חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אורט "מיטרני" – על משמעותה של "גמישות ניהולית"

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 7.06.10 0:34

רשומה זו הוסרה מפרסום על פי בקשתו של גורם שהיה מקורב להתרחשויות ב"אורט מיטרני"
מאת מערכת עבודה שחורה

קורא יקר

הרשומה הוסרה מפרסום על פי בקשתו של גורם שהיה מקורב להתרחשויות בבית-הספר.

התגובות לא הוסרו כי הן אינן מתייחסות ל"אורט מיטרני" אלא עוסקות בדיון כללי במושג "גמישות ניהולית".

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

15 תגובות

 1. שושי פולטין :

  1. האם הם שייכים לארגון/הסתדרות המורים?
  לא הוזכרה פעולתו של ארגון העובדים בנושא.

 2. מורה בביה"ס :

  ארגוני המורים מטפלים בימים אלה במורים ומנסים לעזור…

  אתמול בראיון שנתן מר יעקוב אופק נציג ארגון המורים, בקול ישראל, רשת ב, הוא הזכיר "יש לנו בעיות עם בית ספר בו המנהלת מתעמרת במורים…" אמר ולא הוסיף….

  נקווה לטוב.

 3. איתי :

  אני לא מבין את הקשר לנושא "גמישות ניהולית" (בד"כ שם קוד לנושא שבמלים פחות נקיות משמעותו כמה קל לפטר עובדים).

  הרי גם המורים וגם המנהלת הם שכירים במערכת.

  במקום שבו קשה מאוד לפטר עובד גרוע ומזיק – נתקעים איתו. כאן יצא שהתלמידים נתקעו עם המנהלת, שלא ניתן היה לעקור אותה ממקומה, למרות כל העדויות, הפניה לערכאות שונות והחשיפה בתקשורת. מאוד יכול להיות שמעל למנהלת בהיררכיה (עירייה, אורט, משרד החינוך) נמצאים בכירים שממש לא רוצים במצב, ולא יכולים לעשות דבר. אין להם "גמישות ניהולית".

  אם כבר, מקרה זה מדגים עבורי את הטענה שברצף שבין "גמישות ניהולית" מוחלטת (כל שעה הבוס יכול לפטר אותך) ובין "קשיחות ניהולית" מוחלטת (מרגע שקיבלת קביעות, גם בולדוזר לא יעקור אותך משם) מציאת נקודת האופטימום היא מורכבת.

 4. גליה :

  ואולי מישהו מעוניין לייבש ולסגור את אורט מיטרני "אנחנו בית ספר קטן" …מצמצמים שעות, מפטרים מורים… ?? אורט ? משרד החינוך ?

 5. דליה :

  ברפורמת דוברת ורפורמת אופק חדש מופיע סעיף המדבר על חיזוק מעמד המנהל (כאילו מעמד המנהל חלש במצב לפני הרפורמות). המשמעות היא ליצור הליכים המקלים על המנהל לפטר מורים. כך, מאמינים הרפורמאטורים למיניהם, עבודת המנהל תהיה יעילה יותר, הוא ינהל את המורים ואת ביה"ס באופן איכותי יותר, ואז התלמידים בבית-הספר ילמדו ויגיעו להישגים.
  הרפורמות מציעות גם לבזר את בתי הספר לרשויות המקומיות. וזה מתרחש. משרד החינוך הפך לגוף מפקח בלבד, והרשויות המקומיות הפכו חזקות יותר.
  המתרחש באורט מיטרני משקף את החידושים הנ"ל. מעמד המנהלת חזק. היא גמישה מבחינה ניהולית ומפטרת מורים. זוהי הגמישות הניהולית. היא יכולה כל שנה לקבל מורים חדשים ולפטר אותם בסוף השנה, וזה חוקי. עם מורים ותיקים יש לה בעיה. יש צורך בהליך פיטורין, שימוע לפני הודעת פיטורין וכו'. אבל כשתגיע למצב שאין מורים ותיקים, המורים החדשים יישמעו לה, שאם לא כן יפוטרו. ולא משנה אם שיקוליהם המקצועיים יהיו שונים משל המנהלת.
  מצד אחר, מעמדה חזק וקשה לפטר אותה. לא משנה אם תנהל טוב או לא. אם הרשות המקומית תומכת בה, היא לא תפוטר אפילו אם אינה מתפקדת כראוי. משרד החינוך, כגוף מפקח, שמע על תפקודה. אז מה? גם בתחום החינוך, הרגולציה חלשה.
  למנהלת המדוברת יש גב חזק ברשות המקומית שלה, ויש אומרים אפילו שמדובר ביחסים אישיים קרובים למקורבים ברשות המקומית. רשת אורט לא רוצה להסתבך עם העירייה כי יש לה בי"ס גדול בעיר, נוסף לזה הנוכחי, והרשת מעוניינת להמשיך לנהל אותו גם בעתיד. לכן היא מוותרת בביה"ס הקטן, אורט מיטרני.

 6. דליה :

  לאיתי
  גמישות ניהולית היא הגמישות של המנהל לפטר עובדים, ובמקרה של בתי-הספר, לפטר מורים בעיקר. למנהל יש גמישות בעבודת הניהול שלו. המנהל אינו מורה, אלא במעמד גבוה יותר, והוא יכול לפטר מורים בלי הליכים ביורוקרטיים מורכבים וארוכים. ומה קורה אם המנהל לא בסדר? אכן מעמדו קשיח כי כך נקבע ברפורמות דוברת ואופק חדש. הרפורמות הללו נועדו לחזק את מעמד המנהל בביה"ס, בניגוד לעבר שבו מנהל נחשב מורה ומעמדו היה שווה למעמד מוריו. במצב החדש יש קשיחות בניהול. יש גמישות בפיטורי מורים.

 7. גליה :

  לא מדוייק
  "הגמישות הניהולית" היא קודם כל "מאיימת" על המנהל. ובאופק חדש המנהל ממונה לקדנציה בשונה מהיום.
  בנוסף מונהג מיצ"ב שיש בו מדידת פרמטרים של אקלים בית ספרי. מנהלים רבים עורכים מיצ"ב פנימי, לא כדי לפטר מורים אלא כדי לקבל משוב לתפקודם.

  באנגליה (מקור השראה לרפורמה) ה ofsted מודיעים שהם באים לביקורת ולאחר הביקורת הם יכולים להודיע למנהל (מהיום למחר) לארוז. מורה מפוטר עשוי למצוא בית ספר אחר ולהצליח בו מנהל מפוטר צריך לחשוב על קריירה בקונדיטוריה.

  המקרה הנ"ל מעיד עד כמה השפעתו של המנהל מכרעת על תפקוד בית הספר, ואם עיריית חולון ומשרד החינוך לא עושים דבר – זה מריח כמו אינטרס לסגור את בית הספר , אחרת זה לא מובן. עם כל הכבוד לרכילות, מדובר בתקציבים, בילדים ובהורים.

 8. דליה :

  גליה
  מדוייק מאוד. הגמישות הניהולית אינה מאיימת על המנהל. לא ראיתי שום מקרה שבעקבותיו פיטרו מנהל, והייתי עדה למקרים מספר בהם היה צורך לפטר מנהל. מינוי לקדנציה אין משמעותו פיטורי המנהל לסוף הקדנציה. המנהל יכול להמשיך לקדנציה נוספת. אשמח לקבל דוגמאות למקרים בהם מנהל עבד קדנציה ופוטר. ונוסף לכל אלה, אנחנו לא אנגליה. מה שקרה באנגליה, אין משמעות הדבר שמתרחש בישראל. וראי קישור זה http://www.blacklabor.org/?p=2862
  ומשמעות הכותרת היא הגמישות הניהולית של מנהל המאפשרת לו לפטר מורים. והדוגמא המוחשית היא המתרחש באורט מיטרני, שם דאגו לפטר או לצמצם משרה למורים הותיקים. ומעמד המנהלת נותר איתן.
  לגבי משפטך האחרון, קצת כבוד לעמיתייך. אין מדובר ברכילות. אך גם אין צורך ליצור עילה לתביעת דיבה.

 9. איתי :

  כל אחד מאיתנו יכול לספר סיפורים שהוא מכיר מכלי ראשון על מורים מחורבנים שאי אפשר להיפטר מהם ומצד שני על מורים מצוינים שפוטרו מסיבות לא ענייניות, וכנ"ל גם על מנהלים. אבל דוגמאות אינן מלמדות על כלל.

  השאלה היא האם ברפורמת דברת / אופק חדש נכתב שחור על גבי לבן ש"גמישות ניהולית" חלה על העסקת המורה ולא על העסקת המנהל.

  אם למורה אין בטחון תעסוקתי והמנהל נטוע בכיסאו עד הפנסיה זו פשוט צביעות.

  אותם כללים צריכים לחול לגבי כולם, בוודאי אם רוח דברת מנסה להחיל על המנהל נורמות מעולם העסקים (דבר שהוא כמובן פסול בעיני מכל וכל). בעולם העסקים אם אתה מנהל גרוע על פי מדדים מוגדרים של רווח והפסד – אתה עף הביתה בטיל. בריטניה יישמה את העיקרון הזה במערכת החינוך שלה ואני שמח מאוד שהוא לא הגיע לכאן. לא רק שזה מזיק לאקלים הבית ספרי, זה גם הורס את השיח האידיאולוגי בנושא חינוך. אל מול גישות מהסוג שמיושם בבריטניה, האופוזיציה הפופולרית היא גישה שמתנגדת קטגורית לסטנדרטיזציה ומדידת הישגים, החל מהתנגדות לבגרויות/קריאה לצמצומן (יאיר לפיד), דרך התנגדות לראמ"ה
  וכלה בהתנגדות להכנסת מבחנים בינ"ל כמו פיזה וטימס (התנגדות שקיימת בכל העולם).

  בגישה הזו חוברים ביחד זרמים של חינוך ניסויי/דמוקרטי, נציגי ארגוני מורים שחוששים (בצדק!) מהשפעת המדידה על מעמד המורה ועל סולידריות בין מורים, ופעילים ליברלים רדיקלים שסולדים מכל מה שמריח כמו מדינה חזקה (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3637948,00.html

  אבל הבעיה היא שבלי סטנדרטים ומדידות כמותיות בכלל אי אפשר.
  זה מוסבר היטב כאן:
  http://www.blacklabor.org/?p=12679

  צריך למצוא את האיזון בין התמכרות למדידות ובין סגירת העיניים בפני נתונים ההכרחיים לשיפור המערכת ולקידומו של כל תלמיד.

 10. גליה :

  דליה,
  ראשית יש לי כבוד רב לעמיתי ולמידע האמור לעיל (לגבי אורט מיטרני). מה שאני אומרת (כותבת)הוא, שאם אחרי הכל המנהלת נשארה, כנראה שיש סיבה טובה יותר מאשר קשרים כאלה או אחרים.(השערה שלי ולא אמת מוחלטת).

  לגבי מנהלים באופק חדש – עייני בהסכם : http://www.scribd.com/full/9633979?access_key=key-1i4rrzjnsihsfgb0e021
  עמוד 48 :
  המנהל ממונה במכרז ל 10 שנים, במהלך תקופה זו תבוצע הערכה של המנהל ע"י ראמ"ה … בשום אופן אין כוונה להפוך את המנהל לאל כל יכול.

  דווקא בעניין זה יש בלמים ואיזון בין כוחו של המנהל לפטר מורים לבין היותו מוערך ע"י ראמ"ה.

  ראמ"ה = ofsted
  http://www.ofsted.gov.uk/

 11. דליה :

  תקופת כהונה של מנהל נמשכת בדרך כלל 10 שנים. וזה עוד זמן לפני הרפורמות. המכרז ל-10 שנים נותן תוקף למציאות קיימת. ומבחינה זאת אין בעצם שינוי, ואין מכאן עדות לגמישות ניהולית.
  השאלה היא אם בראמ"ה יבדקו הישגי מבחני תלמידים בבית-ספר מסוים, ויסתבר שההישגים נמוכים, האם יפטרו את המנהל?
  את חושבת שיש קריטריונים אובייקטיביים להערכת איכות ניהול של מנהל?
  ובנוסף, האם כל הנ"ל מלמד על גמישות ניהולית של מנהל?
  הפירוש שלך הוא גמישות לפטר את המנהל. לכי אל הכלכלנים ושאלי אותם מה משמעות המושג "גמישות ניהולית". האם הכוונה לגמישות מנהל לפטר את עובדיו, או גמישות לפטר את המנהל?

 12. גליה :

  הקביעה הראשונה שלך לא נכונה.
  עבדתי עם שתי מנהלות האחת ניהלה את בית הספר 20 שנה והשנייה 12 והייתה להן "קביעות בניהול".

  הערכת המנהל ע"י ראמ"ה מורכבת מהשגי התלמידים+אקלים בית הספר.
  השאיפה של ראמ"ה לפתח כלים אובייקטיבים (כן, יש כלים כאלה), הראמ"ה לא המעסיק אלא המעריך לכן, מי שיפטר יהיה המפקח (אני משערת). בכל מקרה לא חייבים לפטר ניתן לשפר ! גם את הוראת המורה וכן את תפקוד המנהל.

  גְּמִישוּת נִיהוּלִית

  לועזית: managerial elasticity
  יכולת הניהול להתאים עצמו לתנאים משתנים באמצעות כלים חדשניים; או באמצעות עקיפת נהלים מקובלים ביחסי עבודה, כגון פיטורי עובדים, שמירת רמת שכר וכד'.

  מנהל בית ספר הוא שכיר, כפי שהמורה שכיר. המורים כפופים לו והוא כפוף לפיקוח שמעליו.

 13. לדליה :

  כתבת – "האם הכוונה לגמישות מנהל לפטר את עובדיו, או גמישות לפטר את המנהל?"

  כפי שאני מסביר, ולא מספיק טוב כנראה, המנהל של המורים-הקטנים, הוא העובד הקטן ביחס למי שמעליו (מחוז במשרד החינוך, מנהל חינוך בעירייה – לא משנה). זו היררכיה והכל יחסי.

  בקפיטליזם "גמישות ניהולית" משמעה שהבעלים יכול להעיף את כל עובדי המפעל הביתה ולהעביר אותו לסין, אבל גם שהבעלים יכול להעיף את המנהל ולהביא אחד אחר. גם לפועל עם שכר המינימום וגם למנהל עם השכר העצום (בכמה חברות) אין בטחון תעסוקתי, אם כי ברור שמצבו של הפועל המפוטר גרוע בהרבה ממצבו של המנכל המפוטר.

  במערכת החינוך המורה והמנהל נמצאים באותה סירה, גם אם אחד נמצא מתחת לשני בהיררכיה. אף אחד מהם אינו "הבעלים" של בית הספר. לא בכדי המנהלים חברים בארגוני המורים ולא בועדים נפרדים.

  אנשי העסקים שמנסים ללמד מנהלי בתי ספר איך לנהל, בעזרת נורמות מן העולם העסקי, מנסים לייצר "דיסטאנס" בין המנהל ובין "פקודיו" בכל מיני דרכים. אחת מהן היא אימוץ "שפה של מנהלים" (שמעתי טיפה בכנס והתחלחלתי).

  נטען גם על אופק חדש שהוא תורם לדיסטאנס הזה, ואני מניח שזה נכון, וזה כמובן פסול.

  אבל מה, סוציאל-דמוקרט שמקבל את הדיסטאנס הזה כעובדה מוגמרת ומתייחס אל המנהלים כ"אדונים" ואל המורים כ"עבדים" יורה לעצמו ברגל.

  שינוי אמיתי במערכת החינוך יוכל להיות אם המורים והמנהלים יפעלו ביחד (כפי שראינו בשביתה הגדולה בעל יסודיים) ולא אלה כנגד אלה.

  בכל זאת המנהלים הם ברוב המקרים אנשים שצמחו מתוך בית הספר (לא תא"לים ואל"מים שהוצנחו כמו חולדאי וכתרי). פה יש פוטנציאל למנהיגות אותנטית וערכית, שגם יודעת לנהל ולהוביל ולא רק לעשות פעולות מחאה (מה שהשמאל מצטיין בו אך לא מייצר כוח פוליטי).

  אם נניח שבכל סכסוך בין מורה למנהל, המורה צודק והמנהל מניאק – אנחנו פשוט לא רציניים. זה כמו פמיניסט ששומע כי פלונית הגישה נגד אלמוני תלונה על הטרדה מינית ומיד קובע שפלונית צודקת.

  גם במקרה הנוכחי של מיטרני לי כקורא אין דרך לבדוק את אמינותן של הטענות, שהן בפועל גרסת המפוטרים.

  אני יכול להציע תיאוריה הפוכה, שאין לדעת אם היא אמיתית או שקרית: סגן מנהל וותיק ומריר שלא התמנה למנהל והצניחו לו מנהלת חדשה שהוא לא מקבל את מרותה ביחד עם מורים שלא מרוצים מ"מטאטא חדש" פותחים במסע הכפשות חסר גבולות נגד המנהלת (ע"ע הטוקבקים על הרומן שלה, שנרמזים בתג' 5).

  כדי להכריע בין התיאוריה הזו ובין התיאוריה המוצגת בכתבה ע"ס "גורם המקורב להתרחשויות" (לא מן הנמנע שזה אחד המפוטרים) אני צריך לקבל גם את העדות של המנהלת.

  איתי

 14. בי"ס אורט מיטרני חולון – מכתב תלונה לראש העירייה :

  […] לאחראים בעניין זה, ומידע על כך פורסם בעבודה שחורה בקישור זה . מגמה זו נמשכה, על אף התלונות שנשלחו לגורמים האחראיים. […]

 15. דוקטורי ארז :

  לגברת דליה בלומנפלד
  אתר עבודה שחורה

  שלום רב.

  1. אבקש שוב, בכל לשון של בקשה להסיר מיידית את כל תלונותי ואמירותי בעבר כנגד הגברת אורנה איזנמן. אין לך/לכם כל רשות או/ו סמכות או/ו את הסכמתי לשימוש חוזר בדברי / בתלונותי בעבר.
  2. למען הספר ספק, חזרתי בי ועודני, מכל האשמות ו/או האמירות ו/או התלונות ששלחתי ו/או פרסמתי לגורמי חינוך שונים ובאתרי אינטרנט שונים בעבר. כל האשמות ו/או האמירות ו/או התלונות אשר הטילו דופי בתפקודה ו/או ביושרה ו/או במיקצועיותה של הגב' אורנה איזנמן כמנהלת ביה"ס ובכלל היו ועודן ללא כל ביסוס.
  3. התנצלתי והצטערתי בעבר ועודני מצטער ומתנצל על עוגמת הנפש הרבה והפגיעה בשמה הטוב של הגברת אורנה איזנמן.
  4. למען הסר ספק, אין לי כל תלונה כנגד הגברת אורנה איזנמן בכלל. ולא היה ידוע לי על פוסט זה בפרט.
  אבקש בכל לשון להסיר את פרסומי בעבר מאתר האנטרנט הזה ובכלל ולא לחזור ולהשתמש באמירותי ובתלונותי שאין להן כל בסיס.

  הגברת איזנמן עושה במקצועיות ראויה לכל שבח עבודת קודש עם אוכלוסיית תלמידים הלומדים בבית הספר אורט מיטרני. רק העוסקים בהוראה יכולים להבין את חשיבות פועלה של הגב' איזנמן.

  הבעתי את צערי, התנצלתי וחזרתי בי מכל האשמותי בעבר, ועודני – יש בי רק הערכה על פועלה של הגב' אורנה איזנמן בביה"ס התיכון אורט מיטרני, חולון.

  דליה – במידה והפעם לא תעני לבקשתי להסרת כל אמירותי ותלונותי, ובמידה ותמשיכי לעשות שימוש נלוז וללא רשותי בתלונותי חסרות הבסיס מהעבר או אז אאלץ לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותי. אבקשך שוב, להסיר את כל פרסומי מהעבר, ולחדול מהשימוש באמירותי מהעבר.

  אורנה, ומורי ביה"ס התיכון אורט מיטרני – צר לי על הפרסומים בעבר ועל השימוש באמירותי בהווה, אם אתבקש, אשמח לתת במה להערכתי הרבה לפועלכם בעבר ובהווה. יישר כוח.

  דוקטורי ארז
  0522524689

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.