חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אביגדור ליברמן "לקח" את ערד

נושאים חדשות, פוליטי, שיכון ושלטון מקומי ב 28.05.10 5:30

שר החוץ, ח"כ אביגדור ליברמן וכל חברי הכנסת ושרים של "ישראל ביתנו" באו לערד ביום הבחירות לעירייה, ע"מ לעזור לסניף המפלגה בעיר לנצח בבחירות המוניציפליות, הם הצליחו. נסיון להבין מה שזה אומר לעתיד, לא רק בערד
מאת: איתן מיכאלי

מה נעלם בבחירות לעיריית ערד

בבחירות שנערכו לקראת סיום כהונתם של ראש העיר הממונה ומועצת העיר הממונה, השתתפו שמונה מועמדים לראשות העיר ואחת עשרה רשימות למועצת העיר.

ב 13.04.2010 נבחרה טלי פלוסקוב לראשות העיר ערד כשהיא זוכה ב כ 49% מקולות הבוחרים בסיבוב הראשון.. רשימתה למועצת העיר זכתה בשבעה מנדטים מתוך חמישה עשר. הפעם האחרונה בה נבחרה סיעה כה גדולה למועצת העיר הייתה בבחירות בשנת 1993, בהן זכתה מפלגת העבודה בשמונה נציגים מבין חמישה עשר חברי מועצת העיר.

טלי פלוסקוב זכתה לסיוע מסיבי מסיעת האם שלה, ישראל ביתנו, סיוע שראשיתו בקמפיין שנהלה בשנה האחרונה כנגד נוכחות הפליטים הסודניים בערד וכנגד האוכלוסיה הבדואית, ושיאו בנוכחות כל שרי וח"כ של ישראל ביתנו בערד משך יום הבחירות.

נראה כי בחירתה של טלי פלוסקוב לראשות העיר והצלחתה הם מרכיב משמעותי באסטרטגיה שמפתחת ישראל ביתנו להרחבת השפעתה למישור המוניציפלי.

אם נפחית מתומכיה של פלוסקוב את מצביעי החזית הדתית, בעיקר חסידי גור, אשר תמכו בה לרשות העיר, עדיין עומדים מאחוריה מעל 41% מתושבי העיר שהצביעו.

בעוד שעולי חבר המדינות הצעירים מתחלקים בין הרשימות והמפלגות השונות, עם נטיה לימין,הרי שיוצאי חבר המדינות הקשישים והמבוגרים התגייסו כמעט כאיש אחד לתמיכה בפלוסקוב. כן הצביעו לה כמה מאות תושבים ותיקים. משמעות הרכב הצבעה כזה היא כי על מנת לשמור על השגה גם בבחירות הבאות תצטרך טלי פלוסקוב להרחיב את מעגל התומכים בה מקרב המצביעים שאינם יוצאי חבר המדינות.

הבחירות המוניציפליות חזרו ואוששו את מה שנחשף בתוצאות הבחירות לכנסת בערד.

ערד התאפינה בעבר ברכוז גבוה של מצביעי מפלגת העבודה ומרצ. בבחירות האחרונות לכנסת זכתה ישראל ביתנו ב כ-33% מקולות הבוחרים בערד ואילו מפלגת העבודה, מרצ וקדימה ביחד זכו לכ-32%.

מרצ כלל לא התמודדה בבחירות האלה לעירייה, לאחר שבבחירות העירוניות בשנת 2003 כשלה ולא הצליחה לחזור על השגיה בשתי הקדנציות הקודמות. מצביעיה הנותרים התחלקו בעיקר בין שתי רשימות שלא עברו את אחוז החסימה.

מפלגת העבודה והמועמדת שלה לראשות העיר לא עברו את אחוז החסימה ולראשונה לא תהייה למפלגת העבודה נציגות בעירייה.

גם המועמד הותיק אשר רץ לראשות העיר בראש רשימה הקשורה לקדימה, לא הצליח להתברג למועצת העיר.

כפוף לתוצאות בחירות חוזרות באחת הקלפיות, בחירות שאינן עשויות לשנות משמעותית את המפה הפוליטית, מועצת עיריית ערד מורכבת כלהלן: 7 נציגי הרשימה הקשורה לישראל ביתנו, 2 נציגי ליכוד, 2 נציגי רשימה מקומית, 2 נציגי רשימה מקומית נוספת – הצעירים שאף הם נגסו במפלגת העבודה, נציג לחזית הדתית המבוססת על חסידות גור ונציג לרשימה דתית הקשורה למפד"ל.

מה נעלם בבחירות בערד? שלושה דברים:

יצוג לרשימות פוליטיות מהמרכז ושמאלה, חיים מפלגתיים למעט בישראל ביתנו, והבושה בהתבטאויות גזעניות בוטות.

איתן מיכאלי הוא תושב ערד שהיה בעבר נציג מרצ במועצה המקומית ובמועצת העירייה

(גילוי נאות, עורך הטור הוא תושב ערד)

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , ,

13 תגובות

 1. אורי יזהר :

  לאיתן ולכל שאר האבלים על היעלמות השמאל
  מה שקרה בערד אולי מדגים בקיצוניות את התהליך המתמשך של התאפסות השמאל והיעלמותו.
  מה שצריך לעשות הוא להחיל לבנות מחדש את השמאל מן היסוד. להתעלם מהגופים הדועכים שעדיין מנסים לשרוד ולהקים מהתחלה גופים עצמאיים שגם יעלו מסר רענן ורלונטי וגם יפעלו בשדה הפוליטי.
  זה כולל את המישור הארצי וגם את המישור המוניציפלי. יש להקים רשימות עצמאיות חדשות ברשויות המקומיות, ולהיות אופוזיציה לוחמת. האופוזיציה נחוצה כדי להתגבש סביב המסר, להיכנס ככוח לוחם לתודעת הציבור ולרכוש את אמונם של רבים בקרבו. זה יקח זמן, אבל אין דרך אחרת. כניסה לקואליציות כמיעוט וקבלת כמה ג'ובים מסכנים יהרגו את שאריות השמאל וימנעו ממנו להתחדש.

 2. הראל לייבוביץ :

  מי שלא אדיש – ינצח.

 3. TIBERIVS GRACCVS :

  למה לא הבאת ניתוח (כתושב העיר) לסיבות העלמותם של מפלגות השמאל? ולמה זה נשמע כמו בכיינות של מי שאיבד את הג'וב שלו במועצת העיר?

 4. עמית-ה :

  כשהפערים הכלכלים גדלים והמצב הסציו-אקונומי מתדרדר הציבור הולך ימינה.
  זה נכון בכל מקום, באירופה באפריקה בישראל ועוד.
  זה דומה לרכב שיורד מהכביש הנהג מתקן בפניקה נזרק לצד השני, כמה זיגזגים והופה התרסקות טוטלית.
  בכלכלה וחברה המצב דוחף אנשים לשנאת האחר + הגבלת הדמוקרטיה + מדיניות כלכלית שמרנית = מצב כלכלי מחמיר וכך הלאה עד לקריסה שמחייבת שינוי כיוון מוחלט. 
  את ההתדרדרות הזאת ברמה לאומית ועולמית ניסה קיינס לפתור.

 5. אסתי קירמאיר בקלה :

  הרושם שמתקבל הוא שישראל ביתנו עושים עבודת שטח מרשימה בלא מעט מהערים בארץ. רה"ע טלי פלוסקוב אמרה בראיון לאחר בחירתה: "מסקנה שלי לאחר הבחירות הקודמות (בהן רצה עם רשימה עצמאית) היתה שלרשימה עצמאית שאין לה גיבוי במפלגה ארצית חזקה אין סיכוי רב להצליח".
  החיבור בין הרמה העירונית לארצית הוא קריטי, לשני הכיוונים.

 6. לקסי :

  לאתי (5) – בהמשך
  לטיבריוס היווני (3),
  מר מיכאלי היה חבר מועצת העיר עד לפני כ-6 שנים, טיעונך "אינו מחזיק מים" בהקשר הזה.

  לעניין ה"תזוזה ימינה" ראה את עיקר הסיבות בתשובה מס' 4.

  לאתי,
  בבחירות הקודמות גב' פלוסקוב היתה חברה ברשימה מקומית שניצחה בבחירות, היא אף נבחרה להיות סגנית ראש העירייה.
  בבחירות האלה היא חברה למפלגת "ישראל ביתנו" שהיא מפלגה הפועלת בקודים המפלגתיים הנכונים (!) של פעם*. דהיינו קיום סניפים וקשב הדדי בין הסניף לבין מטה המפלגה, ראשיה ונציגיה בכנסת. שלא כמו במפלגות "שלד בורסאי" המתעוררות וקמות לתחייה רק כשמנהיגיהן רוצים להיבחר מחדש.
  בערד, לפחות, המפלגות המקיימות פעילות לא רק בימי בחירות הן "ישראל ביתנו" ומפלגות החרדים.
  כולן גם "קהילתיות".

  __________
  * שאלת הדמוקרטיה הפנימית במפלגות היא מעניינת, שכן המפלגות המקיימות בימינו פעילות סניפים וקשרים (בקודים של פעם), הן כולן מפלגות סמכותיות, בין אם של רבנים או של מנהיגים שאינם נבחרים.

 7. שלמה :

  חוץ מזה שחברי מועצת עיר לא מקבלים שכר, כך שלא מדובר ב"ג'וב" בכל מקרה.

 8. דליה :

  ללקסי
  יש לי כמה רעיונות בעניין ערד. האם אני צודקת?
  אולי אפשר להסביר את ניצחונה של ישראל ביתנו בראשות ליברמן בערד בהפעלת קמפיין שלילי של שנאת הזר והאחר. אותו סוג קמפיין שהשמאל הלאומי השתמש בו בחלק מהמניפסט שלו. יותר קל לצרף אנשים למחנה על ידי קמפיין שלילי. הצגת הזר והאחר כאויב מגבשת סביב מועמדים מספר גדול של מצביעים ותומכים. יש מפלגות שנמנעות מכך, ואולי זה גורם להקטנת מספר המצביעים בעדן. ליברמן אינו בוחל בשיטה זו, ונראה שהוא מצליח על ידי כך בהגדלת המחנה שלו מבחירות לבחירות.
  עניין נוסף הוא המעורבות של המפלגות הגדולות בבחירות ברשויות המקומיות ככלל. בשנים האחרונות נראה שמפלגות שונות הדירו רגליהן מהזירה המקומית, ותרמו בכך להחלשת מפלגותיהן בייצוג ברשויות המקומיות. נראה שצריך לשנות את הכיוון, ולא להפקיר את הזירה רק לישראל ביתנו ודומותיה.
  ואם מדברים על הקמת מפלגה סוציאל דמוקרטית, עליה לפעול בזירה המקומית כדי לנסות לצבור כוח משמעותי שיעזור ויגדיל אותה גם בזירה הממלכתית. פעילות דו כיוונית מהזירה המקומית לממלכתית ולהיפך יכולה לתרום לכוחה של מפלגה ס"ד.

 9. איתי :

  עובדות העולות כאן:

  1. מפלגות ההמונים שהפכו למפלגות שלד נחלשות, מפלגות ההמונים (שס וי"ב) מתחזקות כי הן משרתות את הציבור כל השנה. התוצאה היא שגם מותג חזק כמו הליכוד ברמה ארצית לא יכול באמת לסייע ברמה המוניציפלית.

  קל וחומר אם מדובר במותג בקריסה כמו העבודה. לא בכדי בשלב מוקדם אסתי קירמאייר בקלה ניסתה לרוץ בירושלים בראש רשימה שנקראה "שחר צעירי ירושלים", עד שהפילו עליה מלמעלה את הבחור של פואד, שסגר דיל עם ברקת.

  2. מפלגות השלד השקועות בחובות מזניחות את ההשקעה היקרה בכסף ובזמן תחזוקה (של פירמידות פעילים) בתחום המוניציפלי ובעוד זירות (סטודנטים למשל). יותר זול להביא אמן ספינים (קדימה) או להשתמש בהפצצת עזה כקמפיין הבחירות שלך ולא לשלם גרוש (אהוד ברק).

  3. מרצ קטנה אך מתנהגת כמו מפלגת שלד – אין לה נוכחות אלא רגע לפני בחירות.

  4. המילה "שמאל" הפכה למרבה הצער למילת גנאי, ולא משנה כמה יפגינו בגאווה בשיח' ג'ראח או בת"א. מי שמצפה שמפלגת שמאל מדיני וכלכלי מובהק (בתפר בין מרצ לחד"ש) תצליח להיות משקל נגד לליברמן-שס ולרפיסות של מפלגות השלד הוא חולם באספמיה. זה טוב למדינת ת"א (עיר לכולנו), לא לשאר ישראל.

  5. לא פחות מצער – גם החלומות של אחרים ושלי על מפלגה ס"ד ציונית כמפלגת המונים על חורבות העבודה-מרצ, נותרים במגירה (של אורי יזהר מתג' 1 למשל). התייאשתי מלהאמין שניתן להקים מפלגה כזו מלמטה (הסתייגות – אפשרי ביום שלכוח לעובדים יהיו מאות אלפי חברים) וחברי הכנסת/חכים לשעבר לא זזים בכיוון.

  אם רוצים לצאת מהקופסה, אולי כדאי לחשוב על השתלבות באותן "רשימות עצמאיות" או "רשימות צעירים" כמוזכר במאמר על ערד (אחת מאלו שעברו את % החסימה היא בזיקה לירוקה-מימד) או כמו "התעוררות" בירושלים. אין ספק שלא נמצא שם טוהר אידיאולוגי והפשרה תהיה גדולה מאוד אבל בהחלט יש שם אנרגיות שמביאות מנדטים – דבר שהשמאל מזמן שכח איך משיגים.

 10. לקסי :

  לדליה ולאיתי,
  משום דרכי שלום לא הזכרתי את רכיבי ההשנאה וההפחדה ש"כיכבו" במערכת הבחירות הזו.
  גם כותב הטור הסתפק ברמז בתשובה ל"מה נעלם": "… והבושה בהתבטאויות גזעניות בוטות."

  לענין מפלגות שלד
  ברשימה קודמת (http://www.blacklabor.org/?p=19142) כתבתי אודות המשוב החיובי ("פיסיקלית", לא ערכית) בין קדקדי המשולש: פוליטיקאים-תקשורת-יח"צנים (שהם גם "סקרנים"). המשוב הזה הוא אחד הגורמים החשובים בריקון הקשר בין בוחרים לנבחרים ובהיעלמות הפעילות הפוליטית-אידיאלוגית-ערכית בסניפי מפלגות.

  אם אני מפרש נכון את "(אחת מאלו שעברו את % החסימה היא בזיקה לירוקה-מימד)" אז יש כאן אי ידיעה מצערת. המועמדת שהיתה מזוהה עם תי"מ לצערי לא עברה את אחוז החסימה.

 11. טוכנדלר :

  לקס הקשב
  מי כמוך מכיר את שרשי השנאה וההפחדה

 12. יובל מיכאלי :

  אני לא אוהב את ליברמן או את דעותיו עם זאת להיות מחובר לעטיני השלטון ואנחנו ראוים שינוי מהפכני בערד לאחר 25 שנה של קיפאון והאמת שאני כלל לא הצבעתי ושמחתי שבמקום מי שהיה קודם ולא הצליח לקדם שום נושא לא רק הוא אלא גם קודמיו..התחילה ממונה האח הגדול בעשייה מבורכת, טלי עשתה וגרמה לשינוי עצום בעיר ורואים את זה בכל פינה מתרעמים עלייה שהיא מקציבה לחרדים כספים אם זה מה שעוזר לקדם אותנו תן גם להם יכול להיות שאני טועה בהשקפת עלמי אבל אני רואה את הדוגמאות בשטח סלילת כביש דו מסלולי לבאר שבע, פני העיר השתנו והיא עושה עבודה טובה ואפשר לציין גם את זה אני לא חושב שכל התקציבים הולכים לחרדים בכל מקרה יש שינוי בעשייה של 760 מעלות ממה שהיה לעכשיו אז לא כולם מרוצים אבל מה שחשוב זה העיר ולא מה שאני חושב או הדעות שלי מיוצגות בעירייה או לא בסה"כ בגדול גם אם אני לא מסכים עם הדעות והדרך יש שינוי עצום לטובה בעיר.

 13. לקסי :

  שלום יובל,
  קצת צדק למי שמגיע לו.
  מי שחילץ את הפקק שהוצר שם על הכביש היה… גדעון בר לב.
  הפרטים לא מעניינים את קוראי ע"ש. אספר לך בע"פ.
  טלי פלוסקוב צוברת לה קופת מעשים טובים בזכות עצמה, לא צריך בהזדמנות זו לבטל עשייה של קודמיה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.