חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מי יכסה את גירעון ההסתדרות?

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 10.05.10 6:05

בשנים האחרונות מתנהלים מגעים בין ההסתדרות לאיגודים המקצועיים בתאילנד, שלאחרונה הבשילו לכדי הסכם רשמי קרוב. בכוונת ההסתדרות לאגד את אלפי העובדים הזרים תחת כנפיה הרחבות. אופיר טובול, מרכז פעילות התאגדות עובדות הסיעוד בכוח לעובדים, מעלה תהיות ויש לו גם כמה עצות טובות לחברי ההסתדרות הנמרצים

לפני כעשרה חודשים התחלנו, חבורה חלוצית של צעירים ישראלים ועובדות סיעוד נפאליות לדבר על התאגדות עובדות הסיעוד בארץ.

בדקנו אפשרויות. מלכתחילה חשבנו שמוטב לעובדות לעשות את המהלך במסגרת ההסתדרות: גוף חזק ובעל השפעה שיכול לדאוג לאינטרסים של העובדות. במהרה גילינו שחוקת ההסתדרות מונעת מעובדים לא ישראלים להתאגד תחתיה.

פנינו יחד לאירגון "כוח לעובדים". שם קיבלו את עובדות הסיעוד בידיים פתוחות. לא שאלו אף אחת האם היא חוקית? האם היא בהריון? ההנחה היא שכל עובד זכאי להגנה ולממש את זכותו להתארגן באיגוד עובדים.

התחלנו בעבודת שטח: שיחות עם מנהיגי קהילות, ארגון אירועים ללא תקציב, מעבר מדירה לדירה, חלוקת חומרים בחמש שפות, סיוע פרטני. כל פעילה שנוספה לקבוצה, נחשבה להישג. לנשים העובדות 6 ימים בשבוע וכבולות לבית המעסיק 24 שעות ביממה, אין זמן לפעילות פוליטית. העבודה התובענית, השכר הנמוך והחוב לתשלום דמי התיווך דוחים את השינוי המיוחל. בכל זאת, התקדמנו והצלחנו לפקוד בחודשים הראשונים מעל מאה חברות.

אחרי זמן מה, נתבשרו כי ההסתדרות החליטה לשנות את הסעיף בחוקתה המונע מעובדים זרים להצטרף. "עם תיקון החוקה תפעל ההסתדרות כאיגוד מקצועי לקידום מעמדם, תנאי עבודתם, והגנה על זכויותיהם של מהגרי העבודה בישראל, על בסיס עקרונות השוויון והוראות הדין בישראל" אמרו בהסתדרות. למרות שההצעה של ההסתדרות מופנית רק לעובדים "חוקיים", שמחנו מאוד.

היה חשד קל באשר להצהרה אבל נתנו לו לחלוף. קיווינו שבאמת ובתמים החליטו בהסתדרות לפעול למען הזרים, אבל תהינו, האם עכשיו נזכה לראות גדודים של פעילי הסתדרות צובאים על שכונת נווה שאנן או על משרדי "קו לעובד" כדי לשכנע עובדות ועובדים זרים להצטרף לאירגונם?

אחרי כמה זמן, נפל האסימון. קראנו שההסתדרות הגיעה להסכם עם קבלני בניין (!) לצרף את כל העובדים הסינים שלהם לשורות ההסתדרות. כך, הקבלנים ירוויחו הגנה מפני גירוש הפועלים הסינים היעילים, וההסתדרות תרוויח דמי חבר קבועים מאלפי פועלים.

בימים האחרונים אנחנו מגלים שההסתדרות מתכוונת לחתום על הסכם דומה עם אירגוני עובדים תאילנדים (לא ברור אילו אירגונים), בברכת שר התמ"ת ועמיתו התאילנדי. לפי ההסכם, העובדים יפרדו מ- 1580 שקלים לטובת דמי חבר בהסתדרות לחמש שנים עוד לפני צאתם לישראל. בהסתדרות טורחים לציין שההצטרפות וולונטרית, אבל ברור שעובד תאילנדי שכבר שילם דמי תיווך של יותר מעשרת אלפים דולר, ישלם בלי תלונות עוד 420$ נוספים.

השבוע הודיעה הממשלה על ייבוא עוד 3000 עובדים תאילנדים בחודשים הקרובים. אם התוכנית של ההסתדרות תצא לפועל, היא תקבל מאותם עובדים 4,740,000 שקלים טבין ותקילין. נוסיף לזה את דמי התיווך שיחד מגיעים לכשלושים מיליון דולר שיגבו סוחרי האדם מעובדים אלה והנה קיבלנו את הפשע המאורגן המשגשג ביותר בישראל. כך ההסתדרות מצטרפת לביזה המאורגנת של הפועלים העניים ביותר. כבשת הרש כבר אמרנו?

אם כך מה הייתי מציע להסתדרות לעשות אם אמנם היא מעוניינת לסייע לעובדים הזרים בישראל?

נתחיל עם התאילנדים:

בואו אל העובדים שכבר כאן, אל המשקים המעסיקים אותם בהמוניהם. ראו את המגורים שמספקים להם. כשתשאלו אותם על משכורתם תגלו שהם מרוויחים שכר מינימום של משרה מלאה על עבודה של משרה וחצי (12 ש"ח לשעה). שאלו אותם על ימי החופשה שהם לא מקבלים, על הפסקות. על טיפול רפואי אחרי שהם נחשפים לחומרי דישון וריסוס מסוכנים.

ובאשר לעובדות סיעוד:

בואו דברו איתן בשבתות ובימי ראשון כשהן מבלות את יממת החופש היחידה שלהן בדירות בדרום ת"א, שאלו אותן מתי הפעם האחרונה שמישהו מטעם המדינה פנה אליהן ולא כדי לבדוק האם הן חוקיות, האם הן בהיריון או סתם להתנכל בלי סיבה. מתי מישהו מטעם התמ"ת או כל משרד אחר בדק האם משלמים להן שכר כחוק, האם הן מקבלות יחס אנושי בבית הקשיש. הילחמו נגד חברות כוח האדם שנוגסות בחצי מהגימלה שמשלם ביטוח לאומי, ובעד העסקה ישירה של העובדות. הרי אלה כספי ציבור שעובדים הפרישו ממשכורתם שנים וכיום הכסף הזה מעשיר מעטים בעבור שום תמורה ממשית. המאבק בחברות כוח אדם יועיל גם לרווחת המטופלים הקשישים, ויתר העובדים במדינה. הילחמו נגד דמי התיווך האסטרונומיים. איפה עוד בעולם אדם צריך למשכן את ביתו בשביל הזכות לעבוד? הילחמו נגד הגירוש הברוטלי ובעד הסדרת מעמד של עובדים שנמצאים כאן לפני שמייבאים חדשים. הילחמו למען תשלום שעות נוספות. לא יתכן שעובדת שצמודה לקשיש 24 שעות ביממה תרוויח 3200 שקל בחודש. הילחמו למען אכיפת חוקי המגן על כל העובדים.

ולבסוף, פתחו את ההסכם הקיבוצי לענף הסיעוד והכניסו לתוכו סעיפים שייטיבו גם עם עובדות סיעוד זרות! לא יתכן הסכם קיבוצי שיפלה בין עובדות סיעוד ישראליות וזרות מטעם איגוד עובדים.

לפני שההסתדרות פוקדת לשורותיה אלפי עובדים זרים בהסכמים עם מעסיקים, היא צריכה להוכיח מחוייבות אמיתית ע"י מאבק ממשי בשיתוף העובדות והעובדים, ולא רק הצהרות בתקשורת.

להצטרפות למהלך ולסיוע – אתם מוזמנים לפנות ל-[email protected]

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , , , ,

7 תגובות

 1. עודד גלעד :

  טור מצויין!
  יישר כח!

 2. יעל :

  תודה על המאמר המצויין הזה. רוצה לקוות שיש משהוא בהסתדרות שזז עכשיו באי נוחות ומתחיל לפעול לשינוי מבפנים אבל חייבת להגיד שכבר לא מצפה מהם לכלום.

 3. אלון :

  יעל- אשר לצפות, שמעתי שיש סיעה של מפלגת מרצ בהסתדרות, בטח הם לא יתנו יד לדברים כאלו לא?

 4. אופיר :

  ההסכם הקיבוצי בענף הסיעוד, מתוך אתר ההסתדרות:
  http://www.histadrut.org.il/index.php?page_id=1095

 5. אופק בירנהולץ :

  אופיר, יישר כוח!

 6. רועי גולן :

  מהלך חשוב ומאמר חשוב. מקווה שההסתדרות תתעורר לקחת חלק אחראי במאבק הצודק.

 7. נמרוד ברנע :

  טור חשוב מאוד – זה בדיוק מסוג הדברים של מקבלים כיסוי תקשורתי ובגללם עבודה שחורה קיימת

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.