חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מדריכי קרן קרב מתאגדים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 3.03.10 6:05

בימים אלו צומחת התארגנות מדריכי קרן קרב, להקמת איגוד עובדים תחת ארגון הגג כוח לעובדים. יוזמי ומנהיגי ההתאגדות קוראים למדריכי קרן קרב לפקוח את העיניים, להפסיק להתלונן, להתאגד ולהביא לשינוי

בסוף חודש דצמבר החל מהלך התאגדות ע"י ארבעה מדריכים, שמאסו בתנאי העבודה הבעייתיים הנהוגים בקרב, אותם כולנו מכירים מקרוב. כעובדים בקרב, בניגוד למורות ומזכירות שכן מאוגדות, איננו מקבלים תשלום עבור החופשים הארוכים, חידוש עבודתנו ושמירת היקף המשרה איננה מובטחת בסוף כל שנה, לעיתים היקף עבודתנו מצטמצם אף במהלך שנת הלימודים ואין לנו ביטחון תעסוקתי.

מאז ועד היום ההתאגדות תופסת תאוצה, וחברים חדשים מצטרפים מדי יום. צוותי הנהגה זמניים הוקמו ברמת הגולן, בגליל, בחיפה, בשרון, במרכז, בשפלה, בירושלים, באשקלון ובאילת. לשם מימוש זכויותינו, הכרה באיגוד וקבלת סיוע מקצועי, יצרנו קשר עם ארגון העובדים "כוח לעובדים".  הוצאנו מכתב זה על מנת להבהיר מספר שאלות חשובות.

מדוע עובדי קרב זקוקים לאיגוד  ?

מורות למוסיקה שעובדות בקרב, סיפרו באחת מפגישות האיגוד, שכאשר הן פנו למשרד החינוך לחפש עבודה כמורות למוסיקה, הן נענו, שלמשרד החינוך אין תקנים בשבילן והפנו אותן לאותה מישרה דרך תוכנית קרב. משרד החינוך מתקצב כ-50% מתוכנית קרב, ומעדיף להעסיק עובדים בזול, ללא זכויות, "עובדי קבלן".

קרב מדברת הרבה על ערכיות ועל מעורבות בחינוך ועם הדגל הזה היא גורמת להרבה עובדים, שמרגישים שהם בעבודה בשביל שליחות ערכית, להרגיש שהם לא צריכים לדרוש את הזכויות הבסיסיות שלהם כדי לחיות בכבוד.

אנחנו אומרים שכעובדים שרוצים לשמור על המקצועיות והנתינה שלנו, אנחנו חייבים להיות גם מתוגמלים כלכלית! שאר העובדים במערכת החינוך, החל מהגננות, המורים היסודיים והעל יסודיים, אבות הבית, המזכירות, המנהלים ואף עובדי משרד החינוך עצמם מאוגדים במסגרת איגוד עובדים ומועסקים באמצעות חוזה קיבוצי המסדיר את זכויותיהם בהתאם לתנאי העבודה במערכת, כך הם זוכים לא רק לתשלום עבור החופשים אלא גם לתוספות ותק ועוד.

גם התלמידים נפגעים מכך, שכן קרב הורידה את הסבסוד שלה באופן משמעותי ובכך נוצר מצב שאנו נתקלים בילדים שאסור להם להיכנס לשיעורים כי הוריהם לא שילמו את התשלום עבור שיעורי תוכנית קרב. כהורים לילדים או כאלה שבקרוב יהיו כאלה אסור לנו לאפשר מצב זה!

האם פנייה אישית להנהלה לא תעזור ?

עובד שפונה לבד יוכל במקרה הטוב להשיג שיפור מזערי, אך לרוב ייענה בגרסא כזו או אחרת של המשפט השחוק "אלו התנאים, זה מה יש, מי שלא מקבל זאת לא חייב להמשיך…"  אבל אנחנו רוצים להמשיך לעבוד בקרב ולהתפרנס בכבוד.

אנחנו מאמינים כי קולנו, כקבוצת עובדים גדולה ומאורגנת, יכול וצריך להישמע בהנהלת תוכנית קרב, במרמנת, ברשויות המקומיות, בכנסת ובמשרד החינוך ולדרוש מהם נקיטת פעולות משמעותיות לשינוי המצב הקיים. הניסיון מלמד, כי קבוצות עובדים שהתאגדו בשנים האחרונות כמו סגל ההוראה באוניברסיטה הפתוחה, מטפלות המשפחתונים, הסגל הזוטר באוניברסיטאות הצליחו להשיג שיפורים משמעותיים בתנאי עבודתם ושכרם.

עובדים מאוגדים הם כוח כלכלי שאי אפשר להתעלם ממנו!

מדוע אנחנו מצטרפים לארגון כוח לעובדים?

חוקי העבודה בישראל מאפשרים לעובדי כל חברה או ארגון להתאגד יחד תחת איגוד עובדים. ברגע שלפחות שליש מעובדי הארגון מצטרפים לאיגוד העובדים, האיגוד נחשב לארגון יציג (כלומר – מייצג את כלל העובדים), ואז מחויבת ההנהלה ע"פ חוק לנהל עימו משא ומתן קיבוצי.  בעת הצורך, ואנו מקווים שלא נזדקק לכך, בכוחו של איגוד עובדים גם להפעיל לחץ על ההנהלה ע"י הפגנות מחאה, גיוס תמיכה ציבורית, חשיפה תקשורתית, וכן נקיטת עיצומים ושביתה.

ארגון כוח לעובדים מסייע לנו מלווה את ההתארגנות ומעמיד לרשותנו סיוע מבחינה ארגונית, משפטית, תקשורתית וייעוץ  מתוך הניסיון שלו מהתארגנויות אחרות. בחרנו לעבוד עם כוח לעובדים, לאחר שנפגשנו עם העומדים בראשו והתרשמנו שמדובר בארגון שיהיה הטוב ביותר עבורנו. מדובר בארגון שמתנהל באופן דמוקרטי ובשקיפות מלאה, עם הצלחות רבות למרות היותו צעיר יחסית. "כוח לעובדים" מייצג התאגדויות עובדים רבות, כמו: סגל ההוראה באוניברסיטה הפתוחה, עובדי כללית רפואה משלימה, עובדי מפעל אקרשטיין ירוחם, מטפלות המשפחתונים ועוד. לפרטים נוספים אודות הארגון:  http://workers.org.il

מה הן מטרות ההתארגנות ?

מתוך שיחות עם עובדים רבים העלנו לעת עתה את המטרות הבאות המשותפות לכולנו:

 • קבלת שכר בחופשות החגים והקיץ, בדומה למורות ועובדי המנהלה
 • חוזה רציף, ללא הגבלת זמן, כולל צבירת זכויות סוציאליות
 • שמירה על היקף משרה למדריכים הקיימים וזכות ראשונים להגדלת היקף המשרה
 • הסדרת החזר הוצאות הנסיעה, לשיקוף העלות הריאלית שלהן
 • תשלום מלא על ימי השתלמות ועל עבודות מיוחדות, הנדרשות מאתנו מחוץ להגדרת התפקיד

מטרות נוספות יכולות להתווסף במסגרת הפגישות; נשמח לשמוע את דעתך – דבר/י איתנו

אוקי, הבנתי שכדאי לי להצטרף, אבל אני חושש/ת…

החששות מובנים, אבל חשוב לדעת: אסור ע"פ חוק לפטר או להתנכל בכל דרך לעובד שמתאגד! בתי הדין לעבודה מחזירים עובדים שפוטרו בשל הובלה של התארגנות, ולשם כך הסיוע המשפטי של כוח לעובדים עומד לרשותנו. יש לציין, שרשימת השמות של חברי האיגוד היא מידע חסוי ותישמר בידי האיגוד בלבד עד לשלב הוכחת היציגות בפני ההנהלה, כשהאיגוד ימנה מעל שליש מעובדי תוכנית קרב.

אני אחכה עוד קצת, לראות שאחרים מצטרפים, ואז אני אצטרף…

אם כולם יחשבו כך, ההתארגנות פשוט לא תקום! בעיקר כעת כשההתאגדות עדיין בראשיתה, עתידה תלוי בכל אחד ואחת מאיתנו. אנחנו מבקשים מכל מי שחושב להצטרף רק אחרי שיהיו 1,000 אנשים – שיצטרף עכשיו!

איפה אנחנו עומדים כרגע, ומה עוד ניתן לעשות ?

צוותי ההנהגה הזמניים, המחולקים לפי אזורים, עסוקים באיתור עובדים חדשים, הפצת אימיילים, מכתבים, שיחות טלפון, הערכות לקראת הסברה בהשתלמויות וקיום מפגשי הסברה.

בואו נפקח את העיניים. נפסיק להתלונן ונתחיל להתאגד! כאנשים ערכיים, בואו ניקח את עתיד החינוך לידינו ונביא לשינוי מהותי!

המאבק התחיל, ותופס תאוצה, ביחד נצליח, לחוד ניכשל – הצטרפו אלינו עוד היום!

לפרטים נוספים, וקבלת עדכונים מהאיגוד כיתבו לנו: [email protected]


נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , ,

6 תגובות

 1. איתי :

  בהצלחה לעובדי קרן קרב!

  קוראינו מתבקשים ללחוץ על הכפתור עם המעטפה email this post ולהעביר אותו לחברים.

  זו אחת הידיעות החשובות והמשמחות שהתפרסמו כאן מאז הקמת האתר.

 2. ד"ר אוֹרי אמיתי :

  מעלה לפייסבוק. העלו גם אתן!

 3. אלעד הן :

  כל הכבוד. המהלך הזה ומהלכים אחרים מראים את הנתיב החשוב ביותר שקיים היום למאבק אקטיבי בהפרטה: התארגנות עובדים.
  כל הכבוד.

 4. נציגה זמנית של הועד בהקמה :

  תודה על התגובות החמות. נשמח אם מורים ידפיסו מכתב זה ויתלו אותו בביה"ס בו הם מלמדים. בתמיכה של מורים, הורים ותלמידים נוכל לעשות שינוי רציני במערך שעות ההעשרה בבתי הספר. ושוב תודה.

 5. יונתן שחם :

  יאללה!

 6. לירז :

  מסכימה עם כל מילה שנכתבה כאן, אכן בושה וחרפה לתנאים המחפירים של מדריכי קרב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.