חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אסתר הרצוג: השר יצחק הרצוג סותם פיות

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 1.07.10 5:59

פרופ' אסתר הרצוג מעמותת ע.ל.י.ה פונה במכתב ליו"ר הכנסת ומגיבה לטענות הקשות של השר יצחק הרצוג כנגד חה"כ מרינה סולודקין.

יום ראשון, 23 ביוני 2010

לכבוד
מר ראובן ריבלין, ח"כ
יו"ר הכנסת
ירושלים

כבוד יו"ר הכנסת  ריבלין  שלום רב,

הנדון:  פגיעה חמורה בזכויות וילדים במדינת ישראל והשתקת פיות בצורה דיקטטורית מצידו של השר יצחק הרצוג
[ר' מכתבו של י.ה. מיום 20.6.10 אסמכתא 2010-0041-1661]

ביום 27.12.09 פנינו אליך בעקבות תלונתו של יצחק פרי, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, נגד ח"כ ד"ר מרינה סולודקין.

לצערנו הרב, מתברר כי הלחצים המופעלים כנגד פעילותה החשובה והלגיטימית של ח"כ סולודקין, שהיא "קול קורא במדבר" למען ילדים והורים, שרשויות הרווחה פוגעות בהם באופן בלתי נסבל, וכנגד פעילות ציבורית – חברתית, הולכים וגוברים והם מהווים איום חמור על מהותו הדמוקרטית של בית הנבחרים בישראל.

תלונתו של שר הרווחה, יצחק הרצוג, על "פגיעה חמורה" כביכול "בכללי האתיקה וחשש חמור לדיבה", ממחישה היטב את השימוש בעוצמה שלטונית כדי לעשות דה-לגיטימציה לפעילותה של ח"כ וכדי לחבל בפעילות וולונטרית ציבורית, תחת קורת הגג של כנסת ישראל.

מצ"ב חלק מסרטון השדולה בכנסת מיום 15.6.10, בה נתן לראות, לשמוע ולהיווכח, כי מוטי וינטר עו"ס נציג משרד הרווחה, צורח בצורה קולנית וצורח לעברה של ד"ר מרינה סולודקין: "את, תשתקי!" ניתן ללמוד מתנועות גופו האלימות של מוטי וינטר וכוחניות ועולב בד"ר סולודקין. הסרטון מדבר בעד עצמו. סרטון באורך מלא ישלח למשרדך.

מוטי וינטר בשדולה למניעת הוצאת ילדים מביתם בכפייה

פנייתו של השר לועדת האתיקה של הכנסת היא שלב נוסף בהתנהלות כוחנית ואנטי-דמוקרטית. הפעם היא חמורה במיוחד, לאור העובדה שהשר מערער על אמינותה של נבחרת ציבור, המייצגת את בוחריה בנאמנות ובאומץ.

סתימת פיות זו צריכה לעורר דאגה עמוקה בלב כל מי שחרד לחופש הדיבור וזכות הייצוג של חברי כנסת ובלב כל מי שיש בו הזדהות עם המוחלשים והמושתקים, שאותם ח"כ סולודקין מייצגת כמעט באופן בלעדי.

במקום להתמודד עם הביקורת ולבצע שינויים חיוניים במדיניות הרווחה בסוגיות של "ילדים ונוער בסיכון" מעדיפים השר ופקידי משרדו לערער את אמינותם של אלו שמבטאים ביקורת, עד כדי פגיעה במעמדם המקצועי והחברתי.

העובדה שהשר הרצוג לא טרח לבוא לאף אחת מישיבות השדולה למען ילדים והורים, על אף הזמנותיה החוזרות ונשנות של ח"כ סולודקין, מצביעה על הזלזול של השר בח"כ סולודקין (וביטוי נוסף להסתייגותו המתמשכת מפועלה, כפי שעולה ממכתבו) ובפעילות שהיא מקיימת בכנסת, ועל התעלמות בלתי נסלחת מזעקתם של הורים וילדים.

השר הרצוג אינו מקשיב להם ונותן גיבוי מוחלט לעובדי משרדו, בלא לבדוק טענות קשות ביותר על התנהלותם בנושא הנדון. השר הרצוג כותב במכתבו כי מדי כמה חודשים הוא מקיים דיאלוג "נרחב" עם קבוצות וארגונים.

אנחנו לא מצאנו לכך כל עדות בניסיונותינו להיפגש איתו, כדי להעלות את טענותיהם הקשות של הורים שילדיהם נלקחו מהם.

ועוד כותב השר: "אבקש מיו"ר הכנסת לבדוק מיהם האורחים המוזמנים הקבועים לשדולה, מהי זיקתו האישית של כל אחד מהם לנושא המדובר וכנגד מי מהם קיימים הליכים משפטיים וכן מי מממן את פעילות השדולה".
דברים אלו מעוררים חלחלה.

כבר אין מדובר רק ב"אח הגדול" שנכנס ברגל גסה לתוך משפחות וגוזל מהן את ילדיהן כדי לשים אותם במוסדות כפייה (לאחרונה למדנו מתוך כתבתה של ליאת שלזינגר במעריב על המתרחש במוסד כזה לנערות – "מסילה").

עתה מתברר שהשר אינו בוחל בשימוש באיומים על אנשים הרואים בכנסת כתובת להעלות את מצוקותיהם (גם אם לעיתים בביטויים חריפים, שאנחנו מסתייגים מהם), הוא "מברר" פרטים עליהם ועל התארגנותם, כדי למנוע מהם אפילו את הזכות להתלונן.

ועוד כותב השר: "לעיתים נדמה כי השדולה פועלת כבית דין שדה שבא להתערב בהליכים שיפוטיים וחוקיים שנדונים בבתי משפט וועדות החלטה".

כמי שחוו את המתרחש בישיבות של ועדות החלטה, נראה לנו שהביטוי החריף שבו משתמש השר מתאים להתרחשות בועדות אלו במדויק. הפוסל במומו פוסל.
בישיבות המתקיימות ב"ועדות החלטה" עומדים אם או אב מול סוללה של 15-22 פקידי סעד, עוזריהם, ועמיתיהם, והסיכוי שקולם יישמע, וכאבם יזכה להתייחסות אנושית והוגנת, כמעט ולא קיימים.

אנו מצפים שתעביר מסר ברור וחד משמעי לשר הרצוג ולפקידי משרדו, שהפעלת הלחצים מטעמו ומטעם אנשיו, וניסיונותיו לפגוע בפעילותה החשובה של ח"כ סולודקין, בשדולה שהיא הקימה או באנשים המשתתפים בה, תזכה לדחייה מוחלטת ולגינוי מצידך.

בכבוד רב,

פרופ' אסתר הרצוג
יו"ר עמותת ע.ל.י.ה
עמותה לזכויות ילדים והורים

העתקים:
ח"כ ד"ר מרינה סולודקין
ח"כ ציפי לבני, יו"ר סיעת קדימה
ח"כ שלי יחימוביץ, יו"ר ועדת האתיקה
עו"ד יהודה ויינשטיין, היועץ המשפטי לממשלה
ח"כ חיים כץ, יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות
ח"כ דני דנון, יו"ר הועדה לזכויות הילד
ח"כ יואל חסון, יו"ר הועדה לענייני ביקורת המדינה
ח"כ אורי מקלב, יו"ר הועדה לפניות הציבור
ח"כ יריב לוין, יו"ר ועדת הכנסת
עו"ד אייל ינון, היועץ המשפטי לכנסת
נחום איצקוביץ, מנכ"ל משרד הרווחה
עו"ד בתיה ארטמן, היועצת המשפטית למשרד הרווחה
יצחק פרי, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

5 תגובות

 1. לורי שם טוב :

  http://www.youtube.com:80/watch?v=9-sXk3UIMjo

  מוטי וינטר בכנסת.

  לורי שם טוב
  עמותה לזכויות ילדים והורים

 2. אבישי :

  מכתב מעולה של פרופ. אסתר הרצוג.

  צריך לעשות בירור מעמיק על כל פשעי משרד הרווחה בתקופתו של יצחק בוז'י הרצוג: ילדות במעון מסילה ננעלות בצינוק עם קיא ושתן, התעללות בילדים במעון השלושה (תכנית 'שתולים'), פרשיות אונס ילדים במשפחות אומנה, פנימיות, טיוח האונס והאלימות בילדים במעון מקי"מ, אונס ילדים והדבקתם באיידס במעון של אגודת אקי"מ, ילדים בורחים מפנימיות ועוסקים בזנות כדי להתקיים…. ועוד אינספור מקרים.

  טעות הייתה למנותו לשר או למשרה ציבורית כלשהיא לאחר ששמר על זכות השתיקה בחקירתו במשטרה בפרשת עמותות ברק.

  מערך הרווחה בתקופתו של יצחק בוז'י הרצוג מופקר ומוזנח…

 3. לורי שם טוב :

  זה משרד הפשיעה מספר אחד במדינת ישראל, עם פקידים אטומים ורשעים שמנתקים ילדים מהוריהם.

  במקום לסייע לאזרחים הם זורעים הרס ושבר, ומפרקים את המשפחות לרסיסים.

 4. אבישי :

  העובד בסוציאלי מוטי וינטר נראה צווח בקולניות, איבד לגמרי את העשתונות:

  http://www.youtube.com:80/watch?v=9-sXk3UIMjo

  ממש צביעות, מוטי וינטר מתווה מדיניות לפקידי הסעד להתעלל ולהתעמר במשפחות על דברים פעוטים, והוא בעצמו צורח בנרקסיזם והתנשאות מול הורים החרדים לשלום יקירם.

  ביזיון

 5. מרינה סולודקין, תשובות :

  […] ב-24.06.10, פרסמנו את הפוסט: הכפשת עובדי הרווחה: יצחק הרצוג נגד מרינה סולודקין, בתגובה קיבלנו מפרופ' אסתר הרצוג ופרסמנו ב-1.07.10  את הפוסט: אסתר הרצוג: השר יצחק הרצוג סותם פיות. […]