חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ימי בין המצרים של העובדים

נושאים זכויות אדם, זכויות עובדים ותעסוקה, תא אופק ב 27.04.10 5:30

ימי בין המצרים הם שלושת שבועות האבל שבין יום הבקעת חומות ירושלים ליום חורבן בית המקדש (י"ז בתמוז עד תשעה באב), בימים אלה מקובל לנהוג מנהגי אבלות, לאור מצב זכויות העובדים בישראל מן הראוי שארגונים העוסקים בנושא זה יאמצו מנהגי אבלות דומים
מאת: דור בלוך

איזו תקופה מתאימה יותר לציון תקופת בין המצרים של העובדים מאשר התקופה בה אנו נמצאים כעת? שלושת השבועות שבין סוף חג הפסח, החג בו אנו מציינים את יציאת עם ישראל מעבדות לחירות, לאחד במאי, חג הפועלים הבינלאומי המסמל עמידה איתנה על זכויות עובדים ועל סולידריות בין העובדים.

שתי קבוצות מרכזיות של עוולות מתרחשות במדינת ישראל, מתחת לאף שלנו.  בכדי להילחם בהן עלינו קודם כל להכיר אותן.

הקבוצה הראשונה היא פגיעה בזכויות.

בקבוצה זו אפשר למנות:

 • את מצבם של עובדי הקבלן, שלמרות ההתקדמות החקיקתית עובדים רבים במדינת ישראל עדיין מוצאים עצמם עובדים בעבודה פיזית קשה ונשארים בסופו של יום ללא זכויות סוציאליות בסיסיות כמו פנסיה.  
 • את שלילת הזכות להתאגד.  זכות יסוד המופרת חדשות לבקרים ע"י חברות ענק, אשר אינן מעוניינות שעובדיהן יזכו לכוח הנובע מאחדותם. הדוגמא האחרונה והחמורה היא פיטורי אחד ממובילי התארגנות העובדים באורנג'.
 • את הפגיעה בזכות לפרטיות העובדים, זכות חוקתית, שלמרות היותה כזאת עובדים רבים נאלצים לעבור בדיקות פוליגרף ואחרים סובלים ממעקב אלקטרוני ע"י מעסיקיהם.
 • וכמובן הפרת חוקי עבודה, הפרת חוק שכר מינימום, חוק שעות עבודה ומנוחה, חוק הגנת השכר, חוק הודעה לעובד ועוד, אלה הפכו לאירועים שבשגרה בשוק העבודה הישראלית, כשכל אחד ואחד מאיתנו הוא נפגע פוטנציאלי.

הקבוצה השנייה, בזויה לא פחות, היא ניצול ואפליה.

 • ניצול עובדים זרים, אלו אשר בונים את בתינו, מנקים את רחובותינו וקוטפים את התוצרת החקלאית שאנו אוכלים ומשווקים, הם אשר סובלים מתת תנאים, מרדיפה וחיים בחוסר וודאות.
  הגיע הזמן שמדינת ישראל תקבל אחריות ותחליט אילו עובדים היא מוכנה לקלוט ותיתן להם תנאים ראויים.
 • אנו מנצלים גם את היקר לנו מכול, הילדים שלנו, אוכלוסיה הנמצאת בגיל הפגיע והנוח ביותר לניצול, סובלת מהפרות חמורות בתנאיהם החל בהלנת שכר וכלה בגובה השכר וזכויות עובדים אחרות.
 • אנו מתעלמים ופוגעים גם באנשים עם מוגבלויות, לרוב לא פחות מוכשרים ולא פחות בעלי מוטיבציה לעבודה מאחרים, אך הם מתקשים למצוא מקום עבודה גם כאשר אין קשר בין תנאי העבודה למוגבלות ממנה הם סובלים.
 • לא ניתן להתעלם מתופעות של אפליה, כמו הפלייה נגד קשישים, הפלייה המתבטאת בשוק העבודה הן בשלב הקבלה לעבודה והן בשלב סיום העבודה כאשר אדם שגילו מעל מה שנראה למעביד מופלה ביכולתו למצוא עבודה ונפגע מפיטורין ביתר קלות.
  "והדרת פני זקן"? לא בשוק העבודה הישראלי.
 • הפליית נשים, על אף ההתקדמות המשמעותית בנושא, הנשים במדינת ישראל עדיין משתכרות פחות, מקודמות פחות וחמור מכל חשופות להטרדה מינית במקום העבודה.
 • ההפליה לא נפסקת שם, ממחקרים רבים חושפים אפליה נגד עולים חדשים אשר אינה יכולה להיות מוסברת בסיבות אובייקטיביות כמו קשיי שפה.
 • גם המיעוטים בישראל סובלים מאפליה המתבטאת בממוצע שכר נמוך בין המועסקים ובאבטלה גבוהה גם בקרב אוכלוסיות שמעוניינות לעבוד.

וזה רק קצה הקרחון.

עלינו, הארגונים אשר הגנה על זכויות העובדים היא חלק מתפיסת עולמנו להעביר את המסר לפיו הפגיעה בזכויות העובדים היא חמורה, נרחבת ונוגעת בסופו של דבר לכל עובד שכיר במדינת ישראל.

דרך טובה לעשות זאת היא לייחד את שלושת השבועות שבין פסח ל-1 במאי, על המשמעות הסמלית הכול כך עמוקה שלהם, להעברת מסר חריף של אבלות על מצב העובדים בישראל.

דור בלוך, סטודנט למשפטים וכלכלה ופעיל בתא אופק, תא הסטודנטים של מפלגת העבודה באוניברסיטה העברית.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. נגה תדמר :

  דור בלוך כרך ביחד את רעיון ימי בין המצרים ההם- על חורבן הבית- עם אבל על מצב העובדים במדינה. נראה שדברים מוזרים קורים כשחוזרים אחורנית אלפיים שנה בשאלות אקטואליות. האומנם אנו רוצים לחנך על פי התפיסה הדתית של אבל על חורבן הבית, ולא ללמידה ההיסטוריה של אובדן העצמאות מדינית אז?
  איזה רעיון מטורף להתאבל על אירוע היסטורי בכלל ועל אובדן עצמאות בפרט. ומה הקשר בין אירוע הסטורי מלפני אלפיים שנה לזכויות העובדים היום, נכריז על יום אבל על אובדן הזכויות האלה?

  בוודאי שאיננו חסרים פגיעה והתעלמות מזכויות עובדים במדינתנו, כפי שמוכיחה בבירור רשימתו המפורטת.
  אבל בעוד שההגנה על זכויות עובדים היא פעולה מחויבת לעצירת הסחף וחוסר האכיפה בתחום, צריך לזכור שרק חלק מהזכויות הדרושות מוקנות לעובדים בחוקים השונים ובעיקר בחוקי המגן. בצדק הוזכרה הדוגמא הבולטת, היא התארגנות העובדים, העומדת בשפל המדרגה, בעיה החורגת בהרבה מעבר לפורמליות של החוק. אבל זכויות העובדים לא ישתפרו משמעותית, ללא הצלחה בשינוי יסודי של משטר העושק בכלל במדינה. שינוי זה אינו תלוי בגישה משפטית ליברלית: שמירת החוק וזכויות האדם (הפרט), אלא בתפיסה פוליטית רחבה יותר- השקפתנו ומידת כוחנו, להיאבק על מדינת הרווחה. הפגיעה הזאת הרי היא חרותה כידוע על דגל ממשלות ישראל כבר עשרים וחמש שנה, מאז פוטש שבע/ שמונים וחמש, ואותה יש להוקיע.

  המעשה הפוליטי וההסברה, ונושא זכויות עובדים כדוגמא, שייכים לכל ימות השנה, ולא למועדים קבועים בלוח. והאחד במאי כחגם של העובדים אינו זקוק לרחמי שמיים במשך שלושה שבועות לפניו.
  פוליטיקה איננה ריטואל, והסברה תעמולה ועיון צריכים להיות צמודים לפרשות אקטואליות, ולא למועדי בית מקדשנו. למי שמוכרח – יכול לייחד לזה את … חנוכה.
  אגב, קצת משעשע לדבר על שלושה שבועות בין פסח לאחד במאי כמספר מיתולוגי, משום שההבדל בין תאריך עברי איזשהו לתאריך לועזי משתנה משנה לשנה(2011, 13 יום בלבד), אבל נניח לאסטרונומיה.

  בקיצור, לא הבנתי מה ענין שמיטה לתשמישי קדושה.
  אני חושש שבהצעה לימי בין המצרים במאי לא תהיה כל תועלת לא לעובדים, ולא לזכויותיהם.

 2. א. בן-אבי :

  הרעיון מקורי, מעניין וראוי; טוב לתנועה רעיונית רחבה שרוצה לתפוס בחברה שיהיו לה גם סמלים ומועדים (כמו האחד במאי עצמו).
  אבל כדאי להזכיר שזמן "בין המצרים" כבר די עמוס במועדים, (יום השואה, יום הזכרון, יום העצמאות), ורק השנה במקרה ל"ג בעומר נפל יחד עם אחד במאי (לפעמים אחד במאי נופל בכלל שבועיים לפני יום העצמאות, ועוד).
  כשאחד במאי נופל "בין המצרים" אפשר בהחלט לנסות להקדיש את כל השבוע שלקראתו לדיון בזכויות עובדים ולקשור את זה לאבל ולשחרור (בין אם לפני או אחרי ל"ג בעומר, יום העצמאות וכו') – אבל זה לא כ"כ פשוט או קבוע קלנדרית…

 3. יונתן :

  א.הרעיון מוגזם ביותר ומעורר אנטגוניזם.

  ב.נשמע שישראל היא המקום הנורא ביותר לחיות בו על פני אדמות ולא כך,יש מה לתקן אבל קחו דברים בפרופורציות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.