חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המשך המרוץ לתחתית אושר בכנסת

נושאים כלכלה ותקציב ב 1.01.08 6:00

מדינת ישראל נמצאת במרוץ לתחתית בהשקעה בשירותים ציבוריים, ברמת החינוך, בבריאות וברווחה, וכן בנושאים שלכאורה אין חולק על היותם הרי גורל כמו מדיניות סביבתית ובטחון פנים. שי כהן על תקציב 2008, האכזריות והקמצנות

מציאות של שוק תחרותי גלובלי מציבה שאלה אסטרטגית מול המנהיגות של כל מדינה בעולם – באיזו מידה אנו מציבים גבולות והגנות בפני חוקי הג'ונגל של השוק הגלובלי, או שמא אנו בוחרים במדיניות השוברת כל הגנה כזו ומזמינה את ההון העולמי לבתק, למצות ולנצל את כוח העבודה (אני ואתם) ומשאביה (האוויר המים והנוף שלנו).

חוק התקציב ותאומו הרשע- חוק ההסדרים, שאושרו בכנסת מצביעים על המשך מדיניות אנטי חברתית של ממשלת ישראל. המרוץ לתחתית נמשך, גם תחת סיסמאות ריקות של "אג'נדה חברתית". אני מזמין כל אחד מכם, ובעיקר אם ברצונכם לנסות ולחלוק על הקביעות שאביא כאן, לגשת אל מסמכי המקור באתר משרד האוצר ולבחון את העובדות.

עסקים כרגיל – פחות שירותים, יותר אי שוויון

תקציב 2008 ממתן אך אינו הופך את מסורת השנים האחרונות לקצץ ולחתוך בשירותים הציבוריים – וכך, יקבל האזרח הממוצע פחות גם ב2008- פחות חינוך, פחות בריאות ופחות ביטחון אישי. המספרים מראים אמנם בלימה מבורכת של ההפחתה הנומינלית בתקציבי משרדים אלו שאפיינה את תקציבי השנים האחרונות, ובפרט את ממשלות נתניהו ושרון, ואולם עדיין הוחלט, גם בתקציב זה, על ירידה ריאלית של היקף השירותים ואיכותם ביחס להיקף האוכלוסייה ומדד המחירים.

אנו יכולים גם לראות כמה זועק מצבם של השירותים החברתיים ביחס לדיווח השבע רצון על נתונים חיוביים של צמיחה ותוצר לנפש. מיתון כזה בשירותים הציבוריים פוגע בכל תושבי ישראל, אולם כל דרדור נוסף של השירותים הציבוריים של כולנו פוגע עוד יותר בשכבות החלשות – אלו שיתקשו למצוא תחליפים בתשלום מלא לשירותים מהם נסוגה המדינה.

זו לא רק בעיה מוסרית- מחקרים מראים כי אי השוויון המתגבר פוגע בצמיחת המשק והכנסות המדינה.

מדיניות זו מכעיסה מאד ביחס להבטחות המפורשות והמובלעות שליוו את הקיצוצים הגדולים בשירותים ותשלומי העברה בשנות האלפיים המוקדמות. בעוד שהשירותים הציבוריים ספגו קיצוץ לאחר קיצוץ, והשכבות החלשות ביותר הוכו בקיצוצים מרחיקי לכת של קצבאות ומענקי סיוע, הובטח לא פעם במפורש כי נושאים אלו יטופלו "לכשירווח"

ובכן, נתוני האוצר והלמ"ס מראים שאכן הגיע הזמן. אבל נראה שכבשת הרש כבר נשחטה ובשרה ועורה כבר חולקו לאחרים, ואין כוונה להשיבם.

להמשך המאמר>>>בבלוג של שי כהן

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. אהרן לוינשטיין :

    ממשלות ישראל האחרונות עסוקות "בהפרטת" השרותים לאזרח. מצב זה גורם לפיחות אדיר באיכותם ובהגדלת הפערים בין עני לעשיר. הפוליטקאים המושחתים יוצרים בעזרת חבריהם בעלי ההון שיטה כלכלית חדשה הקרויה ניאו פיאודליזם. היא מבוססת על חלוקת נכסי הציבור ומשאביו לקבוצה מצומצמת. הם מגדילים את הונם על גב העמלים המנוצלים. הם משעבדים את עובדיהם והחברות הכלכליות שלהם הינן מעל החוק בכל הקשור והנוגע לזכויות עובדים, איכות הסביבה ותשלומי מיסים והיטלים.
    הגיע הזמן שאזרחי ישראל יתעשתו ויפעלו למען שמירת זכויותיהם והשבת הגזילות מידי מושחתי הון שלטון.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.