חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קרבות המאסף של חסידי האיש הרזה

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 10.03.10 6:10

האוצר מוכן עכשיו דווקא להגדלת התקציב, מעבר לנדרש מגידול האוכלוסייה. אבל התוספת הזעומה לא תפצה על פיגור רב שנתי בכל סעיפי הרווחה, אלא תיבָּלע בהשקעה בתחבורה. לכן, לא די באיזון תקציבי, וצריך להגדיל את המקורות, על ידי העמקת הגביה והרחבת המיסוי על ההון והחברות במשק

מאת: ק. טוכולסקי

להפחית את ההוצאה הציבורית? גם בד-מרקר כבר לא יוצאים בחמת זעם כנגד כל השקעה ציבורית, אלא רק מבקשים זהירות (מוסף ד-מרקר 04 במארס 2010), כנראה שהמצב באמת גרוע. לאחר 30 שנה של עמידה במקום וגם נסיגה, לאחר שישראל הפכה ב-77 ממדינה עם פערים קטנים, מערכת בריאות וחינוך מפוארת ועוני נמוך יחסית, למדינה עם פערים אדירים, המון עניים, מעט עשירים, מעמד בינוני ששוקע ומערכות שאלוהים יודע כיצד הן מצליחות לחנך ולרפא – מוכן משרד האוצר לזרוק לציבור כמה פירורים. לא חס וחלילה להעלות מיסים על בעלי הון, או חס וחלילה להתאים את השירותים שהמדינה מעניקה למציאות של ראשית המאה ה-21 לדוגמא, חינוך חינם או מסובסד מתום חופשת הלידה ועד אחרי האוניברסיטה, או הרחבת שירותי הרפואה המונעת, או העלאת שכר גורפת לעובדים סוציאליים, מה פתאום? משרד האוצר מסתפק בהגדלת תקציב המדינה ב-2.6% לשנים 2011-2012 , במקום התוספת השנתית של 1.7% עד עכשיו.

בהתחשב שההגדלה הקבועה של 1.7% היא הגדלה שנועדה להתאים כל שנה את התקציב לגידול האוכלוסייה (הטייס האוטומטי), צריכים אזרחי ישראל להסתפק, לאחר שנים ארוכות של תקציבים שהותירו את העניים והמעמד הבינוני במאבק קיומי לקבלת שירותים בסיסיים, בתוספת ריאלית של 0.9% לתקציב. בזה אין די כדי להקים מספיק בתי חולים, או לפחות להוסיף מספיק מיטות לבתי החולים הקיימים. זה לא יספיק להשקעה שתהפוך בתי חולים פסיכיאטריים למודרניים, או כדי להקים מספיק כיתות שבהם ילמדו רק 30 תלמידים. זה לא יספיק לחיזוק מבנים ישנים כנגד רעידות אדמה. הבשורה הגדולה של האוצר, ששווה כ-3 מיליארד ₪ בשנה למשך שנתיים, תספיק לממן את תוכנית הפיתוח של הרכבות והכבישים במשך שנתיים מתוך עשר. לכן למרות שברמה ההצהרתית התוכנית נועדה לתת קצת יותר לחינוך, לרווחה ובריאות, בפועל אולי נראה כחלק מהמשחק הפוליטי דיבורים על הגדלת ההשקעות, ואולי מקהלת החסידים השוטה של הניאו ליבראליזם תספק את חלקה להצגה בהתקפות על העדר ריסון תקציבי – אבל שינוי משמעותי לא נראה.

מטרה אחת, אותה הציב האוצר לעצמו, היא הורדת הגירעון. גירעון תקציבי אינו דבר טוב, מדינה וחברה צריכות לעמוד במסגרת תקציבית ולא לבזבז כסף שאין, באופן שמותיר את המדינה עם תשלומי חובות וריבית גבוהים. אבל משרד האוצר אמור לפעול לא רק לשמירה על איזון תקציבי, אלא גם למציאת מקורות למימון צרכי המדינה והחברה, בתחום זה מצליח משרד האוצר להיכשל פעם אחר פעם. שכן, בצורה שמאפיינת בריונות, משרד האוצר היה ונותר חכם על חלשים.  הריסון שנדרש ממשרדים שעוסקים במתן שירותים אזרחיים, לא נדרש מהצבא, והמשמעת התקציבית הנדרשת מהעניים והמעמד הבינוני לא נדרשת מבעלי הון ותאגידים.

משרד האוצר אינו עושה דבר לשיפור מערכת גביית המיסים או לשימוש במיסוי ככלי להשגת צמצום פערים, המשרד אינו פועל לייעול מערכת גביית המס ואינו פעול לגביית יותר כסף מבעלי יכולת. בכך הפך עצמו משרד האוצר לשותף מרכזי לשודדי הקופה הציבורית, כאלה שאינם בין מקבלי קצבת הבטחת הכנסה בפרט, או נתמכי מערכת הקצבאות בכלל, אלא מי שמשיגים לעצמם את הזכות לשלם פחות מיסים ומתחמקים בכל דרך יצירתית מתשלום מיסים קיימים.

תקציב 2011-2012 שיוצא לדרך לא יהיה תקציב של בשורה, ובסופו של יום, התוספת לתקציב לא תיתן מענה לצרכים. מערכת הבריאות מחזיקה מעמד בזכות ניצול עובדיה המסורים, בדומה למערכת החינוך והרווחה. עובדי מערכות אלו, עובדי מדינה ונותני שירותים באמצעות עמותות, נותנים הרבה ומקבלים מעט – זה לא מספיק. את גבול החיפוי על המחסור, באמצעות ניצול המחויבות של רופאים ורופאות, אחים ואחיות, מורים ומורות, עובדות ועובדים סוציאליים המדינה כבר עברה מזמן. הריסון התקציבי, השמירה על גירעון נמוך חשובים וטובים, אולם, בכדי שלהשפעתם החיובית לא תהיינה השלכות שליליות, הגיע הזמן להגדיל את הכנסות המדינה, באמצעות הרחבת המיסוי הפרוגרסיבי וצמצום המיסוי הרגרסיבי, באמצעות מאבק במעלימי מס, באמצעות מס ירושה והגדלת המיסוי על חברות והון. אחרת הפערים ימשיכו לגדול והשירותים כרגיל ימשיכו להידרדר.

וכן – שלא יעבדו עליכם!

עורך הטור: נגה תדמור

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. יונתן :

  יוון,אירלנד,פורטוגל,אנגליה.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  אחד ממעלימי המס,הוא הבחור המצויין,ממש קוסם,ביבי.
  לפי הכותרות ב"ידיעות אחרונות" ,הוא גבה כמליון ש"ח ליום עבור הרצאותיו לטובת עמותה לנזקקים במקסיקו בשנת 2002 .
  הבנתי שהעמותה עצמה גכנסה לרשימת הנזקקים בעקבות ביקורו של ה"קוסם".

 3. מס ירושה עכשיו! :

  מס ירושה עכשיו!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.