חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עיריית תל-אביב, לימודים בת"א – לא לעשירים בלבד

נושאים דעות, שיכון ושלטון מקומי ב 9.06.10 6:01

נטע-לי לוי, סטודנטית למשפטים באוניברסיטת ת"א, על הקושי של סטודנטים מהפריפריה להתמודד עם יוקר המחיה והדיור בבואם ללמוד במרכז הארץ

לפני כשנתיים הגשתי מועמדות ללימודים באוניברסיטה בתל אביב. אני, צעירה מהפריפריה, ראיתי בלימודים במוסד האקדמי הנ"ל קרש קפיצה לחיים האמיתיים, לחיים טובים יותר. עם חיוך מאוזן לאוזן, התחלתי לארוז את הפקלאות ואמרתי לאמא שכשאחזור אהיה עורכת דין מפורסמת, אחת שיכולה לעזור להורים שלה בבעיות הכלכליות שלהם.

שכרתי דירה, יותר נכון חדר. אמנם הוא דורש שיפוץ רציני, ואמנם השותפה שלי לא מנקה את הבית, אבל אמרתי לעצמי: "זה שווה את ה 2000 שקל שאני מוציאה עכשיו, הרי מרוויחים פה יותר מאשר בצפון ממנו אני באה"..

ואני אכן עובדת – אני עובדת ב 3 עבודות שונות: אני שומרת על ילדים בלילות, ממלצרת בערבים ומקלידה עבודות סמינריון לסטודנטים על חשבון השיעורים שלי באוניברסיטה.

אמא שלי חושבת שאני עשירה… גם אני חשבתי שאהיה – הרי אמרו לנו שמי שעובד קשה ירוויח את לחמו. אבל למעשה, לא בלבד שאני לא נהיית עשירה, אני אפילו לא מרוויחה את לחמי, אני מרוויחה בזיעת אפי את לחמו של בעל הבית שלי!

אותו בעל בית שמעלה לי את שכר הדירה בכל חצי שנה בעוד 100$. זה שבגללו אני יושבת בחדר הצנוע שלי ובוכה על כך שאני לא מצליחה לסיים את החודש ועל כך שחשבון הבנק שלי עוד רגע מתייבש כי הוא מתחת לקו האדום..

ככה זה כשצריך לשלם 2000 ₪ בחודש (בלי חשמל וארנונה) על חדר שבצפון משלמים עליו אולי 600 ₪. ככה זה כשמשלמים עוד 1000 ₪ בכל חודש על קניות בסופר וארנונה (עם הנחה כי אני סטודנטית), על אוטובוס שעולה לי 1600 שקל בשנה, ובל נשכח הוצאות על תיקון צנרת כזו או אחרת…

אז אתם שואלים למה לא הלכתי ללמוד במקום אחר? למה דווקא תל אביב?

ובכן, הנה המחירים במספר מקומות אחרים (המחירים הם בשקלים לחודש ומדובר בשכר לחדר אחד בדירת שותפים):

ירושלים -שכ"ד ממוצע נע בין 1700-2300 ₪.

רחובות – שכ"ד ממוצע 1500-2000 ₪.

גבעתיים – 1700 ₪

ת"א – נע בין 1700-2300 ₪

החברה הישראלית מצפה מאיתנו הצעירים מצד אחד – לרכוש השכלה, להיות הכי טובים, ללמוד במוסדות היוקרתיים ביותר.. כי יש תחרות, אך מצד שני תוקעים לנו מקלות בגלגלים.

ומה תעשה סטודנטית צעירה כמוני שהוריה לא יכולים לתמוך בה כלכלית? הפתרון שהוצע לי ע"י העירייה בדבר שכר הדירה הגבוה מידי בתל אביב היה-  "תחזרי הביתה להורים, שישלמו עליך".

לחזור הביתה מבחינתי זה להישאב למעגל עוני שלא נגמר. אני לא חוזרת הביתה, אני נלחמת למען העתיד שלי!

וזה חלק מהמלחמה – במכתב הזה אני מנסה לעורר מודעות, חמלה ואולי אפילו הזדהות.

הגיע הזמן שסטודנטים מערים שונות יקימו קול צעקה.

לא יכול להיות שאני אממן את הדירה המפוארת של זה שלא שיפץ את הדירה שהוא משכיר עוד משנות ה 50, שהגג דולף ויש סתימה בשירותים כל רגע. זה שיושב עכשיו באיזה חוף בקוסטה ריקה ושותה שייק פירות כשאני ממלצרת לעוד בחור שדורש ממני להביא לו את האוכל מהר כי הוא רעב.

לא יכול להיות שאני אאבק לשרוד בלימודים ואכשל במבחנים כי אין לי זמן ללמוד, בעוד הילדים של זה שאני מממנת אותו ייסעו במרצדס שלהם, ילמדו בהרצלייה ויזכו בתעודת הצטיינות כי אבא (וגם אני) שילמנו להם על התואר.

הגיע הזמן שנעשה משהו!

הגיע הזמן שהמחירים יפסיקו להרקיע שחקים רק בגלל שיש מי שישלם. הגיע הזמן שיהיה דיור בר השגה,אבל לא בעוד 10 שנים או יותר.  עכשיו!

הגיע הזמן שעריית תל אביב תתעורר ותבין כי תל אביב וסביבותיה הופכות מקום לעשירים בלבד, כי העיר רומסת את צעיריה שמנסים את דרכם הראשונה בכרך,מגדילה את הפער בין עשירים לאלו שפחות.

אני,ילדה ענייה מהפריפריה,אמנם סטודנטית למשפטים אך נותרתי ענייה,גם בחיי הבוגרים בתל אביב.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

8 תגובות

 1. סטודנטית מיואשת :

  נטע לי

  מסכימה איתך במאה אחוז
  גם אני בדיוק באותו מצב קשה של הישרדות עם שתי הלוואות שאלוהים יודע מאיפה אני אחזיר…
  שכר למוד לשנה הבאה שיאלץ אותי אולי להפסיק ללמוד על אף ממוצע הציונים הגבוה…
  ומלגות זה סוג של פיקציה, הן ניתנות או לנזקקים או למצטיינים
  ומה קורה לסטודנט שהההורים שלו מרוויחים מספיק כדי לתמוך בעצמם אך לא מספיק כדי לתמוך בו. יש להם בית אבל גם ילדים קטנים… אני לא נחשבת נזקקת, כי להורי יש אוטו ובית אך אין להם כסף לממן אותי. אני מצטיינת אך לא מספיק כדי לקבל מלגה. ולכן אין לי זכות להמשיך לרכוש השכלה במדינה הזאת.
  אגב אני גרה בחיפה שם שכר הדירה נמוך יותר אך גם המשכורות. בתל אביב הרווחתי בחודש את מה שאני מרוויחה פה בשלושה אך שכר הדירה היה כפול ומכופל מזה הנוכחי. כך שלא משנה איפה אתה מנסה ללמוד בארץ, זה בעייתי.
  מצד שני אני תמיד מזכירה לעצמי שהורי חוו את אותה חויה בדיוק רק עם ילדים קטנים בנוסף לשתי עבודות ולימודים, ההבדל היה שבתקופה שלהם כולם היו באותה סירה והיום הפערים בין הסטודנטים גדולים מדי.

 2. אוהד רותם :

  כסטודנטים אתם נפגשים בעולם האמיתי עכשיו, בפעם הראשונה. אל תדאגו, המרוץ המטורף הזה לא יסתיים גם אחרי הלימודים (מישהו בכלל יכול לחלום על דירה בימינו?!).

 3. שרה :

  זהו שוק חופשי, לכן ככל שיש ביקוש יותר גבוה, כך הם ירשו לעצמם להקפיץ את שכר הדירה כאוות נפשם. אי אפשר לצפות מהם שיורידו מחירים רק מתוך רצון טוב. גם הגבלת שכר דירה על ידי העירייה או המדינה היא לא ריאלית.
  לעומת זאת, אם הביקוש ירד, גם המחירים ירדו.

  אפשר לשכור דירה בפריפריה של תל אביב: מיבנה, מראשון לציון ומחדרה יש רכבת ישר לאוניברסיטת תל אביב. מחולון ומבת ים יש אוטובוסים.
  אפשר גם לקנות אופניים או טוסטוס ולשכור חדר בדרום תל אביב, שם אפשר לשכור חדר ואפילו דירה קטנה בחצי מהמחיר שאת משלמת.

 4. יונתן :

  ברמת גן ובני ברק יש דירות וארנונה במחירים שהם קצת יותר זולים,ת"א יקרה,אבל אף אחד לא מחייב לגור דווקא בת"א.

  אגב לא הבנתי למה לא ללכת למעונות של את"א? מי שגר רחוק מת"א זכאי לגור שם ויש שם חדרים במחירים סבירים מאוד.

  נ.ב
  באיזה סופר יש הנחה לסטודנטים?

 5. מעין :

  הכתיבה והעריכה רשלניות משהו. קודם כל, היא סטודנטית למשפטים ולא לעבודה סוציאלית. שנית, הכתיבה היא הרבה מתחת לרמה הנהוגה כאן בדרך כלל – "זה שיושב עכשיו באיזה חוף בקוסטה ריקה ושותה שייק פירות כשאני ממלצרת" – שנאמר, נו באמת. זה נושא חשוב, אבל כדאי לעסוק בו קצת יותר ברצינות.

 6. רביב נאוה :

  אני מצטער להפסיק את חגיגת הבכי, אבל אני לא בטוח שללמוד משפטים (או עבודה סוציאלית) באוניברסיטת חיפה, למשל, פירושו "להשאב למעגל עוני שלא נגמר".

  דיור בר-השגה בת"א צריך להיות, מהרבה סיבות. אבל בשביל סטודנטים מהפריפריה צריך לקדם את הפריפריה, לא להוזיל את המחירים במרכז.

 7. ארטור :

  צר לי אך שמעתי "מגיע לי " .
  לא יודע בעבור מה מגיע לה .
  מותר לה לא לשכור ב 2000 ש"ח את הדירה הישנה .
  מותר לה ללמוד באוניברסיטת בן גוריון שם חדר בצמוד לאוניברסיטה עולה 600-700 ש"ח וגם לא תשלם אוטובוסים .

  רק מזל שאינה מקוננת שאינה מצליחה להתארגן על דירה במנהטן .

 8. ג'ים :

  ארטור, מסכים עם כל מילה (ללא קשר למחירי הדירות הבאמת מוגזמים במרכז-צפון ת"א והשרון).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.