postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » על הקשר בין בעלות צולבת ופרסומות מוסוות בטוקבקים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על הקשר בין בעלות צולבת ופרסומות מוסוות בטוקבקים

נושאים על עצמנו, עלו ברשת ב 27.06.10 5:20

לאחרונה התחלנו לזהות ב"עבודה שחורה" תגוביות המפנות לגורמים מסחריים.  בדיקה קצרה הביאה לזהוי המפרסמים.  מיותר לומר שאיננו רואים בחיוב תופעה זו, להלן דעתנו ביתר הרחבה
מאת: איתי אשר

אחת התופעות המעצבנות שמנהלי אתרים ובלוגים מצליחים נתקלים בהן לעתים קרובות היא השתלת פרסומות בתגוביות (טוקבקים). בעל העסק (או שכיר בחברה שמתמחה בכך) מחפש במנוע החיפוש ביטוי חיפוש מסוים, נכנס לאתרים שמדורגים גבוה בתוצאות החיפוש, ושותל בהן את תגובתו, המפנה לאתר אליו רוצים להביא קוראים, ומנסה לקדם אותו במנועי החיפוש (למתעניינים – הפתרון של גוגל לכך כאן, דיון ביעילותו כאן, הצעה לעקוף אותו כדי לפרגן למגיבים שאינם זבלנים כאן). למי שלא שוחה באינטרנט, הדבר מקביל לכך שבזמן צפייה בתוכנית האהובה עליכם בטלויזיה, מישהו יתעלק על השידור ויעלה פרסומת בתחתית המסך שלכם, שמתאימה לנושא התוכנית. אבל בעוד שדואר זבל מסחרי ושידורי טלויזיה פיראטיים הם עבירה, הדבר העיקרי שיכולים מנהלי אתר המזובל בפרסומות לעשות הוא להשתמש במסננים אוטומטיים, שיעילותם מוגבלת, ובמחיקה ידנית של פרסומות שלא אותרו ע"י המסנן (לדוגמה טוקבק הממליץ בחום על מכשיר פלא למניעת קרינה סלולרית).

לאחרונה הופיעו באתר "עבודה שחורה" מספר תגובות-זבל בנושאים פיננסיים, המפנות את הקוראים לאתרים המציעים משכנתאות, ביטוח משכנתא ומוצרים פיננסיים אחרים. בפעם הראשונה היה מדובר ביועץ משכנתאות עצמאי, שעל פי תמונתו באתר הוא נראה בכלל כמו תיכוניסט. צחקנו ומחקנו. אחריו הגיעו תגובות המפנות ל"אתר מידע" על משכנתאות וביטוחי משכנתא, השייך לחברה גדולה X שלפי הצהרתה "שמה לה כמטרה את הרחבת המידע והידע של הציבור בישראל בנושא המשכנתאות, כלכלה משפחתית, חסכונות והשקעות". ואללה, נשמע ממש כמו ארגון חברתי נפלא, עד שבהמשך הקריאה באתר מתגלים מקורות ההכנסה של החברה.

עד פה, לא חידוש גדול. כבר התרגלנו לסוג הזה של אריזה תדמיתית. הדבר המעניין היא לגלות כי כתובת ה-IP של המחשב ממנו הגיעו התגובות משוייכת דווקא לחברה Y, אחת מחברות הבת של ענקית הפיננסים "מגדל", המשווקת מוצרי ביטוח ופנסיה. עם זאת, ב"אתר המידע" שאליו מפנות התגובות לא מצוין הקשר העסקי בין חברה X המפעילה את האתר ובין חברה Y או "מגדל". מאידך, באתר של חברה Y, לא נאמר כלל כי חברה זו עוסקת בתחום המשכנתאות. מצב זה מפחית כמובן מאמינותו של המידע ה"אובייקטיבי" המתפרסם ב"אתר המידע", בשל חשש להטייה ממניעים עסקיים. אבל רוב הציבור, שמחפש "משכנתא" בגוגל ומגיע לאתר (הדירוג שלו מצוין) אינו מודע לכך. האם זו עבירה על החוק? אני לא יודע, מה שבטוח הוא שזה פסול ומגעיל.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

6 תגובות

 1. יניב :

  קודם כל ברכות. אם משתמשים ב"עבודה שחורה" לטוקבקים מפרסמים, זה אומר שהרייטינג של האתר הולך ועולה – וזה כמובן דבר טוב.
  לדעתי, לא צריך להסתפק בפעולה מסכלת, אלא לצאת להתקפה: לשתול טוקבקים עם קישורים לכתבות ב"עבודה שחורה" בעיתונים המסחריים, הנשלטים על-ידי בעלי ההון, ולהכות את החזירים הקפטיטליסטים בכלים שלהם.

 2. עודד גלעד :

  תודה על התחקיר החשוב והגילויים. ובכל זאת – דומני שגם כאשר כותבים באינטרנט ביקורת שלילית מאוד על איזושהי ידיעה שפירסם פלוני – נהוג לשים לינק לאותה ידיעה, למען נוכל כולנו להכיר טוב יותר את מי שנושא בקלון.

 3. לעודד :

  לתת לינק למזבלים זה לתת להם פרסומת חינם.

 4. לקסי :

  ליניב,
  מעשר תגובות, באתרים הנפוצים, שבהן אני מקשר ל"עבודה שחורה" – תשע מסוננות ואחת מתפרסמת.

 5. ליניב :

  הצעת אחלה רעיון, אתה מוזמן להתחיל לבצע אותו. בוודאי שאין טעם להציע זאת למי שקורסים ממלאכת העריכה (בהתנדבות, בתורנות).

  צור איתנו קשר אחרי חודש ונראה כמה זה אפקטיבי (כמה כניסות, כמה קידום בגוגל), ואם שווה לגייס אנשים נוספים שלא בראש שלהם לכתוב מאמרים וכתבות למשימה.

 6. לקסי :

  לפעמים… אחת מעשר…
  http://www.haaretz.co.il/captain/objects/ResponseDetails.jhtml?resNo=6114898&itemno=1176623&cont=2
  בהמשך לתגובה 4

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.