postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ילדים מוּכים בהמתנה, כי "חסרים" חוקרי ילדים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ילדים מוּכים בהמתנה, כי "חסרים" חוקרי ילדים

נושאים דעתעו"ס, זכויות עובדים ותעסוקה, משפט ופלילים ב 26.05.10 5:30

המחסור בחוקרי ילדים גורם לכך שלפני חדשיים היו יותר מ-1300 ילדים ב"המתנה" לחוקר שיחקור את ההתעללות שעברו.  החוק קובע, כי פגישה של הנפגע עם חוקר ילדים היא תנאי להרחקת הפוגע – וכך ילדים נאלצים להישאר יחד עם הפוגע ולחוות התעללות חוזרת או "סתם" אימה
מאת: שני ג'רבי

קשה לקרוא עליו. ילד בן 10 וכבר יודע כאב נוראי מהו, מעבר לכאב המכות שמותירות סימנים, כבד ביותר הכאב בידיעה כי המתעללים הם אלו האמורים להיות הקרובים לו ביותר ולספק לו הגנה ובטחון – אבא ואמא. אלו שזה אמור להיות ממש מרגיע לתפוס להם את שולי המכנסיים ולא לעזוב כשנמצאים במקום זר או סתם כדי לקבל תשומת לב.

הילד הזה מוּכה פעמיים. פעם אחת ע"י הוריו ופעם אחת ע"י זו שאמורה לגונן עליו כשאלה הראשונים מתרשלים במילוי תפקידם – המדינה. בלתי נתפש כי גם כשהוא אוסף את שברי אמונתו בבני אדם ומשתף ברעד בחוויות הנוראיות מהבית הוא נענה בהנהון מבין, מבט מושפל ואיתו סימון איטי עם האצבע – חכה עוד קצת. תספוג עוד קצת. אנחנו לא יכולים לעזור לך כרגע ילד.

לצד הילד, מאריכה את שורת הממתינים ילדה שבתוך משפחתה מתעללים בה מינית, אליה מצטרף ילד שהיה עד לרצח בביתו, מעמיסים על התור הארוך אח ואחות שהיו עדים לאלימות קשה בין הוריהם ועוד רבים וחסרי ישע. בואו נשתחרר רגע מהקריאה המדעית והחוקרת ונרכך מבט אל תוך הכותרות הנוראיות האלה. מאחורי אותו ביטוי משומש "אונס בתוך המשפחה" ישנה ילדה קטנה וכואבת שאין לה לאן לפנות ואין לה לאן לברוח. מאחורי כל כותרת, נפש רכה שנושאת אלינו עיניים.

כל אותם ילדים מחכים כי יש מחסור בחוקרי ילדים. זה לא חדש סך הכל, אנחנו כבר רגילים לסמן להם להמתין עם האצבע. חוקרי ילדים חסרים לא חודש, לא שנה, כבר יותר מ-3 שנים אין במלאי, אזלו.

הכתובת על שלטי חוצות מהבהבים

בשנת 2007, 550 ילדים מחכים לחוקר. מיד מתכנסת הוועדה לזכויות הילד, בראשות שלי יחימוביץ', לדון בבעיה. הועדה נחתמת באופטימיות ובשינוס מותניים "לעקוב ב-7 עיניים אחרי הביצוע המהיר של ההחלטות שהובאו כאן".
5 חודשים לאחר הוֹעדת החשוּבים – 700 תלונות ילדים ממתינות.
בשנת 2008 ישנו גידול של 12% במספר חקירות הילדים מהשנה הקודמת לה.
בשנת 2009 כבר מגיעים למספר עגול- 1000 ילדים ממתינים לחקירתם.
בפבוּאר השנה 2010 דיווח משרד הרווחה על 1200 ממתינים וממש לפני חודשיים קפץ המספר הזה ל1324 ילדים.

בזמן שחיכית

חוקר ילדים הוא עובד סוציאלי מטעם משרד הרווחה שהוכשר לחקור ילדים עד גיל 14 או בגירים בעלי מוגבלויות המעורבים בעבירות מסוימות כנפגעים, כחשודים או כעדים. להשהיית חקירת ילדים השלכות מעכבות חמורות על הטיפול בתיק. כל עוד אין החוקר נכנס לתמונה אין על פי חוק באפשרות המשטרה להרחיק את הגורם המסכן מהילד והוא נשאר בסביבתו המאיימת. "בכל בוקר שאני קמה ושומעת שהילד שלא חקרתי עדיין חי אני מברכת את אלוהים" אמרה אחת מהחוקרות לכתב ידיעות אחרונות בסוף השבוע, אין לה מה לעשות מלבד להשאיר את הילדים האלו בידי ישות עליונה נשגבת. פה על הארץ לא דואגים להם מי יודע מה. זמן המתנה ממוצע הוא כחודשיים עד 3 חודשים! זמן בו הילד חשוף להשפעה משתיקה מצד הפוגעים בו, זמן בו מושקעת אנרגיה רבה של הנפש בכדי להדחיק פרטים כואבים שנחוצים להליך החקירה. כתבה מידיעות-אחרונות בסוף השבוע, מציגה מציאות בה מדי שנה נסגרים מאות תיקי חקירה כתוצאה מהמחסור בכח אדם. כלומר – מאות ילדים מסוננים מהתור. ישנה נטישה אינטנסיבית של חוקרים את תפקידם השוחק, מפני שמצפים מהם לתת שירות מקצועי ורגיש בעומס עבודה בלתי אפשרי. בודדים אלו שרוצים להיכנס לתפקיד מלכתחילה בתנאים כאלה.

משרד הרווחה מפעיל שוב ושוב תוכניות חירום כדי לצמצם את רשימת ההמתנה הארוכה ואני קוראת שוב ושוב לא מבינה – איך הגענו לחירום?? אנחנו בחירום כשנשמעת אזעקה מפתיעה ואין זמן להתכונן. זה חירום. תוכניות חירום מתמודדות עם אסונות טבע שאי אפשר היה לחזות אותם. זה נקרא חירום. אבל כשהגרף הברור מאותת לך בנדיבות "אני בדרך למעלה, כדאי שתעמוד בקצב" אנחנו לא אמורים להגיע למצב המצריך טיפול "חירום". זה כל כך מכעיס ותמוה, איך כבר כל כך הרבה זמן לא נמצא פתרון למצוקה הנוראית הזאת? לא יתכן שהזעזוע שאני מרגישה כשאני קוראת את הנתונים האלה פוסח על פקידים, שרים וחברי כנסת שם בצמרת. אז איך??

רק שנשאר מבולבלים ונשתוק

משנה לשנה עולה בשיטתיות אחוז המקרים הנדרשים חקירת ילדים. אך מספר התקנים המוקצים לחוקרים עומד אדיש. מביט ממקומו על גרף התלונות הנוסק.

האוצר ומשרד הרווחה מתנצחים מעל דפי העיתון כבר חודשים. מוסרים לנו חצאי עובדות כדי שנתייאש מלהבין. שר הרווחה הרצוג טוען שאין תקנים, שהחוקרים מטפלים ב-35 מקרים בחודש, שתהליך הכשרתם לתפקיד מסורבל ולפעמים אורך כשנה שלמה. והאוצר מצידו טוען שתקנים חולקו בשפע, אבל זה משרד הרווחה שהפנה אותם לערוצים אחרים במערכת, "הכל עניין של סדרי עדיפויות" וגם, יוסיפו הפקידים, כי רבים התקנים ברשות המשרד שאינם מאויישים בכלל.

לפני כחודש פניתי לשר כשנתקלתי בפרדוקס בין מסמך הכנסת לכתבה בynet מ2007 ששמה חותמת 'הצלחה' גאה לצד פעילותו של השר בפתרון בעיית חוקרי הילדים. הכתבה מייחסת לו את הסכמת האוצר להפשיר 100 תקנים לצורך חוקרי ילדים וקציני מבחן. מתוך ה-100 המובטחים, מאז אותה כתבה, התווספו למערך חוקרי הילדים 5 תקנים בודדים. אז אני מחפשת את 95 הנותרים.

העבירו את הפניה שלי לדוברות המשרד. לנציגת הדוברות ששאלה הסברתי בטלפון ובכתב למה כ"כ חשוב לי לדעת מה מתרחש שם – "אני מרגישה שמול חילופי האשמות מסוג זה מעל דפי העיתון בין האוצר לבין המשרד אנו לוקים בחוסר ידע מספק בכדי להכריע ולייצג, והדברים מעודדים לאפתיה וחוסר מעש". מאז אני מחכה לתשובה ומהמרת שאותה מדיניות של חוסר בהירות תיתן אותותיה גם בתיבת הדואר הנכנס שלי.

גם עכשיו מסיקורי התקשורת האחרונים קשה להבין איפה הדברים עומדים – נמצא פתרון? או שמדובר בעוד פלסתר צבעוני שיתקלף עם שטף התלונות הבא.

בינתיים אני חושבת כמה נח לשמור אותנו מצקצקים ולא מזיקים. אחרי שנים ללא פתרון קשה לי למצוא מרגוע בהכרזתו הבוטחת של השר הרצוג על טיפולו בבעיה "יום-יום, שעה-שעה". גם השנה התכנסה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות לדיון מהיר שבסיכומו בירכה על תוספת של 19 תקנים, פתיחת מרכזי הגנה נוספים לנוער ויצירת מנגנון עדכון של חוקרי ילדים בהתאם למספר החקירות המתבקש.

כדאי להישאר ערניים להתפתחויות בנושא. נדרשת מאיתנו ביקורת אזרחית במקום אותם אלו ילדים קטנים שלא יכולים לפתוח פה, להתפרץ בדלתות חברי כנסת ולצעוק את כאבם. אני קוראת לנו להישאר ערניים לנושא, לפעול, לפנות, להקשות קושיות ולזרז את סופו. גם זה, כמו המאבק על שכר העובדים הסוציאליים, מאבק על חשיבותה של מערכת הרווחה ומיקומה בסדרי העדיפויות של מדינתנו הקטנה.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

7 תגובות

 1. אבישי :

  משרד הרווחה שולח מידי נתונים צבעוניים וצעקניים כגון מאות אלפי ילדים בסיכון, אלפי ילדים ממתינים לחוקרי ילדים, אמא מרעיבה, אמא טאליבן… ועוד. אבל בפועל משרד הרווחה יצר את המציאות הזאת או שממציא אותה ממספר סיבות:

  1. טיוח הבעיות במדיניות הרווחה המופקרת מקום המדינה החל מחטיפת ילדי תימן, ילדי הגזזת, הפקרת ילדים בפנימיות ומשפחות אומנה לתעשיית המין, בירוקרטיה הרסנית בבתי משפט לנוער ועוד…

  2. אלפי ילדים ממתינים … מאפשר לרשויות הרווחה לבצע סלקציה, אפליה ב"טיפול" וחטיפת ילדים ממשפחותיהם.

  3. יצירת תחושה שהעובדים הסוציאליים אומללים וכורעים תחת עומס בעוד שאזרחים טובים ה"מטופלים"" ע"י העוס"ים הם האומללים האמיתיים.

  4. ועוד…

  אל תאמינו לעו"סים – התרחקו מהרווחה

 2. שושי :

  כך בונים עוד תחום להפרטה. מעניין מי נמצא מאחורי הקלעים.

 3. משה :

  אבישי, אתה צריך להתבייש!
  אני לא אתפלא אם הילד שלך עצמך הוא מהנפגעים,נכון שירותי הרווחה לא במצב הכי טוב בארץ..אבל מכאן ועד מה שאתה מעיז לעלות פה על הכתב עוברים קילומטרים רבים.
  כנראה שאתה לא באמת מבין על מה אתה מדבר.. אני במקומך הייתי שומר תגובות כאלה לעצמי

 4. ג'ים :

  באמת מטריד.

  יפה לראות התעניינות ומעורבות ערה גם בנושאים לא "סקסיים".

  כל הכבוד!

 5. כנסו לקישור :

  מאמר חשוב על רשלנות בחקירות ילדים

  http://myfamilythoughts.wordpress.com/2009/07/23/childreninvestigation/

 6. "מה בוער" – המאבק נושא פירות :

  […] כמעט חצי שנה כתבתי על התור המתפתל של ילדים, שהתלוננו על אלימות או התעללות מינית נגדם, והמתינו […]

 7. ענת קנפו :

  משרדי הממשלה ובראשם השרים הזניחו את השירות לאזרחים בכל התחומים

  ראו את זעקת המתמחים. התקנים לא שונו משנת 75, האוכלוסיה גדלה פי שניים מאז.
  ראו את זעקת המורים. היינו מקום רביעי בעולם בהישגים במתמטיקה בשנת 64 והיום אנחנו רביעי מהסוף אחרי איראן..
  זעקת ההורים אינה נשמעת. למה? כי "ארגון ההורים הארצי" בתהליך פירוק העמותה כבר שנתיים בבית המשפט.
  כשכבר השבתנו 40% מההורים כשביתת מגן למורים לפני כשלוש שנים, שרי האוצר והחינוך עסקו בלפרק את ההתנגדות, בלעשות לנו הפרד ומשול, ולמה? כדי שלא יצטרכו להכניס יד לכיס, ולהשקיע 10 מליארד ש"ח בחינוך. חבל, כי היום זה יעלה הרבה יותר כדי להבריא את המערכת, כי היא נשחקה עוד יותר.

  כל זה רק מראה שחייבים להתארגן לפעילות רחבה לדרישת שירות מהמינה. אזרחים משלמים מיסים גבוהים מאד, מגיע להם שירות ברמה גבוהה באותה מידה!!!!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.