חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עינת וילף וציפי חוטובלי מקדמות חוק לייצוג הולם של נשים במפלגות

נושאים חדשות, פוליטי ב 21.06.10 6:00

הצעת החוק לעידוד ייצוג הולם של נשים במפלגות, של ח"כ ציפי חוטובלי, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ושל ח"כ עינת וילף, עברה בוועדת שרים לענייני חקיקה, למרות התנגדות שרי המשפטים והאוצר

מדובר בהצעת חוק לתיקון חוק מימון מפלגות, לפיה סיעה אשר מספר הנשים בה יעלה על 35% מכלל חבריה, תקבל תוספת למימון מפלגות. הצעת החוק קובעת כי יחולק סכום של חמישה מיליון וחצי ש"ח בין כל חברות הכנסת מהסיעות הזכאיות לתוספת, ועל כן אינה נחשבת להצעת חוק תקציבית. עוד נקבע בהצעת החוק כי כאשר יגיע אחוז הנשים בכנסת ל-40%, יתבטל החוק באופן אוטומטי.

הצעת החוק נוסחה בשיתוף עמותת כ"ן – כח נשים, ומטרתה לתמרץ את הסיעות לחתור לייצוג הולם של בני שני המינים בכנסת. כיום אף סיעה לא מגיעה לייצוג של 35% נשים, ומתוך 120 חברי כנסת מכהנות 22 נשים בלבד. בשונה מהצעות חוק דומות שהוגשו בכנסות הקודמות, בהצעת חוק זו אין קנס לסיעה שלא תעמוד במכסת הייצוג ההולם, אלא רק תמריצים לסיעות שכן יעמדו במכסה, וזאת על מנת לא לפגוע בעיקרון השוויון בין המפלגות בישראל.

ח"כ ציפי חוטובלי, יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה: "אני מברכת את וועדת השרים לענייני חקיקה, אשר תמכה ברוב קולות בהצעת החוק. כולי תקווה כי ההצעה תזכה בקרוב לתמיכת רוב חברי הכנסת במליאה, ותיכנס עוד במשוב הכנסת הנוכחי לספר החוקים של מדינת ישראל".

ח"כ עינת וילף: "המאבק לקידומה של מדינת ישראל לעבר פתיחות וליברליות מתרחש בו זמנית בתחומים שונים, ועידוד שילוב נשים בפוליטיקה הוא אחד מהם. היום השגנו ניצחון חשוב בדרך לפריצת דרך במקומן של נשים במערכת הפוליטית בישראל. אני מברכת את שרי העבודה בוז'י הרצוג ושלום שמחון, ואת השר גדעון סער, שנאבקו למען הצעת החוק בדיון היום בוועדת השרים".

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

6 תגובות

 1. מר ק :

  מבחינה מעשית משמעות החוק הוא שיריון 35% מהרשימה לנשים, שהרי לא תהייה מפלגה שתגיד לא למימון נוסף. לכן, למרות שנשים אכן זוכות לתת-ייצוג, יש תחושה כי החוק מתערב בצורה דרמטית בתהליך הדמוקרטי. בניגוד למשרות אחרות בסקטור הפרטי או הציבורי, שוויון בבית המחוקקים יש לתקן על ידי שינוי תודעת הבוחר ולא על ידי שריון של 35% מהרשימות לכנסת – דבר המצמצם בצורה משמעותית ולא מידתית את החופש הניתן לבוחר הן בפריימריז והן בבחירות לכנסת כתוצאה מכך. 

 2. אלעד הן :

  לי זה נראה כמו חוק מצויין. הייתי מחייב ייצוג, אבל אני מניח שזה לא היה עובר.

 3. השטן בפרטים הקטנים :

  http://dubikan.com/archives/1411

 4. דובי :

  מרק – זה מגוחך. אי אפשר להגיד שכל תמריץ הופך לחובה לביצוע הפעולה. אני מבטיח לך שמעט מאוד מפלגות תעמודנה בתנאי גם החוק יחקק (יתר על כן, ככל שיותר מפלגות יעמדו בדרישת הסף, כך כל אחת מהן תרוויח פחות, וזה יהיה פחות כדאי להפסיד אלקטורליות בשביל כמה עשרות אלפי שקלים של מימון מפלגות.

 5. נדב פרץ :

  מרק: אני אשמח לשמוע איך אתה מציע 'לשנות את תודעת הבוחר'.

 6. החוק לייצוג הולם של נשים במפלגות מפלה מפלגות קטנות :

  […] הצעת החוק של עינת וילף וציפי חוטובלי לעידוד שילוב נשים …, טוען דובי קננגיסר שהחוק במתכונתו הנוכחית מפלה מפלגות. […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.