ותודה על ההבהרות. נפרסם וניישם

 20. שכר המינימום: מאמץ אחרון לפני הצבעה :

  […] בכל דרך אפשרית. צריך להסביר לחברי הכנסת המתלבטים למה חוק שכר מינימום יעשה למשק הישראלי רק טוב, ולמה מס הכנסה שלילי זה רעיון רע כל […]

 21. שכר המינימום או מס הכנסה שלילי? – איתי אשר | מחשבה אורחת :

  […] שלה כולל מס הכנסה שלילי ולא מתייחס לשכר מינימום בכלל). לחצו כאן להסבר מה עושים ולתכנים שמהם ניתן לגזור את המכתב. בנוסף, […]

 22. לשושי - דחוף :

  אנא העבירי את נוסח התשובה של חוטובלי למערכת

 23. לדנדו :

  תודה על ההצעה, אך הרושם שלי הוא שמחפשים עוזר שמסוגל להיות נאמן באופן מוחלט לכל מהלך של שלי, ואני לא כזה.

  כשיש לי ביקורת אני אומר (למשל כאשר שלי הביעה תמיכה פומבית בהרחבת מה"ש, אך דרשה שזה לא יעשה ביחד עם הרחבת ויסקונסין, כפי שדדרש האוצר) ולכן אני בטוח שגם לא יקבלו אותי לעבודה.

 24. שי כהן :

  מעבר לעניין עצמו עוצר לרגע לשבח את העבודה המצויינת שנעשתה כאן!

  ישר כוח!

 25. דנדו דוד :

  איתי שלום.
  אתה תהיה מופתע- מחפשים עוזר יעיל ולא yes man.
  יסמנים הם בדרך כלל לא יעילים.
  העוזר הקודם התקדם למשרה בכירה בשירות הציבורי כך שגם בעניין זה אני חושב שזאת הזדמנות.
  ואין ספק שיש לך את כל היכולות יותר מכל אחד אחר.

 26. שכר מינימום אבסורדי – מי כמו העובדים הסוציאליים יודעים « עיניים פקוחות לָרווחה :

  […] של "טובת הציבור" – בעבודה שחורה התפרסמה רשומה הסותרת את הנימוקים האלו אחד אחד. ממליצה מאד להקדיש זמן לגיבוש […]

 27. הגדלת שכר המינימום: האמת והשקר | שוקי גלילי בהנהלה חדשה :

  […] לחבריי בעבודה שחורה וללחוץ על חברי הכנסת להצביע נכון: שכר מינימום – מה תגידו לחברי הכנסת על ידי שוקי גלילי, בתאריך 7 ביולי 2010 ב- 10:34, תחת […]

 28. Tweets that mention שכר מינימום – מה תגידו לחברי הכנסת -- Topsy.com :

  […] This post was mentioned on Twitter by yoav marder, Yossi Levy. Yossi Levy said: שכר מינימום – מה תגידו לחברי הכנסת http://bit.ly/bX5XAZ […]

 29. שכר מינימום אבסורדי – בטח העובדים הסוציאליים יודעים « עיניים פקוחות לָרווחה :

  […] של "טובת הציבור" – בעבודה שחורה התפרסמה רשומה הסותרת את הנימוקים האלו אחד אחד. ממליצה מאד להקדיש זמן לגיבוש […]

 30. שכר מינימום אבסורדי – העובדים הסוציאליים בטח יודעים « עיניים פקוחות לָרווחה :

  […] של "טובת הציבור" – בעבודה שחורה התפרסמה רשומה הסותרת את הנימוקים האלו אחד אחד. ממליצה מאד להקדיש זמן לגיבוש […]

 31. יצחק תשובה – יד אחת נותנת – שתי ידיים לוקחות | הגזים של איציק יצחק תשובה – כוחו של עידן המידע :

  […] את המחיר כמה שרק אפשר, לספק מוצר נחות כמה שרק ניתן, ולשלם לעובדים – כמה שפחות. הפוסט הזה פורסם בתאריך איציק תשובה, גז, דו"ח העוני, […]

 32. שיטת "תחזיקו אותי" של האחים עופר :

  […] למנוע את העלאת שכר המינימום (למה מדובר באיום סרק ראו כאן), אך המשטרה לא עצרה את שרגא ברוש, והאיום על השרים וחברי […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.