חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משהו על תגובות (Talkbacks) בביצת התקשורת הישראלית

נושאים עלו ברשת, פוליטי ב 15.02.10 5:02

אחת התוצאות של פרסום נושאים שנויים במחלוקת – כאן ובאתרים אחרים – הן התגובות.  בעבודה שחורה אנחנו שמחים לרוב התגובות, הן מהוות השלמה נאותה – של דיון – לטורים, לעתים אף עולות בטיבן על הכתוב בטור.  עורך ה"עין השביעית" כתב אודותן היום, אנחנו שמחים לצטט
מאת: עוזי בנזימן

לא הטוקבקים יוצרים אווירה ציבורית רעילה, אלא הכוחות הממשיים המעצבים את המציאות הפוליטית והחברתית. עם זאת, חיוני להחיל על התקשורת המקוונת את כללי המשחק המכתיבים את התנהלותה של התקשורת המסורתית

ביומיים האחרונים עמלה השדרית איילה חסון להוכיח לציבור הצופים במהדורת החדשות של הערוץ הראשון את השפעתו החמורה של טוקבקיסט לא מוכר על יציבותה המתערערת של מפלגת קדימה. במיומנות של בלש חוקר מוכיחה לכאורה חסון כי מאחורי סדרה של טוקבקים שפורסמו בפייסבוק [תיקון טעות: בגרסה קודמת נכתב כי הטוקבקים פורסמו באתר "יאללה קדימה"], ושהתיזו בוץ על כמה מראשי המפלגה, כולם יריביה של ציפי לבני, עומד עסקן מסוים של המפלגה, המכהן במנגנונה. לפי הגילוי של חסון, אותו איש הפעיל סטודנט שניסח את הטוקבקים המכפישים כשהוא חותם עליהם בשמות שונים ומשונים.

להמשך קריאה…


נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. שושי פולטין :

  מסכימה עם ההקדמה – רמת התגובות כאן, בעבודה שחורה, מתעלה.
  השאלה המסקרנת היא האם התגובות הבוטות/אנונימיות אופיינית רק לישראל או האם מדובר בתופעה עולמית? האם יש לחילופין מקומות שמתמודדים איתה בצורה חוקית?

 2. לקסי :

  לשושי,
  הרימי את הכפפה שזרקת (לנו / לך?) בדקי, כתבי, שלחי ונפרסם.
  🙂

 3. איתי :

  אני מזהה בסלידה של עיתונאים וותיקים מהטוקבק בעיקר חשש מאובדן הסדר הישן שבו להם יש יתרון גדול על קוראיהם/צופיהם משום שהם יודעי הכל בזכות הקשרים עם המסוקרים. ברצותם – יאתרגו מישהו, וברצותם – יחסלו לו את הקריירה.

  קו ברור עובר בין גישת חסון/ברקאי וכו' כלפי טוקבקים ובין גישת נחום ברנע כלפי בלוגרים.

  הדור הזה אינו מעוניין בשיחה עם צרכני התקשורת, כפי שמתקיימת כאן באתר, וגם בבלוגים של חלק מהעיתונאים
  (דרוקר, שרגל וכו'), הוא מעוניין בשידור חד-סטרי שבו התפקיד שלנו הוא לבלוע את דבריו ללא ביקורת.

  אותו דבר נכון גם לגבי רוב הפוליטיקאים, המתקשים להסתגל למציאות החדשה. ככלל, האתרים שלהם (היקרים להחריד ובעלי העיצוב המזעזע) אינם בנויים לטוקבקים. גם אם יש שם כאלה, הפוליטיקאי או מישהו מעוזריו לרוב אינו טורח להשתתף בשיחה (ר' "אני בלוג פוליטי" מאת אורי קציר).

  העידן של ימינו הוא עידן של התפוררות היררכיות ישנות, לא רק בתחום התקשורת. האתגר הגדול הוא לבנות משהו טוב יותר על גבי ההרס הזה. אם לא נבנה, הכוח שישתלט על זירה שבה נהרס הסדר הישן הוא כוח הכסף: החל מטוקבקים בתשלום וכלה בבתי ספר פרטיים.

  לגבי עבודה שחורה: הטוקבקים פה הפכו לטוב ולרע לז'אנר נוסף, עם טוקבקיסטים קבועים (שאינם מייצגים כלל את קוראי האתר). בימים טובים אני נהנה לקרוא בהם. בימים רעים אני חושב על כמות הקוראים שנמנעת מלהגיב בגלל התחושה שיש כאן קרב יריות (גם אם בלשון מנומסת) ושומר נפשו ירחק. הטוקבקים החשובים ביותר בע"ש הם דווקא לא אלה שמהווים שיחה ודיון, אלא אלה המכילים פוטנציאל לחדשות (למשל, אזכור הפרה מתמשכת של זכויות עובדים במקום עבודה). מטבע הדברים, חלק גדול מהם מכילים עובדות לא בדוקות ואף השמצות, ונדרשת עבודה רבה להפריד בין המוץ והתבן.

 4. עמית לוונטל :

  לשאלתה של שושי, יצא לי לראות פארודיות אמריקאיות על טוקבקיסטים, ונראה ששם יש בדיוק את אותן הבעיות שיש לנו, כולל הטוקבקיסט שרושם "ראשון!"

 5. יונתן :

  חמישי!

  הטוקבקים מראים לנו איך האנושות הייתה נראית אם אף אחד לא היה נדרש לתת דין וחשבון על מעשיו(רוב הטוקבקיסטים לא מודעים לאפשרות שיחשפו אותם ע"י כתובת הIP).

 6. אלי סתוי :

  לשולטים על התקשורת ,במסגרת מינוף קשרי הון ,שלטון, תקשורת, מפריע מאוד וכואב הלב על
  הנישה הצרה, שעדיין נותרה בחומה הבצורה ,של הצורך האובססיבי ליצירת חסימה תקשורתית במדיות התקשורת החשובות.
  ולשחוט את כבשת הרש של אותם אזרחים
  שעדיין לא התיאשו ועדיין מוצאים אנרגיות
  לביטוי עצמי בעזרת רשת האינטרנט.
  הפתוחה לתגובות אל אף היותם, מסוננות ומבוקרות עד מאוד.

 7. לקסי :

  הטוקבק = אגורה
  לעתים, ביוונית = ככר העיר
  לעתים זה מה שהוא שווה.
  ויש מקומות שבכיכר העיר יורים האנשים זה בזה ושומר נפשו ירחק, גם כאן.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.