חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מה לעליית הבורסה ולמאפייני העוני בישראל ?

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 7.04.10 6:02

בצאת החג בשרו הכותרות על שבירת שיא במדדי הבורסה ועל הנתון מוצנע נוסף, ברוב המשפחות העניות יש לפחות מפרנס אחד. שתי הכותרות מתארות בתמצית הפשטות את ישראל בסוף העשור הראשון של המאה ה 21

מאת: ק. טוכולסקי

שתי כותרות אחרי החג, האחת מספרת על שבירת שיא כל הזמנים במדד ת"א 25 בבורסה בתל אביב. השנייה צנועה יותר בהיקף החשיפה שקיבלה: ברוב מוחלט של המשפחות העניות יש לפחות מפרנס אחד מעבודה. שתי כותרות אלו מתמצטות בפשטות את ישראל בסוף העשור הראשון של המאה ה-21. מעבודה הולך ונהיה קשה להתפרנס, ואילו מכונת ההימורים של הבורסה רותחת. שתי הכותרות והעובדות שהן מציגות גם מסתירות את האמת הקשה, את העדר החוסן הריאלי של דהירת השערים בבורסה ואת העדר היכולת הריאלית של רבים שאינם נחשבים עניים להתקיים.

בחברה שבה עד לפני 25 שנה ברוב המשפחות לא היה יותר ממפרנס אחד שהספיק בשביל לחיות בכבוד, מתקשות יותר ויותר משפחות להתקיים בכבוד מעבודה. מפרנס אחד, שני מפרנסים, מפרנסים שעובדים במספר מקומות עבודה, מספר האנשים ששכרם נמוך הולך וגדל. בשעה שבכירי העיתונאים הכלכליים מפארים את העובדה שהתוצר לנפש בישראל יחצה השנה את רף ה-30,000 דולר, לרוב המוחלט של אזרחי ישראל אין סיבה לשמוח. יש כאן לפי הדה-מארקר יותר מיליארדרים מאי פעם. המיליארדרים החדשים והישנים, מעסיקים עובדי קבלן, מפטרים, גוזרים לעצמם דיבידנדים, מעלים מחירים, משיגים פטורים ממס ולוחצים בשביל מיסים נמוכים יותר. ויותר ויותר עובדים מרוויחים פחות. בנק ישראל מנתח את שיעורי העוני אבל גם משפחה שהכנסותיה מעבודה כפולות מההכנסות שנחשבות כהכנסות של עניים לא ממש יכולה לחלום על חיי רווחה.

סיסמא שחוקה ומרושעת: "מי שעובד אין לו זמן לעשות כסף", כן, למה לעבוד כשאפשר להשקיע בבועה של הבורסה. הבורסה שוברת שיאים. לרוב האזרחים המשמעות העיקרית היא שהם ישלמו הרבה דמי ניהול על חסכונותיהם שנסחרים בבורסה. בזמן שסוחרים ממולחים בשוק ההון מנפחים בועות, קשה לומר שיש כיסוי ריאלי לזינוקים של שוק ההון. מאחורי הקלעים אפשר כבר לראות את הסימנים הראשונים לכך שהבורסה מנופחת מדי. עליית מחירי הנפט השנה, מצביעה לא רק על אמונה בהתאוששות כלכלית אלא גם על כך שמשקיעים מוסדיים חוזרים להשקיע בסחורות. ממש כמו לפני המשבר הקודם. המשקיעים הכבדים מבטחים את עצמם מפני הסכנה של נפילות בבורסה.

ובזמן שהחגיגות בשוק ההון נמשכות, מתפנים חוקרי בנק ישראל להמליץ על דרכים להתמודד עם העוני הגובר בקרב עובדים. המלצה ראשונה: להגביר את האכיפה. מסתבר שרבע מתקני המפקחים על תנאי ההעסקה והשכר אינם מאוישים. קשה להאמין שאיושם ישנה את המצב, עוד 25 פקחים לא יביאו את הבשורה. כי הרבה יותר משתלם להסתכן בעושק כשאין מי שיטיל קנסות, אין מי שיגבה קנסות והאינפלציה של עורכי דין לעומת העומס בבתי המשפט מבטיח לעושק הליך ארוך שבסופו אולי העושק יצטרך לשלם משהו. ההמלצה השנייה של בנק ישראל: להרחיב את תשלום מס ההכנסה השלילי כתמריץ לעבודה. כלומר לתת עוד מתנה למעסיקים. עובדים מסובסדים שהמדינה משלימה את שכרם ומקפיצה אותם מעל לקו העוני. זה טוב למעסיקים, זה רע לעובדים. בנק ישראל גם אינו עוסק במקורות המימון להרחבת תוכנית המתנות למעסיקים הזו. הרי שיעור המיסים יורד ואיתו תרד כרגיל גם ההכנסה של המדינה ממיסים. ואז כשיצטרכו לקצץ בהוצאות יאשימו את מקבלי מס ההכנסה השלילי בהיותם פרזיטים ויחתכו גם את הקצבה החדשה הזו.

אבל הבורסה עולה, והתוצר לנפש ישבור גם הוא שיא, נתוני תעמולה חסרי משמעות לרוב המוחלט של העובדים בישראל. בבורסה מתעשרים המיליארדרים החדשים אלו שהונם מושך את התוצר לנפש כלפי מעלה. לעובדים מחכה העוני, שכר ירוד, תנאים עלובים, מס הכנסה שלילי כקצבה במקום שכר הוגן בתמורה לעבודה. עוד חג חרות עבר, אנחנו ממשיכים להפוך לעבדים.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. נדב פרץ :

  אתה טועה: כשיצטרכו לקצץ, לא יקצצו במס ההכנסה השלילי. יקצצו בהבטחת הכנסה, 'כי למה צריך לשלם לעצלנים האלה'. וזה הרבה יותר גרוע.

 2. עמית-ה :

  כסף כמו מים זורם למקום הכי נמוך / הכי קל = כיסי בעלי ההון (נמוך ופתוח לרווחה).
  כשהכסף הולך לייצור כסף מכסף מה שסבא שלי קרא לופט-גשפט בבורסה הוא לא הולך לייצירה.
  הוא לא הולך למפעלים, ולא לפרדסים, לא לבתי תוכנה ולא לשירותים, לכן הוא לא יוצר כלום אפילו לא מקומות עבודה.
  וכשמרבית הכסף בעולם מסתובב בחוגים האלו הוא לא מגיע אל האנשים העובדים והמובטלים, לכן בורסה משגשגת = קזינו פורח = צמיחת העוני.

 3. ערן :

  והכי מצחיק, שהפקחים עצמם – רובם סטודנטים שאינם קרויים עובדי מדינה (אלא עובדים "במדינה") ולכן מועסקים בתנאים של עובדי קבלן – ואפילו בתנאים נמוכים יותר.

  לעג לרש..

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.