חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חובת השירות והזכות להצביע

נושאים מדיני-בטחוני, מכתבים ב 13.01.08 6:02

בעקבות הצעתו של ח"כ איתן כבל, לשלול את זכות ההצבעה ממי שלא שירת את המדינה, פונה אליו ירדן הוכמן – חבר בעבודה שחורה ותלמיד במכינה צבאית – ומודיע שלא ירצה לשרת בצבאה של מדינה בה נשללת זכותם הדמוקרטית של חלק מאזרחיה

שלום אדוני ח"כ איתן כבל,

שמי ירדן הוכמן (ממכינת מעגן מיכאל) ואני פונה אלייך בעקבות ידיעה שקראתי בגרסא האינטרנטית של עיתון TheMarker.

בקריאתי את הידיעה התאכזבתי קשות ממך בתור ח"כ ממפלגת העבודה, שהייתי סבור, אמור לייצג פלגים פחות קיצוניים באוכלוסיה ולא את אלו שמאמינים שאזרחות היא שירות בצבא.

אני אזרח ישראלי ובכוונתי לשרת בצבא. אפשר וגם לגיטימי שיהיו בינינו חילוקי דיעות בנושא הטיפול בהימנעות משירות צבאי. מבחינתי, עם זאת, היוזמה כשלך עוברת קו אדום. אם תמנע ממשתמט את הזכות לבחור ולהיבחר, את הזכות לתנועה, את הזכות לעסוק במקצוע בו יבחר – אתה הופך את המדינה בה אני גדלתי ללא דמוקרטית.

אני לא מעוניין לחיות במדינה שבה סנקציות כאלו מופעלות כנגד אזרחיה.
היה נדמה לי שברור שפגיעה בזכויות כל כך בסיסיות של האזרח תהיה מחוץ לשיח הפוליטי באופן מובן מאליו.

אנא ח"כ כבל, הסבר את היוזמה הזאת. מדוע אתה פועל נגד אזרחים ולא למען אזרחים?
האם לדעתך המסר של יוזמה או חוק שכזה יהיה שטוב לתרום למדינה שלך ולהגן על אלו החשובים לך או שהמסר בחוק כזה הוא שמי שתורם למדינה הוא פרייר?

אני חייב לציין עוד דבר נוסף ח"כ כבל: זמן רב אני מתלבט בקשר לגיוסי העתידי לשורות הצבא. ההתלבטות שלי נובעת ממדיניותה של המדינה ושל הצבא במלחמת לבנון השנייה כלפי אזרחים חפים מפשע בצד הלבנוני, והדרך בה חייהם של חיילים בצד הישראלי הוקרבו במקרים מסויימים לחינם. בקרוב יצא דו"ח וינוגרד המלא שיבקר את הצבא והמדינה במלחמה.

האם אינך רואה כל קשר בין התחושה הרווחת בעם שאין על מי לסמוך להתגייסות הנמוכה לשורותיה?

הלואי והידיעה לגבי יוזמה שכזו היא שקרית. זו התשובה שאהיה שבע רצון ממנה. ובכל זאת, גם אם לא זו תהיה תגובתך למכתב זה, אשמח אם תגיב. אם לא בשבילי אז למען קוראי "עבודה שחורה" ואזרחי מדינתך בכלל. לגבי, אתה יכול להיות בטוח אדוני הח"כ, שלא ארצה לשרת בצבאה של מדינה בה נשללת זכותם הדמוקרטית של חלק נרחב מאזרחיה להצביע. במצב בו חוק שכזה יעבור, איבוד הזכות להצביע לא נראה לי נורא כל כך…

בברכה,
ירדן הוכמן

העתק המכתב נשלח לאתר עבודה שחורה ובמידה ותגיב, גם את תגובתך.

———————————————————

הבלוג של ירדן

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

2 תגובות

  1. יהושע בן משה :

    מאמר המערכת של עתון הארץ היום מצייר במדוייק את ההצעה המבישה הזו.

  2. ל רפי :

    "גיליתי" תגובה זו של ירדן להצעת ח"כ כבל היום. כבר התפלמסתי עם עיקריה במקום אחר ולא אחזור על כל הדברים. כעניין של עיקרון אומר: השאלה אם לשרת או לא לשרת אינה בתחום זכות הפרט של ירון כשהיא מנוגדת לחוקי המדינה שבה הוא מבקש להיות אזרח. לא נאה לו כאן, הוא רשאי לפרוש. אם יעבור על החוק, הוא חייב להענש בכל חומר הדין. איננו יכולים להרשות לעצמנו בישראל סרבנות שירות מכל סוג שהוא, לפחות כל עוד אנו במצב מלחמה. גם לאחר שירווח לנו זו גישה פסולה, לא מוסרית, נצלנית, אליטיסטית ואגואיסטית ובלשון המעטה – לא לטעמי. הטיעון שמעלה ירון מופרך מעיקרו ונראה יותר כתרוץ להשתמט מאשר כנימוק עיניני.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.