חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

החרמת מפעלי ההתנחלויות – ה"אלטלנה" של הפלשתינים

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 30.05.10 6:03

ההחלטה של ראש הממשלה הפלשתיני סלאם פיאד להחרים את מוצרי ההתנחלויות עלולה לגבות מפלשתינים רבים מחיר כבד, אך היא גם החלטה מנהיגותית בעלת השפעות מרחיקות לכת

מאת דקל דוד עוזר

לכל מדינה  יש בהיסטוריה מאורעות מכוננים שניתן להצביע עליהם כאירועים אשר גיבשו את יסוד ההסכמה הלאומי במדינה. במדינת ישראל נהוג להצביע על מקרה אלטלנה כמאורע מכונן שבו נקבע באופן סופי ומוחלט כי צה"ל יהיה צבא העם ולא יהיו מליציות אחרות; בהודו של גאנדי נהוג לעומת זאת לזכור את ההתנגדות הבלתי אלימה, השביתה, כמהלך המכונן.

המשותף למהלכים מכוננים שונים הוא מוטיב הכפייה על כלל העם. הכפייה הכללית הזאת שמתבצעת על ידי השלטון, מוכנה להקריב קורבנות בקרב העם ולשלם מחיר כאשר המטרה של הפעולה היא איחוד העם ויצירת שלטון יעיל ואפקטיבי; כך היה באלטלנה כאשר ממשלת בן גוריון הפגיזה את בני עמה שלא סרו למרות שלטון החוק, כך שלח גאנדי הודים למותם בידי הבריטים אשר היכו בזעם את המתנגדים הלא אלימים. כך שולח כעת סלאם פיאד, מנהיג הפלסטינים וכנראה דמות שתיכנס להיסטוריה של העמים, את עובדי מדינתו לחיים של עוני.

המוכנות של פיאד להקריב ולפגוע בבני עמו העובדים בהתנחלויות, פגיעה שהיא מהותית וכבדה, ולפעמים פטאלית, מהווה את אחד המעשים הראשונים עם אומץ לב של הרשות הפלסטינית, גם אם אינה מוצאת-חן בעיני חלק מאיתנו.

ניתן להפחית מערך החרם הכפוי: ניתן לומר שבניגוד לאלטלנה, שבה הממשל אכף מרות על בני עמו, הפלסטינים מאגדים אותו נגד אוייב משותף. זה טיעון יפה, אבל לא נכון. המבחן הקובע הוא מבחן האינטרסים.

כל פלסטיני בודד נמצא בדילמת האסיר – אם יפעל בהתאם למצפונו ויחרים את ההתנחלויות הוא פשוט יאבד את עבודתו בשכר גבוה לפחות פי 10 מהשכר בשטחים, וחברו ייכנס במקומו; כך גם היה במקרה אלטלנה: כל ישראלי בודד שהיה מתנגד לאצ"ל היה מוצא כנראה את מותו, או לפחות מסתכן בפגיעה אלימה, ולכן אף אחד לא פעל מולם למרות שהיה ברור שלאחר שמוקמת מדינה אין מקום למליציות חמושות מעבר למונופול הכח של צה"ל.

בנוסף לעובדה שמעשה זה הוא מעשה אמיץ, הוא גם מעשה מנהיגותי החורג מהטיפשות הפלסטינית של מדיניות הפיגועים (כן, אני לא מתבייש לומר זאת, הפיגועים הם טיפשות פלסטינית ארורה); ככלל פיזיקלי, מול כח שאתה נותן תקבל כח שווה מנגד. התרבות האנושית שינתה את הנוסחה: כנגד כח מקבלים יותר כח, והתוצאה של הפיגועים הפלסטיניים היא אך ורק ממשלות ימין שמוכנות לזרוק את הפלסטינים לים (ואם רק היו מקבלות לגיטימציה זה היה קורה).

אפשר להגדיל ולומר כי קריסת השמאל בישראל היא תוצאה מסתברת של מדיניות הפיגועים הפלסטינית. הקריסה הזו אכן פוגעת בלגיטימציה הבינלאומית של ישראל, אבל היא לא ממש קונה לפלסטינים פרטנר בעם הישראלי והיא סייעה לפתח איבה פנימית בעם הפלסטיני אשר פעלה כבומרנג. לתוצאות קוראים חמאס, הג'יהאד האיסלמי וכו' – ממש לא החלום של אש"ף שרצה להיות השליט הבלעדי.

רק הזמן יאמר עד איזה מידה ייאכף ויהיה משמעותי החרם, אבל בכפוף לאכיפתו, אנו עדים למעשה מנהיגותי ראשון במעלה של הפלסטינים – בין אם נאהב אותו ובין אם לאו.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

20 תגובות

 1. כלב עלוב :

  ואולי הפיגועים היו התגובה הפלסטינית לכיבוש הישראלי?

 2. האוסטרי :

  שתי פעולות אלימות ומכוערות.
  לתומי חשבתי שזה אתר שמאלני שמתנגד לאלימות. אני מגלה שאתם דווקא חיים את האלימות ואוהבים אותה כאילו הייתה חלק בלתי נפרד מכם.

  הטבעת ספינה על ידי כוחות צבא ורצח של אנשי אצ'ל היה אחד הפשעים החמורים ביותר של בן גוריון.

  לא פלא אם כן שמי שמחבק את האקט האלים הזה, גם שמח לחבק את האלימות הפלסטינית, כלפי הסוחרים והפועלים הפלסטיניים, כדי להשיג מטרות.

  אגב, דקל, החלטתי שהסיבה היחידה שאתה לא מחרים את אתר עבודה שחורה זה בגלל דילמת האסיר. הייתי יכול לפנות לדרך הלא אלימה של להחרים בצורה עצמאית את האתר, אבל אני חושב שבמקום זאת אני אפרוץ לך עם פקחים הביתה, ואחרים לך את המחשב אם רק תעז לגלוש באתר.
  אתה יודע, החרמת עבודה שחורה זה האלטלנה שלי. דילמת האסיר והכל.

 3. אפי :

  אוסטרי, עשית לי את הצהריים!

 4. דקל עוזר :

  אוסטרי יקר,
  אני מבין שלעמדתך, מליציות חמושות במדינה זה אקט של שלום.

  מכאן אני מבין שאתה תומך החמאס.

  אבקש מתומכי חמאס לא להגיב כי אני לא רואה בכם אנשים לגיטימיים.

 5. אמיר :

  מה הקשר בין אלטלנה ובין פירוק מיליציות? אלטלנה הופגזה *אחרי* שילוב האצ"ל בצה"ל ורק בגלל שבן גוריון סירב לתת לאצ"ל קרדיט על הבאת נשק נחוץ להגנת המדינה הצעירה.

  באותה מידה אפשר הוא התנגד לכל הנצחה (כולל פרטית) של אנשי אצ"ל ולח"י שנהרגו בפעולות, בעוד שאנשי ההגנה זכו להנצחה ממלכתית. וזה כולל מקרים בהם ההרוגים היו בפעילות משותפת של שלושת המחתרות.

 6. דניאל ר :

  אני חושב שאת בן גוריון והאצ"ל אפשר להשאיר ליום אחר.

  החרם הוא אות, לא ראשון אבל מבטיח, של מחאה בלתי אלימה. לדעתי גנדי מהווה כאן השוואה יותר טובה מהאצ"ל.

  אל תיתמם, אוסטרי, זה לא אתר של ילדי הפרחים. במאבק צריך להפעיל כח. האתר הזה תמך במאבקי "כח לעובדים" שבהם הוחרמו והושבתו בתי עסק. כך שאם חרם צרכני הוא כלי לגיטימי במאבק נגד בעל עסק נצלני, על אחת כמה וכמה שהוא כלי לגיטימי במאבק נגד כובש.

 7. אמיר :

  למה להשאיר ליום אחר? כל כך קשה להודות בטעות?

  ואם חרם הוא דרך מאבק לגיטימית, אין בעיה – הצד שלנו יודע להחרים חזק יותר.

 8. דקל עוזר :

  כל מי שחושב שאלטלנה היה טעות הוא או צבוע או היפי.
  הסוג הראשון הם תומכי הליכוד ודומיהם שהיו תומכים בירי על מפגיני שמאל כי הם לא נחמדים (ולפעמים זה מוצדק, כי כל מיני אנארכיסטים נגד הגדר זה דבילים בתחפושת של מוחים, בעיני לפחות).

  הסוג השני זה אנשים שמתנגדים ללחימה מכל סוג. נו, אלה שבאנרכיסטים נגד הגדר, התייחסתי אליהם למעלה.

  אוסטרי – אתה צבוע וחבריך צבועים. אלטלנה היה האירוע המוצדק ביותר בתולדות ישראל וכל מדינה שמכבדת את עצמה לא מסתכלת ימינה ושמאלה כאשר אזרחיה משתינים על החוקים שלה.
  זה היחס שאתה רוצה כלפי ארגונים אנטי ציוניים, תקבל את זה גם כלפי ארגוני נשק בלתי חוקיים יהודיים (אם הם ערבים הם נקראים קבוצות טרור).

 9. יונתן :

  החרמת מוצרי התנחלויות היא לא האלטלנה הפלסטינית,אי אפשר לקרוא לכל פעולה משמעותית "אלטלנה".

  אלטלנה לא הייתה משמעותית בגלל החלטה לירות על הספינה,בכל תקופות הסזון ההגנה לא היססה מלהסגיר חברי אצ"ל ולח"י.
  המשמעות הגדולה נבעה מהחלטתו של בגין שלא תהיה מלחמת אחים ולכן הוא לא יגיב.

  הייתי חושב שממרחק של יותר מ60 שנים אפשר לוותר על הכפשת האצ"ל(גילוי נאות,אני נכדם של שני אנשי ההגנה (אני פשוט קראתי להם סבא וסבתא..)וגאה בכך).

  לגבי החלטתו ה"היסטורית" של פיאד,אין בה שום אלמנט היסטורי,ממתי לפלסטינים הייתה בעיה להקריב את בני עמם?(אני מבטיח לך שכל הנהגת הרשות שמעורבת בעסקים עם ישראל לא תפגע)
  הערבים תמיד שילבו כל מיני שביתות וחרמות כלכליים במאבקם,גם המרד הערבי הגדול של שנות ה30' התחיל בשביתה ועד היום כל פעם שיש להם איזה משהו שמקפיץ אותם הם עושים חרם.

 10. דקל עוזר :

  תקופת הסזון גם היא מוצדקת בעיני.
  איך אתה היית רואה ארגון פלסטיני (נניח אשף) שלא היה מוכן ללכת לדרך הפיגועים ומסגיר מבצעי פיגועים? כארגון הנהגתי או בוגדני?
  לגבי בגין כבודו במקומו מונח, גם על ההחלטה שלא להשיב אש.
  לגבי הסיכום על החרם הפלסטיני – ימים יגידו. אני לא פוסל את מה שאתה אומר.
  בנתיים ישראל הצליחה היום בלילה לגרום לעצמה נזק חמור, לפני שלושה ימים הועברה החלטה על פיקוח גרעיני ולך תדע מה עוד בדרך.
  יש כאלו שאומרים "אין לנו על מי לסמוך אלא על אבינו שבשמיים" – היום נראה לי שהם צודקים (למרות שעליו באמת אין מה לסמוך יותר מדי).

 11. יונתן :

  אאפשר להתווכח על הסזון,ממרחק של עשורים אין לזה משמעות.

  בנוגע למשט,אין לי מילים לתאר את מה שאני מרגיש כרגע,לא היה כאן כישלון אלא הפסד בקרב,עכשיו צריכים להסיק מסקנות מתאימות,קודם כל בקשר לתורכיה,זאת לא ידידה או בעלת ברית וצריך להתייחס אליה בהתאם.

 12. יונתן :

  אגב המשט הזה היווה הקרבה של הפעילים שהודרכו להלחם,מישהו מהם חשב שאפשר להלחם בצה"ל ולא להרג?

 13. דקל עוזר :

  המסקנה שלי לגבי המשט וכל התנהלות הממשלה היא ברורה: מי שעסק במסחר בנשק צריך להיות מוקפא מחיים פוליטיים כפול מאנשי צבא ופי 10 מעיתונאים.

 14. יונתן :

  מה הקשר?

 15. לקסי :

  בלילה שעבר נתנו לפלשתינאים גם אלטלנה וגם אקסודוס.

 16. רני :

  מרוב תסכול אין לי מה לכתוב על חבורת הכסילים העלובה שמנהלת את המדינה ואת הצבא.
  אני לא בדיוק פציפיסט. אמנם אוכלסיית המשתתפים במשט מורכבת להערכתי מ – 70% אידיוטים שימושים (עבור החמאס) ועוד 30%, כפי שהסתבר, סתם "פעילי שלום" עבריינים עם אלות, סכינים, ואגרופנים, אבל במקרים כאלו עדיף להיות חכם מאשר צודק.
  אפשר היה בנקל למצוא דרך לגרור את הספינות לחוף בישראל, ללא מגע וללא השתלטות אלימה כפי שראינו, ושם לדאוג לפרוק את החלק הבעייתי במשתתפים, עם שליטה מקסימלית וללא אלימות.

 17. האוסטרי :

  דקל,
  אני מבין שאצלך המטרה מקדשת את האמצעים.
  תאוות שליטה ושררה מאפשרת לך לירות על בני עמך ולרצחם, "חרם צרכני" שאתה חושב שהוא מוצדק מאפשר לך לכפות את העקרונות שלך בכוח ובאלימות גם על כאלה שלא מעוניינים בחרם שלך.

  זה מדהים ומעורר סלידה, איך אתה מסוגל לתמוך כל כך בבוטות בהשמדת ספינה ישראלית, כי "הייתה בדרך למליציה יהודית", אך להגעל ולכעוס על השמדת ספינה פלסטינית, שהייתה בדרך לחמאס.

  אני, אם שאלת, מתנגד לשני האירועים.
  ריח האלימות עולה מהפוסט שלך. אלימות לשם השגת מטרה, אלימות שבעיניך היא מוצדקת.
  אלימות רצחנית, שאיננה למטרת הגנה עצמית, וכל כולה קידום אינטרסים לאומיים.

 18. יונתן :

  היי רני,אני די בטוח שפירקו את החלק הבעייתי שבין המפגינים…ואין לי אפילו דמעה אחת בשבילם.
  אין דרך לגרור ספינה בלי להשתלט עליה,צריך לכבות את המנועים קודם.

 19. נדב פרץ :

  יונתן:
  ואין דרך לכבות את המנועים בלי להשתלט עליה? צה"ל הודה שיש (אה, כן, זה יגרום 'משבר הומניטרי'. כי צה"ל לא יודע להנחית בקבוקי מים על סיפון אוניה).

  ואין דרך להשתלט על אזרחים חמושים במקלות וסכינים בלי להרוג אותם בדרך? על 'אמצעי אל-הרג' שמעת? גז מדמיע? סילוני מים?

 20. יונתן :

  נדב-לא הבנתי מה אתה רוצה?אף אחד לא אומר שלא הייתה טעות מבצעית,עם זאת במצב שהתפתח ההרג היה יותר ממוצדק.

  אם הם שטים כמו מחבלים,מסיתים כמו מחבלים ונלחמים כמו מחבלים שלא יתפלאו שהם מתים כמו מחבלים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.