חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מדוע יש להעלות את שכר המינימום

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב ב 24.05.10 5:20

ככל ששכר המינימום היחסי גבוה יותר, כך גבוהה יותר שוויוניות חלוקת ההכנסות באותה מדינה וקטן יותר שיעור העוני. נתון זה הינו עובדה חד משמעית העולה מכל השוואה הבוחנת את המתאם בין שכר מינימום או שכר מינימאלי בפועל ובין שוויוניות חלוקת ההכנסות
מאת: עמי וטורי

בישראל שכר המינימום נמוך יחסית. עלות שעת עבודה למעסיק של עובד בשכר המינימום היא רק כ 25% מהתוצר הממוצע לשעת עבודה בישראל. לשם השוואה הנתון המקביל בארצות סקנדינביה הוא כ 50%. על הפערים בשיעורי העוני בין ישראל לסקנדינביה חבל לבזבז דיו, אך עדיין כדאי לציין כי בארצות סקנדינביה בניגוד לישראל לא קיימת תופעת העובדים העניים. עובדים המועסקים במשרה מלאה או כמעט מלאה ועדיין חיים מתחת לקו העוני או רק מעט מעליו.   אין זה מפתיע ששנת 2007 שבמהלכה הועלה שכר המינימום מתוקף ההסכם הקואליציוני שנחתם בין מפלגת העבודה בראשות עמיר פרץ ומפלגת "קדימה", הייתה בין השנים הבודדות בעשורים האחרונים שבהן ירד שיעור העוני היחסי בישראל במקום לעלות.

מזה שלוש שנים יוקר המחייה בישראל אינו מפסיק לעלות, משכורות הבכירים מרקיעות שחקים ושכר המינימום קפוא (למעט פעימה שהייתה צריכה להיות בסוף 2007 ונדחתה ל סוף 2008). לא פעם אני מתקשה להבין את עזות המצח של מי שמרוויחים מאות או אלפי שקלים לשעה ואינם מתביישים לטעון ש 20.70 ₪ לשעה הוא שכר ראוי עבור העבודות קשות והשוחקות שעבורן משולם בישראל שכר מינימום. מי הם מקבלי שכר המינימום בישראל? ראשית הם מונים מאות אלפים. לרוב הם עובדים בענפי המסחר, בתחבורה הציבורית המופרטת, כעובדי ניקיון ושמירה, עובדי כוח אדם או פועלים זרים. מדובר בעצם בענפי השירותים. ענפים שאף חברה אינה יכולה בלעדיהם אך בניגוד לחרושת אין הם יכולים לנוע בחיפוש אחרי שכר נמוך יותר. אותם תעשיינים שאפילו שכר המינימום הישראלי גבוה מידי בשבילם עברו כבר מזמן למדינות שבהן מרוויחם דולר או שניים ליום עבודה ומכניסים פעילי איגוד מקצועי לכלא כדבר שבשגרה. הסירוב של משרד האוצר ובנק ישראל להעלות את שכר המינימום הוא בעצם תמיכה בסבסודם של בעלי ההכנסות הגבוהות שאמורים להרוויח  באופן עקיף או ישיר משירותים זולים שיתורגמו לרווחים גבוהים או שכר גבוה יותר לבכירים. סבסוד על חשבון מי שגם ככה בקושי "גומרים את החודש". בניגוד למס הכנסה שלילי המחייב הליך בירוקראטי מסובך ומעמיד עובדים עניים במצב שבו הם צריכים לבקש חסד, שכר מינימום קובע נורמה ברורה והוא גם קל יחסית לאכיפה במידה וקיים רצון לאכוף אותו אצל הממשלה וארגוני העובדים.

לא בכדי מהווה לכן התמיכה או ההתנגדות להעלאת שכר המינימום את המדד הטוב ביותר למי הוא זה שאותו משרת הפוליטיקאי המתנגד או התומך. האם הוא פועל לטובת המאות אלפים שמועסקים בשכר ניצול, או שמא הוא אחד ממשרתיהם של מתווכי כוח האדם ואליטת ההון שלטון הישראלית.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. אלי סתוי יו''ר פורום מזון ומכולת :

  אבטחה ושמירה על ערכו הריאלי של תוספת השכר למשתכרי שכר מינימום,
  זהו הפרוייקט הבא והמשלים של הצעד החשוב להעלאת שכר המינימום,
  מבחינה כלכלית חברתית.
  שכן הענף שיספח לקרבו במהרה ובודאות את תוספת ההתיקרות ,הוא ללא ספק ענף המזון והמכולת בישראל, בו משתכרי שכר מינימום צורכים ומוציאים את עיקר הכנסתם.
  ידוע לכולנו שענף המזון והמכולת בישראל, הוא הריכוזי בעולם בחסות הרגולציה הכלכלית בישראל שנתנה את חסותה למחדל הריכוזיות ההרסני.
  גם כאן נחלץ ח"כ עמיר פרץ היקר למאבק לפתיחת הענף לתחרות הוגנת לטובת הצרכנים והעסקים הקטנים והבינוניים מחוללי התחרות,ובפעילות יזומה מצידו בועדת הכלכלה של הכנסת יוביל את הרפורמה החיונית שתשמור בודאות על ערכו הריאלי של שכר המינימום למליוני העובדים בישראל.
  בהצלחה עמיר לתוכנית עבודה חיונית ,יסודית ומושלמת.

  http://shivuk.themarker.com/news/index.dot?id=34282

  הדיון בועדת הכלכלה.

  http://www.knesset.gov.il/protocols/data/rtf/kalkala/2010-03-10.rtf

 2. אלי סתוי יו''ר פורום מזון ומכולת :

  ובזימון נפלא המצדיק את טענתי בקשר לענף המזון והמכולת בישראל
  המאמר הטרי הבא
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3893289,00.html

 3. האוסטרי :

  "ככל ששכר המינימום היחסי גבוה יותר, כך גבוהה יותר שוויוניות חלוקת ההכנסות באותה מדינה וקטן יותר שיעור העוני. נתון זה הינו עובדה חד משמעית"

  אז אם נעלה את שכר המינימום ל100 אלף שקל לחודש, כולנו נהייה שווינים ועשירים, ונפתור את בעיית העוני.
  למה הם מחכים???

 4. Tweets that mention מדוע יש להעלות את שכר המינימום -- Topsy.com :

  […] This post was mentioned on Twitter by עבודה שחורה , keren berl and tamar zandberg, keren berl. keren berl said: מדוע יש להעלות את שכר המינימום? (עבודה שחורה) http://www.blacklabor.org/?p=19657 […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.