postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » התכנית הלאומית להחזרת מוחות תופעל בשיטת המצ'ינג

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התכנית הלאומית להחזרת מוחות תופעל בשיטת המצ'ינג

נושאים דעות, חינוך ותרבות, כלכלת בית ב 17.03.10 6:01

בשיטת המצ'ינג, לכל שקל מוקצב, המקבל צריך להוסיף שקל משלו. עכשיו הגיעה הפגיעה לאוניברסיטאות, הסובלות מבעיות תקציב. הן יממנו ממה שאין להן, והוא יהיה על חשבון מדעי הרוח הדועכים

מאת: ק. טוכולסקי

לעג לרש

משרדי ממשלה שונים ובראשם משרד הרווחה אימצו בשנים האחרונות שיטה שנקראת מצ'ינג. השיטה בנויה על העיקרון שהמשרד מקצה תקציב לכל רשות שמעוניינת, אבל רק רשות שיכולה להקציב גם היא כסף בשיעור מסוים יכולה לקבל את התקציב המשלתי. בשיטה זו לא ניתן לרשות חלשה לקבל רק את החלק של משרד הרווחה, וכתוצאה מכך, במגוון תחומים, דווקא הרשויות החלשות ביותר אינן יכולות לשלם בעבור שירותים נדרשים: למשל יחידת סמים במסגרת שירותי הרווחה. הביטוי לעג לרש מקבל משמעות מיוחדת בשיטה החדשה. במסווה של מינהל תקין ושותפות בין ממשלה ורשויות מקומיות, מודרות רשויות חלשות מקבלת שירותים, זהו אמצעי מצוין לשמור על פערים ואף להרחיבם. בסך הכול, לפי התפיסה הניאו ליבראלית המקודשת והמהוללת, מי שמשלם מקבל שירות ומי שלא – מושלך לכלבים.

ממשלת הקוסם שיכללה את השיטה, אין שבוע שעובר בלי הודעה על תוכנית שהממשלה מציעה לממן חלקית, ובלבד שימצא בנוסף תורם או שותף. כך נחקק חוק הספרייה הלאומית המותנה בתרומות, וכך הממשלה מעניקה כסף לעמותות סיוע בתקציב שחלקו אמור לבוא מתרומות, הממשלה מפעילה תוכנית הזנה בבתי ספר בתנאי שימצאו תרומות וכן הלאה וכן הלאה. הקוסם והמריונטה מעצבים את החברה באמצעות הורדת מיסים וקבלת תרומות, מגדולי מעלימי המיסים בישראל בפרט, ובעולם בכלל. הכלל, תרום תרומה נקייה ממס, במקום לשלם מיסים כדת וכדין, וקבל פרסום טוב.

עכשיו מגיעה השיטה לאוניברסיטאות החבולות של ישראל. ממשלת ישראל רוצה כאן את טובי המוחות שברחו אבל מוכנה לשלם רק שליש מן התקציב הדרוש לכך,. בתקשורת, כותרות גדולות ואוהדות, ובפועל עוד מפגן של אכזריות. ממשלת ישראל תקצה 340 מיליון ש"ח, השאר יבוא מתרומות, אם תהיינה, ומתקציב האוניברסיטאות. ממשלת ישראל רוצה שטובי המוחות יבואו לישראל לשרת את האוליגרכיה המקומית ביצירתיות שלהם, אולם לא האוליגרכים שמשלמים פחות מיסים ולא הממשלה, רוצים לשאת בנטל.

בנטל העיקרי ישאו האוניברסיטאות, השליש שמוטל עליהן לגייס פירושו כמובן גריעה מן הסכומים שיש בידן עכשיו. 300 מוחות של טובי החוקרים הישראלים בגולה יגויסו, אבל האוניברסיטאות שתקציבן גם כך אינו ריאלי, ולא מספיק לכלום, יצטרכו לצמצם עוד בהוצאות שלהן על מי שכבר נמצאים בסגל כאן.

הקורבנות יהיו הקורבנות הרגילים, מדעי הרוח שהגיוס לא מיועד להחזיר את טובי המוחות שברחו מהם, ימשיכו לסבול. לא יוקמו להם מרכזי מחקר נוצצים, ולא יפתו איש לחזור אליהם. מי שכבר פה יראה איך הוא נושא בנטל, כי האוניברסיטאות יצטרכו שוב לצמצם. שלום לכם מרצים מן החוץ, אם הייתם בורחים לחו"ל, אולי הייתם מקבלים משהו, אבל עכשיו צריך לצמצם. שלום לכם עובדי קבלן אל דאגה, אי אפשר להפעיל אוניברסיטה בלעדיכם אבל אי אפשר לשלם לכם שכר הוגן, צריך לצמצם. שלום לכם חוקרים במדעי הרוח, לכו תלמדו משהו שמועיל לבשר, רצוי בחו"ל, אולי יום אחד תהיה לכם משרה.

הממשלה לא רוצה לשלם, היא רוצה להפריט. אי אפשר להפריט את האוניברסיטאות באופן ישיר, אז הממשלה מפריטה את מימונן. אנשים חדשים וטובים אולי יבואו מחו"ל, בשביל להבטיח שיזמים זריזים יוכלו לעשות הון עתק מהייטק, תרופות, ביוטכנולוגיה ומחשבים, אבל האוניברסיטאות ימשיכו לגסוס. הרוח כבר גוועת והתוכנית המהוללת החדשה רק תבטיח שאיש גם לא יתייחס למותה. ואחרי ששירת ההלל תדעך, גם למדעים המדויקים לא תהיה עדנה, כי האוניברסיטאות בישראל צריכות תקציבים יציבים, ולא מצ'ינג. ההשכלה הגבוהה צריכה מחלקות למקרא, היסטוריה, סוציולוגיה וספרות לא פחות מאשר מרכזי מצוינות לכימאים, אבל את הקוסם והמריונטה ושאר שרי הממשלה זה לא מעניין, את הכותרות האוהדות הם כבר קיבלו – אפשר להמשיך להפרטה הבאה.

התוכנית להשבת מוחות מלמדת יותר מכל על כוונותיה של הממשלה. מדינת היהודים חוזרת לשטעטל, לנשיקת ידו של הגביר תמורת תרומה. הכלכלה החדשה והחזקה מבוססת על כך שלא רק העניים ממתינים לפירורים משולחנו של בעל ההון השמן, על הפירורים מתחרה בהם גם הממשלה.

עורך הטור: נגה תדמר

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

 1. צחי לביא :

  ק יופי של מאמר
  הייתי מזכיר באותה נשימה גם את
  פרויקט הרחבת לימודי ההעשרה בתיכונים הידוע יותר בכינוי תל"ן (תוכנית לימודים נוספת), לאור המגמה של משרד החינוך להרחיב את מסגרת הלימוד הזו משלוש לשתיים עשרה שעות, והכל לפי מימון פרטי. מעלה אסוציאציות לשיטת המצ'ינג שציינת ברשימה כיוון שמדובר בהחדרה של חינוך לעשירים בלבד למסגרת החינוך הציבורי שאמורה למנוע זליגה של אוכלוסיות חזקות למסגרת פרטית.
  מיותר לציין כי תוכנית ההרחבה הזו לא תסתייע ברשויות מקומיות חלשות.
  התוכנית הזו מעוררת הרבה התנגדות כפי שנחשף ב"הארץ" בקרב ארגוני זכויות אדם ועמותות חברתיות ולא רק אלא גם בקרב גורמים מקצועיים. ייתכן וגם "תוכנית המוחות" תזכה לתגובה דומה לאחר שהמחיר הציבורי הכרוך בה יופנם, נקווה רק שזה לא יהיה מאוחר מידי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.