חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"הישראלים" אינם עצלנים, הם גם לא פראיירים

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב ב 24.05.10 5:40

העלילה המקודמת בתקשורת, אודות הישראלים שאינם רוצים לעבוד באה לקדם אינטרסים של מי שנהנים מיבוא ומסחר העבדים המודרני בישראל
מאת: ק. טוכולסקי

"ישראלים לא רוצים לעבוד קשה", "ישראלים לא באים לעבוד", "ישראלים לא מוכנים ללכלך את הידיים", שוב ושוב חוזרים מעסיקים על המנטרה הזו. הרי ידוע לכל שישראלי ממוצע – אותו ישראלי שמוכן לעבוד בחקלאות באוסטרליה אחרי הצבא או בהובלות בארצות הברית או במכירה מדלת לדלת באירלנד – לא מוכן לעבוד בחקלאות, בבניין, בסיעוד.  גם כאשר בישראל עובדים עשרות אלפי ישראלים בחקלאות, סיעוד ובניין, גם כאשר בכל עבודה קשה מוכנים ישראלים לעבוד ובתנאי שישלמו להם כחוק.  אין מחקרים שמוכיחים את הקלישאה הזדונית הזו, אבל יש לוביסטים, ומעסיקים בעלי אינטרס.  האמת שמסתתרת הרחק מעיני הציבור בנתוני העובדים ששירות התעסוקה שלח לעבודה והמעסיק דחה, או הנתונים היבשים של מחקרי הלמ"ס שמצביעים על כך שבזמן הורדת מכסות העובדים הזרים יותר ויותר ישראלים נכנסים לעבודה במקומם.  עיתונאים, מעסיקים, בעלי חברות כוח אדם, פוליטיקאים, כולם חוזרים על המנטרה, ישראלים לא רוצים לעבוד קשה.  לא סתם כולם מרוויחים מהפצת השקר הזה.

מרוויחה המדינה, למה לשלם קצבאות סיעוד שיספיקו בשביל לשלם בכבוד לעובד ישראלי כשאפשר להביא עבד? עובד זר מקבל במקרה הטוב שכר על 8 שעות עבודה ביום גם כאשר הוא צמוד למעביד 24 שעות.  למה למדינה לבנות מוסדות ולחלק קודים (זכאות למיטה במוסד סיעודי) הרבה יותר בזול לייבא זרים.  עובדי סיעוד ישראלים? שיגידו תודה שנותנים להם לעבוד דרך חברות קבלן.  המדינה גם גובה היטלים ואגרות ממעסיקי עובדים זרים, מאות מיליוני שקלים כל שנה.

מרוויחים המעסיקים, חוקיים ולא חוקיים, הם מקבלים עובדים שקל לנצל כחוק ושלא כחוק, שלא יגידו שהם דורשים תנאים ושעות נוספות, שהילד שלהם לא חולה והם בעצמם מגיעים לאחר בדיקות כשירות, מעובדי החממות מתאילנד ועד מבקשי המקלט מאפריקה במלונות.  איפה ימצאו עובדים ישראלים שמוכנים לעבוד בפחות משכר מינימום, 12 שעות ביום? איפה עוד ימצאו מנקה לבית שמוכן לעבוד בשחור בלי הפרשות כדין לביטוח לאומי, בלי פנסיה וביטוח בריאות.

מרוויחים היבואנים של כוח העבודה הזול, דמי תיווך לא חוקיים לחברות הקבלן, דמי הברחה לכל מסתנן בגבול. מאות מיליוני דולרים שחורים זורמים באופן לא חוקי לכיסיהם של מתווכים בישראל ובארצות המקור, מזינים תעשייה של ניצול.

ומי מפסידים? כרגיל העובדים הישראלים, יהודים וערבים, עולים וותיקים, צעירים ומבוגרים. מי שלא אכפת מהם לאף אחד אף פעם, מי שעבדו גם כך בעבור שכר מינימום ורק רצו תשלום כחוק בעבור שעות נוספות והפרשות כדין לביטוח לאומי, פנסיה וביטוח בריאות. אין להם לוביסטים, אין להם עיתונאי חצר, אין להם פוליטיקאים בכיס הקטן, איש לא יתקשר בשמם לשר לפני ישיבה וידאג שהוא יצביע "נכון", איש לא ישב מאחורי חברי כנסת בישיבת וועדה וידאג שהוא ידבר "לעניין".  במוקדי האבטלה הישראלים בפריפריה ובמרכז, בעבודות הקשות והשחורות הם מופקרים לבדם לנהל קרב אבוד כנגד עובדים זרים שמוכנים לעבוד בכל מחיר ובתנאי עבדות וניצול.  פועלות ערביות חקלאיות שאיש לא מוכן להעסיק גם כשהחקלאים זועקים לעוד ועוד תאילנדים.  עובדי מלונות אחרי צבא שאילת וים המלח נסגרו בפניהם.  צעירים בדואים בדרום שאיש לא מכשיר לעבודה בבניין.  עובדי ועובדות סיעוד, וותיקים ועולים שנשלחים הביתה בזמן שלמדינה מיובאים עוד ועוד עובדי סיעוד שתופסים את מקומם.

אין בכל האמור לעיל כדי לומר שאין צרכים נקודתיים בעובדים ומומחים זרים.  יש מקומות בארץ שאין בהם אבטלה ויש בהם צורך בידיים עובדות, עובדי חקלאות בערבה התיכונה לדוגמא.  יש ענפים כמו בניין או מסעדות אתניות ש יש בהם צורך בעובדים מומחים זרים לעבודות מסוימות לפחות עד שיכשירו בהם ישראלים. יש הגיון שלזקנים, שבאמת צריכים עובד 24 שעות ביממה לידם, יתנו עובד סיעודי זר שמוכן לגור איתם בבית. אבל לא יתכן שחקלאי במרכז הארץ בסמוך למוקדי אבטלה של פועלים ופועלות חקלאיים יוכל להעסיק עובד זר.  לא יכול להיות שזקן שצריך סיוע במשך חמש שעות ביום יעסיק עובד זר.  לא יתכן שצעירים אחרי צבא לא ימצאו עבודה במלונות ובבניין. לא יתכן שגננים, עובדי ניקיון במשק בית ומטפלות לילדים יהיו זרים כי יש ישראלים שמוכנים ויכולים לעשות את העבודה.

למעסיקים נוח להעסיק עבד מחו"ל.  זה זול וקל לניצול.  לעובד הישראלי פירוש התופעה המתרחבת הוא פשוט אובדן היכולת להתחרות בשוק העבודה ואובדן היכולת להאבק על זכויותיו ושיפור תנאיו. מה שישראלים באמת לא רוצים זה לעבוד בתנאי עבדות.  בחקלאות ובבניין במלונות ובסיעוד העובד הישראלי דורש זכויות יסוד שמוגנות לכאורה בחוקי העבודה והמגן.

את כל זה אפשר ללמוד מנתוני הלמ"ס ושירות התעסוקה, אפשר לקרוא על זה במחקרי מרכז המחקר והמידע של הכנסת, יחידת המחקר של התמ"ת ובנק ישראל.  אבל את מי זה מעניין? עובדים זולים שקל לנצל, זה טוב ונוח למעסיקים.  הנזק לכלכלה ולחברה בישראל? את מי זה באמת מעניין? עדיף להאמין לקלישאות ואז לשלם בשחור למנקה מהפיליפינים, או להעסיק ב-13 ש"ח לשעה תאילנדי בחממה.  למדינה נוח שישלמו שכר רעב לעובדים זרים יותר מאשר לסבסד עבודה בחקלאות בכדי לקיימה או לשלם לסיעודיים קצבאות שיאפשרו העסקת ישראלים. זאת האמת המרה.  אה כן ושלא יעבדו עליכם.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , ,

2 תגובות

  1. אורי שטרן :

    לפי אידאולוגיית השוק החופשי ברגע שהעבודה נדרשת יימצא מי שיעבוד בה. השאלה היא רק המחיר.
    המטיפים לשוק חופשי פתאום מאבדים את הבסיס האידאולוגי בדברם על עובדים זרים ולפתע אם לא נייבאם וננצלם נרעב משום שלא יימצאו קוטפי תפוחים.

  2. אוהד רותם :

    עד כמה שידוע לי, ישראל היא המדינה היחידה בעולם שהפריטה אפילו את הסמכות להחליט מי בא בשעריה. אין אח ורע בעולם כולו לחברות כח אדם שסוחרות בעבדים.

    אשמח לקבל תיקון אם אני טועה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.