חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

היה שלום יריב אמיץ / יהונתן קלינגר

נושאים פוליטי ב 17.12.07 6:06

יהונתן קלינגר, מי שהיה מהמתנגדים המושבעים של ביילין במפלגת מרצ, נפרד לשלום מיריב ראוי למפלגה ושותף הגון לדרך מדינית

"החלטתו של ג'ומס להגיש את מועמדותו לתפקיד יו"ר המפלגה מאפשרת לי שלא להציג את מועמדותי לתקופת כהונה נוספת, ולהשקיע יותר ממה שהשקעתי בארבע השנים האחרונות בתהליכים המדיניים. מעולם לא הסתרתי את העובדה כי אין נושא שדחוף בעיני יותר מאשר מיצוי ההזדמנות לשלום", כך מסיים יוסי ביילין את מכתבו לחברי מרצ הקורא להם לתמוך במועמדותו של חיים אורון (ג'ומס) לראשות המפלגה, תוך שהוא מסביר מדוע הוא עצמו לא יתמודד לראשותה.

בארבע השנים מאז שנבחר ביילין לראשות מפלגת מרצ במאבק צמוד מול רן כהן הפכה המפלגה לרלוונטית פחות ופחות. ביילין, ליברל כלכלי יחסית שהעדיף לעיתים לתמוך במדיניות כלכלית מפלה ופוגעת במחיר של חתירה לשלום אזורי, הוא יונה מדינית יותר מכל. ביילין לא השכיל לעלות על הגל החברתי ששטף את ישראל ובעת בחירת פרץ לראשות מפלגת העבודה ניסה ביילין לבדל את מפלגתו מהקו החברתי ולשמור על הקו המדיני.

ביילין גם לא הצליח לנהל את המאבקים מבפנים בצורה יעילה, תוך שהמפלגה בהנהגתו נשלטה ביד רמה על ידי מוסדות התנועה וקולות המיעוט במרצ העדיפו לעזוב אותה על מנת לקדם את האג'נדה החברתית והזכותנית במפלגות אחרות, אני הייתי אחד מהאנשים שעזב את מרצ באותה התקופה לטובת רומן ברונפמן שהאמנתי בדרכו; רק לאחר שזה הודיע לי שהוא לא יתמודד החלטתי לחבור לחברי הטובים שעזבו את מרצ ולהצטרף לעמיר פרץ והרצון לשנות את ישראל למדינה טובה יותר.

פרישתו של ביילין מהמרוץ אומר שהמאבק במרצ כעת יהיה בין שלוש גישות אידיאולוגיות: הקיבוץ הארצי, תחת שרביטו של ג'ומס, המרכז החברתי בהנהגת רן כהן והגישה הזכותנית בניצוחה של זהבה גלאון. אם המאבק הקודם במרצ היה בין שתי גישות: זו שמקדמת את השלום מעבר לכל וזו שמקדמת את החברה והשלום יחדיו, המאבק היום יהיה בין שלוש גישות שונות. למרצ, לאחר עזיבתו של ביילין את כסא ההנהגה, אין כמעט הצדקה כמפלגה אחת, וראוי שתתפרק בחזרה למפ"ם ורצ, כשם שהיתה בטרם אוחדה בעשור הקודם.

בפוליטיקה אין מועדי ב', וביילין הוא שחקן ותיק דיו במשחק כדי לדעת מה יעלה בגורל מרצ לאחר הבחירות הבאות. הוא יודע שחוקת המפלגה תפעל לטובתו (וראו את פרטיכל הדיון המלא) ושהוא יוכל לשוב, בכוחות מחודשים, להנהיג את המפלגה לאחר תבוסת אחת משלוש הדרכים האלו, ובינתיים יוכל לקדם את יוזמת השלום.

היה שלום, יריב אמיץ.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. יואב (לונדון) :

  "למרצ … אין כמעט הצדקה כמפלגה אחת, וראוי שתתפרק בחזרה למפ”ם ורצ" אלמלא אחוז החסימה הם היו עושים את זה מזמן, בגלל אחוז החסימה, הם לא יכולים לעשות את זה.

 2. » אינטלקט אור אינסאניטי בסינדיקציה, מהדורת יום ב'| הבלוג של יהונתן קלינגר | :

  […] פוסט שלי במסגרת הטור השבועי הקבוע (החל משבוע שעבר) באתר עבודה […]

 3. » למען מרצ חזקה, בחרו בזהבה גלאון| הבלוג של יהונתן קלינגר | :

  […] באידיאולוגיה. כמובן שההערכה שלי היא שאחרי הבחירות יוסי ביילין עוד יחזור אבל לבינתיים אני רוצה לקוות שזהבה גלאון תהיה זו […]

 4. זהבה גלאון - עתיד צעיר למרצ :

  […] באידיאולוגיה. כמובן שההערכה שלי היא שאחרי הבחירות יוסי ביילין עוד יחזור אבל לבינתיים אני רוצה לקוות שזהבה גלאון תהיה זו […]

 5. אוסף המטבעות :

  ובכך קטע באחת את הסיכוי הקלוש שעוד היה לעשות שלום עם ערביי ארץ ישראל המכונים פלסטינים. חבל שמנהיגי העבודה נפלו לרשת המחוררת שהוא הציב לרגליהם עם הצעת אוסלו ושני האקדמאים הרשלנים ששירטטו אותה.
  מאז עם ישראל בוכה כשהוא שומע שלום.
  חבל!

  http://www.news1.co.il/Archive/003-D-32816-00.html?t

  "הרגשתי משוחרר יותר ב[הסכם] ז'נבה מאשר בתהליך אוסלו. שם הייתי צריך לעשות דברים מאחורי הגב. הייתי סגן שר החוץ. שר החוץ וראש הממשלה לא ידעו שאני מנהל מגעים עם אש"ף עד שהחלטתי לדווח להם…".

  ["אומר שלום", ידיעות אחרונות 31.10.08]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.