חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הרהורים על פער מעמדי, הון ושלטון

נושאים מועד ב', פוליטי ב 1.03.10 6:04

בכתבה ל'כלכליסט' מסבירה נילי פריאל אשת שר הביטחון אהוד ברק כי "כדי להיות פוליטיקאי בישראל היום אתה צריך כסף", האמנם ? האם אין דרך בה נבחרי הציבור שלנו יכולים להבחר לא מיליוני שקלים בכיסם

מאת: יהונתן קלינגר

כתבת המופת של ארי ליבסקרבאסטה על הגג, שפורסמה בסוף השבוע בעיתון 'כלכליסט', היא קריאת חובה לכל מי שרוצה להבין הפער המעמדי והתודעה במדינת ישראל, את היחסים בין קריצת העין לבין לחיצת היד. ויותר מכל, את הביקורת שיש למי שאוחז בשלטון כלפי מי שאמון על השמירה עליו. בכתבה, ליבסקר מתחזה למיליארדר קרואטי ותר בין מגדלי היוקרה במרכז הארץ בחיפוש אחר דירה. בין היתר, הוא נפגש עם נילי פריאל, רעייתו של שר הבטחון, אהוד ברק, שמסבירה לו כי הזוג נאלץ למכור את הדירה ומחיר היעד של 40 מיליון ש"ח אינו כה גבוה. פריאל, שכבר נכוותה בעסקים לאחר שנאלצה לסגור את חברת הייעוץ שהקימה, אשר מטרתה היתה לקשר בין אנשי עסקים לבין מקבלי החלטות בישראל, מסבירה לליבסקר כי "כדי להיות בפוליטיקה בישראל היום אתה צריך כסף".

כמובן, השאלה היא לא אם צריך כסף או לא כדי להיות בפוליטיקה אלא מדוע צריך כסף כדי להיות בפוליטיקה, השאלה הזו תדון במעמד אחר, בו ברק יעמוד לבחירה מחודשת.

האם באמת צריך כסף כדי להבחר? האם אין דרך בה נבחרי הציבור שלנו, ואהוד ברק כנראה בראשם, יכולים להבחר מבלי לקבל מיליונים בעסקים לגיטימיים או בתרומות? לא ברור האם נבחר ציבור כריזמטי יותר, או בעל כישורים אישיים יותר טובים, היה צריך מיליוני שקלים על מנת לפתוח במירוץ לראשות הממשלה. בכלל, דומה שהמשותף לשלושת האנשים שמנהלים את הממשלה הוא חיבתם לכסף. בנימין נתניהו, ראש ממשלתנו היקר, עשה הון קטן מהרצאותיו ועסקים נוספים, ברק עשה הון מחברת "אהוד ברק בע"מ" שלא ברור מה היו עסקיה ואביגדור ליברמן פיתח הון רב מייעוץ עסקי. בכלל עושרם של הפוליטיקאים שמסתמן לאחרונה אינו מלבב ומסביר כל מיני תופעות כמו הוצאותיו של ברק בסלון האווירי. מנגד, השאלה האם פוליטיקאי עשיר לא יחשוב בצורה טובה יותר על עתיד האומה כיוון שאינו עסוק בלבנות עסקים לעצמו.

בשוק הפוליטיקה, כמו בעסקים, יש מירוץ חימוש. כמו שגבינה חדשה לא תוכל לפרוץ לשוק בגלל תיאום מחירים, הוצאות שיווק רבות שמוציאים משווקי גבינות אחרים ומחירי היצף בהם יציעו גבינות אחרות במקרה של תחרות, כך גם עם פוליטיקאים. לא בכדי חיבתם של חברי הטרויקה לסיגרים ניכרת, פוליטיקאים שמעדיפים את הנאות החיים יעשו זאת לרוב על חשבון עמם. כל פוליטיקאי חדש שירצה לקום, כל תנועה עממית שתצא, תצטרך להלחם לא רק באידיאולוגיה, אלא גם לתת תמורה כלכלית.

האם בפחות ממיליון ש"ח ניתן בכלל לקדם רעיון לציבור או שהדרך היחידה היא למכור רעיונות כמו שמוכרים גבינה 5%? ואם כן, אולי הגיע הזמן לסגור את הבאסטה.

הבלוג של יהונתן קלינגר

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , , , , ,

7 תגובות

 1. אלי סתוי :

  מנהיגנו לא זקוקים לשימוש בהון העצמי שלהם ,לאף מטרה למינוף פוליטי עצמי,
  שכן, קל ,פשוט ואפקטיבי יותר ,למנף קשרי הון, שלטון, תקשורת ורגולציה הקיימים בשפע בארצנו,
  על מנת להגיע לתוצאות הרבה יותר משמעותיות.

 2. יהונתן קלינגר | לסגור את הבאסטה ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 3. שטר בן-מיליון :

  מארק טוויין כתב (ב-1893) ונימי רונלד ביים את הסרט (ב-1954) עם גרגורי פק בתפקיד הראשי.

  שני אחים בריטיים עשירים מתערבים אם אדם יכול להתקיים במשך 30 יום רק מכך שהאחרים יודעים שהוא עשיר.

  הם פונים לבנק הממלכתי ורוכשים את השטר היחיד של מיליון ליש"ט הנמצא שם.
  הם מוצאים מובטל זר (אמריקאי) חסר כל ורעב, נותנים לו את השטר ושולחים אותו לדרכו.
  הוא מתקיים.
  לקריאת הסיפור (באנגלית: http://www.eastoftheweb.com/short-stories/UBooks/MilPou.shtml)

  כך גם השילוש הלא קדוש שבצמרת המדינה. די בכך שיודעים שהם עשירים. 

  לקסי

 4. ק. טוכולסקי :

  הפריימריז, חיסול המפלגות והמעבר לעידן הסיעות, הצורך בתקשורת אוהדת מטעם בעלי הון בשביל לשרוד בפוליטיקה כל אלו מבטיחים את הצורך בהון ניכר בשביל להבחר. דרך אגב למיליונרים שלא נזקקים לתרומות יש לפחות יתרון אחד, אנחנו יודעים בדיוק את מי הם משרתים ולמה, זה קצת יותר קשה עם פריימריסטים שצריכים להחזיר המון טובות. אני מקווה שביום שתהיה לנו מפלגת שמאל יהיו בה סניפים ומוסדות נבחרים ובחירות מסודרות במימון המפלגה וללא תרומות לשום מועמד. הכל במימון המפלגה עצמה ובאופן אחיד. כל צורה אחרת תהיה מושחתת.

 5. מתי :

  אתה צודק. וראינו כיצד אילה סבאג לא הצליחה לגייס כסף לתנועתה החברתית – הפנתרים השחורים בירושלים:
  http://www.blacklabor.org/?p=3036

  עד היןם אני נזכר בערב שירה המיוחד שארגנו לגיוס כסף ולהתעלמות התקשורת …
  http://www.kedma.co.il/index.php?id=2156

 6. ק. טוכולסקי :

  בשנת 2008 קיבלו מפלגות האיחוד הנוצרי בגרמניה תרומות של למעלה מ-10 מיליון יורו מגורמים במגזר העיסקי. הליברלים קיבלו כמעט 7. העבודה הגרמנית קרוב ל-3 , הירוקים כחצי מיליון יורו ומפלגת השמאל לא קיבלה שום תרומות מגורמים עסקיים. כשתהיה לנו מפלגה כמפלגת השמאל הגרמנית, עם עשרות אלפי חברים, עיתון יומי, סניפים, פעילות בסניפים, תנועת נוער ואיגודים רק אז נוכל להאבק פוליטית. שלי יחימוביץ שמגייסת תרומות רק מאנשים פרטיים היא דוגמא טובה אבל היא לא מפלגה.

 7. דקל עוזר :

  למען האמת אני נוטה לתמוך בטוכולסקי, הבעיה שאני לא בטוח שזה אפשרי לאור החוק הישראלי שקובע שפעילות פוליטית = צרעת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.