חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סיטיפס, קרית שמונה, עידן עופר בעיראק – עלילות איתמר האופנן

נושאים איכות השלטון, חדשות, כלכלה ותקציב, פוליטי ב 27.06.10 5:40

פוסט "מקובץ".  3 קטעים שונים שבהם משהו מפעילויותיו של חברנו איתמר כהן האופנן.  ראיון ארוך במיוחד בתכנית "סדר יום" ברשת ב' (עם קרן נויבך, עודד שחר ויאיר נווה); מפגש בקרית-שמונה (והוא בכלל ירושלמי) ו"סקופ" מקומי על עידן עופר בכורדיסטאן, עיראק

1.

חברנו איתמר כהן התראיין ביום ה' – 24 ביוני 2010 – לתכנית "סדר יום" של קרן נויבך ברשת ב', בעקבות הכתבה שלו בעבודה שחורה על הרכבת הקלה בירושלים.

מתוך דבריו בראיון:

"השורש של הכשל לדעתי הוא השיטה הכלכלית, שעל פיה המדינה צריכה להתערב כמה שפחות, ולתת לשוק לעשות את שלו (…) למגזר הציבורי היום אין מספיק כוח להתמודד עם חברות פרטיות, שהן היום יותר חזקות ממשרדי ממשלה (…)

הרכבת הקלה בירושלים ובתל אביב תקועות בגלל השיטה הזו. OPC של האחים עופר היתה אמורה להקים תחנות כוח ברמת חובב ובמישור רותם בדרום. בשני המקרים, בשיטה הרגילה, הציעו מחיר מאוד אטרקטיבי במכרז, ואחר כך בתואנות שונות ומשונות ניסו לדרוש יותר כספים מהמדינה, והקמת התחנות נתקעה"

לראיון (17 דקות), חלק ראשוןחלק שני

2.

מפגש עם הבלוגר והפעיל החברתי איתמר כהן בקרית שמונה

3.

מה חיפש עידן עופר באזור הכורדי של עירק?

עידן עופר נסע לפני כחודש לביקור חשאי באזור הכורדי של עיראק, ונפגש שם עם סגן נשיא כורדיסטאן, קוסראט רסול. כך, לפחות, טוענות כתבות שהתפרסמו ב-Intelligence Online וב-JSS. ע"פ הידיעה ב-JSS, עופר מתכוון להשקיע במתקני זיקוק באזור קירקוק.

כשירות לעם הכורדי, הנה מעט מידע על עסקי הזיקוק של משפחת עופר. אני לא דובר כורדית, אך מי מהקוראים שכן דובר את השפה, מוזמן לתרגם את הדברים ולשלוח אותם למכריו הכורדים. זה עשוי להועיל להם.

בפרשת בתי הזיקוק בחיפה, ישראל, זכו האחים עופר בפיצוי של כ-130 מיליון דולר מהמדינה, פיצוי שכנגדו הגישה התנועה לאיכות השלטון עתירה לבג"ץ. החשב הכללי לשעבר ניר גלעד, שחתם על ההסכם, שבעטיו זכתה "החברה לישראל" לפיצוי הנ"ל, הפך בהמשך למנכ"ל החברה לישראל שבבעלות האחים עופר, ואף לחבילת אופציות בשווי 14 מיליון ₪.

פרשה דומה אירעה בטורקיה, שם הרוויח סמי עופר כ-800 מיליון דולר "על הנייר" בתוך מספר חודשים בעת הפרטת בתי הזיקוק שם. עופר קנה  את מניות בתי הזיקוק מממשלת טורקיה תמורת מחיר מגוחך – וזמן קצר לאחר מכן נמכרו יתרת המניות במחירן האמיתי, שהתברר שהיה גבוה פי שלושה. לאחר העסקה הואשמו בכירים בממשל הטורקי ב"תפירת" המכרז לטובת סמי עופר.

מכרז אחר של סמי עופר בטורקיה בוטל, בשל חשדות להטבות חריגות שהוא קיבל בשל קשריו עם ר"מ טורקיה, ארדואן.

לסיכום ניתן לומר, שאמנם היחסים בין שלושת העמים – הישראלי, הטורקי והכורדי – אינם מן המשופרים, אך מסתבר שיש לנו גם כמה דברים משותפים. במיוחד מסתבר, שיש מי שמנצל את העובדה שכולנו עסוקים רוב הזמן במלחמות בינינו, במקום לשים לב לשאלה לאן הולך הכסף של כולנו.

הידיעה על ביקורו של עידן עופר בכורדיסטן אינה שלי, וככל הידוע לי לא התפרסמה עד כה בעיתונות בעברית.

רני רהב, דוברו של עידן עופר, מסר בתגובה: "איננו נוהגים להתייחס לסדר יומו ולעסקיו הפרטיים של עידן עופר".

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. קורא עיתונים :

    עוד על השיטה שבה הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם ראו כאן: http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1176623.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.