חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השכלה גבוהה – קלקלת החוג לכלכלה

נושאים חינוך ותרבות, מועד ב' ב 4.04.10 6:04

מלחמתה של מירב ארלוזרוב, כתבת לענייני כלכלה בדה-מרקר, בהשכלה הגבוהה הניבה תוצאות. לטענתה תוך עשור בלבד, קרס החוג לכלכלה שהיה אחד הטובים מסוגו בעולם, על מנת לשפר כעת את מצב ההשכלה הגבוהה על מירב ארלוזרוב לגשת למועד ב'

מאת: יהונתן קלינגר

מירב ארלוזורוב וTheMarker ניהלו במשך מספר שנים מלחמה בהשכלה הגבוהה. החל מטענות על ניצול החופש האקדמיקריאות להעלאת שכר הלימוד, (ושוב), טענות שהחופש האקדמי מנוצל למחקרים לא מפוקחים ומאבק בשכר המרציםניהול האוניברסיטאות כמוסדות לכוונת רווח, ועוד.

במיוחד בלט המאבק כאשר ארלוזורוב טענה כי יש לפקח על איכות ההוראה על ידי גופים שאינם אקדמיים במהותם, אלא כלכליים, יצאה בקריאה להנהיג פיקוח תקציבי על האוניברסיטאות וטענה כי העדר שכר דיפרנציאלי למרצים הוא שגורם לבריחת המוחות. אותה בריחת מוחות היתה כל כך משמעותית, עד שדה-מרקר בפועל החליט לצאת ל'הצלת' האוניברסיטאות שקרנן האקדמי ירד, וכיצד? על ידי קמפיין ה'כוכבים' שמקדם את החזרת המוחות ארצה. התכנית המדהימה להחזרת המוחות שכוללת עיסוקים פרקטיים בלבד כנראה שהיתה כל כך מהפכנית, שההשפעה שלה הכתה גלים באקדמיה.

ובכן, כתבתה של מירב ארלוזורוב מהשבוע שעבר על שובה למסדרונות החוג לכלכלה היתה בדיוק ההזדמנות להראות לדה-מרקר את תוצאות הקמפיין שלו עצמו. ארלוזורוב מצביעה על כך ש"בתוך עשור בלבד, קרס החוג שהיה אחד הטובים מסוגו בעולם. זה קרה אחרי שהחוג התרוקן מחוקריו שעזבו לחו"ל" ו"מתוך 25 חברי סגל קבועים באמצע שנות ה-90, נותרו ב-2007 רק שמונה – שחלקם היו על סף פרישה". אולם האקדמיה הישראלית קפאה ונפגעה לא בגלל הניהול הכושל (ולא שלא היה ניהול כושל) אלא כיוון שהמדינה אינה מסוגלת לתקצב חינוך זמין, זול ונגיש לציבור. ארלוזורוב עצמה מסבירה שהסגל הקבוע הצטמק לשליש, עד שלא ניתן לנהל מחקרים, והעיסוק של האקדמיה בלהיות רווחית, הורג את עצמה. ובכלל, תחת שכר דיפרנציאלי לא ינוהלו מחקרים אמיתיים, אלא רק מחקרים שמחזירים את השקעתם, לא תהיה אפשרות לתקצב מחקרים בתחומי האומנות, הספרות ומדעי הרוח, אלא במקרה הטוב במשפטים, כלכלה ופיסיקה.

קשה לנהל אקדמיה בישראל, עם משכורות נמוכות (שגם בתקצוב דיפרנציאלי ישארו נמוכות יחסית ליכולת בשוק הפרטי) ועם העדר אפשרות לקידום, חוקרים ישראלים מחויבים לצאת לחו"ל כדי להתפרנס, כי בישראל אין מספיק תקנים. מי שנותר בארץ עושה זאת למרות המצב, ולא בזכותו, ושום תוכנית לא תשפר אותו. אם ארלוזורוב רוצה לחזור ולשפר את מצב ההשכלה הגבוהה בישראל, ראוי שתעשה זאת על ידי שינוי דעת הקהל לקידום האקדמיה, ולהמשך החירות האקדמית.

הבלוג של יהונתן קלינגר

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , ,

5 תגובות

 1. יהונתן קלינגר | מירב ארלוזורוב וקונספציית האקדמיה השגויה ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] http://www.blacklabor.org/?p=18252 […]

 2. ארטור- :

  מירב ארלוזורוב הינה אחת הסיבות העקריות שהפסקתי לקרוא את הארץ .
  כתבותיה בתחום החינוך ,והמורים נראו כחיבור שכותב ילד בתיכון מתוך דאגה למלא שטח כתוב לפי דרישת המורה .הנתונים לא היו נתונים ,ההשוואות עלובות ,והמספרים?, והכסף? זה נראה כאילו שהיא היתה בטוחה " מי בכלל יש לו ראש להכנס לבדיקתם".

  הארץ-אם הוא מכוון לאנשים חושבים ,אז כדאי לפחות שיעסיק אנשים חושבים .ולכן הארץ יצא מבחינתי אשם ואחראי לגיבוב נתונים ומספרים שמביאים לכתבות אבסורדיות ומסקנות כיד הדמיון המסובך/מתוסבך של הכותב .

  מה שראיתי בכתיבתה של מירב ארלוזורוב בעניני החינוך ,בגלל הכרותי והבנתי את התחום ,היה מבחינתי הסימן, שבתחומים שאני פחות מבין וקורא ב"ארץ" יש אולי אירב מרלוזורוב אחר שמבלבל לי את המוח בשטויות .ולכן ביטלתי את המנוי .

  למצער העורך ( והבוס? ) שלה הינו גאי רולניק שלמאמריו אני מתגעגע ,והוא בעיני גדול הכותבים והמבינים בכלכלה .

 3. שושי פולטין :

  מירב ארלוזורוב מסבה נזק במאמריה לא רק להשכלה הגבוהה אלא גם למערכת החינוך בכלל.

 4. יונתן :

  בינתיים אף אחת מההמלצות של מירב ארלוזורוב התקבלה כך שלא ניתן לראות בה אחראית למצב.

 5. מרים :

  לצערי מעטים הם העיתונאים היסודיים והחרוצים.
  רבים מהם פשוט מקבלים כפשוטם את דברי ה"מומחים" שבעצתם שאלו, או גרוע מכך אלה שהם בעלי אינטרסים ומידם אוכלים אותם עיתונאים.
  אינני יודעת עם מי נמנית מירב ארלוזורוב, אך עלצתי ממש כאשר היא נתקלה בשלי יחימוביץ שענתה לה בחריפות והפכה אותה לחוכא ואיטלולא.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.