חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בכירי משרדי הממשלה – מנותקים בצמרת

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 3.03.10 6:03

ועדה ממשלתית חדשה ממליצה שוב על תכנית ויסקונסין ומס הכנסה שלילי, כדי להלחם בעוני. שר התמ"ת בנימין בן אליעזר יוצא שוב נגד מקבלי הבטחת הכנסה. בינתיים, יחלקו לעניים תוספת לשכר של 100 ש"ח בחודש לכל שנה. אך כסף למימון התוספת אין בהצעות הוועדה. גם עלה תאנה זה לא יעזור לצמצום הפערים

מאת: ק. טוכולסקי

חג פורים הוא בהחלט הזמן המתאים לקרוא בעיתונים על המלצותיה של עוד וועדה ממשלתית, הפעם של המשנה לנגיד בנק ישראל פרופסור צבי אקשטיין ובכירי משרדי הממשלה והמשק. כמו כל קודמותיה היא ממליצה על הרחבת הפעילות בתכנית ויסקונסין ועל הרחבת מס ההכנסה השלילי כאמצעים למאבק בעוני. העובדה שתוכנית ויסקונסין מייצרת עובדים עניים, ומס הכנסה שלילי, כתחליף לתשלום שכר ריאלי, מעודד מעסיקים לשלם פחות ולצפות שהמדינה היא שתשלים את שכר העובדים, לא משנה. העיקר שיהיה אפשר להמשיך בהפרטת שירות התעסוקה ובחלוקת מתנות למעסיקים על חשבון העובדים. הוועדה רוצה שעד שנת 2020 יתווספו להכנסות משפחות עניות 1,000 ₪, זה לא יעזור כשעוד שירותים שיופרטו יעלו לצרכן יותר כסף, אבל זה מספר עגול ויפה. הוועדה רוצה שיותר ערבים, חרדים ומקבלי הבטחת הכנסה יצאו לעבוד, אבל אינה מסוגלת להגיד את האמת המרה, שבמשק שלנו, עובדים זרים שמספרם הולך ורב תופסים את מקומות העבודה של חלשים, ובכך מונעים מאבקים לשיפור שכר וכניסה לשוק העבודה לאותם ענפים. היא ממליצה להפחית את מספרם של הזרים אבל כרגיל בלשון רפה. לדוגמא, כבר למעלה משנה שעמותת מען מנסה להשים יותר מאלף פועלות חקלאיות בעבודה, אבל זה לא מספיק בשביל שהוועדה הממשלתית המכובדת תדרוש להשים אותן בעבודה במקום העובדים הזרים בחקלאות, חס וחלילה- למה להציע משהו פרקטי?

שר התמ"ת אמר בעת קבלת ההמלצות שניתן להשים בעבודה את רוב מקבלי הבטחת ההכנסה. מסתבר שבעיניו הבטחת הכנסה אינה קצבה שניתנת בתנאים דרקונים למוכי גורל, אלא תשלום נכבד שנלקח בגזל מהמדינה בידי מקבליה הטפילים, שחולבים את המדינה בלי בושה. כמה טוב שמפלגת העבודה, גיבורת מעמד העובדים והפטרונית הקדושה של מוכי הגורל, נמצאת בשלטון. בשביל לשמוע פניני חוכמה מסוג זה מהאיש שמעכב את חתימתו על ההסכם הקיבוצי בענף שירותי הניקיון שווה ישיבת מפלגת העבודה בקואליציה.

בואו נניח לרגע שתכנית ויסקונסין תעבוד מטמורפוזה ותתחיל לתפקד, לא כאמצעי להעשיר מפעילים, אלא כאמצעי השמה יעיל. בואו נניח לרגע שמעסיקים לא יתפתו לשלם פחות ולשלוח את העובד להשלים הכנסה במס הכנסה שלילי. בואו נדמיין שמוכי הגורל, שזוכים לקבל הבטחת הכנסה, יפסיקו להיות האויב האשם במצב הכלכלי המחורבן. 1000 שקל בחודש תוספת למשפחה ענייה עד 2010 – 100 שקלים תוספת בשנה? זה ההישג המקווה של וועדת המומחים הנכבדה?

ומניין יבוא הכסף לשלם את מס ההכנסה השלילי? מהכנסות המדינה שצפויות לרדת בגלל ההורדה המתוכננת במס ההכנסה ומסי החברות? וועדת המומחים לא התבקשה לתת מקורות מימון, וועדת המומחים מסתפקת בהיותה חותמת גומי שקוראת שוב להרחיב את תכנית ויסקונסין. חוסר היעילות של מפעילי התוכנית והאכזריות של אופן הפעלתה, כל אלו זניחים לעומת הצורך להכריח כל אחד לעבוד בכל תנאי ובכל עבודה, תמורת כל שכר. הוועדה לא עוסקת בצורך לשנות את תכנית ויסקונסין, או בצורך להבטיח שמס הכנסה שלילי לא ישמש מעסיקים כעוד אמצעי להרוויח על חשבון המערכת, היא גם לא עוסקת באמצעים למימון, חס וחלילה. קיבלנו עוד דוח תיאורטי שישמש בשביל לקחת מהעובדים, מהעניים, ומהעובדים העניים, לא יותר מזה.

זה מה שיש לנו, שלטון שמייצג את ההון וקבוצת אומרי הן, שמנסחים דוחות מנותקים מהמציאות בשביל הפרוטוקול. משהו שירפד את כניסת ישראל ל-,OECD עלה תאנה שיצביע על נכונות לעשות משהו למען צמצום פערים – למעשה יש כאן הכול, חוץ מעשייה אמיתית. הקוסם והמריונטה שלו באוצר יכולים להיות רגועים: הכלבים אפילו לא ינבחו, השיירה תמשיך במסעה. בתיאוריה ישראל תתקבל לארגון המדינות המפותחות, בשטח היא תמשיך במסעה לעבר חברות בעולם השלישי.

עורך הטור: נגה תדמר

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , ,

4 תגובות

 1. דליה :

  בע"ש פורסמו מאמרים רבים על תכנית ויסקונסין. פורסם אתר ההתנגדות
  http://maspik.info/
  חבל ששר התמ"ת מתעלם מההתנגדויות לתכנית.

 2. דליה :

  בע"ש פורסם המידע על אתר ההתנגדות לתכנית ויסקונסין http://maspik.info /.
  חבל ששר התמ"ת מתעלם מרצון הציבור

 3. מהו באמת רצון הציבור? :

  עד כמה שזה מצער, רצון הציבור אינו נמדד על פי קמפיינים של ארגוני חברה אזרחית (מימין או משמאל) אלא על פי תוצאות הבחירות.

  הציבור בחר את ביבי. הציבור בחר את קדימה. הציבור בחר את ליברמן. ועוד כמה מהציבור בחרו את פואד (+ ברק הרצוג ושמחון).

  הציבור בחר הפרטה.

  אנחנו הפסדנו.

  ובמקום לבוא בתלונות לביבי, לפואד, לתקשורת ההון, או לציבור המטומטם. צריך להתחיל לבנות תשובה.

  במקום לשאול למה פואד לא מקשיב לציבור, עלינו לדאוג לכך שבפעם הבאה ייבחרו אנשים שאינם פואד וביבי.

  א. לדאוג לכך שהציבור יפנים את ההרסנות במדיניות של פואד וביבי.

  ב. לשכנע את הציבור שיש חלופה טובה וריאלית למדיניות של פואד וביבי.

  ג. לבנות כוח פוליטי בר קיימא שיוכל להיות צינור למדיניות זו.

  ארגוני החברה האזרחית מתמקדים בחלק א', נכשלים בחלק ב' ולא מנסים כלל לגעת בחלק ג'.

 4. פושעי ויסקונסין לדין :

  מה שצריך לעשות דבר ראשון, ועוד לפני הכל מנהיג חברתי אמיתי, זה ניקוי אורוות יסודי במשרדי הממשלה ובראשם משרד הטאוצר שבו נמצאים אוייבי המדינה מס' 1, הסוסים הטרויאנים של בעלי ההון העשירים והמושחתים, שכבר למעלה מאסון מתכננים את חיסולה של מדינת הרווחה, שהשיא של החיסול הזה הוא תוכנית ויסקונסין, הפיתרון הסופי לעניי, נכי, חולי ומוגבלי ישראל.

  אנשים אלה הם האוייבים הכי גדולים של אזרחי ישראל והאנשים הכי מושחתים ואכזריים שקיימים היום במדינת ישראל. ויש לא רק להפסיק את תפקידם במשרד האוצר, אלא אף להכניס את חלקם הגדול של אוייבי המדינה הללו מאחורי סורג ובריח.

  לצורך כך מדינת ישראל ואזרחיה זקוקים למנהיג חברתי אמיתי חזק ובעל ביצים שלא יפחד ולא יהיה תלוי בבעלי ההון, וכך גם יוכל לשים פעם אחת ולתמיד סוף לקשר המושחת בין הון לשלטון במדינת ישראל ולטפל בפושעים בהתאם.

  לצערי, כפי שזה היום, נראה שמרי אזרחי בעתיד הקרוב הוא דבר בלתי נמנע ומתבקש בכדי לשים סוף אחת ולתמיד לפשעי המדינה כנגד אזרחיה.

  השאלה היא רק כמה עוד ייסבלו אזרחי המדינה וכמה עוד ייאלצו לשלם בדם, יזע ודמעות, עד שזה יקרה ועד שהפושעים והמושחתים ישלמו על כל פשעיהם כנגד אזרחי המדינה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.