חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תקופת צינון לעיתונאים ?

נושאים עלו ברשת, פוליטי ב 15.06.10 6:01

לבקשת חה"כ רונית תירוש, בדק מרכז המחקר והמידע בכנסת, אם יש בחקיקה של מדינות בעולם הוראות המחייבות תקופת צינון לעיתונאים לפני כניסתם לזירה הפוליטית כנבחרי ציבור

בחקיקה בישראל קבועים הסדרים של תקופות צינון במעבר בין משרות ציבוריות מסוימות, בשל ניגודי אינטרסים העשויים להתעורר מן המעבר בין המשרות והחשש מפני פגיעה באמון הציבור במערכות השלטון בשל כך. למשל, החוק קובע תקופת צינון של שלוש שנים לראש השב"כ, לראש המוסד, לאלופי צה"ל, לנציבי משטרה ולנציב בתי- הסוהר טרם מועמדותם לכנסת  או מינוים לשרים תקופת צינון של 18 חודשים ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה טרם מינוים לבית- המשפט העליון תקופות צינון לאחר פרישה ממשרות ציבוריות שיש בהן נגיעה לעניינים פרטיים שאותו אדם מבקש לעסוק בהם.

נושא זה עלה בשנים האחרונות על סדר- היום הציבורי בישראל עם הצטרפותם של עיתונאים לרשימות פוליטיות . הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו אף קיבלה בעקבות זאת החלטה המדגישה את חשיבות הנייטרליות והעצמאות של התקשורת, ומבקשת מבעלי הזיכיון לדרוש מעובדיהם תקופת צינון שלא תפחת משלושה חודשים טרם כניסתם לפעילות פוליטית כלשהי.

המצדדים בקביעת תקופת צינון לעיתונאים מציינים את עקרון השמירה על העצמאות והאובייקטיביות של התקשורת, בהיותה כלי משמעותי בשיח הדמוקרטי ובעיצוב דעת קהל. כמו כן הם מדגישים את החשש שעיתונאים ינצלו את עבודתם העיתונאית למען קידום אינטרסים אישיים, ובייחוד בתקופת המשא-ומתן לקראת הצטרפותם למפלגה.

בבדיקת הנושא לא נמצאה חקיקה בעולם הקובעת תקופת צינון לעיתונאים. לפיכך פנינו בשאלה זו אל פרלמנטים של מדינות אירופה ומדינות אחרות.  התקבלו תשובות מאיטליה, אלבניה, אנדורה, אסטוניה, ארה"ב, בולגריה, בלגיה, בריטניה, גאורגיה, גרמניה, דנמרק, יוון, מקדוניה, נורבגיה, סלובניה, סלובקיה, ספרד, סרביה, פולין, פורטוגל, פינלנד, צ'כיה, צרפת, קנדה, קרואטיה, רומניה, רוסיה, שבדיה ושווייץ.

מהתשובות עולה כי באף אחת מן המדינות הללו לא קבועה תקופת צינון לעיתונאים

כתיבה: נתי פרלמן

לעיון במסמך הכנסת

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. דקל עוזר :

    במדינת ישראל רוצים לחקוק חצי שנת צינון לעיתונאי, אך לאנשים אשר היו מעורבים באופן ישיר בסחר בנשק אין צינון.
    לדעתי צריך לעשות לפחות 5 שנות צינון לכל מי שהיה מעורב באופן ישיר או עקיף במסחר בנשק

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.