חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שביתת הסגל הזוטר באוניברסיטה העברית – סיפור אחד

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות ב 25.02.10 6:00

 א' מספר על הפעם הראשונה בחייו שבה היה בצד השובת ולא בצד המושבת. במקום שיעור בשיטות מחקר קיבלו התלמידים שיעור באזרחות ואקטואליה
יום ראשון היה היום הראשון של סמסטר ב' באוניברסיטה העברית, וגם היום הראשון של שביתת הסגל הזוטר, עליו אני נמנה. עבורי זו פעם ראשונה שאני שובת, כעמית הוראה חבר מו"ח – ארגון מורים וחוקרים, שנוצר מחיבור של ארגון המסטרנטים והדוקטורנטים עם וועד המורים מן החוץ (כיום – עמיתי הוראה).
 
במקום סתם לא לבוא, הגעתי לכיתה והוצאתי את התלמידים לדשא. אחרי הסבר קצר לסטודנטים על הרקע לשביתה ועל המצב הקשה של מערכת ההשכלה הגבוהה, פצחנו בשיעור מסוג אחר. השיעור הזה חיבר בין תוכן הקורס היבש שלנו בשיטות מחקר ובין מה שקורה מסביב. לפחות ביום הזה הרגשתי שלא רק שאיני פוגע בסטודנטים, אלא להיפך.
 
באופן מקרי ובלי שום ידע מראש על סכסוך העבודה, ביקשתי מהסטודנטים בתרגיל שחולק כבר לפני כחודש וחצי לתת הגדרה אופרציונלית "מהראש" למונח סולידריות חברתית. בהמשך התרגיל ביקשתי מהסטודנטים להציע ביקורת על ההגדרה שהם עצמם נתנו.
 
השונות בתשובות הפתיעה אותי מאוד, וכמה מהן (בלי שמות) שימשו כגירוי לתחילת הדיון: 
 
סולידריות חברתית = "חמישים ואחד אחוזי תמיכה של אזרחי ישראל בפעולות צבאיות נגד הטרור הפלסטינאי לאחר פעולות טרור קשות"     
סולידריות חברתית = "השתייכות של אדם לקהילה מסוימת, התאספות במקום מסוים, ציות לחוקים חברתיים (לדוגמה: דת)"
סולידריות חברתית = "אחוז התורמים למשפחות מצוקה"
סולידריות חברתית = "רגש אחדות כלפי אנשים על בסיס שותפות אינטרסים… שייכות לקבוצה המבוססת על אינטרסים למשל מפלגה פוליטית"
סולידריות חברתית = "מה יעשה אדם כדי להביע הזדהות? עד כמה ילך רחוק כדי להשוות את מצבו לזה של חברו?"
 
ועכשיו, מה עושים עם כל השונות הזו? תלמיד אחד הציע לראות במונח התיאורטי "סולידריות" לא מונח אחד אלא משפחה של מונחים. תלמידה אחרת טענה שעלינו להבחין בין מדידת עמדות תיאורטיות ובין מדידת התנהגות תכל'ס. מדידות אמפיריות של קשרים בין עמדות מסוימות ובין התנהגויות מסוימות יוכלו אולי לעזור לנו לחדד את ההגדרה, ולבצע מחקר טוב יותר.  
 
בהמשך השיחה התמקדנו בתחום הכלכלה (התלמידים לומדים במקביל קורס מבוא לכלכלה) וביקשתי מהתלמידים להציע צעדי מדיניות כלכלית שמייצגים לדעתם "סולידריות חברתית".
 
הנה חלק קטן מהפריטים שהעלו התלמידים:
 
"הורדת אחוז המס לשכבות החלשות / העלאת מדרגת הפטור ממס" 
 "הגדלת קצבאות ילדים"
 "הגדלת זיכוי במס על תרומות לעמותות"
"מימון ממשלתי לעמותות"
"פתיחת שוק החשמל לתחרות"
"דיור בר השגה"
"הגבלת ייבוא והגדלת מכסים"
"העלאת שכר מורים"
"פחות לביטחון, יותר למשרדים חברתיים"
"התרמה בחו"ל למען צרכים חברתיים"
"לפטר אנשים מיותרים במגזר הציבורי"
 
חלק מההצעות היו "מובנות מאליהן" כקשורות ל"סולידריות", אך אחרות עוררו מחלוקות קשות בכיתה, שבמהלכן כמובן חזרו ועלו החיבורים למצב מערכת החינוך, לפערים בין עניים ועשירים, לנורמות בשוק העבודה וכו'. מבלי לפצוח בנאומים על דברים שאיני מבין בהם (סוציאל-דמוקרטיה, עמותות ומיסוי, למשל) ומבלי לחוות דעה על כל צעד שהוצע, ציינתי בפני התלמידים את המחקרים של המכון הישראלי לדמוקרטיה לגבי עמדות הציבור. מחקרים אלה מראים כי בעשורים האחרונים מר ישראלי מעוניין שהמדינה תיתן לו (ולכולם, עשירים כעניים) שירותי בריאות, חינוך ורווחה כאילו היתה סוציאליסטית, אבל מצד שני הוא רוצה לשלם מיסים בסגנון קפיטליסטי. האם מר ישראלי מפגין סולידריות חברתית? לא ברור. את זה בדיוק אנחנו יוצאים לבדוק. 
 
בעזרת הרעיונות שהעלו התלמידים, נבנה שאלון קצר, ובו יתבקשו הנשאלים לציין את מידת התמיכה שלהם בצעדים כלכליים שונים, וגם לציין פרטים על התנהגות שלהם בפועל, כגון שירות צבאי, חברות בארגוני סביבה, פעילות קהילתית, חברות במפלגה ובוועד עובדים. בהמשך נאסוף תשובות לשאלונים ממספר נשאלים, ובהמשך – נעבד את התוצאות. אני מקווה שפרוייקט השביתה הזה ילמד אותנו גם שיטות מחקר וגם אזרחות.
ובעיקר, אני מקווה שהשביתה תסתיים בניצחון מהיר ובביטול הקיצוצים החמורים בתקני הסגל הזוטר, שראויה לכינוי "הברחת מוחות". העובדה שאני עוד לא פוטרתי לא מרגיעה, כי ככה זה כשכל שנה המינוי מוטל בספק.  
 
נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. ק. טוכולסקי :

    יוזמה יפה. רוב הסטודנטים שאני מכיר אדישים ודי מהר כועסים על השובת במקום להבין למה יש שביתה. שיטתך יכולה לעשות את ההבדל בין אדישות וכעס כלפי השובתים לבין סולידאריות והתגייסות. המון בהצלחה.

  2. עמית-ה :

    כולכבוד

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.