postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » פצלי השמן – שוב נראה שהורסים את הטבע למען תאוות בצע

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פצלי השמן – שוב נראה שהורסים את הטבע למען תאוות בצע

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 29.06.10 6:05

בדיון שהתקיים בכנסת עמדו תושבי עדולם שבשפלת יהודה מול היזמים של פרוייקט אנרגיה שאפתני, ובראשם אפי איתם. אנו מביאים כאן את התנהלות הדיון שניהל דב חנין, ואת תגובת ניצן הורוביץ שמתנגד לפרוייקט בכל תוקף

הדיון:

הועדה המשותפת לסביבה ובריאות של הכנסת בראשות ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש) קיימה היום דיון מקיף בתוכניות להפקת פצלי שמן בחבל עדולם שבשפלת יהודה. בדיון השתתפו עשרות מוזמנים ובהם נציגות של היזמים בראשות חה"כ ושר התשתיות לשעבר אפי איתם, נציגי ועדי הפעולה של התושבים באזור, נציגי משרדי הממשלה השונים, נציגי הארגונים הסביבתיים ובהם החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין, נציגי הקרן הקיימת לישראל, רשות הטבע והגנים ואנשי מקצוע ומדע מתחומים שונים.

יו"ר הועדה המשותפת, ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש) אמר: "מדובר בפרויקט ענק שמעורר באופן טבעי שאלות ענקיות. הפרויקט מעורר שאלות רבות: כלכליות, חברתיות, סביבתיות ובריאותיות. בחינת הסוגיות חייבת להיות עניינית, מקיפה, מעמיקה ומקצועית כי ההשלכות עשויות להיות מרחיקות לכת".

ח"כ חנין קרא לקיים את הדיון בשקיפות מרבית וליצור במהירות תשתית משותפת של מידע על הסוגיות השונות המתעוררות סביב הפרויקט. הוא ביקש מכל הגורמים המעורבים להעביר לידי הועדה המשותפת את כל החומרים וניירות העמדה והמחקר העומדים לרשותם והבטיח כי החומרים הנ"ל יועמדו לעיון הציבור באתר פתוח שיוקם לצורך זה במסגרת אתר הכנסת.

ח"כ חנין קרא לבחון את הפרויקט, בין היתר, בהיבטים של מדיניות האנרגיה הכוללת של מדינת ישראל, של שמירה על שטחים פתוחים והמרחב הביוספרי שמתוכנן בשפלת יהודה, של הגנה על האופי החקלאי והתיירותי המתוכנן של האזור.

ח"כ חנין הודיע כי הועדה תקיים דיון המשך שיעסוק בין היתר בשאלת השלכות הפרויקט על האקוויפר ומשק המים בכלל וכן על משק האנרגיה ומדיניות האנרגיה הכוללת של ישראל, בין השאר, לאור התחייבויות ישראל בועידת קופנהגן להתמודדות עם משבר האקלים. כן תידונה בדיון ההמשך גם השלכותיו על התיירות והעתיקות המצויות באזור וישמעו בו גם נציגי משרד הפנים והוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. כמו כן יבחנו גם השאלות המשפטיות הנוגעות לאופיו של הפרויקט.

ח"כ חנין הביע בדיון היום ספק לגבי היכולת להסדיר את הפרויקט על-פי חוק הנפט נוכח ההגדרה של נפט המצויה בחוק הקיים.

ישיבת הועדה נפתחה בהשקת כתב העת "אקולוגיה וסביבה", כתב עת בהוצאתם של האגודה הישראלית לאקולוגיה ומדעי הסביבה, החברה להגנת הטבע, המשרד להגנת הסביבה, קרן קיימת לישראל ורשות הטבע והגנים. הגיליון עוסק גם בנושא תעשיית פצלי השמן וההשלכות הסביבתיות שלה.

תגובת ניצן הורוביץ:

בדיון מיוחד בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת אמר ח"כ ניצן הורוביץ כי הפרויקט עלול לפגוע  באופן קשה ובלתי הפיך באזור ירוק מרהיב, לגרום לזיהום אוויר קשה, לפגיעה במי התהום, ולדרדר את איכות החיים של התושבים והמבקרים באזור.

חבל עדולם – אחד המרחבים השמורים האחרונים בארץ – עומד בפני איום כבד: חברת אנרגיה שואפת להפיק שם נפט מפצלי שמן. המדובר בפרוייקט בהיקפי ענק: חימום שכבות סלע תת-קרקעיות לטמפרטורות גבוהות למשך תקופה ארוכה, כדי להפוך את פצלי השמן לנוזל וגז.

"בשום מקום בעולם לא יושמה שיטה כזו, הדורשת אנרגיה עצומה, לצורך הפקה מסחרית של נפט. המהלך כולו מתנהל בחוסר שקיפות וללא שיתוף הציבור, וכן ללא דיון לאומי במדיניות האנרגיה של ישראל, במיוחד לאור הגילויים החדשים של גז טבעי.

ההתנהלות הזו כולה איננה ראויה, וסכנות הפרויקט חמורות מכדי שניתן יהיה לטמון את הראש בחול. אנו תומכים במאבקם של תושבי חבל עדולם ושל ארגוני הסביבה בישראל", אמר ח"כ הורוביץ.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  עכשיו נשאלות השאלות, מה כוחם של חנין והורוביץ בכנסת? למה שמאל כל כך קטן צריך בזמן שכל וועדות הכנסת עובדות ששניים מנציגיו הבודדים ישבו באותה וועדת משנה ויעסקו באותו נושא? מה ההבדל הגדול בין הורוביץ וחנין בנושא זה או בכל נושא אחר לצורך העניין?

 2. עמית-ה :

  מדובר בפרוייקט הזוי.
  אחרי שהיזמים יראו שאינם יכולים למצוץ מהאדמה מספיק נפט כדי להשביע את תאבונם הם ימצאו/ימציאו שיטות אחרות למצוץ $$$ מקופת הציבור.
  וכול זה יקרה אחרי הרס נופי/חברתי של חבל ארץ עדין ויפה.

 3. ק. טוכולסקי :

  הפכנו למעצמת גז למה לעזאזל אנחנו צריכים להפיק פה נפט? במקום להלאים או למצער למסות בכבדות את חברות הגז ולהשתמש בכסף להורדת החוב הלאומי, להרחבת ההשקעות ברווחה ולמעבר לאנגריות ירוקות כי יום אחד גם הגז יגמר, עכשיו רוצים למצוץ נפט מהאדמה! כאילו שיש פה אדמה בשביל כל השטויות האלו.

 4. עמית-ה :

  ק.
  בנושא הגז אפילו לא צריך להטיל מסים, מדובר אחרי הכול באוצר טבע.
  אוצרות טבע מתאפיינים בחוסר קשר בין ההשקעה בהפקה לתמורה.
  לכן בעולם המתוקן התמלוגים נעים מ-93% בקטר עד 100% בנורווגיה.

 5. עבודה שחורה » לא להפקת פצלי שמן בעמק האלה :

  […] פצלי השמן – שוב נראה שהורסים את הטבע למען תאוות בצע […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.