חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אין שר חוץ בישראל

נושאים פוליטי, פוליטישוק ב 4.07.10 6:10

פרשת ליברמן-נתניהו-בן אליעזר מתנהלת באותו האופן שבו מתנהל בנימין נתניהו בכל המישורים: חוסר תכנון מראש, וכיבוי שרפות בדיעבד. אילו נזקים תספוג ישראל בעקבות התנהלות כזו?

מאת: הראל ליבוביץ'

המשחקים העלובים שמשחק בצורה כל כך גרועה, ראש הממשלה עם שר החוץ שלו אביגדור ליברמן, מלמדים על דבר אחד בלבד: ראש הממשלה הודה השבוע בכך שאין לישראל שר חוץ. זה קרה במעשה הסתרים שעשה, כששלח את שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, לפגישה עם שר החוץ הטורקי במקומו של ליברמן.

אביגדור ליברמן הוא אישיות בלתי רצויה, לא זכור מתי כן היה.

קיצוניותו גורמת לחוסר נוחות בישראל וכמובן גם בקרב הקהילה הבינלאומית.

מינויו לתפקיד שר החוץ בממשלת ישראל היה מינוי גרוע. הניסיון לחזק אותו בדני איילון, דיפלומט מכובד שהיה שגריר ישראל בארה"ב, התברר כחסר תועלת שכן גם הוא לא מבריק בכלל בתפקידו – ובמקום לתרום לדיפלומטיה הישראלית הרעועה גם כך, הוא מוסיף לפגוע בה בהתנהלותו התמוהה מול עיתונאים ומול נציגים זרים.

לראש הממשלה אין אמון בשר החוץ שלו. כל עוד לא נקלעה מדינת ישראל בכהונתו למשבר דיפלומטי חריף, הוא עוד היה מסוגל לבלוע את הגלולה המרה. אך המשבר עם טורקיה כה רציני שבטח ליברמן לא יפתור אותו.

כזה הוא ביבי – לא פועל עם ראייה לטווח הארוך. כך נהג כשהקים ממשלה גרנדיוזית של 30 שרים, וכך נהג כשאישר מינויים תמוהים סביב שולחן הממשלה שלו, דוגמת ליברמן לשר החוץ. כשתהיה שריפה, נמצא את הדרך לכבות אותה – כך הוא פועל, מבלי להבין שמדינת ישראל איננה צעצוע שקיבל לידיו כמתנה לארבע שנים – אלא אחריות עצומה שעם המשחקים הפוליטיים שלו – אנו עוד עלולים לסבול מנזקים ארוכי טווח אם לא תמידיים.

אם ביבי היה חושב על טובת המדינה, על החשיבות בהתרוממות הדיפלומטיה הישראלית במיוחד בעת הזו – בה נמצאת מדינת ישראל אל מול מתקפה בינלאומית בערוץ ההסברה, הוא היה מסיים את תפקידו של שר החוץ ליברמן. אך ביבי כמו ביבי, יעדיף את ההון הפוליטי שלו על פני כולנו. וכשזה ייגמר לו – הוא לבטח יפרוש לעשות לביתו, בהרצאות מכניסות, נסיעות מפנקות – ואנחנו, אנחנו נישאר כאן כדי לשרוד עם התקלות שגרם ולתקן אותן.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , ,

13 תגובות

 1. ל רפי :

  האמנם?!
  ליברמן בהחלט לא נפגש עם "קונדוליסה" כל שני וחמישי, אבל בכל השאר הוא פעיל הרבה יותר משרת החוץ שקדמה לו.
  גם בממשלה הקודמת היו המהלכים המדיניים העקריים בידיו של ראש הממשלה אולמרט. הדבר לא שינה מבחינת התוצאות כהוא זה, ואם שינה, היה זה רק לרעה. הישגה הגדול של שרת החוץ הקודמת היתה החלטה 1701, ועל החלטה זו אנו משלמים היום בהתחזקות של החיזבאללה בלבנון והפיכתו לגורם השולט בה, ואנו עתידים לשלם מחיר כבד גם בעתיד, אם נתבע להתמודד עם בסיס איראני קדומני זה.
  הישג גדול אחר הוא נוכחות החמאס בעזה. נוכחות שנולדה בחסות המדיניות ארוכת הטווח של אולמרט -ליבני, וקובעה בחסות מדיניות ה"הבלגה" של אולמרט-ליבני-ברק.
  הבעיות של היום הן תולדה של מחדלי אתמול. ולכן, על מה בעצם אנו מלינים?
  המציאות בה פועל ליברמן לא נקבעה ע"י ליברמן אלא ע"י קודמיו. ליברמן הוא קורבן שלה ולא הגורם לה. העובדה שעמדותיו אינן פופולריות אצל אויבי ישראל, אינה מעידה דווקא עליו. היא מדגישה יורת את חוסר סובלנותם ונכונותם להתנהל מול ישראל כשווים מול שווים. אם אחמדינג'אד זוכה ללגיטימציה עולמית, צ'אבס הוא האיקונין החדש של דרום אמריקה ואפילו גדאפי ה"מוזר" של לוב הוא אישיות "סבירה" במערכת הבינלאומית -ליברמן הוא "ילד טוב ירושלים" על ידם.
  אם ראש הממשלה יודע להסתדר עם מציאות זו (ואם אינו יודע, הוא בוודאי מבין מה עליו לעשות) מדוע היא צריכה להטריד אותנו?!

 2. ק. טוכולסקי :

  ראש המממשלה ושר החוץ שלו וגם שר הביטחון שלו רוצים רק להפריט ולהוריד מיסים לעשירים. זה מה שמכשיר אותם לכהונתם. ינויו של ליברמן במשרד החוץ אינו הזוי יותר או פחות או מזיק יותר או פחות ממינויו של שטייניץ לשר האוצר או של לבנת לשרת התרבות. אם כבר אפשר לתת הערכה לנתניהו שלא מנסה אפילו להסתיר את מה שממשלתו מייצגת.

 3. יונתן :

  מה קיצוני בליברמן? הוא מתבטא בצורה לא דיפלומטית אבל הקיצוניות שלו היא בעיקר עניין של תדמית.

  היה לנו משבר עם ארה"ב סביב ביקור סגן הנשיא שנפתר בצורה טובה.

  לגבי טורקיה,המשבר איתה נובע לגמרי מהטורקים,הם התחילו איתו והם יסיימו אותו,דווקא המשבר מתנהל בצורה סבירה.

  ממשלה גרנדיוזית,ככה זה היום,זה נובע מחולשת המערכת הפוליטית,זה כמו מינוי עמיר פרץ לשר ביטחון.

 4. לקסי :

  ליונתן,
  מה קיצוני בליברמן?
  אזכיר רק שתי הצעות שלו:
  1. להפציץ את סכר אסוואן;
  2. להוציא ממדינת ישראל את אום-אל-פחם.

  מה שאתה קורא "חולשת המערכת הפוליטית" הוא בעצם – בצירוף כל הפרטים לתמונה – מצב בין-לאומי רע שטרם חווינו בכל שנות מדינת ישראל. לעומת זה השאלות/תירוצים "הם התחילו", "העולם כולו נגדנו" ו"כולם אנטישמים" הם תירוצים שטוב להשמיע רק כלפי המראה, הם לא משפרים את המצב.

  אכן כשל הנהגתי מתמשך שהביאנו לאן שהביא.

 5. דקל עוזר :

  ליברמן הוא ביזיון למדינת ישראל, אדם בור שמוביל חבורת אופורטוניסטים בהמות אבל אין לי אפילו חצי תלונה לביבי נתניהו.
  קדימה מתנהלת כמו שונאי ישראל – מבחינתם לעשות משהו קונסטרוקטיבי זה נוגד אידיאולוגיה והם רק מנסים להדיח את ביבי. זו לא מטרת האופוזיציה.
  מסיבה זו ביבי יודע שאין לו פרטנר בקדימה ולכן הוא לא יכול לפטר את ליברמן (או את ברק) אז הוא הולך בין הטיפות ולטובתו ייאמר שהוא עושה זאת במיומנות.

 6. יונתן :

  לקסי,אתה חושב שאין תוכניות להפציץ את סכר אסואן במקרה ומצרים תלחם בנו ותתחיל לנצח?גם המצרים מכירים בכך שמבחינה אסטרטגית סכר אסואן הוא אסון.

  באיזו מסגרת הוא הציע להוציא את אום אל פאחם? במסגרת של שתי מדינות לאום,יהודית ופלסטינית,להוציא את אום אל פאחם לפלסטין זה קיצוני בערך כמו להכניס את אריאל לגבולות ישראל.

  אין ספק שהוא נשמע קיצוני אבל בתכל'ס הוא לא אומר שום דבר חדש.

  ליברמן נכון לרעיון 2 המדינות,הוא רק טוען שאם כבר מפרידים(ותזכורת הנימוק הגדול בעד שתי מדינות הוא הנימוק הדמוגרפי והזהותי)אז צריך ללכת אם זה עוד צעד קדימה ולבדוק גם את האיום הדמוגרפי מצד ערביי ישראל(ולא אל תבואו בצעקות על גזענות כי אין הבדל בין הטענה שהפלסטינים ביו"ש מהווים סכנה דמוגרפית ואילו הערבים הישראלים לא).

  חולשת המערכת הפוליטית גרמה למושחת עם קבלות להגיע לרה"מ,למנות שר בטחון כושל ושרת חוץ די גרועה ולצאת לשתי מלחמות שאפשר היה גם להמנע מהן וגם לסיים אותם בצורה טובה יותר.

  המצב בזירה הבינלאומית לא יכול להיות מיוחס בעיקר לליברמן,יש עולם שלם של גורמים החל בנשיא אמריקאי שהוא לא מידידי ישראל,גורמים שמנצלים את הפחתת התמיכה האמריקאית בנו,התורכים שמנסים לשפר מעמד על גבנו ועוד רבים ולא טובים בעליל.

 7. לקסי :

  ליונתן,
  על תכניות שגנוזות בכספות אג"מ אין צורך להצהיר. זוכר את ההוא מ"הטוב הרע והמכוער"?
  לענין ערביי ישראל ונאמנותם צריך להתייחס לא בהתלהמות של "מבחני נאמנות" אלא בהידברות אמיתית, ששר חוצנו, כנראה אינו מכיר בה (כולל בהתנהלות הפנים-מפלגתית שלו, כך על-פי השמועה).

  וראה גם כאן: http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1177760.html

  אז אפשר לעצום את העינים ולחזור על המנטרות שציטטתי למעלה ולהשליך את יהבנו על הקב"ה, נצח ישראל וכיו"ב. אפשר גם לשוב אל דוקטרינת מצודת ישראל" http://www.blacklabor.org/?p=20611#comment-314217

  תערובת הצדקנות והכוח היא כעת תערובת נפץ ואנחנו משחקים באש במתבן.

 8. הראל לייבוביץ :

  יונתן,

  המצב בזירה הבינלאומית לא יכול להיות מיוחס רק לליברמן, אך מתפקידו כשר החוץ להתוות איזושהי מדיניות חוץ ברורה של ישראל.
  כרגע, חוץ מלצאת בהצהרות לא דיפלומטיות, להשפיל נציגים זרים ולהתנגח – אין שום קו הסברה למדינת ישראל. ההתנהלות ההסברתית שלנו היא בדיחה. עצובה, לא מצחיקה.

 9. יונתן :

  לא יודע מה אתה רוצה מהקב"ה ולמה אתה משרבב אותו לכאן,צדקנות היא דבר שנמצא גם בצד השמאלי של המפה הפוליטית ובכמויות לא פחותות מאשר בצד הימני.

  יצאנו לשתי מלחמות תחת שלטון מרכז-שמאל ואתה מאשים את ליברמן בזה שלא אוהבים אותנו? הממשלה הזאת הטילה את הסגר על עזה? הממשלה הזאת בכלל עשתה משהו לטוב או לרע? יש לליברמן דימוי של ימין-קיצוני ובעולם שלנו שחי על דימויים זה מספיק כדי להרשיע אותו.

  לעניין ערביי ישראל,ברור שצריך לפתוח אתם בהדברות,חלק מההדברות זה גם לדרוש דרישות ולהציב גבולות וההתניה של אזרחות בנאמנות לחוקי המדינה היא התניה די מינימלית.

  לי נראה שהמילים "הדברות אמיתית" זה סוג של שם קוד ל"בואו נגיד להם כמה אנחנו רעים כלפיהם,נכה על חטא וניתן להם עוד ועוד בלי לדרוש דבר".

  כל הדברות עם הציבור הערבי חייבת להתחיל בדרישה להפסקת מרד המיסים ובמיוחד הארנונה שאי הגבייה שלה פוגעת בעיקר בערבים עצמם.
  אגב מפלגות ערביות ושמאל ניטרלו הצעה של האוצר שיכלה לגרום לרשויות הערביות להתחיל לגבות את הארנונה כהלכתה(הציעו להתנות מענקי איזון ברמה סבירה של גביית ארנונה) ובמקום דרשו להגדיל מענקי איזון,אין ספק שעדיפה הסיסמא ההפוכה "אין חובות יש רק זכויות".

  מצד שני אפשר גם להאשים את ליברמן בכול,אם אנחנו כבר מזכירים את התורה אז מן הסתם טוב שיש שעיר לעזאזל.

 10. יונתן :

  הסברה לא יכולה לעבוד מול עולם שלא רוצה לשמוע,בפרשת המשט ההסברה תפקדה בצורה לא רעה וזה לא שינה כלום.

  במו עיניי ראיתי איך בעיתונים באנגליה העלימו מידע שתמך בנו והבליטו מידע שהתנגח בנו ואני זוכר שהראו בחדשות איך העלימו תמונה של "פעיל שלום" אוחז בסכין ומכוון אותה לכיוון חייל.

   דווקא ליברמן התווה קו נכון של אי התרפסות,ההתוויה הייתה נכונה,הביצוע כושל,לדעתי בגלל הפסיביות והלחיצות של ביבי.

 11. דקל עוזר :

  יונתן אתה מדהים.
  הצלחת להכניס את כל הקלישאות ברצף הקצר ביותר האפשרי.
  גם יש לך הסברים מצויינים למה הפעולות "הצודקות" לא פעלו במציאות.
  יש רק בעיה אחת: במציאות לא מקבלים נקודות על הסברים למה נכשלת, אלא על הצלחות.

  בוא ננסה לצאת מה"צדק" ונעבור למגש ה"דברים שפועלים".
  במגרש הזה ליברמן (ויותר ממנו: ברק) הוא כישלון מוחלט. כל דבר שהוא עושה חרב.
  התיאוריה האידיאולוגית שלו מבוססת על "אני הכי חכם" – מעניין למה אין שום פילוסופיה/דת שתומכת בגישה הזאת. בעצם יש…

  עשה לי טובה. בעצם עשה לעצמך טובה – אל תנסה להסביר לי למה אתה צודק. תנסה לחשוב. אל תענה.
  אני אעזור לך לעשות את זה: "אתה צודק, אני לא".

 12. יונתן :

  לא הצלחתי להכניס את כל הקלישאות ,נמנעתי מהקלישאות "ליברמן הוא קיצוני מסוכן" ו"הכול בגלל הממשלה הזאת" כמו גם "זאת ממשלה קיצונית בצורה לא רגילה".

  במציאות לא תמיד ניתן להצליח,יש מצבים שבהם אתה פשוט בוחר את האופציה הפחות הגרועה וסופג את הנזק.

  הויכוח כאן הוא לא מי צודק או טועה,הויכוח הוא על הבנת המציאות.

 13. דקל עוזר :

  דווקא אני חושב שאין הבדל בניתוח המציאות על ידך ועל ידי.
  שנינו מסכימים כי:
  א. ישראל היא הצד ה"צודק" בכל הקשור למלחמה בטרור. היא אינה הצד הצודק בקרב על החזקת השטחים.
  ב. הפלסטינים שאנו מכנים אותם "מתונים"(ובמובן מסויים גם ערביי ישראל) הם ברובם בטלנים עלובים (במקרה הרע נוכלים רמאים) שמתמקדים בלהתלונן ולא בלפעול לשיפור מצבם. בניגוד אליהם הקיצוניים מתמקדים בעשייה חברתית ולכן צוברים תמיכה בציבור הערבי.
  כספי התמיכה שמגיעים מתבזבזים על כיסאות ודמוקרטיה למראית עין כמו גם על רכישת כלי נשק להתגוננות ולהתקפות כנגד ישראל.
  כאן המקום לשים על השולחן שישראל מחזקת בפעולותיה את הגישה הזאת, הן בסגר והן בעניינים אחרים.
  ג. התוצאה של ב' היא המחשבה ש"אין פרטנר" – מחשבה שיש בה הרבה בסיס. אכן עם בטלנים אי אפשר להגיע רחוק.

  כל זה לא מצדיק את הפעולות המטופשות של ליברמן את ברק.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.