חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גלעד ארדן, תקנות הרעש והאיזון בין חירות הפרט לבין שלוות הזולת

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, מועד ב' ב 15.03.10 6:03

השר לאיכות הסביבה יזם תקנות חדשות ומחמירות למניעת רעש. מאמר זה מביע הסתייגות מהגישה הפטרנליסטית ביוזמה, מהסנקציה הפלילית הגורפת ומחוסר הבחנה בין סוגי אזורים בהם נגרם רעש
מאת: יהונתן קלינגר

תקנות הרעש החדשות של גלעד ארדן הינן לא פחות מפרטנליזם מטומטם. על פי התקנות לא רק שתאסר נגינת מוסיקה, מה שיהווה סכנה ליצירה הישראלית אלא ש"לא יפעיל אדם ולא ירשה לאחר להפעיל כלי נגינה, מקלט רדיו או טלויזיה, באזור מגורים, באופן הגורם או העלול לגרום לרעש המפריע לאדם אחר". כלומר, כל פעולה העלולה לגרום לרעש המפריע לאחר תחול סנקציה פלילית (וראו את הכתבה הבאה ב'הארץ'). המטרה של תקנות מפגעים סביבתיים הייתה לאזן בין חירות הפרט לבין שלוות הזולת. אותו איזון, כפי שהתבטא בע"א 44/76 אתא נ' שוורץ שנפסק לפני זמן רב, הבהיר כי מטרד חייב לשקף שימוש שאינו סביר במקרקעין; כאשר השימוש הינו סביר וחלק ממרקם החיים, מניעת השימוש לא רק שתוביל למצב חסר תועלת, אלא תפגע בהתפתחות של החברה כחברה.

"מידתה של ההפרעה, כממשית או כקלת-ערך, נמדדת על-פי אמת-המידה של הזכות של הנפגע לשימוש סביר במקרקעין ושל ההנאה הסבירה מהם, בהתחשב עם מקומם וטיבם, אין בפנינו אפוא אמת-מידה אבסולוטית הישימה בכל אתר ובכל עת, אלא עלינו להציג זה לצד זה את מידת ההפרעה (הממשית) ואת זכות השימוש וההנאה הסבירים של התובע והנפגע ולקבוע מה סביר בנסיבות המקום והזמן" (עניין שוורץ)

אכן, לא אחת משחק הכדורגל בו צופים השכנים מציק, כמו גם מסיבת הטראנס שעורכים השכנים, או יום ההולדת לזאטוט שגר ממול, אבל מכאן ועד הפללה של כל אחד שיחגוג באופן העלול לפגוע בשכניו עומד מרחק רב. הניסיון של ארדן (…) בהצעות חוק שאינן לטובת הציבור וגישה פטרנליסטית לפיה האזרח אינו יודע מה טוב עבורו יוצרת אווירה משפטית רעה. אם התקנות יתקבלו ויקבלו את אישור הועדה בכנסת, הרי שיעמוד דין אחד על כל אזורי המגורים בישראל: הן בשכונות השקטות והן במקומות בהם צעירים רוצים לחיות.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

5 תגובות

 1. יהונתן קלינגר | גלעד ארדן, למי מפריע שהשכנים רואים ספורט? ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור ב"עבודה שחורה"] […]

 2. ערן :

  העיקר שיש חריג ל"יום ירושלים". פאשיסטים ארורים

 3. r :

  קודם שיאכפו את האיסור על רכבים לצפצף ללא צורך בעיר

 4. חיים :

  רעש חזק מאוד של מנועי טיסנים קטנים וגדולים מאוד אצל שכן שלא מעניין אותו הסביבה או השכנים!!!

 5. בר רוזנברג :

  קפה ויולה הורס את איכות הסביבה

  נראה את מחברת הכתבה גרה ליד ויולה בגבעתיים, שהיה מקום שקט והפך למסעדה רועשת שמוכרת בשר וגועל וריח סרחון, עם מוזיקה נוראית עד שעה מאוחרת – זה הורס לתושבי השכונה את איכות החיים.
  כל זאת עוד בעידוד ראש העיר,
  למחברת הכתבה- בקרוב אצלך???
  לא כדאי לך!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.